První ztráta hned na úvod

26/08/07 (Inter-ol) - Inter Milán nedokázal dotáhnout utkání 1. kola Serie A proti Udinese do vítězného konce a pouze remizoval 1:1. Připsal si tak první ztrátu na své největší konkurenty v boji o Scudetto. Ac Milán i Juventus totiž své zápasy vyhráli a odskočili tak Interu na rozdíl dvou bodů. Je však otázkou, jestli černomodří o titul budou vůbec bojovat, budou-li předvádět totiž takovéto výkony jako dnes odpoledne, bude to stačit tak maximálně na střed tabulky. Průměrné Udinese, na které se sice Interu dlouhodobě nedaří, bylo více než vyrovnaným soupeřem a odváží si z Milána zasloužený bod. Zápas hodně ovlivnilo vyloučení domácího gólmana Julia Cesara za ruku mimo pokutové území, Inter tak byl nucen odehrát skoro celý druhý poločas o deseti, což však hráče z nevydařené premiéry vůbec neomlouvá.

Inter - Udinese 1:1

Na začátku sezóny je Inter zcela zřetelně z formy, po nevydařeném finále Superpoháru podali dnes hráči Nerazzuri opět podprůměrný výkon. Vypadá to, že nejvážnější problém je v záloze, která dnes, bez zraněného Vieiry a odpočívajícího Cambiassa, v podstatě nedokázala nic vymyslet a nechala se přehrát papírově slabší středovou řadou hostí. První zápasy Interu budou také ovlivněny slabší kondicí a zápasovou formou jihoamerických hráčů, kteří se v létě účastnili Copy America, a proto se nabízí otázka, jestli by se vedení ještě nemohlo pokusit přivést právě do zálohy nějakou tu posilu.

Zápas pro domácí začal sice dobře, Inter dal rychlý gól po kulišáckém zakončení Stankoviče, jenže kdo dál čekal nějaký souvislý tlak černomodrých, musel se jen divit. Hra byla hodně vyrovnaná, Udinese hrozilo z brejků a standartních situací. Zápas připomínal některá utkání loňské sezóny, kdy po brzké brance Inter hru dokázal kontrolovat až do závěrečného hvizdu. Přesně tak to vypadalo na trávníku, pár šancí si Inter vypracoval, například Cruz mohl zvýšit na 2:0 a zápas v podstatě rozhodnout už v první půli, jenže trestuhodně tváří v tvář Chimentimu přestřelil, a tak v druhém poločase přišel trest.

Naprostý zkrat Julia Cesara, když zcela nepochopitelně zahrál v nevinně vypadající situaci rukou před pokutovým územím a byl po zásluze vyloučen. Cruz musel místo na trávníku uvolnit Toldovi a od té doby jakoby domácí na hřišti nebyli. Inter jen bránil těsný náskok, což by se mu nakonec i podařilo, nebýt vlastního gólu Cordoby v nastaveném čase po rohovém kopu hostí. Vzhledem k nešťastnému vyrovnání se může zdát remíza nespravedlivá, Inter i v oslabení Udinese v podstatě k ničemu nepouštěl, jenže skoro nedržel míč a to se mu stalo v závěru osudným.

Těžko Mancinimu tentokrát vyčítat špatnou taktiku nebo sestavu. Postavil v podstatě to nejlepší, co měl aktuálně k dispozici. V základní sestavě sice nenastoupila žádná nová akvizice černomodrých, ale Maxwell na Chivuově místě podal vcelku solidní výkon. Cruz byl sice nevýrazný, ale těžko říct, jestli by nasazení Suaza od začátku něco změnilo. I po vyloučení se snažil zachovat útočné rozestavení a nechal na hřišti 2 útočníky. Bohužel hráči se moc útočně nechovali, rozhodně nevytvářeli dojem, že se na trávníku právě nachází obhájce titulu. Nezbývá tedy doufat v brzký návrat do sestavy pro Vieiru a Cambiassa a hlavně ve zlepšení kondice všech hráčů a jejich lepší pohyb po hřišti v příštích zápasech.

Hodnocení :

Julio Cesar – 5 : V prvním poločase sice chytil několik nebezpečných střel, hlavně zákrok proti Asamoahovi stál za to, jenže při jednom z dlouhých míčů soupeře neodhadl situaci, zahrál rukou mimo vápno a byl hloupě vyloučen. Tímto velice ovlivnil průběh zápasu.

Maicon – 6 : Opět velice aktivní dopředu, převedl pár slalomů jako v minulé sezóně, bohužel bez jakéhokoli efektu. V druhém poločase snad jediný hráč Interu, snažící se hrát fotbal.

Ivan Cordoba – 4 : Ztráta Materazziho se možná projeví více, než by si fanoušci Interu přáli. Máme sice hodně stoperů, ale Matrix je prostě leader. Cordoba dnes hodně chyboval, prohrával hlavičky s Asamoahem a nakonec při jeho bránění dezorientovaně poslal míč do vlastní sitě.

Walter Samuel – 5 : V připravě skvělý, dnes lepší než parťák Cordoba, ale k dokonalosti měl jeho výkon hodně daleko. Párkrát sice předvedl skvělý obranný zákrok. V první půli zablokoval střelu Quagliarelliho, v druhé odebral učebnicově míč od nohou Floresovi. Rychlostně však kolikrát nestíhal a nedařila se mu rozehrávka. Co takhle nasadit na stopera Christiana Chivua??

Maxwell – 6 : Jediný ostrý levý bek Interu podal ucházející výkon. Technicky je na tom velice dobře, zvládl dokonce celý zápas, což u něj loni nebylo zvykem. V závěru už mu však síly docházely a šlo přes něj dost akcí soupěře.

Dejan Stankovič – 6 : Skvělý první poločas. Dostal se do dvou šancí, jednu velice chytře proměnil, když si v samostatném nájezdu z úhlu položil gólmana naznačením přihrávky, aby pak místo ní vystřelil podél něj. Skvěle také našel Cruze a mohl si připsat asistenci, byl prostě aktivní. Vypadalo to, že mu pravá strana zálohy svědčí. V druhém poločase však nastoupil úplně jiný Dejan. Nebyl skoro vidět a pokazil snad každý svůj dotek s míčem. Zapadl do šedi milánského odpoledne.

Olivier Dacourt – 6 : Velice mě překvapilo, jak přesný dlouhý balón dokáže tento Francouz poslat. Pomáhal v obraně a při jedné situaci zachraňoval hořícího Cordobu. Co se týče útoku, tak starý známý Olivier – žádná sláva.

Javier Zanetti – 7 : Jediný Interista zasluhující dnes pochvalu. Sice neabsolvoval velkou část přípravy, přesto bojoval a běhal celý zápas. Nezkazil moc přihrávek a po jeho skvělém průniku mohl dát gól Stankovič.

Luis Figo – 5 : Mistr světa v padání na zem Luis Figo málem přišel v tomto zápase o oko po zákroku hostujícího obránce. Jinak předvedl pár záblesků bývalého génia při průnicích napříč vápnem, jinak Figova klasika posledních let, ležel na trávníku a nic nevymyslel.

Julio Cruz – 4 : V jediné stoprocentní šanci trestuhodně přestřelil. Jinak dost odříznutý a neviditelný. Škoda, že k němu nedoputoval krásný oblouček Ibry v prvním poločase, střílel by do prázdné branky. Po vyloučení střídán.

Zlatan Ibrahimovič – 5 : Přihrávka na gól, skvělé sklepnutí míče hrudí na Stankoviče a pár technických kousků. My ale čekáme víc Zlatane!! V závěru už viditelně neměl síly na to rvát se s přesilou.

Francesco Toldo – 6 : Vyrovnal se skvěle s náhlým nástupem na trávník. Nemusel řešit žádnou závažnou situaci, co na něj šlo však spolehlivě pochytal. Cordobovu hlavičku však lapit nemohl.

David Suazo – 5 : Těžko mu něco vyčíst. Běhal, rval se, na to aby něco vymyslel v obležení hráčů soupeře dnes neměl.

Autor: Jaroslav Vychodil