Inter podruhé naděloval, opět nečekaně
18/10/09 - Stankovič 18/10/09 - Inter Milán si na své konto připsal druhé vysoké vítězství v tomto ročníku italské nejvyšší soutěže. Tentokráte řádění černomodrých odnesl CFC Janov, tedy opět tým, od kterého se to příliš nečekalo. Přestože svěřenci trenéra Mourinha v úvodu sezóny příliš neoslňují, v těžkých utkáních ze sebe dokáží dostat to nejlepší, a zejména proto se po osmi kolech nacházejí na čele tabulky.

Janov - Inter 0:5

Před střetnutím měli Nerazzurri obrovské problémy se skládáním základní sestavy, a to zejména její útočné části. Pro zranění totiž nebyli k dispozici dva elitní střelci, Eto´o i Milito k zápasu ani neodcestovali a zůstali v Miláně. Na soupisce tak zbyl jen neproduktivní Balotelli, nerozehraný Arnautovič a podceňovaný Sauzo. Pro hostujícího kouče tedy nic příjemného. José Mourinho však celou věc vyřešil náramně. Do hry poslal hned pětici záložníků, která naprosto eliminovala středovou řadu soupeře, držela míč, zdatně kombinovala a dokázala díky rychlému pohybu perfektně doplňovat jediného vysunutého hrota. V případě Internu tak začíná platit pravidlo : „čím víc záložníků, tím lepší hra“.

pokračování...

Na rovinu ale musíme přiznat, že Janov odehrál sobotní zápas přímo katastroficky, kupil chybu za chybou a maximálně hostům roli favorita ulehčil. Ti však dokázali každé sebemenší zaváhání potrestat a díky perfektnímu zakončení nadělili soupeři „bůra“. Domácí působili po celých devadesát minut hodně rozladěným dojmem a nechali se vyprovokovat k poměrně agresivnímu způsobu boje. A kdo byl hlavní příčinou? Pochopitelně rebel číslo jedna, Mario Balotelli. Po každém souboji skončil na zemi buď on nebo jeho soupeř. Italský mladíček s africkými kořeny se vůbec nepoučil ze zápasu v Kazani, kde byl hloupě vyloučen, a ve svém skandálním způsobu hry pokračuje dál. Zkrotit ho, se tak zdá zcela neřešitelným úkolem.

Ani fotbalisté Janova ale nehráli zrovna podle vzoru fair-play. Floccari se stále válel po trávníku a Bocchetti zase svým loktem značkoval obličeje všech, kteří s ním podstoupili vzdušný souboj. Na konci prvního poločasu pak nasupeně vystartoval z lavičky náhradník Rossi a málem inzultoval vše, co se kolem něj hýbalo. To vše už se odehrávalo v době, kdy měli černomodří solidní náskok. Ten získali již v prvním dějství díky tečované střele Cambiassa po standardní situaci, přesnému zakončení Balotelliho po rychlém protiútoku a fantastické pumelici Stankoviče z půlky hřiště.

Zvláště první branka Cambiassa byla velice důležitá a předznamenala vývoj celého střetnutí. Inter udeřil hned z první nebezpečné situace před Ameliovou brankou, a to vcelku se štěstím. Argentincův pokus z otočky zřetelně změnil směr po teči Modesta a domácí brankář byl bez šance. A když ještě během prvního dějství přidali Nerazzurri další dva údery, bylo v podstatě rozhodnuto. Druhý poločas se jen dohrával, Inter využil dalších zaváhání v domácí obraně, trefil se Vieira s Maiconem a debakl byl na světě.

Mourinhova družina se tak na čele tabulky odpoutala od Juventusu, který doma jen remizoval s dobře hrající Fiorentinou. Hra černomodrých navíc po dlouhé době potěšila všechny fanoušky. Klíčoví hráči zdá se nabírají formu, ti zranění se zase postupně vrací do tréninkového procesu. V nadcházejícím utkání Ligy mistrů proti Dynamu Kyjev by tedy mohl Inter nastoupit skoro v plné síle. A ono by to bylo třeba, protože právě tento duel bude zřejmě klíčový pro boj o postup ze základní skupiny.

Hodnocení :

Julio Cesar – 6 : Skoro si nezachytal, obrana před ním pracovala na výbornou. Jediný těžší zákrok si na své konto připsal až v 83. minutě, kdy na něj z úhlu pálil nejaktivnější domácí hráč Palladino. V prvním poločase byl sice překonán Milanettem, ten však stál v těsném postavení mimo hru a branka tedy nebyla uznána.

Maicon – 6 : Hrál spíše zezadu, v záloze bylo pět mužů, a tak jeho podpora nebyla potřeba, tak jako v jiných zápasech. S přibývajícím časem se ale do útoku přesto vydával a snaha se mu vyplatila. Po souboji „ležící Muntari vs. zbytek světa“ se k němu odrazil míč a postupoval tak sám na Ameliu. S klidem zakončil a uzavřel střelecký účet zápasu.

Lúcio – 6 : Jeho hra je založena na tom, že se kolem něj na trávníku musí neustále něco dít. Klidný stoper to tedy není. Vyhledává souboje a když získá míč, ihned se ho snaží vyvést směrem vpřed. Bohužel ho ale často zapomene komukoli přihrát. Floccariho uhlídal bez problémů, ani později s Crespem neměl vážnější potíže. Dvě minuty před koncem zabránil parádním skluzem Palladinovi v dosažení čestného gólového úspěchu.

Walter Samuel – 7 : Na hřišti působil méně nápadným dojmem, o to více však byl jistý v soubojích. Nenápadně likvidoval centry ze strany i pokusy o proniknutí středem obrany. V druhém poločase fanoušky Interu trochu vyděsil. Nepovedl se mu odkop a podivně si při onom zákroku přisedl pravou nohu. Chvíli bezvládně seděl na trávníku, naštěstí se ale vážně nezranil. Přesto byl pro jistotu vystřídán Cordóbou.

Cristian Chivu – 7 : Potvrdil, že to není jen výborný defensivní bek, ale také skvělý technik. V 73. minutě si dovolil provést takovou přešlapovačku nad míčem, že by se za ní nemusel stydět ani mistr v tomto oboru, Zinedine Zidane. Rumunský reprezentant se až nezvykle dobře zapojoval do ofensivy a snažil se nacházet své spoluhráče přihrávkami do stran. V obraně příliš práce neměl, protože mu vydatně pomáhal defensivnější Muntari.

Javier Zanetti – 8 : Zdvojoval Cambiassa na pozici defensivního štítu, což mělo dvojí význam. Při obranných situacích byl kompletně zavřený střed, přes který se soupeř nemohl prosadit. V momentě, kdy Inter získal míč, pak Cambiasso více útočil a tvořil hru, protože mu jistil záda právě Il Capitano. Na Zanettiho si domácí prostě nepřišli, snad ani jednou neztratil míč a vždy se ze svízelné situace dokázal dostat pomocí série narážeček se svými spoluhráči. V 31. minutě dokonce vybojoval balón na chybujícím Zapaterovi a založil tak akci, z které padl druhý gól hostí.

Esteban Cambiasso – 7 : Působil na postu staženějšího tvůrce hry a vedl si znamenitě. Dokázal vytvořit nebezpečnou palebnou pozici pro Stankoviče, ten však svou první příležitost zahodil. Právě s Dragem si herně nejvíce rozumí, dokáží spolu kombinovat v podstatě naslepo. Esteban položil základ k vítězství, když už v 6. minutě za vydatné pomoci Modesta otevřel skóre. V poločase byl střídán Vieirou, pravděpodobně aby ušetřil síly na zápas s Kyjevem.

Dejan Stankovič – 8 : Má formu jako zvon. Navíc se opět trefil, a opět nádherně. Srbský internacionál snad ani neumí dát ušmudlaný gól. Tentokráte využil špatného odkupu Amelii a z poloviny hřiště, bez přípravy a ze vzduchu poslal míč do opuštěné branky. Fantazie. Mohl přidat i další trefy, jeho střela po samostatném úniku a hlavička z 27. minuty ale nezamířily mezi tři tyče.

Wesley Sneijder – 8 : Konečně v sobě probudil tvůrce a dokázal navázat na svůj výjimečný výkon ze zápasu proti AC Milán. Připsal si na své konto dvě asistence, gól přesnou přihrávkou připravil pro Balotelliho a Vieiru. Po jeho dobře kopnuté standardní situaci navíc padla důležitá úvodní branka Cambiassa. Bylo na něm vidět, že když si věří, je schopný dát hře Interu tvář. A po uplynulých dvou kolech má důvod k sebedůvěře opravdu velký.

Sulley Muntari – 6 : Sobotní zápas doslova odbojoval. Svedl nespočet osobních soubojů a dokázal je vyhrávat. Byl hodně důrazný a namotivovaný, často diskutoval s rozhodčím i s protihráči. Obdržel žlutou kartu a občas to vypadalo, že nezůstane jen u ní. Utkání nakonec dohrál, v 71. minutě navíc díky své nezdolné snaze vypracoval branku pro Maicona.

Mario Balotelli – 7 : Opět si neodpustil řadu provokací a tvrdých zákroků, tentokráte však alespoň vstřelil branku, což je přesně to, co se od něj, jako od útočníka, očekává. Po samostatném úniku z pravé strany zvyšoval na 2:0. Po přesné trefě si začal více dovolovat a diváci mohli sledovat, jak se snaží o jednu kličku za druhou. Ty mu kupodivu vycházely a hráči Janova na něj byli čím dál více nabroušení. Utkání dohrál s obvázanou hlavou, ale s prohnaným úsměvem na rtech. Jeho povahu už prostě nikdo nezmění.

Patrick Vieira – 7 : Nastoupil do druhé půle místo Cambiassa a vnesl do hry svoji sílu a přehled. O reprezentační přestávce mohl pilně trénovat, což na něm bylo vidět. Fyzicky je připraven na sto procent a dokáže to prodat v osobních soubojích. V 66. minutě si zpracoval přesný balón od Sneijdera, na hranici pokutového území přetlačil Modesta a nezadržitelně skóroval. Vítej zpět Patricku.

Předchozí článek: 18/10/09 - Mourinho: Musíme zůstat nohama na zemi!
Další článek: 19/10/09 - Inter konečně funguje jako kompaktní tým