San Siro vidělo černomodrý koncert

Milito

30/08/09 - Inter zažil večer snů. Zápas ze 29. srpna 2009 se zapíše do dějin tohoto Milánského klubu, jako jedno z nejpovedenějších derby v historii. Nerazzurri po výborném výkonu rozmetli městského rivala AC Milán 4:0 a naznačili, že remíza s Bari by mohla být jen prvním zakopnutím ve velké cestě za titulem. Nyní je však potřeba zkrotit předčasnou euforii. Po druhém kole se Scudetto ještě nikdy neudělovalo, černomodří však naznačili, že jdou správným směrem. Pokud do dalších zápasů nastoupí s pokorou a odehrají je v takové formě, jako ten sobotní, budou na konci v tabulce jistě hodně vysoko.

AC Milán - Inter 0:4

Sestavu Interu pro „Derby della Madonnina“ trenér José Mourinho dlouho tajil. Po příchodu Wesleyho Sneijdera z Realu Madrid má Portugalec konečně kompletní kádr a mnoho možností, jak poskládat základní jedenáctku. Navíc se může o to víc bavit pokusy novinářů uhodnout jména jeho vyvolených ještě před samotným výkopem. Dřív než střetnutí začalo, povedlo se Mourinhovi „pisálky“ hezky zmást, když právě novou posilu Sneijdera původně nezařadil do nominace, aby ho pak postavil do základní sestavy. To se nakonec ukázalo jako skvělý tah. Holanďan se uvedl výborným výkonem, a stejně jako ostatní nově příchozí, Motta, Lucio, Eto´o a především Milito, táhl Inter ke třem bodům.

Úvod utkání ale nebyl tak jednoznačný jako konečný výsledek. AC se do svého soupeře v prvních minutách zakouslo a vytvořilo si mírný tlak i šance. V nebezpečné pozici pálil Ronaldinho, vysoko přestřelil a pak si pokoušel vymodlit penaltu. Rozhodčí Rizzoli byl naštěstí blízko a správně posoudil brazilcův pád jako nafilmovaný. V dalších minutách už šance Milána nepřicházely, Nerazzurri přežili bez ztráty kytičky úvodních 25 minut a následně rozpoutali hotové peklo. 29. minuta, krásná kombinace trojice Eto´o, Milito, Motta – 1:0. 36. minuta, Eto´o utíká Gattusovi, který zatáhne v pokutovém území za záchrannou brzdu, Diego Milito se z penalty nemýlí a je to 2:0. 45. minuta, nezastavitelný Milito prostrčí míč na Maicona a je vymalováno. Vzhledem k tomu, že kapitán Rossonerri Gattuso dostal navíc druhou žlutou kartu po hrubém faulu na Sneijdera, bylo rozhodnuto již o poločase.

Nutno podotknout, že AC Milán musí za krutou porážkou „vděčit“ hlavně Marku Jankulovskému a právě Gennarovi Gattusovi. Prvně jmenovaný vůbec nestíhal pokrývat prostor na levé straně obrany, odkud hrozilo největší nebezpečí, druhý se pak nechal zbytečně vyloučit. První žlutá karta by se italskému bouřlivákovi ještě dala odpustit, hasil chybu ostatních, při dalším napomenutí však ostře fauloval uprostřed hřiště, což mu bylo v daný moment osudné. Nechybělo přitom mnoho, a mohl být těsně před inkriminovaným momentem vystřídán Seedorfem, který již netrpělivě přešlapoval u postranní čáry.

V druhém dějství už se černomodří soustředili na hlídání skóre, přesto dokázali přidat ještě jednu branku, která navíc byla výstavní. Do míče se z dobrých pětadvaceti metrů opřel Stankovič a trefil přesně horní růžek Storariho svatyně. Stanovil tak konečnou podobu výsledku, který je ale pro družinu kolem brazilce Pata možná až příliš krutý. Za chyby se však musí platit a Inter je v tomto střetnutí dokázal dokonale trestat. A to i přesto, že v jeho základní jedenáctce nastoupilo pět fotbalistů, kteří do kádru přišli teprve v létě. Všichni ale odehráli skvělé utkání a naznačili, že získané miliony za prodej Zlatana Ibrahimoviče do Barcelony byly investovány velice dobře. Každý fanoušek černomodrých jistě věří, že Milito a spol. zopakují podobné představení i v dalších kolech.

Hodnocení :

Julio Cesar – 6 : Dvakrát mu míč trestuhodně vypadl z rukavic. V prvním případě svoje zaváhání ještě stihnul napravit, v tom druhém už musela následný Ronaldinhův centr odvracet obrana. Po změně stran pak vychytal novou posilu AC - Klaase Huntelaara. V 70. minutě se na něj mladý Holanďan řítil skoro sám, v 87. minutě musel krýt nebezpečnou střelu Milánského útočníka z úhlu.

Maicon – 8 : Jestliže v úvodních zápasech příliš neoslnil, teď naopak výkonnostně explodoval. Byl to zase ten starý, dobrý a nezastavitelný Maicon. Svištěl si to po pravé postranní čáře jako lokomotiva a český reprezentant Jankulovski ho nedokázal zastavit. Především v prvním poločase ne. Nejdříve vyslal přesným dlouhým pasem do sóla Eto´a, který následně vybojoval pokutový kop, v nastaveném čase úvodního dějství se pak po spolupráci s Militem trefil sám.

Lúcio – 8 : Skvěle čte hru, což mu velice pomáhá předskakovat soupeře a připravovat je tak o míč. I v tomto utkání to několikrát předvedl. Nebojí se navíc poté balón vyvést a založit útočnou akci. Po rohovém kopu se opět dostal i do zakončení, jeho střelu však gólman Storari vyrazil. Na prvním branku v černomodrém drese si tak bude muset ještě nějaký ten den počkat.

Walter Samuel – 6 : Hned v úvodu střetnutí lacino odevzdal míč Patovi, naštěstí jeho průnik následně dokázal zastavit. Ve vzduchu byl jistý, ale hra po zemi mu dělala trochu potíže. Právě mladíček Pato ho solidně prohnal, dokonce Waltera přinutil k „žlutému“ zákroku zezadu. Pro argentinského stopera to byl teprve první zápas v sezóně a je nanejvýš pravděpodobné, že se bude zlepšovat.

Cristian Chivu – 7 : Z pozice levého obránce si sice moc nezaútočil, obranné úkoly však plnil svědomitě. Jen jednou za svá záda pustil Huntelaara, gól z toho ale naštěstí nebyl. Pokud mu vydrží zdraví, má základní sestavu jistou, ať už ve středu obrany nebo na jejím kraji.

Javier Zanetti – 6 : Den před utkáním José Mourinho naznačoval, že by mohl nechat svého kapitána jen na lavičce náhradníků, což by bylo bezesporu obrovské překvapení. Nakonec se přeci jen legenda Nerazzurri objevila v základní sestavě a rozhodně nezklamala. Ve středu zálohy možná nebyl Javier tak výrazný, jako jeho spoluhráči, vyvaroval se však chyb a svůj prostor vyplňoval s přehledem.

Dejan Stankovič – 7 : Nastoupil nečekaně na pozici štítového záložníka a nevedl si vůbec špatně. Prokázal, že ať už mu dá Mourinho defensivní nebo ofensivní úkoly, vše je schopen zvládnout. Svůj výkon navíc ozdobil gólem, který se bude v nejrůznějších sestřizích objevovat ještě hodně dlouho.

Thiago Motta – 7 : Chladnokrevně zakončil úžasnou souhru s Eto´oem a Militem a vstřelil tak svůj první soutěžní gól v novém klubu. Tlačil se dopředu a bylo vidět, že mu přesný zásah zvednul sebevědomí. V druhém poločase bohužel utrpěl svalové zranění a musel být střídán Vieirou. Nemělo by se však jednat o nic vážného a měl by být v dalších týdnech připraven bojovat o základní sestavu v našlapaném kádru Interu.

Wesley Sneijder – 8 : Impozantní debut. Na to, že je s mužstvem necelé tři dny, podal až neuvěřitelný výkon. Nahrával, pálil a hlavně odjezdil celých 75 minut, které strávil na hřišti. Hned v 6. minutě musel jeho prudkou a přesnou ránu s vypětím všech sil vyrážet Storari. Další nebezpečný pokus pak vyslal na branku AC v druhém poločase, tentokrát jen těsně minul. Za svoje představení by si svůj premiérový gól zasloužil, nemám ale obavy o to, že by ho nevsítil brzo. Třeba se trefí už v příštím kole. Střelba totiž patří mezi jeho parádní disciplíny.

Samuel Eto´o – 7 : Vybojoval penaltu, když po kontaktu s Gattusem, a přiznejme si, že velice ochotně, padl k zemi v pokutovém území. Faul na jeho osobu to však bezesporu byl, kapitán AC ho stáhl za rameno v samostatném úniku. Samotnou exekuci pak Eto´o kolegiálně přenechal parťáku Militovi. Sám tedy branku nevstřelil, také proto, že jeho hlavička z 63. minuty skončila v síti až po tom, co pomezní odmával jeho ofsajdové postavení.

Diego Milito – 9 : Jeden gól a dvě asistence, tato bilance hovoří za vše. Fantastickými přihrávkami do pravého křídla připravil branky pro Mottu a Maicona. Navíc s naprostým přehledem proměnil pokutový kop, jeho pumelice zapadla přesně doprostřed brány pod břevno. Je skoro neuvěřitelné, že se takto kvalitní hráč dostal do nějakého velkoklubu až ve třiceti letech. Ostatní útočníci Interu čekající na příležitost budou mít nesmírně těžké, se přes tento argentinský zázrak propracovat do základní sestavy

Autor: Jaroslav Vychodil