Blog MP: Inter po zápase se Sassuolem

01/12/20 - Pred 9.kolom Serie A prebehli špekulácie že Conte skúšal na tréningu zmenu rozostavenia s hrou na 4 obrancov. Veľké dohady boli tiež o zložení základnej zostavy. Dostane ešte predsa šancu Eriksen? Vráti sa naplno Sensi? Dostane Vidal po hlúpej červenej karte zo zápasu s Realom trest v podobe pobytu na tribúne, či aspoň na lavičke?

Tréner Conte prekvapil nakoniec tým, že neprekvapil. Nerazzurri opäť vybehli na ihrisko v rozostavení 3-5-2, v základnej zostave opäť s Vidalom či Gagliardinim. Vymenili sa len oba kraje zálohy, Younga vľavo nahradil Perisic, vpravo namiesto Hakimiho, Darmian. V útoku dostal priestor pre oddych Lukaku, 79 minút minút priestoru v zápase tak dostal Alexis Sanchez. No a Eriksen? Opäť zahanbujúce striedanie v 85.minúte.

Napriek tomu že zdanlivo bolo všetko "po starom", Inter predsa podal celkom iný výkon, jeden z najlepších v sezóne a z pôdy súpera, ktorý doposiaľ v sezóne neprehral si odniesol všetky tri body po víťazstve rozdielom triedy. Čo sa teda zmenilo a prečo bol Inter úspešný?

Prvotný základ úspechu položil rýchly úvodný gól, o ktorý sa postarala dvojica útočníkov. Lautaro šikovne a úspešne napádal rozohrávku stopéra domácich, ustál dva či tri ťažké súboje (pochvala že to tentokrát neskúšal simulovať na penaltu) a zvládol loptu naservírovať pred Alexisa, ktorý zachoval chladnú hlavu a pohodlne upratal loptu do siete.

Lautaro mohol skórovať aj sám, jeho šikovný oblúčik po výbornom pase od Bastoniho však skončil mimo brány. Inter však udrel aj po druhý krát, keď po rohovom kope preletela lopta na až na zadnú žrď, kde nikým nekrytý Vidal urobil to najlepšie čo mohol, z voleja napálil loptu späť pred bránu, odkiaľ si ju bezmocný obranca zrazil do vlastnej brány. Arturo tak zľahka odčinil svoje zlyhanie zo zápasu Ligy Majstrov, aj keď od hráča s jeho skúsenosťami a kvalitou, čakáme stále viac.

Za štvrť hodinu zápasu tak mal Inter v rukáve bezpečné vedenie a žiadnu drámu už nepripustil ani v druhom polčase, keď po hodine hry pridal tretí gól ďalší, často kritizovaný hráč stredu poľa, Roberto Gagliardini. Prebratie ľavou nohou a následne volej pravou ako z učebnice futbalu, no kto by to na toho chlapca povedal?!

Neviem, či to bolo spôsobené rýchlym úvodným gólom, alebo zmenou taktiky, no Inter hral ako celok výrazne defenzívnejšie. Aktívne napadánie a snaha o rýchly zisk lopty sa nezmenili, celá zostava však bola zatiahnutá hlbšie pred vlastnú bránu, čím sa minimalizoval priestor medzi stredovou formáciou a stopérmi. Naopak, vznikal väčší priestor pre rýchle "brejky". Pri tejto, ľahko zmenenej taktike, podali výrazne lepšie výkony tak hráči stredovej trojice, ako aj stopéri. Handanovič mal v zápase len jeden vážnejší zákrok a raz mu pomohla konštrukcia brány, inak sme nepríjemného a v dobrej forme hrajúceho súpera prakticky do ničoho nepustili. Úspech aj pozitívny herný dojem sme paradoxne vymenili za držanie lopty, ktoré bolo nezvyčajne v náš neprospech (61:39).

Bodovo sa tak Inter v tabuľke dotiahol práve na Sassuolo a vďaka lepšiemu skóre (23:13,najlepší útok ligy) sa usadil na druhej priečke vyrovnanej Talianskej ligy. Strata na vedúceho rivala z Milana ostala 5-bodová.

Dobre naladený tak dnes Inter vstupuje do zápasu, kde si udrží nádej na postup zo základných skupín jedine v prípade výhry. O 21hod. sa nám postaví do cesty nemecká Borussia Mönchengladbach, líder skupiny.

Domáci celok v doterajšom priebehu dokázal dva krát poraziť Shakhtar s celkovým skóre 10:0, doma s Realom a v Miláne bral po jednom bode za zhodné remízy 2:2. Pôvodný outsider tak má dnes postup vo svojich rukách a veľmi sa mu môže priblížiť, aj keď získa čo i len jediný bod. Preto bude veľmi zaujímavé sledovať, aký priebeh zápasu nás večer čaká. Bude Inter opäť dobíjať zatiahnutého súpera, točiť loptu zo strany na stranu, bez poriadnej strely či kreatívnej prihrávky? Budú chcieť domáci hrať ofenzívny futbal a otvoria tak priestor pre podobnú taktiku Interu ako z víkendového zápasu v lige?

Spomienka na prvý zápas s Borussiou v prvom kole:

Inter bol celkovo lepším týmom. Do vedenia sme sa dostali začiatkom druhého polčasu, keď sa presadil Lukaku. V 63.minúte však vyrobil zbytočný pokutový kop Vidal (kto iný? ) a bezzubí hostia vyrovnali. Inter ďalej zahadzoval šance, Lautaro trafil pekným v olejom žrď, keď tu zrazu, obrovská diera v defenzíve Nerazzurri, jedna dobrá "kolmica" za chrbát našej obrany, Vidalov výklus, namiesto snahy za každú cenu zastaviť protiútok súpera, bezmocný Handanovič, 1:2...v tej chvíli ostávalo zhruba 5 minút do konca riadneho hracieho času. Pohromu v podobe prehry a v konečnej tabuľke možno extrémne dôležitý jeden bod zachraňoval v samom závere zápasu po rohovom kope Lukaku. Aj tak bola remíza so súperom, ktorý sa za celý zápas dostal pred bránu Interu 2-krát, pričom raz z toho zahrával pokutový kop, sklamaním.

Dnes bude nemeckému celku chýbať Jonas Hoffman, to je ten hráč, ktorý strelil Interu gól na 1:2. Okrem neho ešte absentujú dvaja hráči. Inter sa bude musieť zaobísť bez dlhodobo zraneného Vecina, ďalej sú mimo hry Kolarov, Nainggolan, Pinamonti a pre trest za červenú kartu pochopiteľne aj Vidal. Vzhľadom na okolnosti, teda žiadne veľké straty.Naopak, do zostavy by sa mal vrátiť Brozovič.

Moja ideálna zostava: Handanovič - Škriniar, de Vrij, Bastoni - Hakimi (Darmian), Barella, Brozovič (Gagliardini), Young (Perisic) - Sensi (Eriksen) - Lukaku, Lautaro (Alexis).

P.S. dnes sa ku mne dostala informácia že nemeckí fanúšikovia zorganizovali v noci ohňostroj pred hotelom, kde sú ubytovaní hráči Interu. Bodaj by im to dnes futbalová karma všetko spočítala.