Inter vyhořel, přesto je blíž postupu

Cesar

25/11/09 - Interu Milán se utkání 5. kola základní skupiny Ligy mistrů na trávníku slavného Nou Campu hrubě nepovedlo a odváží si z Barcelony zcela zaslouženou porážku 2:0. Vzhledem k tomu, že ale v druhém zápase skupiny F nebezpečná Kazaň jen remizovala s Dynamem Kyjev, bylo skoro jedno, jak klání v katalánské metropoli nakonec dopadne. V závěrečném vystoupení úvodní fáze soutěže totiž s největší pravděpodobností bude černomodrým stačit uhrát s novopečeným ruským mistrem Rubinem Kazaň nerozhodný výsledek, a na tom by ani případná remíza s Barcelonou nemohla nic změnit.

Barcelona - Inter 2:0

Předzápasová matematika hovořila jasně, pro zachování výše zmíněné výhody nesmí Nerazzurri prohrát o tři branky, což se nakonec povedlo. Můžeme to však považovat za jediné pozitivum úterního večera. Mourinhovi svěřenci totiž předvedli reklamu na to, jak se fotbal hrát opravdu nemá, tedy alespoň v prvním poločase.

Trenér hostí dlouho před střetnutím vyhlašoval, že se hodlá soustředit hlavně na souboj s Kazaní, vytvářel si tak ale spíše alibi pro případný Barcelonský propadák, který v podstatě přišel. Nasazení a pohyb hráčů v bílém byly sice místy až příliš ležérní, přesto je nepravděpodobné, že by něco vypustili. Mourinho poslal na trávník nejsilnější možnou sestavu, která ale už od začátku nestíhala.

Interu se sice dařil pressing a v odebírání míčů byli jeho hráči skvělí jako vždy, kámen úrazu ale přišel v rozehrávce. Fotbalisté španělského mistra k černomodrým skvěle přistupovali a vše dělali v obrovské rychlosti, ne kterou nejsou hosté ze své ligové soutěže zvyklí. Milánští měli na vše minimum času a tlak nezvládli. Nedokázali si přesně přihrát a pracně vybojované míče ihned ztráceli, umožňovali tak domácím postupovat do rozhozené obrany. Diky tomu si Blaugranas vypracovali v prvním dějství obrovskou převahu a útok hostí v podstatě úplně odřízli od dění na stadionu. Moře šancí si sice nevypracovali, ale ty co přišly po nedůslednostech v obraně černomodrých, dokázali proměnit.

Nejprve se trefil po rohovém kopu Piqué a ve 26. minutě po nádherné souhře a centru Alvése mladíček Pedro. Právě druhá branka ukázala, v čem může být obrana Interu zranitelná. Celá akce vznikla po dlouhé kolmé přihrávce do strany, díky které se najednou vyšachovala celá defensiva. A právě tyto míče dělaly hostům po celých devadesát minut největší problémy. Když po nich navíc přišel přesný centr, ke kterému se připojila nedůslednost Maicona, který nepokryl prostor na zadní tyči, katastrofa byla na světě. Produktivní Barca zahrozila v prvním poločase ještě nebezpečným přímým kopem Xaviho, zatímco Nerazzurri se k bráně Victora Valdéze skoro nedostali. Jen díky slabému pokusu Milita zpoza pokutového území gólman domácích ve své svatyni neusnul.

Do druhého dějství nastoupili Katalánci uvolněně, nikam se nehnali, náskok měli dostatečný, a tak si v pohodě kombinovali ve středu hřiště. Hra se tím trochu vyrovnala a černomodří si vypracovali pár náznaků šancí, Samuel Eto´o si v nich ale počínal nedůrazně a nějaké velké nebezpečí nezpůsobil. Naopak na druhé straně se měl co ohánět Julio César, který musel likvidovat hlavičku Xaviho a prudkou střelu Alvése. FC Barcelona si tedy i bez rekonvalescentů Messiho a Ibrahimoviče bez potíží s Interem Milán poradila, vyšvihla se do čela skupiny F a přiblížila se postupu. Milánští se o něj porvou za čtrnáct dní s Kazaní. Nakolik budou úspěšní, se dá jen těžko odhadovat. Nečeká je nic lehkého, ale zároveň nic nemožného. Neprohrát na domácím stadionu není neřešitelný úkol, i když jak víme, Mourinhova družina je v Lize mistrů schopná všeho, tak se nechme překvapit, snad konečně příjemně.

Hodnocení :

Júlio César – 6 : Inkasoval dvakrát během úvodní půlhodiny. V obou případech předvedl tygří skoky, aby míč zastavil, jeho zákroky však vyzněly do prázdna a působily spíše komicky. V první situaci to měl těžké, Piqué se ocitl v malém pokutovém území zcela sám. Při Pedrově brance si ale na míč sáhl, přesto ho nedokázal vytěsnit mimo tyče. V druhém poločase svůj tým podržel při šancích Xaviho a Alvése a nedopustil debakl.

Maicon – 4 : Přimotal se k oběma inkasovaným brankám. Při té první neuhlídal protihráče na bližší tyči a dovolil mu prodloužit míč do ohně. V 26. minutě pak nepokryl svůj prostor a nechal dlouhý centr Alvése projít až na zakončujícího Pedra. Ke konci zápasu se sice tlačil dopředu a snažil se tvořit hru Interu z křídla, své chyby v obraně ale napravit nedokázal. Mladý Pedro ho nejednou zcela ukličkoval.

Lúcio – 6 : Stopeři v tomto utkání pracovali vcelku dobře. Středního útočníka Henryho do vyložené šance nepustili. Lúcio si na své konto připsal množství povedených obranných zákroků, některé i v krkolomné pozici, kdy odkopával míč do bezpečí na poslední chvíli patičkou. Opět si ale neodpustil svůj oblíbený výlet do útoku, balón však tradičně ztratil dřív, než ho stihl přesně přihrát.

Walter Samuel – 6 : Pevná „Zeď“ to tentokrát nebyla, spíše takový živý plot. Šlo vidět skrz, ale cesta přes něj bolela. Čekaly se jeho souboje s Ibrahimovičem, kvůli zranění švédského forvarda se ale nekonaly. S Henrym si Samuel poradil, s přesnou rozehrávkou už však ne. Byl na něj vyvíjen tlak od protihráčů a tak se často uchyloval k neúčinným dlouhým nákopům.

Cristian Chivu – 3 : Nestíhal především rychlostně. Nedařilo se mu pokrývat levou stranu a za svá záda propustil několik kolmých přihrávek. O jakékoli podpoře ofensivy nemůže být ani řeč, skoro nepřekročil půlící čáru. Svoji frustraci z nepovedeného výkonu řešil tvrdými zákroky tělem. Nejdříve složil Henryho a později i Iniestu. Dostal žlutou kartu, která byla jeho třetí v soutěži, bude tak svému týmu chybět v rozhodujícím střetnutí s Kazaní.

Javier Zanetti – 5 : Mýtus o tom, že mu nikdo nedokáže čistě odebrat míč, se podařilo fotbalistům Barcelony solidně rozptýlit. Kapitán nezvykle kazil přihrávky a ani vedení balónu neměl tak precizní, jak jsme od něj zvyklí. V nejbližších týdnech se může těšit na hordy defensivní práce. Proti Fiorentině a Juventusu bude zaskakovat za distancovaného Maicona na pravém bekovi, proti Kazani za vykartovaného Chivua zase nalevo.

Esteban Cambiasso – 5 : Získal sice množství míčů, jejich distribuce dál už ale vázla. Jeho přihrávky končily buď v autu nebo na kopačkách domácích. Ani jeho pohyb po hřišti nebyl stoprocentní. Jakoby nestačil závratnému tempu soupeře, což je zrovna u něj poněkud šokující. Po změně stran byl vystřídán Muntarim.

Thiago Motta – 4 : Na svůj povedený výkon ze zápasu proti Boloni nenavázal. Hrál nečistě, také obdržel žlutou kartu, přesné pasy nerozdával a navíc v 10. minutě nepokryl v pokutovém území Piquého a umožnil mu otevřít skóre. V závěru mohl vše trochu odčinit, ale jeho hlavička po standardní situaci letěla hodně mimo. Nejvíc tak potěšil zajímavou přihrávkou na Eto´a z 53. minuty. To je ale žalostně málo.

Dejan Stankovič – 6 : Jako jediný se pokoušel o střelbu. V prvním poločase se k němu dostal míč po nevydařeném odkopu Valdéze, na svou zázračnou trefu z utkání s Janovem ale nenavázal a tentokráte domácí svatyni vysoko přestřelil. V 60. minutě pak pálil z úhlu přímo do gólmana. Defensivní povinnosti si plnil svědomitě, stahoval se tak hluboko, že dokonce pomáhal odvracet Alvésovy centry. To by ale neměla být práce pro podhrota.

Diego Milito – 5 : Snažil se, ale za celé utkání nedostal jedinou pořádnou přihrávku. Tvorba hry Interu vyloženě nešla a tak byli jeho útočníci naprosto odříznutí od zbytku pole. Militova střela ze závěru prvního poločasu měla spíše propagační charakter, po hříchu však byla jedinou z úvodní pětačtyřicetiminutovky, která mířila mezi tři tyče.

Samuel Eto´o – 4 : Spíš by našel kosmonaut ve vesmíru život, než Samy svou ztracenou formu. Opět se dostal do náznaků šancí, dopadlo to ale podobně, jako ve většině jeho představení v černomodrém drese, tedy nijak. Penaltu si svým pádem nevykoledoval a jeho pokus z 69. minuty mířící k rohovému praporku vyvolal spíše smích.

Sulley Muntari – 6 : Nastoupil do druhého poločasu, ve kterém už hra Interu snesla určitá měřítka. Je otázkou, nakolik to bylo způsobeno přínosem Ghanského reprezentanta nebo spíše polevením ze strany Barcelony. Každopádně schopnost Muntariho najít útočníka dlouhou přihrávkou vnesla do hry hostů zajímavou alternativu, ale ani ta ke vstřelení gólu nevedla.

Autor: Jaroslav Vychodil

Zdroj: FCInterMilano.com