Mourinhova družina veze všechny body z Athén
18/09/08 -
Maicona a Mancini slaví tanečkem
18/09/08 - Inter Milán zvítězil ve svém prvním zápase v letošním ročníku Ligy Mistrů na půdě Panathinaikosu Athény 2:0 a začal tak tuto soutěž více než úspěšně. Zahajovací utkání milionářské ligy dělaly v minulosti černomodrým potíže, pod novým koučem Mourinhem to však neplatí. Jedním z hlavních letošních cílu, je právě vítězství v Champions League a hned úvodní střetnutí prokázalo, že za ním tým půjde s velikým odhodláním.

Inter nastoupil s pravděpodobně nejsilnější sestavou, jakou lze z jeho soupisky vytvořit. Možná jen Cristian Chivu nahradí po své dokončené rekonvalescenci Maxwella na levém kraji obrany. Milánským sice v Athénách chyběli Burdisso, Stankovič, Dacourt nebo Jimenez, to jsou však povětšinou fotbalisté, kteří budou v letošní sezóně spíše zahřívat lavičku náhradníků. Proto tedy nic nebránilo tomu, aby v tomto střetnutí vyběhla na trávník taková jedenáctka, která by neměla problém uspět. A taky se jí to nakonec podařilo.

pokračování...

Panathinaikos Athény však není vůbec podprůměrným týmem. Navíc, na řecké půdě dokáže uspět málokterý velkoklub. Fotbalisté v zeleném potvrdili předpoklady a měli po celé utkání častěji míč na svých kopačkách. Víc šancí si však vypracovali hosté a co je nejdůležitější, povedlo se jim vstřelit dvě branky. Největší zásluhu na nich měl královsky placený seveřan s balkánskou krví – Zlatan Ibrahimovič. Jeho výkon, především z prvního poločasu, byl právě tím rozdílovým faktorem, který rozhodl o tom, kdo si poveze z Olympijského stadionu tři body. Byl u všeho podstatného. Nejdříve spálil obrovskou šanci, kdy po Maiconově uvolnění sprintoval sám na gólmana. Poté vyhrál hlavičkový souboj a z jeho přiklepnutí těžil Quaresma, který svou jedovkou protáhl brankáře Galinoviče. O pár minut později zaměstnal prudkou střelou domácího gólmana sám, to však stále nemělo být vše. V 27. minutě ukázal skvělou kombinaci důrazu a techniky, soupeřovy beky odsoudil do role statistů, povedlo se mu obehrát hned tři a následně pravou nohou rychle přihrát na nabíhajícího Manciniho, pro kterého nebyl problém poslat kulatý nesmysl do sítě.

Nerazzurri byli v tomto momentě lepším týmem a zaslouženě vedli. Domácí se pokoušeli ohrožovat Julia Cesara zejména střelami z dálky. Většinu jich brazilský gólman pochytal, ve 42. minutě ho však zachránilo břevno, když pokus nejaktivnějšího hráče Panathinaikosu – Brice Moona, tečoval málem do vlastní sítě Materazzi.

Druhý poločas už zdaleka nenabídl takovou fotbalovou podívanou jako ten první. Inter se soustředil na kontrolování hry, zatímco domácí se marně snažili prolomit obrannou hráz černomodrých. Fanouškům Nerazzurri zatrnulo jen ve dvou případech. Po přímém kopu Gilberta Silvy, který překvapivě nikdo netečoval, což způsobilo Julio Cesarovi velké potíže. A nakonec v 79. minutě, kdy brankářská jednička Milánských podběhla centrovaný míč, který však obránci stihli uklidit do bezpečí. A opět platilo ve fotbale známé pravidlo – nedáš, dostaneš. Na hřišti se poprvé v tomto ročníku objevil navrátilec Adriano a udělal přesně to, na co od něj byli všichni fanoušci zvyklí – rozhodl zápas. Po další geniální přihrávce od Zlatana běžel sám na gólmana hostí, při střele sice trochu podklouzl, přesto ale trefil horní polovinu brány a nezadržitelně skóroval.

Inter tak potvrdil svoji stoupající formu, připsal si důležité vítězství a poprvé v sezóně neinkasoval. Střelecky se zatím prosazují různí hráči a obrana se zdá býti pevná jako skála, zvláště po tom, co se uzdravují mnozí dlouhodobí marodi. Je teprve září, takže těžko soudit, jak se bude černomodrým dařit v dalším průběhu tohoto ročníku. Přesto už je na mužstvu znát zřetelný rukopis jeho manažera. A to je jen dobře.

Hodnocení :

Julio Cesar – 5 : Mířilo na něj mnoho pokusů z velké vzdálenosti, s těmi neměl sebemenší potíže. Spíše mu dělaly problémy centrovaná míče, které mu vypadávali z rukou a nebo je dokonce podběhl. Nejlepší zákrok si připsal po nebezpečném přímém kopu Gilberta Silvy. Celkový dojem z jeho výkonu však není příliš uspokojující. Měl by mezi třemi tyčemi působit více jistě.

Maicon – 6 : Nebyl tak výrazný, jako proti Catanii. Možná to však nebyla úplně jeho chyba. Často si nabíhal do prostoru na pravém křídle, zvláště v prvním poločase tam byl často volný. Jeho spoluhráči mu však málokdy poslali přesný míč do pohybu, jaký on potřebuje. Měl by ale zapracovat na centrovaných míčích, což je jeho největší slabina.

Ivan Cordoba – 7 : Vzhledem k tomu, že se jednalo o první vážný test Ivanovi formy po vážném zranění, musíme říct, že podal vynikající výkon. Nejenže v podstatě dlouhým nákopem založil akci před první brankou, ale navíc skvěle bránil a vyhrával hlavičkové souboje. Pořád má stále ten svůj neuvěřitelný výskok, díky kterému dokáže přehlavičkovat i o hlavu větší útočníky.

Marco Materazzi – 7 : Po Euru 2008 ho už mnozí odepisovali, tvrdili, že už se bude jen zhoršovat a že už v Interu nebude mít na základní sestavu. Zatím však tyto obavy jen vyvrací. Podává spolehlivé výkony, nekazí a kraluje ve vzduchu jako vždy. Tak tomu bylo i v Athénách. Když už ho dokázal Brice Moon obehrát, Matrix za ním zasprintoval a dokázal mu zblokovat centr.

Maxwell – 5 : Hra krajů obrany nebyla v úterý pro Nerazzurri takovou zbraní jako bývá zvykem. Maxwell si spíše plnil defensivní povinnosti, což zvládal se střídavými úspěchy. Propadl hned ve 3. minutě, kdy přes něj soupeř nebezpečně centroval. Žádná tragédie to však nebyla. Pokud ale chce své místo v základní sestavě udržet, musí přidat. Cristian Chivu se totiž pomalu uzdravuje.

Patrick Vieira – 6 : Těžko hodnotit jeho výkon, svoji práci ve středu zálohy si odvedl, nic navíc však nepřidal. Snažil se zakládat útočné akce, křídla se mu však moc nenabízela, a tak neměl moc možností. Málokdo ale přes něj prošel, prostor před obránci čistil spolehlivě.

Esteban Cambiasso – 7 : Získal neuvěřitelné množství míčů. Kolikrát už ležel na trávníku, přesto vždy švihl svou kopačku pod nohy soupeře a odzbrojil ho. Rozehrávka mu šla, jen by se mohl trochu více zapojovat do útočení a snažit se dostat do střeleckých pozic z druhé vlny.

Javier Zanetti – 5 : Bylo těžké si ho na hřišti všimnout. Jeho hra byla nevýrazná. Nic sice viditelně nezkazil, ale spíše se na Olympijském stadionu jen tak potuloval. Svoje místo v základní sestavě si ale bez problémů udrží. Muntari je diskvalifikován pro následující 3 zápasy, Stankovič a Jimenez jsou zranění. Navíc lze očekávat, že toto byl jen ojedinělý výpadek formy.

Ricardo Quaresma – 6 : Měl nadějný začátek zápasu. Dvakrát nebezpečně ohrozil hostující branku. Postupem času se ale vytrácel, nevycházeli mu kličky ani centry. V druhém poločase už byl úplně neviditelný a proto byl střídán.

Zlatan Ibrahimovič – 8 : Il Genio odehrál famózní první poločas. Athénští obránci si s ním vůbec nevěděli rady. Mohl i vstřelit branku, jenže ve vyložené pozici poslal míč nepochopitelně naprosto mimo tři tyče. Poslední dobou mu proměňování šancí dělá trochu potíže, vynahrazuje to však svou hrou v poli a přihrávkami. V druhém dějství už nebyl tolik vidět. Přesto v závěru vytvořil gól pro Adriana.

Mancini – 7 : Připsal si svoji první soutěžní branku v černomodrém dresu. Nebyla to nějak složitá práce. Trefil přesně odkrytou část Galinovičovy svatyně. Svou trefu náležitě oslavil spolu s Maiconem brazilským tanečkem. Snad všichni fanoušci Interu si přejí, aby ho mohli předvést v této sezóně ještě mnohokrát.

Luis Figo – 6 : Po svém příchodu na trávník se nějak nemohl dostat do zápasu. Jednou se mu povedlo chytře obejít protihráče a nebezpečně odcentrovat, to však bylo z jeho strany vše. Vybojoval sice hodně standardních situací, ty však velice nepřesně rozehrával.

Sulley Muntari – 6 : Snažil se podporovat útok daleko více, než jeho kolega Vieira, do zakončení se však nedostal, i když si často nabíhal až do pokutového území. Těžko předpokládat co s ním udělá třízápasová pauza, kterou bude muset absolvovat jako trest, za vyloučení proti Catanii.

Adriano – 7 : Odehrál jen pár minut, přesto oslnil. Působil jistě, jeho přihrávky vždy našly adresáta. Svůj návrat okořenil krásnou brankou. Opravdu se zdá, že by jeho psychické problémy mohly odeznít. Takto sebevědomého Adriho jsem nějaký ten pátek neviděl. Tak jen doufejme, že mu jeho forma vydrží a že ji potvrdí v dalších utkáních, v kterých určitě dostane šanci.

Předchozí článek: 17/09/08 - Po dvou letech zahájil Inter Ligu Mistrů výhrou
Další článek: 21/09/08 - Mancini: Jsme si vědomi svých kvalit