Král Samuel zničil dalšího protivníka

Eto´o

30/09/10 - Inter Miláno odehrál svůj první domácí zápas Ligy mistrů v nové sezóně, a nutno podotknout, že ho zvládl ve velkém stylu. Oslabený a místy až naivně bránící Werder Brémy rozprášil 4:0 a dostal se tak do čela základní skupiny A. Nerazzurri si po víkendové porážce od římských „Vlků“ napravili reputaci, ukojili svůj střelecký apetit a před veledůležitým zápasem s Juventusem i trochu zvedli sebevědomí.

Inter - Brémy 4:0

Samotné středeční klání se dalo přirovnat ke střetnutí dvou lazaretů. Oba trenéři postrádali hezkou řádku fotbalistů, z nejrůznějších důvodů nemohli nastoupit například Naldo, Boenisch, Frings, Fritz, Pizarro, Milito, Panděv, Zanetti, Samuel, Motta a Materazzi. S marodkou si ale daleko lépe poradili domácí, na uvolněná místa v sestavě nastoupili mladíci a rozhodně nepropadli. Inter svého soupeře jasně přehrál a zejména díky lepší organizaci defensivy a nezadržitelnému Eto´ovi zaslouženě vyhrál.

V úvodních minutách sice tahali za delší konec svěřenci trenéra Shaafa, ale ani jednu ze svých šancí naštěstí nedokázali proměnit. Nováček na evropské scéně Coutinho dvakrát lehkovážně ztratil míč při kličce a už mohlo být zle. V prvním případě navíc ještě špatně vyběhl proti Almeidovi Júlio César a dloubáček portugalského reprezentanta musel z brankové čáry vykopávat až dobíhající Lúcio. O pár minut později pak už César proti stejnému hráči zasáhl bravurně a vyrazil na roh jeho pokus z volného přímého kopu.

Velké šance byly zmařeny a Brémy tak v podstatě jen bosou nohou podráždili spícího hada. S černomodrým útočným praporem vpřed vyrazili nejdříve mladíci Biabiany s Coutinhem. Prvně jmenovaný s lehkostí lesního vánku upláchl Silvestremu a přesně odcentroval do pokutového území, kde byl k hlavičce připravený právě Coutinho. Jestli ho však příroda něčím neobdarovala, tak to je jeho výška. I přes to, že se centimetry snaží nahnat početnými kudrlinami na své hlavě, pár mu jich stále chybělo, míč ve výskoku trefil špatně a bránu hostů minul. Mladý Brazilec se tak rozhodl, že místo hlavičkování začne hru tvořit. Z křídelního prostoru, kde se ho Rafael Benítéz snaží poměrně úspěšně utápět, se často přesouval do středu hřiště a následně vymyslel nádhernou přihrávku na volného Sneijdera, ten však tváří v tvář brankáři Wiesemu selhal. A to všechno se prosím odehrálo do 9. minuty střetnutí.

Na to, jak jeho spoluhráči neproměňují i ty největší šance, se nemohl dívat prozatímní král letošní sezóny Samuel Eto´o, a vzal osud zápasu do svých rukou. Po výborném napadání Cambiassa z 22. minuty a úžasném pasu Lúcia z minuty sedmadvacáté se dostal do dvou šancí, v obou případech poslal gólmana Wieseho lidově řečeno „na párek“ a postaral se o rozhodující náskok. O několik minut později ještě přihrál na gól Sneijderovi a dokončil tak téměř ideální poločas. Ve druhém dějství pak už černomodří spíše podvědomě šetřili síly na Derby d´Italia. Kombinovali ve středu hřiště, nikam se nehnali, občas pustili hosty do šance a umožnili Eto´ovi dosáhnout hattricku.

Velkým negativem zápasu se ale stala zranění Júlia Césara a Lúcia, kteří museli nedobrovolně opustit trávník ještě před vypršením devadesáté minuty. Pro nadcházející duel se „Starou dámou“ se tak v podstatě úplně rozpadla defensivní vozba Nerazzurri. Vedle výše zmíněných mají zdravotní problémy i Samuel, Zanetti a Materazzi. Nezbývá nám tedy nic jiného než doufat, že se někteří hráči dají dohromady a budou připraveni v neděli večer čelit svému úhlavnímu rivalovi. Juventus totiž i přes kolísavou výkonnost bude zajisté daleko těžším protivníkem, než byly ve středu Brémy. Hůř bránící celek zatím letos Inter nepotkal a právě díky určitému chaosu v přebírání hráčů a jejich stínování, měli Nerazzurri vše poměrně ulehčené. Bianconeri sice také neoplývají nějak jistou defensivou, hlavně kraje obrany letos zatím hoří, tak špatně jako Brémy, ale přeci jen v Itálii asi nebrání nikdo. Na druhou stranu má Juventus podle statistik nejlepší útok v lize, a proto bude právě obranná hra Interu a zejména její personální složení, velice důležitá.

Fanklub Czechia Nerazzurra se chystá přímo na stadion Giuseppe Meazzy. Snad tedy budeme moci v neděli shlédnout zdravého Zanettiho, skórujícího Milita a hlavně vítězný Inter. FORZA RAGAZZI

Hodnocení :

Julio César – 6 : Začátek zápasu měl poměrně katastrofický. Už ve 3. minutě zbytečně vyběhl proti Almeidovi, který ho lehce přehodil, a míč z brankové čáry musel vykopávat až vracející se Lúcio. Hned o minutu později ale brazilský brankář prokázal své kvality, když zlikvidoval stejnému hráči dobře zahraný volný přímý kop. Od té chvíle začal útočit Inter a Júlio tak příliš práce neměl. Bohužel se ale lehce zranil a o poločase byl vystřídám debutujícím Castellazzim.

Maicon – 6 : I přesto, že se hráči v černomodrém hnali do útoku v podstatě celý první poločas, Maicon působil nezvykle nevýrazně. Párkrát sice nebezpečně nabíhal z pravé strany do volného prostoru a kombinoval s Biabianym, jsme od něj ale zvyklí na lepší představení. Směrem dozadu si sice odvedl své, ale proti Juventusu bude potřeba lepší hry.

Lúcio – 7 : Dobrý výkon s určitými zaváháními a smutným koncem, tak by se dalo shrnout jeho působení na hřišti. Hned na začátku utkání zachránil tým od inkasované branky, pak sice párkrát selhal při bránění Almeidy, kterého nechával bez dozoru v pokutovém území, ale vše následně napravil výborným dlouhým pasem na Eto´oa, po kterém padl druhý gól. V druhé půli si bohužel přivodil zranění na levé noze a musel být střídán.

Iván Cordóba – 7 : I když úvod sezóny proseděl na lavičce náhradníků, dokáže zaskočit za zraněné spoluhráče, a to zcela obstojně, na což jsme třeba z loňského roku nebyli zvyklí. Dokáže vyhrávat souboje a čistě protihráčům vypichovat míč. Nyní bude jeho forma důležitá, protože je pravděpodobné, že nejméně jeden z dvojice Lúcio – Samuel zápas s Juventusem bohužel nestihne.

Cristian Chivu – 7 : Pravděpodobně jeho nejlepší zápas v sezóně. Nehořel už tolik, jako proti Udinese, Palermu či AS Řím. Možná to bylo způsobeno tím, že na jeho straně proti němu hrál mladík Wesley, který nemá s Ligou mistrů až tolik zkušeností. Po odchodu Lúcia se pak Chivu přesunul do středu obrany, kde toho po zranění hlavy moc neodehrál. Ale i přes to dokázal odvést určitý standard a fotbalisté Brém se přes něj do šancí nedostávali.

Esteban Cambiasso – 8 : I on se pomalu dostává do formy. Díky jeho skvělému presingu padla první branka, kterou vybojoval pro Samuela Eto´oa. Míče získával i dál a z jeho černé práce mohl těžit i Stankovič, který pálil z hranice pokutového území jen do Wieseho. V druhé půli pak Cuchu hodně držel balón a přerozděloval ho do stran.

Dejan Stankovič – 6 : V minulých střetnutích byl tahounem týmu, proti Brémám trochu ubral z plynu, ale i díky jeho přítomnosti na hřišti se zvedá jeho věrný parťák Cambiasso. Deki se ve středu spíše držel zpátky a snažil se rozehrávat míče ze zádních pozic. Po přiťuknutí od Eto´a se dostal ke střele z hranice šestnáctky, ale jeho pokus lapil gólman Wiese.

Wesley Sneijder – 7 : Také „Létající Holanďan“ se tímto zápasem trochu probral. V úvodu sice ukázkově zazdil obrovskou šanci po přihrávce Coutinha, když z bezprostřední blízkosti napálil jen hostujícího brankáře, jeho druhé setkání s Wiesem však už dopadlo na výbornou. Po chytrém Eto´ově přistrčení se na německého gólmana opět řítil zcela sám a tentokráte po dobrém obstřelení slavil s rukama nad hlavou. V druhém poločase pak kamerunskému střelci laskavost oplatil a vyslal ho také do samostatného úniku, po kterém bylo skóre tohoto zápasu uzavřeno.

Jonathan Biabiany – 6 : Prvních pár minut byl skoro nepolapitelný. Kolem Prodla a Silvestreho se mu dařilo procházet vcelku s lehkostí. Nádherně odcentroval na hlavu Coutinha. Postupem času se ale vytratil a jeho výkon se začal podobat tomu, z utkání proti Udinese. Sice byl stále v pohybu, ale kazil přihrávky a ubral na dravosti.

Samuel Eto´o – 9 : Není co dodat. Jeho forma je prostě nadpozemská. Možná ve všech zápasech Interu v této sezóně byl Samy nejlepším hráčem. Míč má ke kopačce snad přilepený, kličky mu vycházejí, zakončení má jisté, dává krásné góly, je kreativní, vytváří šance, no je prostě úžasný.

Coutinho – 6 : V zápase se dostal do dvou dobrých šancí, ty ale zůstaly neproměněny. Nejdříve hlavičkoval těsně vedle hostující brány a v druhém poločase pak po dobré kličce do středu pokutového území jen napálil gólmana Wieseho. Opět nastoupil na kraji útoku, tam mu to ale bohužel nesedí. Jeho kličky jsou zatím lehce čitelné a díky své malé výšce a váze je ze soubojů obránci lehce odtlačován. Když se však má možnost posunout do středu hřiště a tvořit, je vidět, že to má v noze. Jeho přihrávka do šance Sneijderovi měla prostě oči.

Luca Castellazzi – 7 : Prožil svou soutěžní premiéru v černomodrém dresu a rozhodně nezklamal. Musel po poločase zaskočit za lehce zraněného Julia Césara a vyřešil pár ošemetných situací, z nichž nejnebezpečnější byla Wesleyho střela z 52. minuty.

Autor: Jaroslav Vychodil