Cagliari – Inter Mil(ito) 1:2

Milito

21/09/09 - Milánský Inter se potácí v herní krizi. Ve víkendovém zápase 4. kola Série A sice opět nepoznal hořkost porážky a z Cagliari si dokonce odváží všechny tři body, výsledek 2:1 se však rodil velice těžce a k jeho dosažení byla potřeba notná dávka štěstí. Domácí byli totiž po většinu zápasu lepším mužstvem a jen velké chyby v obraně a nedůslednost v zakončení je připravily o konečný úspěch.

Cagliari - Inter 1:2

Do základní sestavy černomodrých se v tomto střetnutí vrátil Esteban Cambiasso, který se až zázračně rychle uzdravil po zranění kolene. Naopak útočná dvojice zůstala opět beze změn a žádné šetření sil kvůli náročnému programu se nekonalo. Přeci jen Samuel Eto´o je známý tím, že by nejraději odehrál všechny utkání v sezóně a vysedávání na lavičce nenávidí asi tak, jako Václav Klaus Evropskou unii. S rolí náhradníka se tak opět musel smířit, v poslední době dobře hrající, Balotelli. Po pár minutách prvního poločasu však bylo jasné, že se nejpozději po přestávce do hry dostane. Hra hostů totiž nestála ani za zlámaný groš.

S nadsázkou můžeme říci, že největší šancí Nerazzurri v úvodních pětačtyřiceti minutách byl pád Dejana Stankoviče v pokutovém území. Střely Milita a Sneijdera ze střední vzdálenosti a pokus Eto´a z volného přímého kopu totiž postrádaly rychlost a přesnost na to, aby brankáře Marchettiho nějak znepokojily. Stankovič si penaltu nevykoledoval, rozhodčí ji ale o pár minut později odpískal na druhé straně po nevinném střetu Maicona s Matrim. Exekuce se ujal Jeda, poslal Julia Cesara na opačnou stranu než míč a svůj tým tím pádem do vedení. A kdyby hned v zápětí po rychlém protiútoku zvýšil Matri na 2:0, mohlo být rozhodnuto. Ten naštěstí svou střelu z dobré pozice neumístil mezi tři tyče a do kabin tak šli hosté jen s jednobrankovou ztrátou.

Do druhého dějství poslal José Mourinho Mottu s Balotellim, kteří jen přihlíželi tomu, jak protihráč Dessena trefil z dálky tyč. A když se Cagliari neprosadilo ani po nebezpečné hlavičce Biondiniho, přišel trest. Jeho vykonavatelem byl Diego Milito a svoji práci odvedl na výbornou. V obou případech postupoval sám na domácí klec a s naprostým přehledem zakončil. Během pár minut tak domácí přišli o nadějné vedení a vypadalo to, že už si Inter výsledek s přehledem pohlídá. Jeho hra se ale ani za této situace příliš nezměnila a Cagliari se dralo do šancí. Matri, Dessena a Jeda ale ani z jedné, převážně díky zákrokům Julia Césara, blokům Ivana Cordóby a vlastní nepřesnosti, gól vytěžit nedokázali.

Tyto příležitosti už nemohl na vlastní oči sledovat José Mourinho, který byl rozhodčím Orsatem vykázán na tribunu. Důvodem byly Portugalcovi nekončící protesty po faulu Astoriho na Balotelliho. Zákrok na mladého Interistu byl velice tvrdý a možná mohl i zapříčinit udělaní druhé žluté karty pro domácího obránce. Mourinho zamířil rovnou do šaten a vzhledem k tomu, že ty jsou v Cagliari na opačné straně stadionu než lavičky, musel při své cestě obejít celé hřiště. Během toho tak stihnul seřvat hlavního sudího, jeho asistenty, čtvrtého rozhodčího a koneckonců každého, kdo mu přišel do cesty. Ještě, že se v Itálii zatím nezavedl „Platiniho“ brankový rozhodčí. Toho by asi José při míjení pokutového území inzultoval.

I bez hlavního kouče ale dokázali Nerazzurri dovést utkání k vítěznému konci a posunuli se na třetí místo tabulky Série A, za zatím suverénní Sampdorii a Juventus. Kromě střetnutí s AC Milán však zatím herně tápou a navíc je čeká náročný program. Ligové zápasy s Neapolí a v Janově, těžký výjezd do Kazaně za vítězem ruské Superligy. Když k tomu všemu připočteme zranění Motty, nerozehranost Cambiassa a matnou formu Sneijdera, mohou přijít vážné potíže. Já však věřím, že se Inter zvedne, tak jako tomu bylo v minulých letech, a že tato utkání zvládne s grácií hodné italského šampióna.

Hodnocení :

Julio Cesar – 6 : Musel si připadat jako u Verdunu. Střely domácích svištěly kolem jeho svatyně jako kulky z henryovky Old Shatterhanda. Naštěstí neměli hráči Cagliari přesně seřízená mířidla a tak nemusel při většině akcí zasahovat. Jeden důležitý zákrok si však na své konto připsal, a to v 76.minutě po ráně Matriho. Obdržený gól rozhodně nejde na Juliův vrub, byl totiž z penalty.

Maicon – 4 : Oproti utkání s Barcelonou se mu vůbec nedařila obranná činnost. Matri a Jeda se přes něj dostávali do nebezpečných pozic. Po jeho faulu se navíc kopal proti brance Interu pokutový kop. Ten byl sice velice přísně nařízený, protože se brazilský obránce Matriho skoro nedotknul, je třeba přiznat, že však byl v onom inkriminovaném souboji pozdě. Co se týče útočných výpadů, z jeho strany jsme nezaznamenali skoro žádné.

Lúcio – 5 : V obraně Interu se objevilo až nezvyklé množství nepřesností a nedůsledností, a to hlavně v pokrývání hráčů soupeře. Velkou porci z nich má na svědomí právě Lúcio, který k útočníkům Cagliari pozdě přistupoval a nechal je zakončovat. Na druhou stranu opět potvrdil, že v odebírání míčů je asi momentálně nejlepší v lize.

Iván Cordóba – 6 : Poprvé v sezóně dostal šanci v základní sestavě a většinu zápasu působil hodně nejistě. Jeho největší zaváhání nastalo v 49. minutě, kdy neubránil nabíhajícího Biondiniho, ten však svou hlavičkou bránu Julia Cesara minul. V momentě, kdy se domácí při snaze vyrovnat začali dostávat do největšího tlaku, se rapidně zlepšil i Cordóbův výkon. Dvakrát pomohl svému brankáři tím, že srazil mimo pokus domácích útočníků, ke konci zápasu už pak nikoho do šance nepustil.

Davide Santon – 7 : Odehrál jen pětačtyřicet minut, přesto patřil k tomu lepšímu, co mohl Inter v prvním poločase nabídnout. Sice z jeho strany přišel centr, po kterém následoval penaltový faul, většího zavání se však nedopustil. Navíc se výborně tlačil dopředu a snažil se jako jediný roztahovat hru směrem do křídel. O poločase se stal obětí taktického střídání.

Javier Zanetti – 5 : Jak postupně Mourinho měnil svoji sestavu, posílal svého kapitána ze zálohy do obrany a zase nazpět. Přestože v neděli neměl Zanetti zrovna svůj den, zůstal na trávníku po celých 90 minut, nikdy totiž nevíte, kdy se vám jeho zkušenosti a perfektní vedení míče můžou hodit. Stáhnout Il Capitana ze hřiště, to se prostě nedělá, a tak byl vystřídán možná o trochu lépe hrající Santon.

Esteban Cambiasso – 5 : Prožil si těžký debut v nové sezóně. Měl na starosti rozehrávku, ta se mu ale příliš nedařila. Navíc si asi obnovil zranění kolene a o poločase byl stažen ze hry. Jeho nástupce Motta nedopadl o mnoho lépe, stihl sice krásně přihrát na druhý gól Militovi, o pár minut později ale odkulhal do kabin i on kvůli svalovému zranění na pravé noze a bude Interu chybět přibližně měsíc. Zprávy o zdravotním stavu Cambiassa snad budou o něco příznivější.

Dejan Stankovič – 7 : Jeho bojovnost na domácí platila. Tlačil se i ke střelbě, bohužel ani on nedokázal nějak výrazněji zakončit. Nekazil však přihrávky a vzorově bránil. Dobrý zápas tak dokáže odehrát nejen na pozici podhrotového hráče, což dává Mourinhovi více variant při složení záložní formace. Při aktuálním zdravotním stavu některých hráčů to může sehrát důležitou roli.

Wesley Sneijder – 4 : Povedlo se mu první utkání v dresu Interu, derby s AC Milán. Od té doby podává spíše podprůměrné výkony a tvořit hru italského mistra se mu zatím příliš nedaří. Pokouší se sice o častou střelbu, avšak také bezúspěšně. Jak ale správně podotýká trenér Mourinho, je s týmem teprve krátce a je nutné dát mu čas na aklimatizaci a sehrání se. Snad nám ještě ukáže, co v něm je.

Samuel Eto´o – 6 : Když mu nikdo pořádně nepřihraje, nemůže se dostat do šance. A když se nedostane do šance, nemůže dát gól. Tak alespoň připravuje palebné pozice pro ostatní. Svým skvělým napadáním vybojoval první branku. Pro Milita a Balotelliho pak vymyslel další dvě nadějné příležitosti, jeho kolegové z útoku však v oněch situacích nemířili přesně.

Diego Milito – 8 : Fantazie! Il Principe zatím táhne Inter k lepším zítřkům. Proti Cagliari dokázal obrátit zápas během pěti minut a stačily mu na to dva precizně zakončené samostatné úniky. Mohl dokonce dovršit hattrick, ale po zajímavé Eto´ově přihrávce mířil vysoko nad. Zatím je to pro mě největší favorit na zisk trofeje pro nejlepšího střelce Série A. Jen tak dál Diego.

Mario Balotelli – 6 : Z pozice střídajícího hráče nebyl tolik výrazný jako v minulých utkáních. Přesto si vykoledoval několik faulů v nebezpečné vzdálenosti před pokutovým územím Cagliari a dostal se i do zakončení. Z hranice vápna ovšem také vysoko přestřelil. Proti Neapoli už by si zasloužil místo v základní sestavě.

Autor: Jaroslav Vychodil

Zdroj: FCInterMilano.com