Jedna chyba a Inter ztratil výhru

Cordóba

13/12/09 - Inter Milán nedokázal dotáhnout do vítězného konce utkání 16. kole Série A v Bergamu, když si nechal v závěru od domácí Atalanty vstřelit vyrovnávací gól. Přesto se jeho náskok na čele tabulky navýšil na pět bodů. Favorité ligy totiž prožili černý víkend, Juventus prohrál v Bari a AC Milán dokonce na vlastním stadionu s venku podprůměrným Palermem.

Atalanta - Inter 1:1

Nerazzurri ale nevyužili zaváhání svých konkurentů k tomu, aby jim na čele soutěže pořádně odskočili. I když po celý zápas vedli, obrana působila jistě, nepouštěla domácí příliš do šancí a černomodří hru vcelku kontrolovali. S hubeným náskokem se ale spokojili, nesnažili se ho navýšit, chybělo jim tempo a více útočné snahy. Za to pak byli v závěru potrestáni, když po osudovém zaváhání jinak výborně hrajícího Lúcia vyrovnal v 81. minutě Tiribocchi.

José Mourinho se tohoto střetnutí nemohl zúčastnit přímo na lavičce náhradníků. Za své zatleskání sudímu při derby d´Italia dostal jednozápasový distanc. Dění na hřišti tak řídil z tribuny. Z ní sledoval, jak se jeho ofensivní sestava, ve které se opět objevili tři útočníci, v úvodu dostává pod tlak domácích, kteří hrozili zejména po standardních situacích. Do permanence se dostal i Júlio César, nejvíce ho však zaměstnal spoluhráč Cambiasso, který po jednom z rohových kopů tečoval míč tak nešťastně, že málem otevřel skóre, ale trefou do té špatné brány. Brazilský gólman ale vytáhl parádní zákrok a udržel Inter ve hře. O pár minut později se už obhájcům titulu podařilo zaútočit správným směrem, a hned z toho byl přesný zásah. Sneijder našel ve vápně Milita, který se zachoval jako správný dřevorubec, zorientoval se v lese nohou, všechny překážky oběhl nebo přeskočil a střelou k tyči otevřel skóre.

Po této akci v podstatě kombinace a snaha o ofensivu ze strany hostí odplula do věčných lovišť. Černomodří se soustředili na to, aby nepouštěli hráče Bergama do šancí. To se jim vcelku dařilo, nechali je hrát s míčem a když už je o něj připravili, v poklidu se posouvali směrem vpřed, jakoby se jednalo o výklus po náročném tréninku, a ne o soutěžní zápas italské ligy. I tak mohli své vedení zdvojnásobit, když Sneijder po krásné ráně z přímého kopu trefil břevno Coppolovy svatyně.

Druhý poločas, stejný obrázek hry. Na to už jsme si u Interu zvykli, zvláště když vede o gól. Na druhou stranu nejednou černomodří dokázali těsný náskok opravdu udržet až do konce a díky jedné či dvěma povedeným akcím zápas vyhrát. Ani proti Bergamu k tomu nebylo daleko. Cordóba s Lúciem zastavovali všechny útoky domácích, kteří nacházeli cestu k bráně Júlia Césara jen po standardních situacích. Jejich centry ale postrádaly přesnost. Tentokráte se ale hostům jejich „příliš profesorská kopaná“, jak hru Nerazzurri s oblibou nazývá komentátor stanice Sport 1, Jan Slepička, vymstila. Nejdříve se v 64. minutě o slovo přihlásil sudí Rizzoli, který po faulu Sneijdera na Guarenteho ve středu hřiště ukázal nizozemskému internacionálovi velice přísnou žlutou kartu. A vzhledem k tomu, že už jednu takovou Wesley viděl po protestech na stranu rozhodčího v prvním poločase, musel jít do sprch. V 83. minutě pak přišel tradiční zkrat Lúcia. Ten si jednou za zápas většinou vybere slabší chvilku a něco se mu nepovede. Nyní to ale poprvé odskákal celý tým. Tiribocchi využil toho, že brazilský stoper minul při obranném zákroku míč a s přehledem vyrovnal.

Milánští se ale nevzdali. I přes to, že jich bylo na hřišti o jednoho Sneijdera méně, vrhli se do útoku a snažili se o rychlou odpověď. Do šance se dral Eto´o, ale neuspěl. Posléze hosté vybojovali sérii tří rohových kopů v řadě, ale také z toho nic nebylo. Až v poslední minutě se dostal do obrovské šance střídající Motta, ale příležitostí stát se hrdinou pohrdl. Napálil jen nohy gólmana Coppoly, který tímto zákrokem zachránil domácím bod a aspoň na jeden večer se tak stal nejpopulárnějším mužem Bergama.

Sudí odpískal konec = bod. Družstva se rozešla smírně, Inter to však příliš netěší. Kouč Mourinho se jistě bude vymlouvat na rozhodčího, fanoušci zase mohou žehrat na štěstí, které se v závěru otočilo k černomodrým zády. Všichni budou mít z části pravdu. Faktem je ale to, že Nerazzurri nehráli příliš dobře a krom pár náznaků šancí a Sneijderova břevna se v podstatě k ničemu nedostali. Kdyby odehráli druhý poločas tak, jako nastavený čas utkání, mohli v poklidu vyhrát. Nestalo se, netřeba z toho dělat tragédii. Ne vždy se podaří vytěžit s minima maximum. Náskok v čele tabulky je vcelku dostatečný a třeba si ze závěru střetnutí vezmou Mourinhovi svěřenci ponaučení, že nemají chválit den před večerem a že je třeba hrát aktivně až do závěrečného hvizdu. Obojího jsou s přehledem schopní, snad to pozná už za týden římské Lazio.

Hodnocení :

Júlio César – 7 : Úžasný zákrok předvedl už v 11. minutě. Překvapivě ale na něj pálil vlastní fotbalista, po zmatku v pokutovém území to byl Cambiasso. Japonského hokejistu ze světového šampionátu ale nenapodobil. Júlio jeho pokus vykopl nohou na rohový kop. Brazilský gólman i dál působil klidným dojmem. Pochytal všechny centry a byl jistý při vybíhání. Při vyrovnávací střele Tiribocchiho se mohl jen dívat, jak míč míří do sítě. Střela byla náhlá, z blízkosti a nechytatelná.

Maicon – 6 : Útok příliš nepodporoval, v defensivě byl však bezchybný. Když už míč propadl až za stopery, byl tam on a vždy ho dokázal uklidit do bezpečí. Rychlostně s útočníky soupeře stíhal bez potíží a často je vytlačoval k postranní čáře, kde je obehrál. Dvakrát se dostal ke střele, jeho pokusy z úvodu i závěru utkání ale neměly ani zdaleka gólové parametry.

Lúcio – 6 : Do 83. minuty byl skoro nejlepším Interistou na place. Souboje vyhrával, ve vzduchu byl jistý, pozičně bezchybný. Na začátku druhé půle dokonce vstřelil hlavou gól, ten ale správně nebyl uznán pro postavení mimo hru. Svůj výkon si v závěru pokazil sám, když minul míč mířící do pokutového území. Za jeho zády schovaný Tiribocchi tak mohl ze strany postupovat sám na Júlia Césara a vyrovnat.

Iván Cordóba – 7 : Až do konce kalendářního roku bude zaskakovat za zraněného Samuela. I jeho dnešní výkon prokázal, že obranné řady Interu tím kvalitativně neutrpí. Díky svému hbitému pohybu dokázal k útočníkům Bergama rychle přistupovat a nenechal jim ani vteřinu k tomu, aby si míč zpracovali, nebo ho přihráli lépe postaveným spoluhráčům. Centry ze stran v poklidu odvracel a celkově byl jako jistota sama. Na rozdíl od svého kolegy ze stoperské dvojice odehrál zápas bez výraznější chyby.

Cristian Chivu – 5 : Nad svými výkony v poslední době by se měl opravdu zamyslet. Pokud by to totiž udělalo vedení, patrně by se nejpozději v letném přestupovém termínu muselo poohlížet po levém obránci. Rumunovi chybí výbušnost a větší podpora ofensivy. Tentokráte kazil i rozehrávku a dostával své spoluhráče často pod tlak. Ze své hry je zřejmě nervózní i sám, v zlomových situacích začíná ztrácet klid a kvůli jeho zákrokům zahrává soupeř zpravidla velké množství rohových a přímých kopů.

Javier Zanetti – 6 : Z obrany se opět posunul na pozici defensivního záložníka a zase mu chvíli trvalo, než si na to zvyknul. Podle mého názoru, podává lepší výkony na bekovi, i ve středu hřiště ale dovede být platným členem základní sestavy. Jeho průniky jsou pak ale méně překvapivé a dravé. Spíše hraje poziční šachy a drží si svůj prostor. Neriskuje, a to je někdy škoda, protože stále dokáže obejít dva až tři hráče a vytvořit tak přečíslení. Co se týče hry dozadu, nebylo mu co vytknout.

Esteban Cambiasso – 7 : Někdy ho míč příliš neposlouchal, přesto patřil k tomu nejlepšímu, co Nerazzurri tomuto zápasu mohli nabídnout. V 11. minutě si sice mále vstřelil vlastní gól, od té chvíle ale kraloval středu pole. Balóny odebíral čistě a často, rychle je pak posílal pomocí kolmých pasů dopředu. Po vyrovnávací brance se hnal dopředu a snažil se s výsledkem ještě něco udělat. Remízu ale ani jeho snaha neodvrátila.

Wesley Sneijder – 6 : Byl schopný vymyslet zajímavou kolmou a nebezpečnou přihrávku. V 15. minutě jeho pas přetavil ve vedoucí branku Milito. O pár minut později se už o poznání hůře vedlo ve stejné situaci Balotellimu. V 33. minutě Wes krásně zahrál volný přímý kop a technickou střelou přes zeď trefil břevno domácí svatyně. V druhém poločase pak zkoušel přehodit gólmana Coppolu chytrým obloučkem, bohužel přestřelil. Vcelku povedený výkon ale degradoval svým vyloučením. Zejména první žlutá karta za řeči byla zbytečná.

Mario Balotelli – 5 : 68 minut čekali fanoušci Interu na Máriův záblesk geniality. Tentokráte se nedostavil. Balotelli se po hřišti jen bez zájmu toulal, občas u postranní čary zkusil jednu ze svých kliček, nic víc než rohový kop z nich ale vytěžit nedokázal. Po Sneijderově přihrávce se dral do zajímavé šance, jeho střela ale skončila tři metry vedle pravé tyče. Po vyloučení Sneijdera byl nahrazen defensivnějším Stankovičem.

Diego Milito – 7 : Nebyl to jeho nejlepší zápas v černomodrém drese, přesto dokázal opět skórovat. V 15. minutě převzal v hloubi pokutového území míč od Sneijdera, sérií kliček si dokázal poradit s přesilou a následnou střelou nedal domácímu brankáři šanci. Po zbytek utkání byl nevýrazný, asi jako zbytek jeho spoluhráčů. Svou úlohu na trávníku však splnil. Bojoval a vstřelil gól.

Samuel Eto´o – 6 : Na své střelecké probuzení z posledních utkání navázat nedokázal, i když k tomu jisté šance měl, a to zejména ve druhém poločase. Dvakrát se dostával do slibné příležitosti, kvůli špatnému zpracování se ale v obou případech sám vytlačil do ostrého úhlu. Z něj sice dokázal vypálit, jednou však trefil jen brankáře, podruhé pak vysoko přestřelil. Po jeho průniku z 90. minuty mohl rozhodnout Motta, skóre ale zůstalo nezměněné.

Autor: Jaroslav Vychodil