Viareggio vyhrál Inter po osmé

28/03/18 - Inter po osmé v historii ovládl jubilejní 70.ročník slavného mládežnického turnaje hraného ve městečku Viareggio.

Primavera Interu na Viareggio Cupu vyhrála všechna utkání, v 7 zápasech dostala v součtu pouhé dvě branky. V základní skupině porazila Parmu 1-0. V další zápasech vyhrála nad APIA Tigers 5-0 a Salernitanou 2-0. V osmifinále vyřadila Pro Vercelli po výhře 2-1 a ve čtvrtfinále vyprovodila ze soutěže FC Janov díky výsledku 1-0. V pondělním semifinále pak i na podruhé porazila Parmu, tentokrát 2-0. Ve finále jí postavila Fiorentina, která sice kromě jedné remízy v základní skupině doposud vše vyhrála, ale na výhru se musela vždy pěkně nadřít. Inkasovala totiž vždy dvě branky. Až v semifinále dokázala s přehledem porazit Juventus 4-1.

Inter do finále pod vedením 46letého Stefana Vecchiho nastoupil se základní jedenáctkou plnou Italů. Fiorentina šla po pouhých 20 vteřinách druhého poločasu do vedení. Černomodrým se nedařilo dlouho srovnat a až v 79.minutě se trefil francouzský obránce Mouhamed Belkheir po skvělé akci Brignoliho. Rozhodnutí přišlo v prodloužení a zařídil ho další náhradník. V 96.minutě se po chybě brankáře, který neudržel centr v rukou, trefil za tým "U19" teprve sedmnáctiletý italský útočník Edoardo Vergani. Celkem kouč vystřídal hned šest hráčů.

Góly: 79’ Belkheir, 96’ Vergani - 46’ Sottil

Sestava Interu: 1 Pissardo - 22 Zappa, 4 Nolan, 6 Rizzo (71’ 15 Corrado)- 2 Valietti (71’ 23 Vergani), 8 Brignoli (106’ 20 Gavioli), 5 Pompetti, 10 Schiro (53’ 26 D’Amico), 3 Sala - 24 Merola (53’ 7 Rover), 9 Adorante (53’ 11 Belkheir). Lavička: 12 Pozzer, 21 Bagheria, 13 Van Den Eynden, 14 Danso, 17 Visconti, 25 Marzupio, 28 Roric. Trenér: Stefano Vecchi

Hráči nerazzurri dostali i dvě individuální ceny, nejlépe hodnocený brankářem turnaje se stal Marco Pissardo a nejlepším hráčem pak obránce Gabriele Zappa.

Inter triumfoval na turnaji v letech 1962, 1971, 1986, 2002, 2008, 2011, 2015 a nyní. Dvakrát prohrál finále. V počtu titulů mu chybí jeden, aby dorovnal AC Milán a Juventus, který z 9 pohárů získal hned 7 za posledních 15 let. V historii Viareggio Cupu byla úspěšná i pražská Dukla, která mezi lety 1964 až 1980 šestkrát vyhrála a je tak nejlepší ze zahraničních klubů. V roce 1956 vyhrála Sparta Praha. Naopak Slavia své jediné finále prohrála. Letos se turnaje žádný český tým neúčastnil.

Primaveře Interu se daří. Loni vyhrála ligu, v lednu Superpohár, postoupila do osmifinále Ligy mistrů, kde ji vyřadil Manchester City a po 22.kolech vede svoji skupinu v Serii A.

Stefano Vecchi vyhrál s primaverou Viareggio již v roce 2015 a v roce 2016 italský pohár. V témže roce nakrátko převzal A tým Interu po vyhazovu Franka de Boera a následující rok v květnu, když pro změnu musel odejít Stefano Pioli.