Od roku 1982 byl ve finále MS vždy Interista

18/11/22 - Od roku 1982 byl v každém finále mistrovství světa alespoň jeden hráč Interu. V Kataru 2022 se představí sedm hráčů Interu, včetně argentinských útočníků Lautaro Martineze a Joaquína Correi, u kterého je ale aktuálně účast nejistá kvůli zranění kolene.

Nerazzurri doufají, že tradice finále bude pokračovat. Beppe Bergomi, Lele Oriali a Alessandro Altobelli hráli ve finále v roce 1982 na Estadio Santiago Bernabeu ve Španělsku, kde Itálie po výhře nad Německem 3:1 zvedla nad hlavu svůj třetí světový pohár. O čtyři roky později vstřelil jejich kapitán Karl-Heinz Rummenigge gól v dalším finále, které Německo prohrálo 3:2 s Argentinou Diega Armanda Maradony.

Němci se dočkali odvety na Italia '90, když Andreas Brehme z Interu vstřelil rozhodující penaltu proti Argentině při vítězství 1:0. Nicola Berti hrál ve finále v roce 1994, které Itálie prohrála na penalty s Brazílií, a v roce 1998 porazila Francie Youriho Djorkaeffa na pařížském Stade De France Ronaldovu Brazílii.

Brazilský útočník před svým odchodem do Realu Madrid vstřelil ve finále proti Německu v roce 2002 branku, zatímco Marco Materazzi se o čtyři roky později podílel na vítězství Itálie nad Francií, když v prvním poločase v Berlíně vstřelil vyrovnávací gól a v rozstřelu proměnil pokutový kop.

Nizozemsko Wesleyho Sneijdera prohrálo finále se Španělskem v roce 2010 a totéž platí o Rodrigu Palaciovi v roce 2014 proti Německu. Bývalý útočník se představil ve druhém poločase, kdy nahradil Gonzala Higuaína. Ivan Perišič a Marcelo Brozovič prohráli s Chorvatskem poslední finále proti Francii na šampionátu v Rusku 2018.

Autor: Lukáš Pekárek