FC Inter MilanoFC INTER MILANO - Cechia Nerazzurra (Česká neoficiální stránka)
Inter Milán - InformaceČESKÝ OFICIÁLNÍ FANKLUB - CECHIA NERAZZURRAVÝJEZDY NA ZÁPASY INTERUDISKUZNÍ FÓRUM

José MourinhoTrenérské úspěchy:

FC Porto
Mistr Portugalska – 2002/03, 2003/04
Portugalský superpohár – 2003
Portugalský pohár – 2002/03
Pohár UEFA – 2002/03
Liga Mistrů – 2003/04

Chelsea
Vítěz Premier League – 2004/05, 2005/06
Ligový pohár – 2004/05, 2006/07
Pohár FA – 2007
Anglický Superpohár - 2005

Osobní úspěchy:

Manažer roku UEFA – 2002/03, 2003/04
Trenér roku magazínu World Soccer – 2003/04, 2004/05
Trenér roku magazínu BBC Sports – 2004/05
Manažer roku FA Premier League – 2004/05, 2005/06
Manažer roku asociace fotbalových historiků a statistiků IFFHS – 2004, 2005
Manažer měsíce FA Premier League – listopad 2004, leden 2005, březen 2007

Rodinný život

Mourinho je již 19 let ženatý. V roce 1989 se oženil s Tami, se kterou se zná od dětství. Spolu mají dvě děti, Matildu a José jr.
Pro svou silnou osobnost je The Special One také reklamním tahákem pro celou řadu společností, např. Samsung či American Express. Jeho oficiální autobiografie byla nejprodávanější knihou v Portugalsku. José se také účastní několika charitativních projektů. Pomáhá dětem v Izraeli, Palestině a také ve svém rodném Portugalsku.
16. května 2007 byl José Mourinho zatčen pro podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí. Příslušníkům zákona se zdálo, že bránil svého psa před tím, aby byl umístěn do karantény.

Profil José Mourinho [1. část]
Mourinho Počátky

José Mourinho, celým jménem José Mário dos Santos Félix Mourinho, se narodil 26. ledna 1963 v Setúbalu. Během své hráčské kariéry vystřídal několik malých portugalských klubů. Hraní fotbalu se věnoval především v době svých studií. Působil v mládežnickém klubu Belenenses, poté v Rio Ave F.C.. Později se opět vrátil do lisabonského Belenenses. Svou kariéru coby fotbalista uzavřel Mourinho v amatérských klubech Sesimbra a Comércio e Indústria, aniž by dosáhl nějakého výrazného úspěchu.

Poté pracoval José ve školství jako trenér. Tuto profesi opustil, aby přijal místo v klubu Estrela da Amadora jako spolupracovník tehdejšího kouče Manuela Fernandese. Na počátku 90. let minulého století se Mourinho vrátil do svého rodného města Setúbalu, aby se stal asistentem v klubu Vitória de Setúbal. Později pracoval se sirem Bobby Robsonem ve Sportingu a FC Porto. Z této doby pochází také jeho přezdívka Tradutor (překladatel, tlumočník).

...pokračování

Profil José Mourinho [2. část]
Mourinho FC Porto

José Mourinho se stal trenérem FC Porto v lednu 2002. Tým přebíral ve velmi špatném stavu, Porto bylo v podstatě ze hry o mistrovský titul a také s účastí v evropských pohárech to vypadalo velice bledě. Mourinho vytáhl klub z přístavního města ke třetímu místu a učinil slib. „Z FCP udělám příští rok šampiony.“ Klíčovými postavami tehdejšího mužstva byli hráči jako Baia, Ricardo Carvalho, Costinha, Deco, Dmitri Alenichev a Postiga. Kapitánem jmenoval Mourinho Jorge Costu. Costa byl po neshodách s předchozím trenérem poslán na půlroční hostování do Charltonu. José do týmu postupně přivedl Nuna Valenteho a Derleie z Leirie, Paula Ferreiru z Vitórie Setúbal, Pedra Emanuela z Boavisty a nakonec Maniche a Jankauskase z Benficy.

Během předsezónní přípravy zveřejňoval Mourinho informace o tréninku na webových stránkách. Tyto zprávy byly ale velice obecné. Např. 20km dlouhý výběh nazvali trenéři “rozsáhlejším aerobním cvičením“. Mnoho odborníků chválilo vědecký, moderní přístup ke starším tréninkovým metodám používaným v Portugalsku. Jedním z klíčových aspektů hry FC Porto byl nátlakový presink, který začínal již u útočníků. Fyzicky náročná hra nutila hráče soupeře používat dlouhé, velmi často nepřesné nákopy, s kterými si obrana FCP dokázala poradit.

...pokračování

Profil José Mourinho [3. část]
Chelsea

José Mourinho se přesunul do Londýna v červnu 2004. S ročním příjmem 4,2mil. £ se José stal jedním z nejlépe placených fotbalových manažerů v historii. V následujícím roce mu byl plat zvýšen na 5,2mil. £. Na tiskové konferenci při představení nového trenéra Chelsea Mourinho řekl. „Neříkejte o mě, prosím, že jsem arogantní. Jsem evropský šampión a myslím, že jsem výjimečný(special one)“. Od této chvíle mu britská média neřeknou jinak, než “The Special One“.

Mourinho si sebou přivedl z Porta také své spolupracovníky, asistenta manažera Baltemara Brita, kondičního trenéra Ruie Fariu, vedoucího skautingu Andreho Villas Boase a trenéra brankářů Silvina Loura. Co se týče přestupů Mourinho přilákal do kádru Chelsea Tiaga Mendese z Benficy (10mil. £), Didiera Drogbu z Olympique Marseille (24mil. £), Mateju Kežmana z PSV Eindhoven (5,4mil. £), Ricarda Carvalha (19,8mil. £) a Paula Ferreiru (13,3mil. £) z FC Porta.

...pokračování

Profil José Mourinho [4. část]
Inter

2. června 2008 byl José Mourinho jmenován trenérem Interu. Ve funkci nahradil odvolaného Roberta Manciniho. Ze svého dřívějšího působení v Chelsea si José přivedl také svůj realizační tým skládající se z Ruie Fariase, Silvina a André Villas Boase. Mourinhovým asistentem byl jmenován Giuseppe Baresi. Tento bývalý hráč Interu byl dlouholetým vedoucím mládežnické akademie nerazzurri. O den později se konala tisková konference, na které The Special One připustil, že byl vedením Interu poprvé kontaktován po nevydařeném vystoupení v Lize Mistrů s Liverpoolem. Celou dobu hovořil José plynnou italštinou, kterou se prý naučil “ve třech týdnech“.

Mourinho Kontroverzní

Mourinho rozděluje o fotbal se zajímající veřejnost na dvě poloviny. Jedni ho milují, ti druzí mu nemůžou přijít na jméno. Mourinho se staví k věcem přímo, nazývá je pravými jmény a rozhodně si nebere servítky. Právě kvůli těmto vlastnostem se často vystavuje na milost a nemilost vůli fotbalových orgánů. Zde je kratičký chronologický výčet jeho “prohřešků“.

...pokračování