Boj do posledného kola

18/05/22 - AC Miláno 2:0 Atalanta

Pred AC stála zdanlivo ťažká skúška v podobe Atalanty Bergamo, ktorá živila nádej na postup do pohárovej Európy.

V prvom polčase na San Sire zaujali len dva strelecké pokusy. Za hostí skúšal šťastie Muriel, no jeho strelu bez problémov kryl Maignan. Na druhej strane Leao bránu ani netrafil.

V 56.minúte útočili hráči Atalanty, Kalulu fauloval Pessinu, namiesto priameho kopu sa však pokračovalo v hre. Rossoneri založili rýchly brejk na ktorého konci si Leao poradil s obrancom a prekonal aj brankára. Talianske médiá, ako aj bývalý rozhodca G.Cesari sa zhodujú že rozhodca Orsato spravil v tomto momente chybu, ktorá ovplyvnila zápas.

La Dea mohla vyrovnať po rohovom kope, Zapata však mieril hlavou vedľa.

V 75.minúte opäť získali domáci loptu pred vlastným pokutovým územím a k neuveriteľnému protiútoku sa odhodlal Theo Hernandez. Francúzsky obranca zakončil sólo takmer cez celé ihrisko gólom a spečatil tak víťazstvo lídra tabuľky.

Na výsledku už nič nezmenila ani útočná snaha Zapatu, zápas skončil 2:0 a AC Miláno delí zisk jediného, potrebného bodu od majstrovského titulu.

Cagliari 1:3 Inter

Nerazzurri vstupovali do večerného zápasu s vedomím že ak nezvíťazia, pošlú titul do rúk mestského rivala skôr. Ani domácim však nechýbala motivácia, keďže Rossoblu bojujú o záchranu v Serie A.

Boli to práve hráči Cagliari, kto prvý ohrozil bránu súpera, Handanovič však nebezpečnú strelu vyrazil.

V 11.minúte sa dostal Inter do vedenia, keď po štandardnej situácii hlavičkoval Škriniar do žrde a následne v sklze dopravil loptu do siete. Gól však VAR neuznal, pravdepodobne pre hru rukou.

Favorit zápasu sa však predsa dostal do vedenia keď si na oblúčik Perisica vyskočil na zadnej žrdi Darmian a otvoril skóre.

Neskôr sa v šanci ocitol Lautaro Martinez, jeho pokus Cragno v domácej bráne kryl.

Situácia sa následne zopakovala, tentokrát najprv argentínsky útočník z otočky trafil žrď a hoci sa dostal aj k dorážke, skúsený brankár opäť zasiahol.

Najlepší strelec Interu sa však gólu predsa dočkal, keď v 54.minúte úspešne zakončil akciu po dlhom pase z obrany.

Inter sa z 2-gólového vedenia tešil len 3 minúty. Lykogiannis, obranca, ktorý v aktuálnej sezóne doposiaľ neskóroval, napriahol k strele z 20 metrov priamo k žrdi a Handanovič už zareagoval neskoro.

Upokojujúci gól mohol zaznamenať opäť výborne hrajúci Perisic, hlavou však mieril tesne mimo troch žrdi.

Gól na 1:3 však predsa padol. Akcia Interu opäť začala pasom za chrbát obrany, kam si nabehol striedajúci Gagliardini, ten zvládol prihrávku na Lautara a ten už nemal problém pridať svoj druhý gól v zápase a 21.v rámci ligovej sezóny.

Prikrášliť skóre mohol ešte Dumfries, aj on však v dobrej pozícii mieril len do žrde a na výsledku sa tak už nič nezmenilo.

Po 37.kole teda vedie AC Miláno so ziskom 83 bodov. Inter ostáva druhý so stratou dvoch bodov. Keďže vzájomné zápasy dopadli v prospech AC, na zisk scudetta stačí aby Rossoneri neprehrali na ihrisku Sassuola. Ziskom 19.titulu v histórii by sa v tejto štatistike dotiahli práve na Inter. Sassuolo pláva v bezpečných vodách stredu tabuľky a nemá tak už príliš o čo hrať. To však celkom neplatí o jednotlivcoch, keďže o mená ako Raspadori, Scamacca a najmä Berardi bude na prestupovom trhu veľký záujem.

Po troch prehrách, ktoré znamenali stratu nádeje na pohárové priečky, prišla remíza s Udine a v uplynulom kole konečne aj výhra 3:1 nad Bolognou. Neroverdi tak môžu hrať v poslednom zápase uvoľnene, naopak, pre milánske AC môže platiť že posledný krok, býva najťažší.

Predošlý vzájomný zápas:

AC 1:3 Sassuolo.

Inter zakončí sezónu na vypredanom San Sire, kde privíta Sampdoriu. Janovčania sa dokázali zachrániť a tak, podobne ako Sassuolo, nemajú motiváciu navyše. Hostia podávajú výkony ako na hojdačke, keď napríklad stratili všetky body so Salernitanou, no naposledy zmietli favorizovanú Fiorentinu 4:1. Ak chce Inter Scudetto obhájiť, musí doma bodovať naplno a dúfať v pomoc Sassuola.

Predošlý, vzájomný zápas: Sampdoria 2:2 Inter

Zvládne milánske AC posledný krok a brankár Radu sa tak stane pre Inter novým "Greškom" (jeho individuálna chyba v poslednom kole čiastočne stála Inter titul v sezóne 2001/2002)? Alebo zažijeme šokujúci zvrat na samom konci sezóny?

Oba zápasy sa hrajú súbežne v nedeľu 22.5. od 18.hodiny.

Autor: Michal Petrenka

Zdroj: michal_petrenka_sport