Když vychází vše, na co se sáhne

Cruz

10/12/07 (Inter-ol) - Inter Milán si připsal na svůj účet další vítězství v italské nejvyšší soutěži. Tentokráte porazil FC Turín 4:0 a zvýšil svůj náskok v čele tabulky již na pět bodů. Jeho hlavní pronásledovatel AS Řím totiž pouze remizoval v Livornu. Černomodří tak před vánoční pauzou nasazují k trháku. Prosinec bývá zpravidla jedno ze zlomových období sezóny, a tak je skvělé, že se milánským v posledních týdnech daří. Toto utkání však neprobíhalo tak hladce, jak by se podle pohledu na konečné skóre mohlo zdát. FC Turín byl domácím vcelku vyrovnaným soupeřem, odehrál však v Miláně poměrně smolný zápas. Hráčům Interu totiž vyšlo v podstatě všechno do čeho kopnuli.

Inter - FC Turín 4:0

Nerazzurri byli nuceni nastoupit opět v hodně improvizované sestavě. Do obrany se místo distancovaného Samuela postavil Marco Materazzi a připsal si tak svůj první start od úvodní minuty po těžkém zranění. V zdecimované záloze běhal u levé postranní čáry ještě ne zcela zdravý Cesar a defensivní práci měl na starosti Nicolas Burdisso. A právě tyto změny v rozestavení vedly k velké nesehranosti v úvodu utkání. Navíc trávník na San Siru nebyl příliš kvalitní. Spíše se dal přirovnat k „Žižkovské oranici“ než ke krásnému zelenému pažitu. Největší problém obřího milánského stánku tak opět vyplul na povrch. Střecha nepouští do útrob stadionu sluneční světlo, a bez něj ještě nikde travička nevyrostla. A proto je, jako ostatně každý rok, hrací plocha opět zralá na výměnu. V tomto utkání nedovolovala technickým hráčům Interu příliš kombinovat po zemi, což se velice podepsalo na jejich hře směrem dopředu.

Ovšem nepříliš atraktivní hra černomodrých v prvním poločase nebyla pouze jen vinou nekvalitního hřiště. Domácí hodně kazili jednoduché přihrávky a nemohli se prosadit v soubojích jeden na jednoho. Nevedla se ani rozehrávka, a tak hráči FC Turín chodili často do rychlých protiútoků. Při jednom z nich málem uklidil míč do sítě bývalý hráč milánských Ventola, naštěstí však ve slibné pozici netrefil míč. Hosté dokonce mohli, nebo spíše měli kopat penaltu, když v našem pokutovém území zahrál rukou Cordoba. Rozhodčí ale přestupek kolumbijského beka neviděl a „jedenáctku“ odpískal na druhé straně hřiště za faul Comotta na Zlatana Ibrahimoviče. Dovoluji si říct, že toto rozhodnutí také nebylo nejšťastnější. Italský obránce šel do skluzu proti Zlatanovi a míč mu vypíchl čistým způsobem. Sudí Saccani byl však ve špatném postavení, a z jeho úhlu pohledu se jevilo, jakoby Ibra spadl opravdu po nedovoleném zákroku. Jak už se stává v Miláně tradicí, k exekuci penalty se postavil sám postižený „Il Genio“ a rozvlnil síť soupeřovy branky.

Do té doby se hrálo poměrně vyrovnané utkání. Domácí byli nebezpeční jen ve dvou případech, a to po střelách Cesara a Ibrahimoviče. Oba tyto pokusy však zlikvidoval brankář Sereni. Inter střetnutí rozhodl až na začátku druhého poločasu. Trenér Mancini přesunul beka Burdissa zpět na místo kam vždy patřil, do obrany, a dále patrně naordinoval svým svěřencům, aby zápas rychle a definitivně zlomili. To se jim bez debat povedlo. Branky Cruze a střídajícího Jimeneze z 50. a 52. minuty vnesly do řad černomodrých potřebný klid. V dalším průběhu se domácí opět stáhli do obrany a čekali, co vymyslí soupeř. Ten nadále dobře kombinoval a po jedné standardní situaci dokonce trefil Natalim břevno. To už byl na trávníku i další bývalý Interista Recoba, který právě poslal na hlavu Nataliho zmíněný centr.

Gól ale padl opět na druhé straně.. Po rohovém kopu domácích vrátil míč před branku Burdisso a pro Cordobu už nebyl problém míč z malého vápna posunout hlavou do sítě – 4:0. Inter si tak za celý zápas nedokázal vypracovat souvislejší tlak nebo převahu. Přesto dokázal zvítězit demonstrativním rozdílem. Byl totiž neuvěřitelně produktivní. Z šesti střel na gólmana Sereniho dokázal vytěžit čtyři branky. Soupeř měl stejný počet šancí, ale neproměnil ani jednu. A přesně o tom je fotbal. Zvítězí jen ten, kdo dá více branek, a to se povedlo v tomto utkání obhájci titulu.

Hodnocení :

Julio Cesar – 7 : Už tradičně zachytal dobře. Lapil pokusy Rosiny i Recoby. Brzkým vyběhnutím zmařil příležitost Di Michelemu. Snad jen jednou předvedl drobné zaváhání. Při rohovém kopu Recoby zůstal stát na brankové čáře, i když měl spíše vyrazit dopředu a míč vyboxovat co nejdále od své svatyně. Z jeho chybičky resultovala šance hostů a následné břevno, které trefil Natali.

Maicon – 5 : Zápas se mu nepovedl. Nedařily se mu přihrávky, nedostal se ani k žádným nebezpečným centrům nebo do zakončení. Často vyvážel míč, ovšem akci vždy zakončil nepovedeným pasem. Možná by si potřeboval na jedno utkání odpočinout a nabrat ztracené síly. Bohužel za něj nemáme na pravou obranu příliš alternativ. Zvláště, když je Javier Zanetti momentálně nepostradatelný v záloze.

Ivan Cordoba – 7 : Vsítil svou třetí branku v sezóně a je nejlépe střílejícím obráncem Interu. V tomto utkání podal spolehlivý výkon. Vyhrával hlavičky a častokrát vypíchl čistě míč útočníkovi soupeře. Hodně se věnoval rozehrávce a i v této činnosti byl přesný. Když už byl tísněn a nevěděl co s balónem, chytře spadnul a přinutil sudího odpískat faul na jeho osobu.

Marco Materazzi – 6 : Byla na něm vidět velká zápasová pauza. Občas nestíhal při kombinaci hráčů Turína, kterou vedli po zemi. Ve vzduchu však opět kraloval. Předvedl i svůj klasický tvrdý skluz u postranní čáry. Bylo štěstí, že rozhodčí neviděl ruku Cordoby, po jeho nešikovném odkopu. Střídal už v 60. minutě, aby mohl nastoupit i za pár dní v Eindhovenu.

Cristian Chivu – 8 : Vystřídal v tomto zápase dokonce tři posty a na všech si vedl znamenitě. Nejprve hrál jako levý obránce a byl jedním z nejaktivnějších Interistů v prvním poločase. V tom druhém už se přesunul do zálohy a zde se mu vedlo nejlépe. Po jeho výborném průniku a skvělém centru zvýšil na 2:0 Cruz. Po odchodu Materazziho se nakonec dostal na místo stopera, kde působil jistým dojmem a dovolil si dokonce jeden výlet směrem dopředu. Jeho univerzálnost se proti Turínu velice hodila.

Javier Zanetti – 6 : Z pravé strany se během utkání přesunul až k levé postranní čáře. Podal nenápadný výkon. Spíše bránil. Na svoji pozici v záloze už si plně zvyknul a působí, jakoby tam nastupoval odjakživa. Je velice důležité, že může být ve středové formaci použitelný, zvláště při naší rozsáhlé marodce.

Nicolas Burdisso – 6 : Pozice ve středu hřiště mu vážně nesedí. Sice dokáže získat na soupeři míč, ale v tom momentě nastává problém. Nejen, že ho není schopen rychle a včas poslat útočníkům, on dokonce nahraje přímo soupeři a ten pak postupuje do rychlého protiútoku. Na levé straně obrany už se zlepšil. Dokonce nahrál Cordobovi na čtvrtou branku.

Esteban Cambiasso – 7 : Stal se z něj tvůrce hry Interu. Ba co víc. Dokáže vymýšlet zajímavé přihrávky a přitom si plnit vzorně své defensivní povinnosti. Je to prototyp moderního středního záložníka. Všichni fanoušci Nerazzurri se už těší na jeho opětovnou spolupráci s Patrikem Vieirou, tedy pokud tento Francouz bude v této sezóně aspoň chvíli zdravý. Tato dvojka je spolu schopna předvádět na hřišti velké věci.

Cesar – 5 : Odehrál zvláštní zápas. Nastoupil ještě ne zcela doléčen, přesto se snažil a hodně se nabízel. Jednou dokonce velice nebezpečně střílel z úhlu. Spoustu míčů však ztratil a moc přesných přihrávek si ne své konto nepřipsal. O poločase byl střídán. Snad si neobnovil své zranění, protože při absencích mnoha hráčů ho černomodří potřebují.

Julio Cruz – 8 : Je až neuvěřitelné s jakou lehkostí střílí Poncarello góly. Dnes dokonce přidal i zlepšenou hru v poli. V první poločase dvakrát dobře narazil míč Zlatanovi, jednou z toho byla dokonce penalta. V druhém dějství připravil branku pro Jimeneze.

Zlatan Ibrahimovič – 7 : Jednu šanci zahodil, když míč napálil v dobré pozici přímo do brankáře Sereniho. V momentě kdy se dostával do druhé příležitosti, přišel kontroverzní skluz Comotta a následně pokutový kop. Ten s trochou štěstí Zlatan proměnil střelou pod padajícím gólmanem. V druhém poločase se nedostával příliš do hry, útočili povětšinou hosté.

Luis Jimenez – 6 : Strávil na trávníku poměrně krátkou dobu. Stihl však dát krásnou branku křižnou prudkou střelou zpoza pokutového území. Jinak se ale skoro nedostal k míči. Po třiceti minutách pobytu na hřišti odkulhal do šatny. Doufejme, že v Eindhovenu už bude opět zdravý jako rybička a potvrdí střeleckou formu posledních dní.

Pelé – 6 : Dostává více šancí, než si sám mohl vysnít. Zatím se však příliš neprosazuje. Sice nekazí, ale na druhou stranu nic moc nevymyslí. Chtělo by to více odvahy, konkurence v Interu je totiž velká.

Autor: Jaroslav Vychodil