Inter zvolil nudu a má bod

Samuel

17/09/09 - Dlouho očekávaný šlágr prvního kola základních skupin Ligy mistrů mezi Interem Milán a Barcelonou spíše než strhující podívanou přinesl nepříliš pohledný fotbalový zážitek. Utkání na milánském San Siru skončilo bezbrankovou remízou 0:0. Neprosadil se tak ani jeden ze sledované dvojice útočníků Eto´o - Ibrahimovič, kteří si před touto sezónou vyměnili působiště.

Inter - FC Barcelona 0:0

Trenér Interu José Mourinho zvolil pro zápas vcelku opatrnou taktiku, respekt z kvalit hráčů Barcelony, kteří obhajují vítězství v milionářské soutěži, byl veliký a dá se říci oprávněný. Už je to nějaký ten pátek, co někdo dokázal katalánský celek přehrát s otevřeným hledím. Černomodří tedy vsadili na pevný zatažený blok, rychlé přistupování a dlouhé míče na útočníky, kteří si nabíhali do prostoru ze stran. V prvním poločase se domácím vcelku dařilo svého soupeře eliminovat a vést s ním vyrovnanou partii. Od 50. minuty se ale hra Mourinhovy zálohy zcela rozpadla, Nerazzurri nebyli schopni udržet míč a dostali se pod drtivý tlak. Remízu se jim však nakonec ubránit podařilo, a to hlavně díky bezchybné defensivě, která Messiho s spol. do vyložených příležitostí příliš nepouštěla.

Otázkou je, jestli je bod s Barcelonou na vlastním hřišti zisk a nebo ztráta. Všichni fanoušci černomodrých se musí ptát, jestli není spíše zklamání, že se jejich miláčci doma povětšinou pouze bránili. Po prvním poločase důvod k rozhořčení rozhodně nebyl. Mourinhovi svěřenci hráli se svým sokem poměrně vyrovnanou partii. Přežili nebezpečný úvod, při kterém si Messi a Ibrahimovič vypracovali vyložené šance, a sami se drali do zakončení. Nejaktivnější byl v tomto směru Diego Milito, který zcela zastínil svého útočného kolegu Eto´a. Interu se v těchto fázích hry dařilo kombinovat. Nějaký tlak si sice vytvořit nedokázal, ale podle hesla : „když nemá Barca balón, nemůže dát gól“, byl alespoň Julio Cesar v bezpečí.

Na začátku druhého dějství ještě nebezpečně pálil Sneijder a vystřídavší Stankovič, to bylo ale ze strany Nerazzurri vše. Postupem čase se domácí dostávali do čím dál většího sevření a jen odkopávali míče. Záloha se stáhla hluboko k vlastnímu pokutovému území a pomáhala stoperům, kteří mimochodem podali výborný výkon. I přes velkou převahu v závěru střetnutí si totiž Henry, Messi ani Ibrahimovič nevypracovali žádnou vyloženou šanci.

Bezbrankové skóre je tak vcelku logickým vyústěním dění na trávníku. Barceloně dělá zpravidla problém prosadit se proti dobře organizovaným obranám, a to ta z Milána určitě je. Od Interu se ani nedalo očekávat, že bude hrát nějak otevřenou partii, přesto by se asi italský mistr neměl tak zatáhnout, jak to udělali černomodří po změně stran. Obě družstva tak předvedla své silné a slabé stránky a remíza se dá považovat za zaslouženou. Konečný výsledek neznamená ztrátu ani pro jednoho ze soků. Přeci jen, skupina se bude lámat až v následujících utkáních.

Hodnocení :

Julio Cesar – 7 : Neuběhla ani desátá minuta a už musel likvidovat druhý nebezpečný pokus Messiho. V utkání osvědčil svůj postřeh a rychlé nohy. Nejednou musel vyrazit z branky, aby zabránil hráčům Barcelony v postupu do gólové šance. Všechny ošemetné situace před svojí svatyní však s vydatným přispěním obránců nakonec zvládl.

Maicon – 6 : Středeční utkání nebylo jen ve znamení souboje Eto´a s Ibrahimovičem, ale i konfrontací Maicona s Danielem Alvesem, dvou pravděpodobně nejlepších pravých beků světa. Tento miniduel vyzněl vcelku nerozhodně. Alves se daleko více zapojoval do útočení a obraně Interu způsobil nejednu starost. Maicon naopak spíše bránil, musíme však jedním dechem dodat, že výtečně. Thierry Henry se přes něj, zejména v prvním poločase, příliš neprosazoval.

Lúcio – 8 : Na začátku utkání nechal za svými zády Ibrahimoviče, ten však samostatný únik zakončil nepřesně. V druhém dějství už byl brazilský stoper bezchybný. Barcelona se snažila často pronikat středem hříště, Lúcio však výborně četl hru, soupeře předskakoval a čistě jej obíral o míč. Hosté, přestože měli veliký tlak, zahrávali minimum standardních situací z blízkosti pokutového území Interu.

Walter Samuel – 9 : Podal ještě o chlup lepší výkon, než jeho kolega ze stoperské dvojice. Vymazat ze hřiště trojici Henry, Ibrahimovič, Messi je pro normálního smrtelníka skoro nemožné. Walter prokázal, že jen tak normálním fotbalistou opravdu není, protože se mu to povedlo na výbornou. Pár náznaků šancí si sice hvězdné trio připravilo, po většinu utkání však v okolí velkého vápna stála „argentinská zeď“.

Cristian Chivu – 7 : Podpora ofensivy byla stejně jako u Maicona slabá. Měl plné ruce a nohy práce s tím, aby ubránil Lionela Messiho, který se naštěstí často stahoval do středu hřiště a nechával tak rumunskému hráči vydechnout. Jejich nejzajímavější souboj přišel ve 20. minutě, kdy se Argentinec řítil v rychlém brejku do pokutového území, Chivu se mu však výborně postavil do cesty, nenechal se ukličkovat a o míč ho připravil.

Javier Zanetti – 6 : Kapitán dnes působil velmi nenápadně a k balónu se moc nedostal. Hodně toho, ostatně jako všichni záložníci, naběhal, protože hráči Interu po většinu času jen soupeře napadali. Tempo utkání nebylo nějak závratné, a proto mu to nečinilo nějaké větší obtíže. V závěru, kdy už byli černomodří pod velikým tlakem, dokázal vyvést míč a zkušeně si vykoledovat faul, čímž ulehčil přetížené obraně.

Thiago Motta – 6 : Při zranění Estebana Cambiassa se na pozici defenzivního štítu střídá řada hráčů. Od začátku sezóny už na tomto postu nastoupil Vieira, Muntari i Stankovič. Tentokráte přišla volba na Thiaga Mottu a ani on vyloženě nezklamal. Kaňkou na jeho výkonu je však velké množství ztracených míčů a nepříliš přesná rozehrávka. Co se týče poziční hry, byl ale bezchybný.

Sulley Muntari – 4 : Úvodní půlhodinu měl docela slušnou. Vždy stál přesně tam, kde měl být, zavíral úspěšně levou stranu a vypomáhal obraně při centrech. Dokonce se nabízel spoluhráčům do kombinace a dařilo se přes něj roztahovat hru do stran. Vše co souviselo s hrou s míčem ale bohužel zkazil. Nepřesné pasy a zejména tři katastrofické ztráty balónu jeho výkon srazily hodně dolů. Po pár minutách druhého poločasu byl střídán.

Wesley Sneijder – 5 : Byla na něm vidět snaha, příliš se mu ale nedařilo. Dvakrát pálil ze slibné pozice, zatím se však spíše zastřeluje a bránu opět ani jednou netrefil. Když se dostal k míči, nabízela se mu většinou možnost rychle přenést hru do strany na jednoho z útočníků, jeho přihrávky však byly nepřesné a přicházely pozdě.

Samuel Eto´o – 5 : Svedl nespočet nelítostných soubojů se svými bývalými spoluhráči, hlavně s kapitánem Carlesem Puyolem. Většinu jich bohužel prohrál. Do zakončení se nedostal, a tak jedinou věcí, za kterou ho můžeme pochválit, je vzorné napadání soupeřovy rozehrávky. Na trávníku zůstal asi déle, než by bylo za potřebí. Možná měl být v průběhu utkání vystřídán Balotellim, José Mourinho byl ovšem jiného názoru a ponechal Eto´a na hřišti až do závěrečného hvizdu.

Diego Milito – 6 : Nejnebezpečnější Interista co se týče hry dopředu. Svými protisměrnými kličkami motal obránce Barcelony, žádný gól se však z jeho akcí vytěžit nepodařilo. V 29. minutě obehrál Piqueho, následnou střelu ale Valdés chytil. O chvíli později se jeho nadýchaný centr málem snesl na hlavu volného Eto´a. V 66. minutě se mohl řítit sám na branku hostí, míč však zasekl a připravil šanci pro Stankoviče.

Dejan Stankovič – 6 : Čekalo se, že nastoupí už od úvodních minut, nakonec se dostal na trávník až v průběhu hry. Chvíli po svém příchodu mohl rozhodnout, jeho střela z hranice pokutového území ale Valdésovu svatyni o pár centimetrů minula. V závěru zápasu se už soustředil především na obrannou práci.

Autor: Jaroslav Vychodil