Ubráněný bod s cenou zlata

Chivu

20/03/08 (Inter-ol) - Inter Milán remizoval v Janově s místním FC 1:1, fotbalisté římského AS však nedokázali vyhrát derby, nevydolovali ze zápasu s městským rivalem Laziem ani bod, a tak se zvýšil náskok černomodrých v tabulce Série A. Do konce soutěže zbývá devět zápasů a Nerazzurri čekají ještě silní protivníci, jako jsou Juventus, Fiorentina, AC Milán nebo Lazio Řím, o titulu tedy ještě není zdaleka rozhodnuto, Inter je mu po středě však opět blíž.

FC Janov - Inter 1:1

Bod z Janova můžeme považovat spíše za zisk než za ztrátu, a to nejenom proto, že jsme se díky němu přiblížili Scudettu. Milánští totiž do tohoto zápasu nenastoupili v úplně nejsilnější sestavě, ať už díky zraněním, nebo kvůli tomu, že trenér Mancini chtěl dopřát některým hráčům oddech v náročném programu. Od úvodní minuty tak běhali po hřišti záložníci Solari a Pelé, kteří moc příležitostí v poslední době nedostávali. A právě mladičký Portugalec Pelé na trávníku bohužel příliš času nestrávil. V 40. minutě byl totiž po druhé žluté kartě vyloučen. Jeho nucený odchod ze hřiště však ještě více poukázal na fakt, že sudí v Séria A spíše působí jako nezkušení hošánkové, než jako uznávaní rozhodčí. První karta byla Pelému udělena správně za faul loktem na Milanetta, ta druhá však byla velice sporná. Žlutilo se za nevinný zákrok ve středu hřiště, při kterém hráč Interu trefil spíše míč než soupeřovy nohy.

Černomodří tak museli opět dohrávat zápas v oslabení. Člověk by řekl, že už na to musí být zvyklí, bylo to totiž podesáté v sezóně. Tentokrát jim ale bohužel chyběly fyzické sily na to, aby zápas i přes vyloučení dotáhli do vítězného konce. Nicméně od toho nebyli daleko. V zápase, který postrádal vyložené šance totiž dlouho vedli. A to už od 12. minuty, kdy David Suazo uklidil do sítě míč po perfektní přihrávce od Zlatana. V tu chvíli to vypadalo na vcelku pohodové vítězství, protože hráči Janova se nedostávali na dostřel branky Julia Cesara, navíc hosté vyráželi často k rychlým brejkům, zejména prostřednictvím agilní dvojice Suazo – Ibrahimovič. Vše se ale změnilo v osudné 40. minutě.

Po vyloučení nedokázal oslabený a unavený Inter odolávat tlaku domácích, který byl zvláště v druhém poločase místy až drtivý. K šancím ale nevedl. Milánští zahustili střed pole a nepouštěli domácí do pokutového území. Skvěle hrající Chivu, střídající Rivas a do zálohy přesunutý Burdisso neúnavně vyhrávali všechny důležité souboje a odkopávali míče co nejdál od svatyně Julia Cesara, který tak musel pochytat pouze pár pokusů z dálky. Záloha oslabená o jednoho muže ale nedokázala déle podržet míč a Zlatan Ibrahimovič byl vepředu na všechno v podstatě sám. Na přílišnou pasivitu tak Nerazzurri nakonec doplatili. Bývalý hráč AC Milán, Marco Borriello, proměnil hned první vyloženou příležitost Janova a v 83. minutě vyrovnal.

Inter venku tedy již potřetí v řadě nevyhrál. Těžko však hráčům něco vyčíst. Bojovali, zápas takzvaně „odjezdili“, bohužel na vítězství to tentokráte nestačilo. Snad toto jubilejní desáté vyloučení bylo na dlouhou dobu poslední, protože v tak našlapaném programu, jaký černomodří musejí absolvovat v posledních dnech, se v oslabení prostě nedá uspět. V sobotu náš tým čeká veledůležité utkání s Juventusem, dá se však říci, že do konce sezóny sehraje Inter už jen samá důležitá střetnutí. A tak mi nezbývá, než popřát našim chlapcům, ať je co nejlépe zvládnou a zakončí tuto sezónu ziskem titulu i italského poháru.

Hodnocení :

Julio Cesar – 6 : Během zápasu sice působil jistě, chytil 3 střely z dálky, ale v rozhodujícím momentu nezasáhl nejšťastněji. Střelu Juriče vyrazil přímo k volnému Borriellovi, který akrobaticky skóroval. Poslední dobou občas vyrobí nějakou tu chybu nebo nejistý zákrok, snad se jich vyvaruje v nadcházející rozhodující fázi sezóny.

Maicon – 6 : V prvním poločase jednou nebezpečně střílel. V tom druhém se posunul spíše do zálohy, která byla oslabena o jednoho muže, musel si však i nadále plnit obranné povinnosti. To zvládl celkem dobře, hráčům Janova se přes něj nedařilo přecházet. Bohužel nedokázal více podržet míč a zabránit tak domácím v tom, aby se dostali do tlaku. Kdyby v závěru našel přesným centrem Cruzovu hlavu, mohl Inter dokonce v Janově vyhrát.

Nicolas Burdisso – 7 : Před sezónou asi ani sám nedoufal, že by mohl odehrát tolik utkání. Je to však trenérův oblíbenec, navíc při zranění Samuela a Cordoby se jeho služby velice hodí. Opět zvládl svou roli stopera s přehledem. V druhém poločase byl přesunut do zálohy, spíše to ale vypadalo, že hraje třetího středního obránce. Defensivní práci si odvedl, dopředu se ale vůbec nepouštěl. Středová formace Interu tak hrála v závěru v podstatě ve dvou.

Cristian Chivu – 8 : Bravo! Útok za útokem se valil na branku Interu, rumunský reprezentant je však jako hrdý rytíř všechny odrazil. To, že nejde o středověkého válečníka, ale o fotbalového hráče šlo však na první pohled poznat. Místo nablýskané zbroje měl totiž Chivu na sobě naprosto ušpiněný dres, který byl navíc i od krve. Během utkání si totiž přivodil tržnou ránu na pravé noze. Přesto byl naším nejlepším hráčem.

Maxwell – 5 : Bylo vidět, že ještě není v takové kondici, aby zvládl celé utkání. Bohužel mu nic jiného nezbývalo. Na začátku utkání byl velice nevýrazný a skoro se nedostal k míči, na jeho konci už se soustředil jen na bránění, přičemž na nějaké útočné výpady už neměl síly. Roli falešného křídla tak ani nemohl zvládnout.

Pelé – 4 : Hned na začátku zápasu dostal pořádně naloženo loktem od Milanetta a byl ošetřován. Rozhodčí tento zákrok neviděl a tak chtěl mladíček v drese s křížem na prsou vzít spravedlnost do vlastních rukou a oplatil Italovi nedovolený zákrok stejnou mincí. To však bylo netaktické a hloupé, protože jeho faulu si už sudí všiml a ukázal mu po právu žlutou kartu. Za pár minut už Pelé mířil předčasně do sprch.

Esteban Cambiasso – 7 : Založil akci po které padla jediná branka Interu, když zužitkoval své skvělé napadání, obral o míč Rossiho a rychle ho rozehrál dopředu na Ibrahimoviče. Hra se mu dařila daleko více, než v minulých zápasech. Opět čistě odebíral balóny a zakládal akce hostů. V druhém poločase to byl jediný hráč Milána, který dokázal alespoň na chvíli udržet míč na svých kopačkách.

Javier Zanetti – 6 : Byl aktivní na začátku střetnutí, postupem času se ale ze hřiště vytrácel. V druhém poločase už jen zakopával míče, stejně jako to dělali všichni ostatní.

Santiago Solari – 5 : Jeho zařazení do sestavy nebylo příliš šťastným tahem. Pokud však chtěl Mancini šetřit Jimeneze na sobotní duel s Juventusem, neměl na výběr příliš jiných variant. Další dva hráči použitelní na pozici podhrotového hráče, Luis Figo a Dejan Stankovič, jsou totiž zranění. Santi tedy dostal po dlouhé době šanci v základní jedenáctce, bohužel ji příliš nevyužil. Snažil se hodně o vedení míče a kličky, to mu však příliš nevycházelo a většinou o balón brzy přišel.

David Suazo – 7 : Vstřelil branku a svým pohybem hodně zaměstnával obranu soupeře. Jen krok mu chyběl v 46. minutě k tomu, aby se dostal k míči po rychlém protiútoku a skóroval podruhé. Problémy domácím působil nejen rychlostí ale i důrazem. Brankáři Scarpimu roztrhl kopačkou tepláky. Obránce Criscito byl po střetu s ním dokonce odnesen na nosítkách a musel střídat.

Zlatan Ibrahimovič – 7 : Začal podobně, jako proti Palermu – díky jeho přihrávce se Inter brzo ujal vedení. Tentokráte se však z trávníku nevytratil, bojoval až do konce, i když to měl proti obrovské přesile těžké. Snažil se stále vymýšlet nečekané přihrávky pro Suaza. Jen díky smůle to ani jednou nevedlo k vyložené šanci. Odevzdal na hřišti maximum. Zaslouží si tedy pochvalu i přesto, že mu bylo odpískáno hodně útočných faulů.

Nelson Rivas – 7 : Kraloval ve vzduchu, dovolil si dokonce jeden útočný výlet přes půl hřiště až na soupeřovu polovinu. Při inkasované brance možná nemusel tolik ustupovat k brankové čáře, ale spíše jistit prostor, kam se mohl míč odrazit.

Julio Cruz – 6 : Nebyl tak výrazný jako Suazo, navíc i on byl nucen se zapojit do obrany asi více, než je zvyklý. Na konci zápasu se mohl prosadit po standardních situacích, bohužel ani jednou nevyhrál důležitou hlavičku.

Autor: Jaroslav Vychodil