Mourinho: Kritikům nerozumím

Mourinho

28/09/08 – José Mourinho promluvil na sobotní tiskové konferenci o nadcházejícím derby AC – Inter, také se vyjádřil ke kritice, která se na jeho hlavu snesla poté, co poslal na pozápasovou tiskovou konferenci svého asistenta Baresiho.

Mourinho, je to vaše první derby. Je to pro Vás zvláštní zápas nebo naopak úplně normální?

“Je to normální zápas.”

Poskytnete nám nějaké informace o Vašem týmu?

“Ne, žádné informace. Nominace bude oznámena po tréninku.“

Na tiskové konferenci před malou chvílí řekl Carlo Ancelotti, že minulou sezónu José Mourinho prostřednictvím svého agenta projevil zájem o funkci trenéra AC Milán. Je to pravda?

“Musíte se zeptat Ancelottiho a mého agenta.“

Jak vnímáte kritiku, která se na Vás snesla poté, co jste na tiskovou konferenci poslal místo sebe svého asistenta Baresiho? Kritizoval Vás trenér Lecce Beretta, řekl, že je to projev nedostatku respektu k jeho týmu, a také trenér Juventusu Claudio Ranieri.

“Moc dobře této kritice nerozumím. Co to má znamenat? Kde je problém? Co řekl trenér Lecce? Beretta se mnou na stadiónu mluvil a nic podobného mi neřekl. Jistě to má nějaký důvod, když řekne něco médiím a neřekne to mě. Možná mám nálepku nepříjemného člověka, ale rozhodně ne sprostého či násilného. Proč mi tyto věci neřekl do očí? Nerozumím tomu.“

Někteří lidé řekli, že po zápase FC Turín – Inter jste úmyslně opustil televizní studio, abyste se vyhnul slovní konfrontaci s Claudiem Ranierim. Je to pravda?

“Nikoho jsem tam neviděl. Ale možná Vy, Italové nemilujete fotbal tak, jak jsem si myslel. Možná máte raději televizní show. Méně se zajímáte o kvalitu fotbalu. Vidím, že se zaobíráte nedůležitými věcmi, ne fotbalem jako takovým. Nevidím nikoho, kdo by si dělal starosti o nejpopulárnější sport na světě, nevidím nikoho, kdo by si dělal starosti o značku “italský fotbal”, která za hranicemi moc neznamená. Italský fotbal je produkt, který by měl být srovnáván se španělským či anglickým, ale v současnoti nejsou srovnatelné. Nevidím nikoho, kdo by si dělal starosti. Dohráli jsme zápas proti Lecce, které hrálo se třemi brankáři a osmi obránci. Každý se zajímal jen o to, že osoba jako Peppe Baresi byla na tiskové konferenci místo mě. Ale to je svět, který jsem si zvolil. Bylo to mé rozhodnutí jít do Itálie a neměl bych být nikým osočován. Nicméně, mělo by zde být větší zaujetí věcmi, co se fotbalu přímo týkají a ne věcmi, které fotbal jen obklopují.“

Litujete toho, že jste si vybral Itálii?

“Ne, ne...absolutně ne. Svou práci opravdu miluji a nikdy jsem si nemyslel opak.“

Myslíte si, že derby může být jeden ze zápasů, které by mohly napravit pošramocenou pověst italského fotbalu? Myslíte, že to bude atraktivní zápas?

“Nevím, proč by neměl být, ale myslím, že jiná věc je hrát derby tři, čtyři nebo pět zápasů před koncem sezóny a jiná věc je hrát ho v září, kdy výsledek ještě nerozhoduje. Nic nebude rozhodnuto, před námi bude ještě deset měsíců, kdy se hraje. Není to zápas s takovými emocemi, jako když jde o všechno, takže nevidím důvod, proč by oba týmy neměly hrát dobře. Oba týmy mají kvalitní hráče, tak nevím, proč by nemělo jít o skvělý zápas. Musím říci, že jsem potěšen s volbou rozhodčích. Mám je rád z důvodu jejich způsobu rozhodování. Myslím, že derby má všechny předpoklady, aby se stalo skvělým zápasem. Rozhodčí Morganti nechává hru plynout, rozhoduje dobře, používá pravidlo o ponechané výhodě. Myslím, že hráči na této úrovni mají rádi, když je řídí rozhodčí takového formátu. Myslím, že je to skvělá volba."

Mnoho milánských hráčů, jako Kaká a jejich generální ředitel Adriano Galliani, říká, že jste příjemný člověk. Co vy na to?

"Pamatuji, že jsem potkal Kaká, když už byl v Miláně, ale ještě za ně nehrál. Rivaldo nás představil a já viděl chlapce, který na sobě pracuje a stále se zlepšuje, až vyhrál Zlatý míč, maximum, co může hráč dokázat. Obdivuji ho a hodnotím ho velmi dobře, ale nikdy jsem s ním nepracoval. Názory ostatních, Gallianiho a Maldiniho, je příjemné slyšet. Je to důsledek respektu, který jsem vždy choval k AC Milán, i když jsme sobě navzájem čelili jen párkrát. Vždy zde byl oboustranný respekt."

Cobollo Gigli řekl, že nechce nikdy vidět Mourinha na lavičce Juventusu...

"To je normální. Na světě jsou tisíce a tisíce trenérů. Prezidenti, sportovní ředitelé a kluby mají volnou ruku v tom, že si sami mohou definovat požadavky, které má splňovat trenér, kterého chtějí. Ale jestliže někdo řekne, že mě nechce, je to absolutně v pořádku."

Massimo Moratti řekl v pátek, že Inter je silnější než Milán, ale musí to ukázat. Co si o tom myslíte?

"Nemyslím, že v derby je jeden tým silnější než druhý. Je obvyklé, že tým, který prochází negativními momenty, jde do derby silnější a odhodlanější a také často zvítězí. Jsem potěšen, že Milán hrál dobře a poslední zápasy vyhrál. Jde do derby a má jen o pár bodů méně než my, ale psychicky jsou na tom jako my. Pro mě je to případ každého derby, je těžké říci, který tým je lepší. Derby je derby."

Jak jsou na tom Vaši záložníci? To je poprvé za poslední pár let, kdy Patrick Vieira odehrál čtyři nebo pět zápasů za sebou.

"Jsou na tom dobře. Postrádáme Muntariho, který dostal třízápasový distanc za ten hrůzostrašný násilný čin proti tomu hráči Catanie, ale máme čtyři záložníky v dobré kondici, počítám sem i Patricka, který, jak říkáte, odehrál mnoho zápasů za sebou. Cambiasso je na tom také dobře a nemusí hrát středního obránce, protože jsou už všichni v pořádku. Myslím, že Samuel bude moci hrát v řádu týdnů. Zanetti je v pořádku a nemusí hrát beka, protože Maicon je zpět. Stankovič odehrál pětačtyřicet minut posledního zápasu bez jakýchkoliv potíží s kolenem. Máme v záloze čtyři možnosti. Jestliže budeme hrát na tři, jeden bude muset na lavičku. Jestliže se rozhodneme hrát na čtyři záložníky, využijeme je všechny."

Jste překvapen, že Ibra odehrál šest zápasů v tak krátké době a na takové úrovni bez jakýchkoliv problémů?

"Jeho koleno je v pořádku a neměl v zápasech žádný problém. Nemáme žádné starosti. Je září a občasná rotace hráčů je nutná a to je občas výmluva pro trenéra, jak využít všechny hráče. Je to skvělá výmluva. Rotace hráčů je skvělá ochrana pro ty, kteří se bojí dělat rozhodnutí. Nebojím se činit rozhodnutí. Ibra v tomto období hraje skvěle a pro mě je volba číslo jedna. Bude hrát proti Milánu, bude hrát proti Werderu Brémy a proti Bologni, jestliže zde nebude nějaký problém."

Shevchenko prohlásil, že od něj nikdy neuslyšíme říkat něco o Mourinhovi. Jste překvapený?

"Ne. Myslím, že pro něj je to normální. Je to jeden z nejlepších hráčů na světě, vyhrál Zlatý míč a drží fantastický střelecký rekord v Itálii a v Evropě. Je to hráč, který přišel do Anglie, měl tři různé trenéry a nedokázal hrát na této úrovni. Má pravdu, když se snaží zapomenout na toto období a na tyto trenéry. Je to normální. V Anglii mu něco chybělo, zatímco Milán pro něj znamená něco zvláštního. Můžete vidět, že se stále zlepšuje. Viděl jsem ho v televizi a myslím, že se vrátí zpět do své bývalé formy. V Miláně je určitě něco, co ho činí šťastným. Myslím že opět uvidíme toho skvělého Shevcenka, kterého jsme obdivovali před odchodem do Chelsea."

Jsou ve Vašem týmu jiní hráči, kteří jsou pro Vás tak důležití jako Ibrahimovič?

"Je nás tu 29. Všichni jsou stejně důležití. Mohli bychom měnit tým každý zápas, ale jsou zde hráči, kteří hrají více, jsou pro mě první volbou. Jak jsem už řekl dříve, nemám strach činit rozhodnutí a neschovávám se za filozofií rotace hráčů, abych hájil svá rozhodnutí. V tuto chvíli je zde šest či sedm hráčů, kteří odehráli téměř vše."

Středeční zápas proti Lecce byl Vaším stým utkáním na domácím hřišti bez porážky. V neděli s AC Milán jste vedeni jako hostující tým, ale hraje se na San Siru...

"Náš nedělní zápas hrajeme venku, ale statistiky nic neznamenají. Předpověď? Je zde jeden hráč, který v historii portugalského fotbalu znamená totéž, co znamená Peppe Baresi pro italský fotbal. Ale s tím rozdílem, že, když mluví na tiskové konferenci ve své zemi, jsou včichni zticha. Zde je mnoho Berettů, kteří říkají, co chtějí. Ten hráč se jmenuje Joao Pinto a byl kapitánem Porta. Řekl, že předpovědi vy děláte vždy až po zápase."

Jak moc může Milán ovlivnit absence Borriela?

"Na tuto otázku by jste se měli zeptat trenéra AC Milán. Bude mluvit o Borrielovi, o taktice a o tom, co chce. Já budu mluvit o Interu a nechci se bavit o Borrielovi."

Z hlediska taktiky, jaké utkání očekáváte?

"Nevím, co bude hrát Milán. Nic neočekávám. Očekávám, že uvidím tým s mnoha skvělými hráči, který chce vyhrát. To samé pro nás. Věříme si a chceme zvítězit a také víme, že, ať to dopadne jakkoliv, budeme stále před soupeřem."

Po Zanettiho šestistém zápase za Nerazzurri, Zlatan Ibrahimovič prohlásil, že chce také dosáhnout podobného milníku. Myslíte, že se může Ibrahimovič stát také takovým důležitým lídrem po mnoho let?

"Bylo by fantastické, jestliže by měl Inter hráče jako on, který by zde chtěl ukončit kariéru. Je to výjimečný hráč, který v tuto chvíli má velmi důležitou pozici v týmu. Je to ale otázka pro Ibru a klub. Jestliže se mě klub zeptá na můj názor, řeknu jim, ať s ním podepíší kontrakt do konce kariéry. Ale to je záležitost klubu."

Pomůže Vám poslední trénink zvolit základní sestavu na derby?

"Nepotřebuji to, abych se rozhodl."

Stadion byl ve středu večer poloprázdný. Co si o tom myslíte? Kde se stala chyba?

"Jsem zde jen tři měsíce. Rád bych věděl, co si člověk, který se zde pohybuje delší dobu, o tom myslí. Všichni tito lidé, kteří se baví o taktice, taktice, taktice, taktice...Taktika je pro mě moc složitá. Rád bych věděl a pochopil, proč produkt, který se prodává v Asii a Severní Americe miliónům lidí, tady nejde na odbyt? Proč jsou stadiony v jiných zemích vyprodané a tady ne? Nejsem tak inteligentní, abych to pochopil po tříměsíčním pobytu zde. Váš názor bude pro mě výchozí. Chci se od Vás něco naučit, Vy zde žijete od narození...

Myslíte, že můžete prodávat produkt (fotbal) s Vaším postojem posílat asistenta na pozápasový rozhovor?

"Jestliže chcete názorný příklad, bavme se o Premier League, kde je fotbal v tomto smyslu číslo jedna. Sir Alex Ferguson je považován za jednoho z nejlepších světových trenérů v historii fotbalu. A já myslím, že právem. Kolikrát nemluvil Alex Ferguson s novináři? A kolikrát jsme slyšeli o nedostatku respektu a jiných věcech, co jsme zde byli svědky? Během své krátké kariéry jsem poslal své spolupracovníky na tiskovou konferenci 21x. Toto je poprvé, kdy se hovoří o nedostatku respektu. Položím Vám otázku. Trenér, který studuje italštinu čtyři až pět hodin denně po dobu tří měsíců, přijede poprvé do nové země a mluví s lidmi, fanoušky a novináři v jejich jazyce, možná ne tak dobře, protože občas dělám chyby. Myslíte, že je to nedostatek respektu, A nyní Ranieriho řeči. Ranieri, který během pěti let v Anglii měl problém říci dobrý den, dobré odpoledne a dobrý večer. A Ranieri, který respektuje anglické novináře a fanoušky, za mnou přijde a říká tyto věci. Giuseppe Baresi nemůže reprezentovat Inter? Nemůže reprezentovat svého trenéra? Jediná osoba, která mi toto může říci je prezident Moratti. Jestliže mi řekne, že Baresi nemá kvalifikaci, status, image, nebo důvěru, aby reprezentoval Inter, potom mu slíbím, že se budu účastnit každé tiskové konference. Ale jen prezident mi toto může říci, ne Vy ani jiní novináři v televizi, či jiný trenér. Před příchodem do Interu, jsem si připravoval jisté klubové dokumenty. Psal jsem profil spolupracovníka, kterého bych chtěl. Jedna z věcí, kterou jsem v tomto dokumentu uvedl, byla, že ta osoba musí mít určitý kredit a být pevně spjatá s minulostí Interu. Ta osoba je Giuseppe Baresi, ale klidně to mohl být Riccardo Ferri, nebo Giuseppe Bergomi, nebo někdo jiný spjatý s klubovou historií, takže nyní mám někoho, kdo mě a klub může důstojně reprezentovat před fanoušky, jinými kluby či novináři. Problém je někde jinde. Nemáte žádný respekt k osobě jako je Giuseppe Baresi. Jestliže nerozumíte, můžu Vám to nakreslit, abych Vám to lépe vysvětlil.

Autor: Michal Müller

Zdroj: inter.it

290x
Související zápas
Neděle 28/09/08 20:30
Serie A, 5.kolo
AC MILÁN
INTER
FC INTER MILANO - Cechia nerazzurra (Version 9.0)
© 1998 - 2021 fcintermilano.com / redakce@fcintermilano.com
Stránka českých a slovenských fanoušků italského fotbalového klubu Inter Milán / Unofficial fan site
Kopírování textů, zveřejňování a jakékoliv další použití na internetu je povoleno pouze s uvedením zdroje www.fcintermilano.com.
Privace Policy