Eto´o gól nedal, ale Inter tři body přesto vyválčil

Muntari

30/10/10 - Lazaret jménem Inter Miláno se stihl během pátečního večera rozšířit o další dva muže, ale i přesto dokázal doslova vyválčit na půdě CFC Genoa velice cenné tři body. Proti Sampdorii Janov se černomodrým příliš nedaří, proti jejich městských rivalům je to ale právě naopak, a to zejména, pokud hrají „Grifoni“ doma. Na stadionu Luigi Ferraris se v loňském roce vyhrálo drtivým rozdílem 5:0, letos musela hostům stačit hubená výhra 1:0, která má však cenu zlata.

Janov - Inter 0:1

Poslepovaná sestava Rafaela Benítéze se během utkání ještě více rozpadla a po nucených odchodech Cambiassa a Julia Césara už po trávníku běhalo opravdu jen torzo kádru, který ještě před pár měsíci slavně získali trofej pro evropské šampióny. I tak ale Nerazzurri utkání zvládli, nehráli v něm sice žádný pohledný fotbal, v defensivě měli dost štěstí, ale odměnou za nesmírnou bojovnost jim bylo konečné vítězství.

I když už byli na lavičce připravení Milito s Panděvem, hostují kouč se přímo zamiloval do nových mladíků v týmu a opět do zápasu nasadil Coutinha s Biabianym. Jejich nevýhodou jsou bohužel dost nevyrovnané výkony. Zatímco Coutinho byl tentokráte nevýrazný, Biabiany odvedl poměrně dobrou práci. Přitom v minulých zápasech tomu bylo přesně naopak. Už v prvním poločase připravil francouzský mládežnický reprezentant dobrou pozici pro Sneijdera, ten ale nechal jen vyniknout gólmana Eduarda. Poté převzali iniciativu v utkání domácí a poměrně slušně obranu z Milána větrali. Stoperská dvojice měla moře práce s těžko bránitelným Tonim, navíc ostatní hráči jim vůbec nepomáhali. Maicon zažívá období, kdy je mu veškerá práce na hřišti cizí, Cambiasso se zranil a Santon se toulal kdesi vepředu.

Zcela pochopitelně z toho tak rezultovaly domácí šance. Toniho pokus výborně vyrazil Julio César, Mesto střílel naštěstí jen doprostřed brány a v té nejvyloženější příležitosti selhal kapitán Rossi, který se ocitnul zcela neobsazen uvnitř pokutového území, ale branku minul. Inter se dostával dopředu jen sporadicky, ale jedna superšance z toho vznikla. Dopředu překvapivě poměrně dobře hrající Muntari našel krásnou přihrávkou za obranu Eto´a, který ale z pár kroků netrefil odkrytou část Eduardovy svatyně.

Udeřilo tak z asi nejméně nápadné akce prvního poločasu. Černomodří obléhali svého soupeře, před střídajícím Muntarim se otevřel prostor, Ghaňan se řídil heslem, když nevíš co s míčem, tak vystřel, a pomalá střela doprostřed brány před Eduardem divně odskočila a míč zaplul do sítě. Inter se dostal šťastně do vedení a druhé dějství se neslo ve znamení, jak dlouho ho bude schopen udržet.

To se nakonec povedlo až do konce střetnutí, i když v závěru s notnou dávkou štěstí. V úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky se sice dostal k nebezpečné střele po jednom ze Sneijderových tvůrčích záblesků Biabiany, ale svůj dobrý výkon brankou korunovat neodkázal. Dále už pak tlačil převážně Janov. Zraněného Césara nahradil v bráně Castellazzi a vedl si poměrně obstojně. Zlikvidoval hlavičky Toniho a Zuculiniho, při střelách Criscita a Boakyeho pak měl vcelku štěstí, protože obě mířily těsně vedle jeho tyčí. Domácím nepomohl ani střídající útočník Destro, který z části stále ještě patří Interu, a tak bylo utkání ukončeno za stavu 0:1.

Nerazzurri se v tabulce dotáhli na Lazio a předskočili AC Milán. O tom, jestli toto pořadí zůstane i nadále, rozhodnou víkendové zápasy. Jak se Inter bude potýkat z nástrahami Calcia v dalších kolech je však záhadou. Tým stále sužují zranění a do pořádného tempa se ne a ne dostat. Když svěřenci kouče Benitéze zahrají povedený zápas, občas i nevyhrají, když předváděná hra stojí za starou bačkoru, většinou urvou všechny body. Snad se podaří brzo skloubit obě věci dohromady.

Hodnocení :

Julio César – 7 : Než musel opustit pro zranění hřiště, podal dobrý výkon. Bravurně lapil pokus Toniho, který mířil k pravé tyči. Dobře pozičně si počínal při střele Mesta, kterou lehce stáhl do náruče. Dále sebral ze vzduchu pár nebezpečných centrů a hra nohou mu nečinila problémy. V 65. minutě při jednom z výletů mimo pokutové území za míčem si ale natáhl sval a musel střídat.

Maicon – 4 : Jeho výkony z poslední doby vyvolávají přímo až rozhořčené reakce. Proti Janovu vlastně skoro nehrál, jen stál na místě. Že se kolem něj proháněli útočníci domácích, ho nechávalo ledově klidným. Jen v první půli pustil do šance Toniho i Mesta. Směrem dopředu pak nepředvedl vůbec nic. Ne že by se mu třeba nedařily kličky, on se k nim ani nedostal, na své typické náběhy po křídle úplně rezignoval.

Lúcio – 6 : Spoluhráči mu v obrané fázi vůbec nepomáhali, a tak kolikrát bránil Toniho úplně bez zajištění, což je tedy pořádný oříšek. Není divu, že se mu italský útočník kolikrát vysmekl a prodral se ke střele. Branka z toho ale naštěstí nebyla a na druhou stranu, bylo v zápase hodně případů, kdy jen Lúciův zákrok zabránil tomu, aby se soupeřův hráč ocitl ve vyložené šanci.

Walter Samuel – 7 : Dokáže v poslední chvíli položit své tělo na zem a přesně načasovaným skluzem vypíchnout soupeři míč, což předvedl i v tomto zápase. Několikrát musel dokonce zaskakovat za parťáka Lucia, který vyvezl míč a následně ho ztratil. Walter vyhrával hlavičkové souboje a nějakého vážnějšího zaváhání se nedopustil.

Davide Santon – 6 : Dlouho očekávaná změna. Mladík Santon oblíbený u Interistů po celém světě dostal příležitost na úkor zraněného Chivua. Co se týče poziční hry a pomáhání stoperům, nebyl jeho výkon nikterak slavný. Alespoň směrem dopředu dokázal občas míč dobře potáhnout. V závěru utkání ale už u fanoušků převládal strach o to, zda-li se Santon stihne vrátit zpět na své místo. Jeho silnou stránkou jsou naopak osobní souboje. Na rozdíl od Chivua je neprohrává a málokterý útočník si na něj přijde jeden na jednoho, ať už rychlostně nebo technicky.

Javier Zanetti – 7 : Nebýt něj, Inter by určitě neodjížděl z Janova s čistým štítem. Dodával hře řád a vyváženost a jako jediný se aspoň trochu vracel a hrál pozičně bez chyb. Často sice pokazil poměrně lehkou přihrávku, ale směrem dozadu to vždy odčinil. Několikrát působil jako poslední instance odvracející nebezpečí.

Esteban Cambiasso – X : Než stihl předvést něco ze svého defensivního umu, musel střídat. Obnovil si svalové zranění, které si přivezl z reprezentačního srazu. Snad se dá brzo do pořádku. Inter čeká náročný program a zraněných záložníků je v kádru už více než dost.

Jonathan Biabiany – 6 : Začátek utkání mu příliš nevyšel. Dvakrát zbytečně ztratil míč a vznikly z toho nebezpečné protiútoky. Postupem času si ale začal více věřit a dobře využíval svou rychlost. Po jeho průniku pálil nebezpečně Sneijder a v druhém poločase po přihrávce stejného muže mohl Biabiany dokonce skórovat. Bohužel ale nastřelil jen rychle vyběhnuvšího Eduarda. Mohl by se pokoušet více o kličky „po lajně“ a následně centrovat. Zatím se hodně tlačí do středu hřiště.

Wesley Sneijder – 6 : Podepsal s klubem novou lukrativnější smlouvu, ale jeho výkony v letošní sezóny zatím zůstávají za očekáváním. Bohužel na ně navázal i v prvním poločase, krom nebezpečného pokusu z 13. minuty vlastně nic nepředvedl. Po změně stran už to bylo o poznání lepší, dával míč rychleji od nohy a navíc přesně. Výborně oslovil Biabianyho, ten ale netrefil. Poté zdařile kombinoval s Eto´em, ale Kamerunec neměl svůj den, a tak se žádný další gól neurodil. Na Wesově představení z druhého poločasu se ale dá stavět.

Philippe Coutinho – 5 : Po vydařeném zápase se Sampdorií přišel trochu útlum. Přeci jen nastupovat v základní sestavě obhájce Scudetta není žádný med. Coutinho byl nejdříve dost nevýrazný, a když už se dostal k míči, tak z toho nic nebezpečného nerezultovalo. V prvním poločase si na své konto připsal slabou střelu a špatné zpracování míče v dobré pozici po perfektním pasu Eto´a. V druhém dějství si oba hráči roli vyměnili. Tentokráte dobře přihrával Coutinho a míč nedoběhl kamerunský lev.

Samuel Eto´o – 5 : Jeho forma je pomalu na ústupu, snad je to jen přechodný jev, protože dokud nenabere fazónu Milito nebo Sneijder, mužstvo spoléhá jen na něj. Proti Janovu se snažil hodně kličkovat, vše bral na sebe a skoro se neprosadil. Jediným světlým momentem byla jeho přihrávka do šance Coutinhovi z 40. minuty. Samy zahodil obrovskou šanci a několik akcí takříkajíc „zadrbal“.

Sulley Muntari – 7 : Nikdo příliš nečekal, že by tento fotbalista měl v Interu ještě sehrát nějakou podstatnou roli, ale po zranění Motty, Marigy, Stankoviče a Cambiassa najednou přišla řada i na něj. A špatně si rozhodně nevedl. Že je to záložník spíše do systému 4-3-1-2 a že jakmile vedle sebe má málo spoluhráčů, je pozičně poněkud zmatený, všichni víme. Ale tentokráte se s pozicí vedle Zanettiho popral vcelku zdařile a hlavně směrem dopředu mu to šlo. Krásná přihrávka na Eto´a a gólová střela mluví za vše.

Luca Castellazzi – 7 : Na poslední půlhodinku nahradil zraněného Julia Césara a měl práce habaděj. Zlikvidoval dvě nebezpečné hlavičky a musel neutralizovat několik centrů soupeře. To vše se mu podařilo a prokázal, že v něm Inter získal poměrně jistého náhradníka. Jak vážné bude Césarovo zranění a kolik zápasů tedy ještě Luca bude muset odchytat, se dozvíme v následujících dnech.

Autor: Jaroslav Vychodil