MS 2010: Stříbrný Sneijder je nejlepším střelcem

Sneijder

12/07/10 - V neděli skončilo Mistrovství světa 2010 a hráči Interu na něm zanechali významnou stopu. Zlatou medaili si sice nikdo z nich neodnesl, ale někteří z nich musí být aspoň se svým výkonem spokojeni. V Jihoafrické republice bylo deset Interistů a kromě mladíka Krhina, který si připsal v sezoně v pěti zápasech pouhých 66 minut, odehrál každý aspoň dva zápasy.

Zajímavé je, že před čtyřmi lety bylo na MS v Německu devět hráčů a pouze Julio Cesar, Stankovič a Burdisso se ho zúčastnili znovu. Julio Cesar tehdy neodchytal ani minutu a Burdisso byl letos na hostování v AS Řím. Nejlepším střelcem byl se dvěma brankami tehdy Adriano a Materazzi, který slavil s Itálii titul a zároveň byl i jejím vůbec nejlepším střelcem.

Paradoxně nejméně toho letos odehrála největší hvězda nerazzurri Diego Milito. V kádru plném hvězd zbylo na nejlepšího střelce místo náhradníka. V základních skupinách odehrál ve 2 zápasech dohromady 91 minut. Zranění omezilo starty jeho kolegy Waltera Samuela. Stoper s přezdívkou Zeď odehrál 113 minut. Argentina ve čtvrtfinále vypadla s Německem.

Ještě větší početní zastoupení Interistů měla překvapivě Brazilie. V minulosti tomu bylo naopak. V kanárkových dresech číslo 1,2 a 3 hráli Julio Cesar, Maicon a Lúcio. Prvně dva jmenovaní odehráli celých pět zápasů, Lúcio v jednom z nich chyběl. Do střelecké listiny se krásným gólem z úhlu zapsal pravý bek Maicon, který byl ve stejném utkání proti KLDR vyhlášen hráčem utkání. Julio Cesar inkasoval čtyři branky. Brazílie vypadla ve čtvrtfinále s Nizozemskem.

Za Oranjes hrála největší černomodrá hvězda. Wesley Sneijder mohl k triumfu v Lize mistrů, Serii A a Italském poháru přidat Světový pohár. Nestalo se. Ve finále nizozemská reprezentace podlehla v prodloužení Španělsku 0-1. Sneijder překvapil hlavně svými góly. V Serii A vstřelil v 26 zápasech 4 branky. V JAR se radoval ze sedmi zápasů hned pětkrát a spolu s Forlánem, Mullerem a Villou se stal králem střelců. Zatímco ostatní tři jsou útočníci, Wesley to dokázal jako záložník. Oficiálním nejlepším střelcem turnaje se ale stal Thomas Muller, který odehrál nejméně zápasů.

Sneijder byl vyhlášen druhým nejlepším hráčem turnaje (po Forlánovi), hned čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání a nechybí snad v ani jedné ideální sestavě vyhlašované nejrůznějšími deníky či agenturami.

Ze základní skupiny nepostoupilo Srbsko s Dejanem Stankovičem a Kamerun se Samuele Eto'em. Oba odehráli celé tři zápasy. Eto'o vstřelil dvě branky, z toho jednu z penalty.

Ghana se Sulleym Muntarim postoupila až do čtvrtfinále, kde nestačila na Uruguay. Dostala se sice do vedení krásným gólem Muntariho z dálky, ale Forlán vyrovnal a na penalty byla úspěšnější Uruguay. Muntari však po většinu času střídal a odehrál jen 136 minut.

Posledním hráčem, který se z Interu účastnil šampionátu byl Rene Krhin. Dvacetiletý mladík neodehrál za Slovinsko ani jednu minutu.