Milánský B–tým Laziu branku nevstřelil

Cesar

17/04/08 (Inter-ol) - Inter Milán remizoval v prvním utkání semifinále Coppa d’Italia s římským Laziem 0:0 a šance obou týmů na postup před odvedou, která se bude hrát na Olympijském stadionu v hlavním městě Itálie, jsou tak zcela vyrovnané. Černomodří ale mají tu výhodu, že jim bude stačit nerozhodný gólový výsledek. Aby ho však dosáhli, bude muset Roberto Mancini postavit pravděpodobně o něco silnější sestavu, než byla ta, která vyběhla na trávník v prvním utkání.

Inter - Lazio 0:0

Oproti ligovému zápasu s Fiorentinou udělal trenér Interu ve složení svého mužstva hned devět změn, které se hlavně v úvodu střetnutí hodně projevily. Lazio naopak nastoupilo s tím nejlepším hráčským materiálem, který byl aktuálně k dispozici, a proto svého soupeře přehrávalo, nepouštělo ho příliš ke kombinaci a dokonce si vytvořilo pár náznaků šancí. Záloha Nerazzurri nedokázala bez Zanettiho, Vieiry nebo Cambiassa příliš podržet míč, iniciativu tak pochopitelně brzy převzali hosté z Říma. Dvakrát se v nadějné pozici před Toldem ocitl Rocchi, Materazzi a Chivu ho však ke střele nepustili. Až k zakončení se naopak prodral v 35. minutě záložník Mauri, ale napálil v dobré pozici jen nohy domácího gólmana. Zato hostující strážce svatyně, Marco Ballotta, se v prvním poločase v bráně doslova nudil. Tomuto hráči už je úctyhodných čtyřiačtyřicet let, první dějství proti Interu by však zvládl odchytat snad, i kdyby mu bylo šedesát.

Pokud se nemohli fanoušci černomodrých bavit v úvodu střetnutí fotbalem, k zábavě jim pomohl alespoň „speaker“ stanice Sport 1, od kterého jsme se postupně dozvěděli, že je Goran Panděv jeden z nejlepších bulharských fotbalistů poslední doby, že Francesco Toldo dělá aktuálně dvojku Buffonovi v italském národním týmu nebo, že hráč se jmenovkou „Burdisso“ na drese vlastně nejmenuje Burdisso, ale Bolzoni. O přestávce možná někteří Interisti proklínali trenéra Manciniho, že neposlal na hrot Adriana, když už podle pana komentátora seděl připravený na lavičce.

V druhém dějství už nabralo utkání trochu větší spád, hlavně zásluhou milánských, kteří začali po hřišti více běhat a stali se tak Římanům vyrovnaným soupeřem. První příležitost si domácí stihli vypracovat už v samém závěru první pětačtyřicetiminutovky, kdy po pohledné narážečce se Suazem pálil do Ballotty Crespo. Po změně stran se černomodří dostávali do mírného tlaku, ale ani jeden ze závarů před brankou Lazia ke gólu nevedl. Paradoxně mohli skórovat právě hosté, kdyby Rocchi trefil lépe míč po průniku Makedonce Panděva.

Nejzajímavější částí střetnutí byl bezesporu jeho závěr, kdy se obě mužstva snažila strhnout vítězství na svou stranu. Nejprve nebyla v 77. minutě zcela po právu uznána branka hostí pro postavení mimo hru zakončujícího Mauriho, o dvě minuty později hlavičkoval na druhé straně do břevna ve vzduchu skvělý Burdisso. Utkání tak skončilo asi po zásluze bez branek. Nestranný divák opravdu nějakou závratnou podívanou nezhlédl. Před minimem diváků na rozlehlém San Siru se potkaly dva týmy, které si byly dobře vědomy toho, že rozhodovat se bude hlavně v odvetě, která se hraje 7. května. Ani nasazení hráčů nebylo optimální, zvlášť u fotbalistů Nerazzurri v prvním poločase, kdy po trávníku doslova chodili. Bezgólová remíza je tak vcelku logickým vyústěním dění na hřišti. Doufejme, že se za tři týdny Inter představí v lepším světle, s kvalitnější jedenáctkou a s větší touhou po vítězství. Za těchto předpokladů by byl totiž postup do finále poháru velice reálnou záležitostí.

Hodnocení :

Francesco Toldo – 6 : I když bylo Lazio docela nebezpečné, připsal si jen jeden vážnější zákrok, a to nohou po střele Mauriho z úhlu. Jinak na něj létaly spíše pomalejší pokusy. Navíc mu hodně pomáhali obránci, kteří dokázali hráče hostí včas zablokovat.

Nicolas Burdisso – 7 : Zkazil svou první rozehrávku v zápase a soupeř tak mohl jít do brejku. Jinak ale odehrál slušný zápas, který navíc mohl rozhodnout hlavičkou po přiťuknutí od Materazziho. Bohužel se míč při jeho pokusu zastavil o břevno. Snažil se z pozice pravého obránce podporovat útok, což se mu dařilo jen někdy. Jeho nepříliš dobrá technika mu nedovoluje přejít protihráče v situaci jeden na jednoho, nebo vymyslet překvapivou rozehrávku. Svou obrannou práci však zvládl na výbornou.

Marco Materazzi – 6 : Zaspal při jedné ze standardních situací hostí a nechal úplně volného Behramiho na malém vápně. Záložník Lazia však naštěstí míč netrefil, a tak z toho šance nebyla. Ve vzduchu jinak vládl a jednou skvěle zablokoval střelu Rocchiho, který se octil v nebezpečné pozici blízko Toldovy branky.

Cristian Chivu – 6 : V minisoutěži milánských stoperů s názvem „Kdo lépe zablokuje Tomassa Rocchiho“ porazil Matrixe na body. Jeho zákrok byl důležitější v tom, že v momentě jeho skluzu byl italský útočník Lazia v lepši pozici pro zakončení, než při bloku Materazziho. Trochu zaváhal při brejku hostí v 65. minutě, jinak odehrál utkání bez závažnějších chyb.

Cesar – 7 : Přesný opak Burdissa. V obranné fázi často nestíhal a po jeho chybě mohl vstřelit branku Mauri. Musel si zvykat na pro něj netradiční roli levého obránce. V této sezóně toho na tomto postu příliš neodehrál. Směrem dopředu byl ale asi nejaktivnějším Interistou. Při každém přechodu do útoku vysprintoval podél postranní čáry a nabízel se záložníkům pro přihrávku. Jeho slabinou však byly opět nepřesné centy. Až na jeden, který našel ve vápně Crespa, ten však střílel vysoko nad.

Luis Figo – 5 : Po pauze zaviněné zlomeninou nohy se nemůže dostat do optimální pohody. Navíc se znovu zranil a musel ze hřiště předčasně odstoupit. Odehrál tedy jen 40 minut, ovšem ani během nich nějak zvlášť nezářil. Vše mu trvalo příliš dlouho a moc přesných přihrávek nebo centrů nerozdal.

Maniche – 6 : Potvrdil, že umí tvrdě vypálit z dálky, bohužel jeho střela z 15. minuty mířila přímo do středu branky. V prvním poločase byl jediným trochu defensivním hráčem Interu v záložní řadě, a proto spíče bránil. V druhém dějství už se trochu osmělil i směrem dopředu, ale příliš se neprosazoval. Jeho výkon měl do ideálního daleko.

Luis Jimenez – 4 : Zápas mu nesedl. Rozhodčí mu odpískal mnoho útočných faulů, žádný ze zákroků na jeho osobu naopak za nedovolený nepovažoval. Jimmy v tomto utkání až příliš často vodil míč, chtěl se prosadit individuálně, místo toho aby přihrál lépe postaveným spoluhráčům. V 75. minutě byl raději střídán.

Santiago Solari – 5 : Techniku má sice stále dobrou, rychlostně už ale vůbec nestíhá. Ztratil veškerou výbušnost. Tomu se ale těžko můžeme divit, když už třetí sezónu prakticky jen vysedává na lavičce náhradníků. Vícekrát za zápas mohl z křídla nadějně zaútočit, vždy však skončil i s míče za brankovou čarou. Možná by mu více seděla pozice ve středu hřiště, kde by nemusel tolik běhat, ale spíše by zúročil svůj přehled a cit pro přihrávku. Třeba proti Eindhovenu dokázal, že by mu tento post jistě vyhovoval.

David Suazo – 7 : Byla na něm vidět snaha hrát a ukázat se. Hodně si chodil pro míče do hlouby pole a zakládal akce domácích. Vytvořil dobré příležitosti pro Maniche a Crespa. Sám se však do zakončení nedostal.

Hernan Crespo – 6 : V šancích, které by před pár lety bez problémů proměnil, selhal. V prvním poločase postupoval po narážečce se Suazem v podstatě sám na brankáře. Ballotta však jeho střelu kryl. Po změně stran se dostal k nebezpečné střele znovu, tentokráte však vysoko přestřelil. V poli byl ale docela platným hráčem, často se mu dařilo držet v útoku míč a čekat na to, až doběhnou spoluhráči z druhé vlny.

Francesco Bolzoni – 6 : Po tom, co vystřídal zraněného Luise Figa, se zařadil doprostřed zálohy a čistil prostor před oběma stopery. Defensivní práci si zastal, ale dopředu to nebyla žádná sláva, byl hodně nevýrazný, bylo vůbec těžké si ho na trávníku všimnout. Pokud si chce vydobýt více šancí v prvním mužstvu, musí být v zápasech více aktivnější a méně ustrašený. Prostě se nebát s míčem něco vymyslet.

Luca Siligardi – 7 : Další hráč Primavery stihl za patnáct minut na hřišti zanechat solidní dojem. Zahrával všechny standardní situace a vůbec ne špatně. Po jedné z nich dokonce Burdisso trefil břevno. V závěru chytře střílel z úhlu a chtěl překvapit zkušeného Ballottu. Rozhodně si řekl o další šanci v A mužstvu, nechme se překvapit, kdy přijde.

Autor: Jaroslav Vychodil