Inter i bez několika opor vyřadil Juventus

Maxwell

31/01/08 (Inter-ol) - Inter Milán vyhrál těžké utkání na Olympijském stadionu v Turíně 3:2 a postoupil tedy do semifinále Copa d’Italia, kde se utká s římským Laziem. Černomodří po remíze 2:2 na domácím trávníku potřebovali nutně Juventus přestřílet, což se jim nakonec povedlo. Konečně tak dokázali v této sezóně odvěkého rivala porazit.

Juventus - Inter 2:3

Když asi před půl rokem přestupoval do konkurenčního AC Milán brazilský mladíček Pato, jistý muž v brýlích, s prošedivělými vlasy a nevýraznou šálou kolem krku prohlásil, že o něj Nerazzurri zájem neměli, že máme svého Balotelliho. Nebyl to nikdo jiný než Massimo Moratti, a proto se toto tvrzení mohlo zdát pro mnoho fotbalových odborníků celkem odvážné, protože „SuperMario“ toho měl odehráno v té době za první tým minimum, v podstatě neměl s dospělým fotbalem žádné zkušenosti. Po včerejšku však můžeme dát prezidentovi Interu za pravdu. Sedmnáctiletý mladíček skvělým výkonem sestřelil Juventus a naznačil, že by mu mohla patřit budoucnost.

I přes důležitost tohoto zápasu nastoupili černomodří povětšinou s mladíky, či hráči z lavičky. Volno dostal opět Ibrahimovič a Julio Cesar, jen na lavičce seděli Zanetti a Cambiasso. Milánští však i v tomto složení utkání zvládli a potvrdili, že jejich kádr je velice široký a všichni hráči můžou kdykoli naskočit do hry. Nejlepším důkazem toho byla už 10. minuta, kdy nově příchozí Maniche našel za obranou Balotelliho, který je ještě stále hráčem Primavery. Mladičký střelec si odstavil Birindelliho, zpracoval si míč a nezadržitelně skóroval. Diváci v Turíně tedy museli vstřebat první šok z rychle inkasované branky. Hnali ovšem své bíločerné miláčky stále dopředu. Juventus opravdu převzal iniciativu a na bránu Francesca Tolda se valil jeden útok za druhým. Zvlášť Alex Del Piero se zadáky Interu poměrně cvičil. Hráč, který byl ještě pře půl rokem zralý do starého železa, byl najednou nejaktivnějším mužem na trávníku. Kromě dobré hry se mu také dařilo zahrávat standardní situace, jeho hlavní zbraň.

Ve 14. minutě otřel svůj přímý kop o hlavu jednoho hráče ve zdi a vyrovnal na 1:1. V minutě 31. pro změnu poslal přesný centr z levé strany přímo na hlavu Stendarda. Jeho pokus ještě stačil Toldo zázračně vyrazit na tyč, na dorážku Iaquinty z bezprostřední blízkosti byl však již krátký. I Nerazzurri však měli šanci. V mezidobí mezi dvěma brankami Juventusu si mohl svou premiérou trefu v černomodrém dresu připsat Maniche, jeho dalekonosný pokus však nejistý Belardi vyrazil na tyč. Byla to však ojedinělá příležitost hostí v prvním poločase, jinak spíše útočili Bianconerri. Agilní Del Piero se dvakrát dobře uvolnil a odcentroval, Toldo se však již překonat nenechal. A tak přišla 39. minuta. Stankovičův rohový kop se dostal až na hranici pokutového území, kde se do míče opřel Jimenez. Střelu pak zastavila až ruka bránícího Salihamidžiče. Míč si na značku pokutového kopu postavil Julio Cruz a srovnal skóre.

V druhém poločase už byl Inter lepším mužstvem. Obrana nekupila tolik chyb v rozehrávce, záloha byla schopna kombinovat po zemi a útočníci drželi balón. Černomodří už jen nenakopávali míče dopředu jako v prvním dějství. Dlouhé pasy sice byly až překvapivě přesné a díky jednomu z nich padl první gól, časem ale tato taktika začala být stereotypní a soupeř si na ně dával pozor. Nízké přihrávky tedy přinesly šance. A hned tu první proměnil, až s neuvěřitelnou lehkostí, Balotelli. Zpracoval si přesnou přihrávku od Stankoviče, obtočil se kolem Legrottaglieho a tvrdě vypálil do horního růžku domácí branky. Možnost zápas definitivně zlomit pak o pár minut později promarnil Cruz, když při samostatném úniku bránu Belardiho minul. Na druhou stranu je nutné přiznat, že střetnutí mohlo dopadnout úplně jinak, kdyby hned v úvodu druhého dějství proměnil svou stoprocentní šanci Pavel Nedvěd. Toldo však skvěle zasáhl a udeřil tedy Inter.

Ani poté Juventus nesložil zbraně, šanci měl střídající Trezeguet, ale ani jeho pokus, ani pár dalších závarů před Toldovou brankou gólem neskončilo. Konec nadějí pro domácí následně přinesla 85. minuta, kdy zkratoval Camoranesi a nepochopitelně kopl mladíčka Pelého. Bylo to v situaci, kdy míč vůbec nebyl ve hře, a proto si po právu z blízka prohlédl červenou kartu. Pravděpodobně může čekat ještě další trest od disciplinární komise.

Hodnocení :

Francesco Toldo – 8 : Bez něj by Inter určitě nepostoupil. Za inkasované branky rozhodně nemohl. Přímý kop byl tečovaný a dorážce Iaquinty šlo těžko zabránit. Předvedl naopak pár bravurních zákroků. Už to, jak vytáhl hlavičku Stendarda na tyč bylo ukázkové. Klíčový okamžik však přišel za stavu 2:2. Na začátku druhé půle, kdy se utkání lámalo, skvěle chytil šanci Nedvěda a to rozhodlo. V závěru ještě tečoval na roh nebezpečný pokus Trezegueta.

Maicon – 6 : Bylo vidět, že je po zranění. Na začátku hodně chyboval v rozehrávce, hlavně Nedvěd mu často vypichoval míče. Postupem času už opět začal více útočit a nečekaně si zakombinoval i s Balotellim. Přerod Javiera Zanettiho na záložníka už je kompletně dokonán, a proto je třeba, aby byl Macion zdravý a ve formě. Jiného schopného pravého obránce totiž nemáme.

Ivan Cordoba – 5 : Zápas mu vyloženě nevyšel. Neudělal nějaké viditelné hrubky, ale v klíčových okamžicích selhal. Zbytečně fauloval Iaquintu u postranní čáry, z čehož vznikla standardní situace, po které padla druhá branka Juventusu. Právě při ní nedokázal uhlídat dorážejícího domácího útočníka.

Nelson Rivas – 7 : O poznání lepší než jeho parťák Cordoba. Vyhrával snad všechny hlavičky, výborně soupeře předskakoval a získal tak spoustu míčů. Oba zápasy proti Juventusu odehrál ve velkém stylu a zasloužil by si dostat šanci i v lize. Inter z River Plate rozhodně nepřivedl špatného stopera.

Maxwell – 7: Jeho výkon se mi docela líbil. Snažil se hodně vést míč středem hřiště a vytvářel tak slibná přečíslení. Del Piero spíše řádil na druhé straně hřiště než Maxwell operoval, a tak měl tento Brazilec co se týče defensivy relativně klid. Salihamidžič ho moc neohrozil.

Luis Jimenez – 5 : Díky jeho střele sice Inter kopal penaltu, jinak však působil vcelku nevýrazným dojmem. Jakoby unavený „Jimmy“ se jen tak poflakoval po hřišti, rozdal hodně nepřesných přihrávek a nakonec byl střídán. Snad je to jen chvilkový výpadek formy.

Maniche – 6 : Střídal světlé momenty s těmi méně povedenými. Zatím se jakoby hledá. Krásnou přihrávkou zařídil první branku. Mohl skórovat i sám, jeho projektil ve vzduchu změnil směr a brankář domácích měl co dělat, aby střelu vyrazil alespoň na tyč. V druhém poločase se opět vytrácel a tak byl znovu střídán. Jeho výkony se zlepšují, ale zatím rozhodně nepředvádí vše co umí.

Pelé – 7 : Jeho zlepšení v posledních zápasech je markantní. Stal se z něj tvůrce hry, který je nejčastěji u míče, což se může zdát v jeho věku až neuvěřitelné. Rozdává přesné pasy a je schopen se prokličkovat i z obležení protihráčů. Někdy zkazí lehkou přihrávku a není moc použitelný do zakončení, ale třeba se ještě bude zlepšovat.

Dejan Stankovič – 6 : Pomalu se mu vrací forma, zvládne odehrát celá utkání a to je to hlavní. V záloze Interu byl v tomto zápase velice platný, protože do ní vnášel zkušenost. Jeho přihrávka na třetí branku byla ukázková. Polovysokým přesným míčem našel ve vápně ideálně Balotelliho nohu.

Julio Cruz – 6 : Opět proti Juventusu skóroval, i když včera nebyl tak výrazný. Penaltu proměnil s jistotou, jinak se však příliš neprosazoval. Svůj samostatný nájezd zakončil střelou vedle. Bylo na něm vidět, že hraje již třetí utkání v tomto týdnu.

Mario Balotelli – 9 : Bravo!! První ostrý a vypjatý zápas ve své kariéře zvládl na jedničku. Dvě branky hovoří za vše, on však předvedl ještě něco navíc. Dokázal se stahovat na křídlo, kde si s ním nevěděli rady o poznání starší a zkušenější protivníci. Vždy je oklamal nějakou dobrou kličkou. Navíc jeho klid v zakončení byl až zarážející. Při první brance lehce gólmana obstřelil. No a druhý gól? Ukázka učebnicového proměnění šance : dobré zpracování, otočka kolem obránce a přesná, tvrdá střela. Snad mu náhlá sláva nevstoupí do hlavy a bude se nadále zlepšovat.

Patrick Vieira – 6 : Střídal Maniche, ale o moc lepší výkon než portugalský harcovník nepředvedl. Inter se snažil spíše udržet výsledek, a proto Patrick vyplňoval prostory v záloze, aby tak neposkytnul soupeři příležitost k rychlému protiútoku.

Autor: Jaroslav Vychodil