Udinese padlo opět až v nastaveném čase

Sneijder

04/10/09 - Inter Milán měl proti Udinese opět obrovské štěstí. V zápase 7. kola italské Série A svého soupeře na vlastním stadionu porazil 2:1, a to jen díky brance z třetí minuty nastavení. Opakovala se tak situace z loňského ročníku, kdy svěřenci trenéra Marina také drželi v Miláně až do úplného závěru nerozhodný stav a byli následně „pohřbeni“ hlavičkou Júlia Cruze. Tentokráte se stal jejich katem Wesley Sneijder, který vstřelil svůj první gól v černomodrém dresu, a nutno dodat, že si pro něj nemohl zvolit lepší chvíli.

Inter - Udinese 2:1

Samotné střetnutí ovšem Nerazzurri opět nezastihlo v nejlepším rozpoložení a zejména v druhém poločase se spíše jen hledali. Zato jejich soupeř přijel na San Siro s nezvykle ofensivní taktikou a hrál na tři útočníky. Takové rozestavení je sice pro fotbalisty Udinese typické, nikdo ale příliš nečekal, že se ho budou držet i v Miláně. Soupeři Interu většinou přijíždějí do města módy hlavně bořit, zatímco Bianconeri se nebáli zahrát si útočný fotbal. Pepé, Floro Florés a Di Natale si v utkání vypracovali minimálně čtyři vyložené gólové šance a jejich uhlídání dělalo obrané formaci domácích nemalé problémy.

Do základní jedenáctky trenéra Mourinha se vrátili rekonvalescenti Muntari, Sneijder a Milito, portugalský kouč tedy opět mohl vsadit na osvědčený systém se dvěma forvardy. I díky tomu se jeho svěřenci dostali do tlaku již od počátku utkání a v 22. minutě je do vedení poslal utěšenou střelou Stankovič. Inter v té chvíli hrál vcelku pohledný kombinační fotbal plný pohybu, na který jsme od něj v poslední době nebyli příliš zvyklí. Idilka sobotního večera ale netrvala moc dlouho. V 25. minutě musel trávník opustit Milito, který si obnovil svalové zranění na pravé noze. Hned vzápětí pak chyboval Cambiasso, obrana nezvládla ofsajd - systém a úplně volný Di Natale vyrovnal. Domácí tak dostali dvojité KO. Nejen že ztratili vedení, přišli navíc o svého nejnebezpečnějšího hráče. Z šoku se ale vzpamatovali poměrně rychle, pokračovali v útočení a vytvořili si tlak. Trojčlenná záloha Udinese pozdě přistupovala k hráčům s míčem a dovolovala tak černomodrým kombinovat i střílet z dálky. Další velkou šanci si ale paradoxně vypracovali právě hosté, když si za stopery zaběhl Sánchez. Stejně úspěšný jako kolega Di Natale však v zakončení nebyl. První dějství tak, i přes převahu a vcelku obstojný výkon Nerazzurri, skončilo remízou.

Do druhého poločasu už bohužel nastoupil Inter posledních týdnů. Tedy tým bez nápadu, pohybu i myšlenky, který se jen urputně snaží vypracovat si alespoň náznak jakékoli šance. Marinova squadra si nemohoucnost svého soka brzo uvědomila a začala vyrážet k nebezpečným protiútokům. Černomoří si prostě hráli s ohněm, obrana se mnoho nepoučila a nechala zejména Di Natalemu velké množství prostoru. A tak fanoušek trnul. 51. minuta – centr z pravé strany a Di Natale těsně přestřelil. 74. minuta – střelu Flora Florese chytá Julio César. 86. minuta – po zbabrané Eto´ově standardní situaci se na domácí svatyni řití Lukovič, ale také naštěstí míjí. Během toho všeho se domácí prezentovali jen Muntariho nepovedenou dorážkou, Eto´ovým průnikem a kopou zkažených přihrávek. Infarktový závěr však měl teprve přijít.

V nastaveném čase se Nerazzurri konečně odhodlali k pořádné ofensivě. Museli ale nejdřív přežít asi největší šanci nezadržitelného Di Nataleho, který nabíhal zcela sám na Julia Césara. Brazilský gólman souboj tváří v tvář nejlepšímu střelci ligy zvládl a zavelel tak k rozhodujícímu náporu, který v poslední chvíli přetavil v tříbodovou trefu Sneijder. Inter si na své konto připsal důležité vítězství, kterého však dosáhl s obrovskou dávkou štěstí. Ale i taková se počítají, a výsledek tedy musíme brát takový, jaký je. Pokud v příštích utkáních dokáží černomodří hrát celou dobu tak, jako prvních dvacet minut sobotního střetnutí, mohli bychom se  dočkat i výhry, kterou hráči nevybojují jen s odřenýma ušima a po které je budeme moci konečně pochválit.

Hodnocení :

Julio César – 7 : Při nájezdech hostujících útočníků jen trnul, jestli se náhodou netrefí do černého. Špatně to dopadlo jen při ráně Di Nataleho z 27. minuty. V závěru zápasu to však Julio italskému útočníkovi vrátil i s úroky, když zlikvidoval jeho samostatný únik. Přispěl tak velkou měrou ke konečnému vítězství.

Javier Zanetti – 7 : Nahradil na postu pravého obránce distancovaného Maicona a dá se říct, že uspěl. „Nejezdil“ sice po lajně tak zběsile jako jeho brazilský spoluhráč, obrannou práci ale odvedl na výbornou. V 51. minutě vložil nohu do pokusu Di Nataleho z bezprostřední blízkosti a zachránil tak Inter od pohromy. Ke konci utkání už pak byl skoro jediný, kdo jistil zadní vrátka kvůli případným brejkům Udinese.

Lúcio – 5 : V posledních zápasech viditelně ztrácí svoji jistotu a pouští soupeře do šancí. Často vystupuje daleko směrem od pokutového území a za jeho zády pak zůstávají volní útočníci, které už pak nestačí pokrýt. Někdy doplácí na přílišnou snahu a přemotivovanost. Po zisku míčů je neodevzdává záložníkům, místo toho je vyváží sám, z čehož málokdy vznikne nějaká kloudná akce, spíše naopak nebezpečí pro vlastní branku, protože v takovýchto situacích chybí vzadu.

Walter Samuel – 6 : Svého spoluhráče Cordóbu letos do hry vůbec nepouští. Je spolehlivý a málokdy udělá viditelnou chybu. Přesto někdy zaváhá v obsazování a přístupu k soupeři, skvělým blokováním střel a obrannými skluzy to však dokáže napravit. Měli by s Lúciem zapracovat na organizování obrany při realizovaní ofsajdové pasti. Často za jejich zády zůstane zcela nehlídaný útočník.

Cristian Chivu – 5 : Směrem odpředu se ne a ne prosadit. Nejdou mu centry a ani narážečky s Cambiassem už nepředstavují pro soupeře takové nebezpečí jako dřív. Chivu bojuje, nevypustí jediný souboj, přesto se často nevyvaruje nějakého zaváhání. Při gólu Di Nataleho se zapomněl vzadu a znemožnil tak jeho chycení do postavení mimo hru.

Dejan Stankovič – 6 : Vsítil vedoucí branku Interu, když po přihrávce od Eto´a pálil křižně z pravé strany pokutového území. O střelbu se pokoušel i dál. V 68. minutě jeho zdařilý pokus hostující gólman Handanovič jen vyrazil s vypětím všech sil před sebe, dorážející Muntari ale bohužel nedokázal doklepnout míč do sítě. Co se tyče hry v poli, ta se Dejanovi příliš nedařila. Zkazil spoustu přihrávek a nevycházely mu ani dlouhé pásy.

Esteban Cambiasso – 7 : Až na jedno zaváhání předvedl perfektní výkon. Právě jeho chyba z 27. minuty ale málem stála Inter tři body. Nechal se lehce ošálit Inlerem, spolkl mu pokus o kličku a během chvilky se mu díval na záda. Po pár vteřinách už pak Julio César lovil balón ze své sítě. Jinak ovšem Cuchu ve středu pole působil jako skála. Když bylo nejhůř, pomáhal i s tvořením hry.

Sulley Muntari – 5 : V prvním poločase patřil k nejlepším. Hned ve 3. minutě vysunul do útoku Eto´a, kterému ale balón v rozhodující fázi utekl. O pár okamžiků později se ghanský reprezentant dostal k nebezpečné hlavičce, ale branku netrefil. Dařily se mu i kličky a hrál s až nezvyklou lehkostí. V druhém dějství však šel jeho výkon rapidně dolů. Kazil centry a neproměňoval šance. V 72. minutě byl vystřídán Suazem.

Wesley Sneijder – 7 : Do základní sestavy se vrátil po zranění, znát to na něm ale nebylo. Hodně se zapojoval do kombinace a zdařile kličkoval. Přihrávky z jeho nohy sice stále odlétávaly o trochu později, než by měly, přesto bylo na jeho hře patrné zlepšení. Hned na začátku druhé pětačtyřicetiminutovky naznačil, čím by mohl středovou řadu Interu nejvíce zkvalitnit. Překvapivou přihrávkou našel na hranici pokutového území Eto´a, ten však po otočce pálil slabě. V nastaveném čase pak Wesley vstřelil svou první branku v novém působišti. Zachoval klid a poslal v těžké pozici míč přesně k tyči.

Samuel Eto´o – 6 : Přihrál na obě branky, v prvním poločase vysunul při rychlém protiútoku vpřed Stankoviče, v nastaveném čase utkání pak poslal centr do pokutového území, kde se prosadil Sneijder. Branku ale opět vstřelit nedokázal. Z dálky Handanovičovu svatyni přestřelil, po samostatném průniku pak trefil jen jeho nohy. Až příliš se stahuje do hlouby pole a chce hru tvořit, jeho role by však měla spočívat v něčem jiném, měl by se prostě soustředit na zakončení.

Diego Milito – X : Nasazení Milita do sestavy bylo špatným tahem. Jeho návrat José Mourinho uspěchal a bude za to zřejmě platit těžkou daň. Il Principe si ve 25. minutě obnovil své zranění a bude mimo možná až šest týdnů. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejnebezpečnějšího ofensivního hráče Interu v úvodu sezóny, byla by to obrovská ztráta, se kterou by se černomodří těžko vyrovnávali. Snad se tedy lékařské předpovědi nevyplní a podrobné vyšetření přinese optimističtější informace.

Mario Balotelli – 4 : Jediné pozitivum na jeho výkonu bylo to, že se vyvaroval zbytečných a zákeřných faulů. Jinak opět nepředvedl vůbec nic. Málem si ale vykoledoval penaltu. Střídající Zapata mu v pokutovém území evidentně přišlápnul patu, rozhodčí Bergonzi ale danou situaci špatně vyhodnotil a pokutový kop nenařídil.

Autor: Jaroslav Vychodil

Zdroj: FCInterMilano.com