Nové posily Superpohár nevystřílely

Eto´o

08/08/09 - Inter Milán v prvním soutěžním zápase nové sezóny prohrál na Olympijském stadionu v Pekingu s římským Laziem 1:2 a pohrdl tak možností získat svou první letošní trofej. Italský Superpohár tedy zvedl nad hlavu kapitán soupeře Tommaso Rocchi, který také vstřelil vítěznou branku utkání. Nerazzurri však rozhodně nebyli horším mužstvem, spíše naopak. Dokázali Lazio zatlačit, přestřílet a vnutit mu svůj styl hry, přesto paradoxně úspěch neslaví.

Inter - Lazio 1:2

Trenér Interu José Mourinho poslal na hřiště očekávanou jedenáctku ve které byly hned čtyři předsezónní posily, Lucio, Motta, Milito a Eto´o. Ani ony však nepomohly k úspěchu, i když zejména kamerunský útočník a brazilský obránce podali velice uspokojivý výkon. Přispěli tak k solidnímu hernímu projevu, kterým se Inter v Číně prezentoval, a to především v druhém poločase.

Prvních pětačtyřicet minut naopak příliš vzruchu nepřineslo. Milánští sice často drželi míč a zdařile kombinovali na malém prostoru, vše se ale odehrávalo v uctivé vzdálenosti od  svatyně uruguayského brankáře Muslery. Toho z klidu vyrušila snad jen střela Eto´a z hranice pokutového území, zejména pak superšance Muntariho, který v dobré pozici přestřelil. Na druhé straně pak zahrozil Zarate, ale i jeho pokus v brance neskončil. Černomodří v této fázi utkání působili dosti bezradným dojmem. Postupnou kombinací se nemohli prosadit přes obranný val soupeře. Finálním přihrávkám chyběla myšlenka a přesnost. Když bylo nejhůř, uchýlili se záložníci k dlouhým nakopávaným míčům do strany, které sbírali nové akvizice Milito s Eto´em. V této činnosti si vedli znamenitě a nejednou zaměstnali obranu Lazia jen ve dvou. Stále tu však chyběla větší podpora spoluhráčů.

V druhém dějství se už zacelila mezera mezi zálohou a útokem, hroty začal v ofensivním snažení doplňovat Stankovič s Muntarim a Inter si tak vypracoval tlak i příležitosti. Opakovaně a nebezpečně pálili Milito a výše zmiňovaný Stankovič. Největší šanci pak neproměnil Eto´o, když po špatné rozehrávce Diakiteho obešel i gólmana Musleru, bohužel už však nedokázal v pádu zasunout míč do prázdné branky. Zákonitě tedy přišel trest v podobě gólu Lazia, který se snesl jako blesk z čistého nebe. Volný přímý kop Kolarova propadl až k volnému Matuzalemovi, který sice ve vyložené šanci nechal vyniknout Julia Cesara, odražený míč mu však „naliskal“ a od jeho obličeje doputoval do sítě. Římský tým se tedy s notnou dávkou štěstí ujal vedení, které o pár chvil později bylo už dvoubrankové.

V 66. minutě si za stopery zaběhl Rocchi a přehodil Julia Cesara – 0:2. Obranný blok Lucio – Chivu přišel o zlomek vteřiny později, než by bylo zdrávo a kapitán Lazia, ač v tísni, obdivuhodně přesně zamířil. Na trávníku v zápětí Mottu se Stankovičem vyměnil Balotelli a Vieira. Inter tedy začal tlačit a vypracoval si kopec šancí, podařilo se mu však pouze snížit. Po chytré patičce Balotelliho se sám před gólmanem ocitl Eto´o, který se v podobných situacích nemýlí a nekompromisně zavěsil. V posledních minutách střetnutí vyrovnání vyselo ve vzduchu, do hry přišel i čtvrtý útočník Suazo. V 86. minutě dokonce dostal Diego Milito míč do sítě, branka však správně nebyla uznána pro ofsajdové postavení nové hvězdy Eto´a.

Na stavu 1:2 nezměnilo nic ani pět nastavovaných minut, svěřenci trenéra Mourinha tedy odcházejí z tohoto utkání poraženi. Zejména v druhém poločase ale předvedli dobrý výkon plný pohybu a střeleckých pokusů, který dává naději do začátku sezóny. Nerazzurri tak i přes odchod své největší hvězdy Ibrahimoviče budou jistě velice silným mužstvem, které bude útočit na nejvyšší příčky na všech frontách. Série A začíná až za dva týdny, je tedy ještě dost času doladit formu i kádr, který jistě dozná ještě několika změn. Avizovaný příchod tvůrce hry a odchod někoho z šestice Rivas, Burdisso, Vieira, Mancini, Suazo a Obinna jsou na spadnutí. Doufejme tedy, že do ročníku 2009/10 vstoupí černomodří v co možná nejlepším rozpoložení a složení a že v něm budou slavit úspěchy.

Hodnocení :

Julio Cesar - 6 : V prvním poločase výborně lapil pokus Zarateho. V druhém dějství už takové štěstí neměl a dvakrát inkasoval. Za góly však nemohl. Při úvodní trefě Lazia skoro zabránil nejhoršímu, když zneškodnil první pokus Metuzaléma, proti dorážce už však byl bezmocný. Rocchiho přesně mířená střela z hranice pokutového území pak odsoudila Julia do role statisty podruhé.

Maicon – 5 : Utkání se mu příliš nepovedlo. Snažil se být aktivní, kupil však nepřesné přihrávky a především centry. Nemá problém přejít přes protihráče jeden na jednoho, pokud ale nepošle následně do pokutového území dobrý míč, přichází vše vniveč.

Lucio – 8 : První soutěžní zápas za Inter zvládl ve velkém stylu. Byl jistý ve vzduchu a navíc několikrát ohrozil branku Lazia po rohovém kopu. Bylo na něm vidět, že by rád ve svém debutu uspěl, a proto se rval jako vlk a nebál se jít do žádného osobního souboje, klidně i po odpískání. Překvapil tím, jak je na tom dobře fyzicky i rychlostně, Zarateho vždy v pohodě přesprintoval.

Cristian Chivu – 6 : Na jeho vrub jde druhá branka římského celku. Chybně spoléhal na ofsajd systém a nechal za svými zády zcela volného Rocchiho. Jeho obranný skluz přišel pozdě a Lazio tak šlo do dvoubrankového vedení. Působil méně jistým dojmem, než jeho kolega ve stoperské dvojici, tohle však byla jeho jediná závažná minela.

Javier Zanetti – 7 : Na začátku se jevil vcelku zakřiknutě a držel se spíše vzadu. Postupem času z pozice levého obránce podnikal nebezpečné výpady podél postranní čáry a pokoušel se i o centry. Dokázal tak hru černomodrých rozhýbat. Díky příchodu nových záložníků a odchodu brazilce Maxwella do Barcelony bude zřejmě v letošní sezóně hrát daleko více v obraně.

Sulley Muntari – 7 : Oproti loňsku nastoupil více z prava a vedl si slušně. Dobrým presingem získal spoustu balónů a dokázal je předávat útočníkům. Jeho výkon sráží neproměněná šance z 32. minuty, kdy se ocitl zcela sám před gólmanem Muslerou, jeho pokus však skončil vysoko nad.

Esteban Cambiasso – 6 : Římský celek se příliš do útoku nehnal, jeden z nejlepších defensivních štítů světa tak neměl příliš obranné práce. Soustředil se tedy na rozehrávku, která se mu však v prvním poločase příliš nedařila. Hráči Interu si vyměňovali spoustu krátkých narážeček, směrem k brance soupeře se ale moc nepřibližovali.

Thiago Motta – 5 : Pokazil příliš lehkých přihrávek, ty povedené pak povětšinou mířili dozadu. Snažil se podporovat ofensívu, ale k míči se moc nedostal. Jeho náhradník Patrick Vieira si vedl o poznání lépe. Snad se brazilská posila brzy dostane do zápasového tempa a bude potvrzovat loňskou výbornou formu. Dnes však byl Thiago nejhorším Internistou.

Dejan Stankovič – 6 : Drago je výborným střelcem ze střední vzdálenosti. V tomto utkání dostal mnoho příležitostí k tomu to prokázat, bohužel pokaždé selhal. Buď se netrefil mezi tři tyče nebo jeho pokus zneškodnil výborný Muslera. Po druhém inkasovaném gólu musel Inter vrhnout všechny síly do útoku, a proto byl vystřídán Balotellim.

Samuel Eto´o – 8 : Kamerunský reprezentant naznačil, že bude výbornou posilou a že má potencionál stát se největší hvězdou černomodrých. Oproti prognózám vydržel na hřišti celých 90 minut, ve kterých se neustále nabízel, kličkoval a střílel, ale hlavně vsítil svůj první gól v novém dresu. A nemuselo zůstat jen u něj, kdyby proměnil svoji velkou šanci z 56. minuty.

Diego Milito – 7 : Jeho souhra s Eto´em občas brala dech. Dokázali zaměstnávat obranu Lazia v podstatě ve dvou. Skvěle zpracovával dlouhé míče a posílal přihrávky na svého parťáka v útoku. Dostal se k mnoha střelám, žádná mu však nezaplula do sítě. Tedy kromě jedné, gól z toho však kvůli postavení mimo hru nebyl.

Autor: Jaroslav Vychodil

Zdroj: FcInterMilano.com