Inter vydělal v LM a stejně prodává Onanu, proč?

12/07/23 - Přestože Inter díky účasti ve finále Ligy mistrů od UEFA získá desítky milionů eur navíc, s kterými předem nepočítal, rozhazovat peníze na přestupovém trhu rozhodně nemůže. Nadále tak bude pokračovat v politice získávání posil zdarma. Koupit hráče může jen v případě, kdy se mu podaří jiného prodat.

Klub musí plnit přísná finanční fair play pravidla UEFA. Protože nevlastní stadion a za televizní práva nedostávají kluby Serie A takové obrovské částky jako v Anglii, je velmi těžké udržet vyrovnaný rozpočet a přitom držet krok s ostatními velkokluby. Pozitivní určitě je, že průměrná divácká návštěvnost v právě skončené sezoně vystřelila nad očekávání a na San Siro chodilo více než 70 tisíc lidí. Příjmy ze vstupného tak určitě pomohou vylepšit letošní rozpočet.

Některým fanouškům hlavně u nás se nelíbí, že Inter nemá peníze a na přestupovém trhu se kvůli tomu chová jako nějaký provinční klub. Na první pohled se možná může zdát, že za to můžou čínští vlastníci, jenže stačí se nad tím chvíli zamyslet a každému musí dojít, jak to vlastně je.

Suning danou situaci pouze zachraňuje. Je pravda, že plány mu překazil zákaz mezinárodních investic od čínské vlády a nakonec i covid, kvůli kterému měl v Číně finanční potíže. Aby Inter nezkrachoval musel si v roce 2021 půjčit 275 milionů eur u Oaktree Capital. Co se týká současných výdělků společnosti v Číně, tak největší problémy jsou zřejmě překonané. Pro Inter už ani nehledá společnost, které by klub prodal. Stačí když se najde nějaký minoritní vlastník.

Proč je finanční situace Interu špatná, proč musí šetřit a kdy vznikla chyba? Problémy začaly v momentě, kdy právě UEFA finanční fair play pravidla zavedla. Od té doby si každý klub musí hlídat, aby měl vyrovnané příjmy a výdaje, do mínusu může jít jen asi 30 milionů eur.

V éře Massima Morattiho se však na toto vůbec nehrálo. Když chyběly peníze, tak je jednoduše dosypal ze svého. Kupoval největší hvězdy a nepamatuju si, že by na něj někdo nadával, že by si měl hlídat finanční bilanci a klub nezadlužovat. Naopak ještě to fanouškům bylo málo. Takže když Moratti odešel, tak za sebou zanechal naprosto nefunkční klub, který si na sebe nedokázal ani náhodou vydělat a ročně prodělával stovky milionů eur.

Thohir a teď Suning se snaží dostat klub do černých čísel a jak je vidět, je to pořádná fuška. Kdyby byly příjmy z televizních práv takové jako dostávají kluby v Premier League, tak by za pár let bylo po problému. A to je vlastně i odpověď, proč Číňani klub neprodali. Nikdo ho totiž nechtěl. A když už se někdo našel, tak z nich bylo cítit, že by na Interu chtěli akorát vydělat. Je zázrak, že v této situaci hrajeme na čele Serie A, vyhráváme poháry a byli jsme ve finále Ligy mistrů. Když to Suning dokáže i s omezenými financemi, tak se před tím dá akorát smeknout.

Doufejme, že se podaří uspokojivě vyřešit i uhrazení úvěru, který se má splatit v květnu 2024 společnosti Oaktree. Jde o 275 milionů eur. Díky příjmům z Ligy mistrů by to mohlo být o něco málo snazší. Pokud se to nepovede například tak, že si rodina Zhangů půjčí u někoho jiného, převezme klub americká společnost.

Autor: Lukáš Pekárek

128x
FC INTER MILANO - Cechia nerazzurra (Version 9.0)
© 1998 - 2024 fcintermilano.com / redakce@fcintermilano.com
Stránka českých a slovenských fanoušků italského fotbalového klubu Inter Milán / Unofficial fan site
Kopírování textů, zveřejňování a jakékoliv další použití na internetu je povoleno pouze s uvedením zdroje www.fcintermilano.com.
Privace Policy