Inter tři body nevyválčil, přesto zůstává v čele

Milito

21/03/10 - Interu Milán se v posledních týdnech na italských trávnících příliš nedaří. Zápasy nevyhrává a ztratil tak v čele tabulky docela slušný náskok. V utkání 29. kola pak jen remizoval na hřišti Palerma 1:1, vzhledem k nedělní remíze AC Milán s Neapolí ale stále zůstává na první příčce. Černomodré ale do konce sezóny ještě čekají velice těžká střetnutí s Juventusem, v Římě nebo ve Florencii, souboj o titul tak bude zřejmě napínavý až do konce.

Palermo - Inter 1:1

Nerazzurri zažili Sicilský týden proložený zájezdem do Londýna. Zatímco anglické dobrodružství dopadlo výborně, Sicilané si na obhájcích titulu doslova smlsli. V Catanii tým přímo propadl, v Palermu už to naštěstí bylo o trochu lepší. Přesto José Mourinho, který už mohl koučovat svůj tým přímo z lavičky, určitě věřil ve vítězství. Nakonec se však musí spokojit s remízou, která je asi nejpřesnějším vyjádřením toho, co se v sobotním zápase událo.

Oproti londýnskému měření sil se tentokráte v základní sestavě objevil Stankovič a uzdravený Santon a čekalo se, co s týmem udělá nově nabyté sebevědomí z Ligy mistrů. Svůj účinek na mužstvo rozhodně mělo. Černomodří od začátku na svého soupeře vlétli a navázali tam, kde v úterý na Stamford Bridge skončili. Drželi míč, nepouštěli domácí do tlaku a dostávali se do zakončení. Už v 7. minutě se v zajímavé pozici ocitl Milito, ale z velkého úhlu napálil jen tyč Siriguovy brány. O tři minuty později však už šel Inter do zaslouženého vedení. Po rohovém kopu stáhl v pokutovém území Bovo Lúcia a pískala se penalta. Šlo o podobný souboj, jaký se v úterý odehrál mezi Samuelem a Drogbou, s tím rozdílem, že míč nyní mířil přímo na Lúcia, zákrok byl více vidět a italští rozhodčí toto prostě pískají. Pokutový kop, Diego Milito, 1:0. O pár chvil později navíc mohl stejný hráč náskok hostí ještě zvýšit, ale hlavou z blízkosti těsně přestřelil.

Až v té chvíli se hráči Palerma trochu probrali a uvědomili si, že s takovým výkonem by asi svou dlouhotrvající domácí sérii neporazitelnosti neprodloužili, a začali hrát nátlakový fotbal. Inter však bránil o poznání lépe, než o týden dříve v Catanii a svého soupeře do bezprostřední blízkosti Júlia Césara příliš nepouštěl. O to větší škoda je, že se Sicilanům přesto povedlo vyrovnat. Santon prohrál hlavičkový souboj a už se nestačil vrátit zpět do své obranné pozice. Nechal tak v pokutovém území zcela volného Cavaniho, kterého neomylně našla kolmá Miccoliho přihrávka, a bylo zle.

Palermo své soupeře na domácím trávníku obvykle přehrává drtivým tlakem, o to překvapivější byl fakt, že se v druhém poločase svěřenci kouče Rossiho zatáhli do obraného bloku a vyráželi jen k rychlým protiútokům. Jako by se tedy domácí spokojili s bodem, což však Nerazzurri odmítli udělat. Hra měla vcelku spád, hosté obléhali branku soupeře a vytěžili z toho množství rohových kopů. Ty však působily větší nebezpečí pro bránu Júlia Césara, po jejich lajdácké exekuci se totiž vždy do obrany Interu vřítila v rychlém protiútoku dvojice Miccoli – Cavani, branku se z toho ale domácím vytěžit nepodařilo. A to zejména díky poměrně nekvalitnímu zakončení Uruguayce Cavaniho, který všechny své pokusy neomylně posílal nad bránu. Bohužel se jím inspiroval i celý tým Interu, Cambiassovy a Sneijderovy střely pak také končily jen na tribuně.

V závěru si černomodří vypracovali místy až drtivý tlak, byl však pouze platonický. Házenkářské obléhání domácí svatyně postrádalo jakoukoli přesnou přihrávku do křídel či na „pivota“, přechod do útoku byl pomalý a střelba tristní. Utkání tak skončilo 1:1. S bodem z Palerma by José Mourinho mohl být za normálních okolností vcelku spokojený, přeci jen, Sicilané jsou žhavým kandidátem na předkolo Ligy mistrů, doma vyhrávají jak na běžícím páse a nezaleknou se ani velkých soupeřů. V kontextu minimálního náskoku v čele tabulky a povzbudivého představení proti Chelsea se ale možná čekal i tříbodový výkon. Černomodrým tak nezbývá nic jiného, než se soustředit na nejbližší utkání s Livornem a bezpodmínečně prolomit nepříznivou sérii výsledků a udělat jediné – vyhrát!

Hodnocení :

Júlio César – 6 : Cavaniho gólová střela šla chytat jen stěží. Jiné nebezpečné pokusy však na jeho bránu skoro nemířily. Drtivá většina střel Palerma totiž svatyni Interu přeletěla asi jako Formanovo dílo nad kukaččím hnízdem. Zasahovat musel až v závěru po nebezpečné standardní situaci Miccoliho, s tímto pokusem si brazilský gólman poradil.

Maicon – 5 : Po povedeném utkání na Stamford Bridge přišel opět návrat do výkonnostní šedi letošní sezóny. Nejen, že se mu nedaří centry, ale kazí už i jednoduché přihrávky. V prvním poločase se dostal do zakončení po povedeném obloučku Sneijdera, byl však v záklonu a hlavou nedokázal zamířit. Po změně stran už se vůbec neprosadil, v přehuštěné obraně Palerma skulinky hledal jen složitě.

Lúcio – 7 : Hned v úvodu díky dobré poziční hře v pokutovém území vybojoval penaltu. I ve zbytku zápasu podal spolehlivý výkon. Až na pár výjimek ubránil Miccoliho, i když při některých rychlých protiútocích mu k tomu dopomohla i notná dávka štěstí. Už tradičně vyvážel míče směrem vpřed a poslední dobou i zapracoval na tom, aby je zbytečně neztrácel a včas předal do strany.

Walter Samuel – 6 : Byl aktivní při rohových kopech Interu, po jednom z nich mohl vstřelit i gól. Když však obrana domácích míč odvrátila, musel se rychle vracet do defensivy, aby zastavil sicilský brejk. V 81. minutě při couvání před Cavanim upadl a domácí střelec mohl sám postupovat na Júlia Césara. Míč se mu ale zapletl pod nohama a ležící Samuel perfektním obranným zákrokem stihl černomodrou svatyni zachránit.

Davide Santon – 6 : V 24. minutě prohrál u levé postranní čáry hlavičkový souboj s Nocerinem a nestihl se vrátit na svou pozici v obraně. Vzniklou mezeru pak potrestal Cavani. To bylo ale jediné zaváhání italského mladíka v zápase. V závěru prvního poločasu začal i s podporou útoku, jeho průniky a následné centry ale šance nepřinesly. V 65. minutě byl nahrazen Mottou a na jeho místo se posunul Zanetti.

Javier Zanetti – 5 : Nebyl ve své kůži. Jeho průniky na soupeře neplatily a míče při nich často ztrácel. V záloze se sice snažil hru uklidňovat, ale bylo to spíše v situacích, kdy tým potřeboval rychlou rozehrávku směrem dopředu. Po přesunu do obrany podporoval útok o poznání méně než Santon, Inter tak vedl všechny své akce středem, což se ukázalo jako neefektivní.

Esteban Cambiasso – 6 : Svoji defensivní práci si tradičně odvedl, silná záloha Palerma v čele se Simpliciem a Pastorem se do nějakých velkých kombinací příliš nedostávala. Škoda je, že si Cuchu v zápase špatně seřídil mířidla. V druhé pětačtyřicetiminutovce se dvakrát dostal do zajímavé pozice, v obou případech však vysoko přestřelil.

Dejan Stankovič – 5 : Oproti utkání s Chelsea dostal tentokráte důvěru v základní sestavě a příliš se nevyznamenal. Hodně míčů sice díky svému pohybu vybojoval, často je ale ztrácel tím, že zkazil zdánlivě jednoduchou přihrávku. Snažil se Sneijderovi pomáhat s tvorbou hry, ale ani v této činnosti nezaznamenal velké úspěchy. Nedostal se ani ke střele z dálky a tak byl poměrně brzo nahrazen Panděvem. Prožívá své tradiční hluché období po zranění.

Wesley Sneijder – 6 : Po vlažném začátku se dostal do tempa a zkoušel opět své načechrané míče za obranu. Na jeden z nich jen těsně nedosáhl Eto´o, druhý pak hlavou špatně trknul Maicon. Po změně stran ale šel Wesův výkon rapidně dolů. Všechny přihrávky se snažil procpat přehuštěným středem hřiště, hru málo roztahoval a pokoušel se o střelbu, která však byla žalostně nepřesná. Žádnou šanci, ze které by mohli černomodří rozhodnout, tak nevytvořil.

Samuel Eto´o - 6 : V první půli se ke střelbě neprodral a v té druhé byl sám utopený u levé postranní čáry. Přesto na něm bylo vidět, že ho výkon proti Chelsea povzbudil. Chodil často do kliček a v úvodu utkání krásně přihrál Militovi. Na druhou stranu ale taky často v šanci minul míč nebo zapomněl přihrát volném spoluhráči. V posledních týdnech ale v jeho výkonnosti můžeme zaznamenat jistý posun k lepšímu.

Diego Milito – 7 : Napálil tyč, o pár minut později chladnokrevně proměnil penaltu a do příležitostí se prosazoval i dál. Hlavou těsně přestřelil a po samostatném průniku mu k zakončení chyběl krok. V druhém poločase se pak stahoval pro míče do hloubi pole a předával je dál. Šanci už mu ale nikdo ze spoluhráčů nepřipravil.

Autor: Jaroslav Vychodil