V Parmě se konečně hrálo, ale za tři body to nebylo

Lúcio

11/02/10 - Inter Milán nedokázal prodloužit svou vítěznou šňůru a v odloženém zápase 22. kola Série A jen remizoval na hřišti nováčka z Parmy 1:1. Po prvním celkem nezajímavém poločase se v druhém dějství přeci jen začalo něco dít. Padaly góly a karty, docházelo ke zraněním a obě družstva si vyzkoušela, co to znamená zahodit rychlý protiútok. Globálně vzato ale konečný nerozhodný výsledek můžeme považovat za spravedlivý.

Parma - Inter 1:1

Bez distancovaného Sneijdera a překvapivě s dvojicí mladíků Balotelli, Santon pouze na lavičce náhradníků se černomodří rozjížděli jen zvolna. Goran Panděv tentokráte zřejmě dirigentskou taktovku zapomněl v Miláně, tvorba hry mu nešla a své střely posílal přesně do středu brány, kde stál bezchybný Mirante. To byla obrovská škoda, protože se balkánský forvard dostal v úvodu do nebezpečné pozice hned třikrát. Z žádného z těchto mráčků však nezapršelo.

Iván Cordóba na levém beku až na jednu výjimku útok příliš nepodporoval, Samuel Eto´o hrál tradičně špatně, Diego Milito nezvykle selhal tváří v tvář gólmanovi, Lúcio i přes napjatý výraz ve tváři neproměnil dva volné přímé kopy a Parma se k blízkosti Júlia Césara příliš nedostala. Netřeba se tak divit, že první pětačtyřicetiminutovka skončila bez branek. Do druhého poločasu pak vstoupili o poznání lépe domácí a zejména díky dvojici Jimenez, Biabiany, jinak kmenovým hráčů Interu, si vypracovali mírný tlak, který vyústil v závary před bránou Nerazzurri. Po jednom z nich pak Júlio César neudržel Zaccardův pokus a volný Božinov už jen lehce doklepl z bezprostřední blízkosti míč za čáru.

Ihned poté José Mourinho poslal do hry své mladé pušky Santona a Balotelliho a tento tah se mu okamžitě vyplatil. Právě Mario Balotelli si totiž po dvou minutách svého pobytu na hřišti zpracoval míč na hranici malého pokutového území a elegantně a přitom přesně ho trknul do sítě. Bylo vyrovnáno a černomodří měli na hřišti čtyři útočníky, v té chvíli tak začala pravá fotbalová zábava. Podle hesla „kdo brání je zbabělec“ se obě mužstva hnala směrem vpřed v touze převážit misku vah na svou stranu. V 65. minutě rozkmital své nohy neúnavný Biabiany a rychlostně znemožnil Materazziho, Júlio César však napravil své zaváhání, kterého se dopustil před obdrženým gólem a tentokráte šanci domácímu útočníkovi zmařil.

Hru ofensivních nervů jako první nevydržel Mourinho a na hřiště poslal Keňana Marigu, který vystřídal Samuela Eto´a. Nová akvizice Nerazzurri se mohla hned uvést gólem, skákavou střelu ale Mirante s vypětím všech sil zlikvidoval. Šance na zisk tří bodů se Interu zvýšila v 72. minutě, kdy po faulu na Lúcia a druhé žluté kartě pod sprchy předčasně putoval Valiani. Hosté však výhodu jednoho muže v poli ztratili hned vzápětí. Zranil se totiž Marco Materazzi a portugalský kouč už neměl možnost dále střídat. Matrix, který se nemohl ani pořádně rozběhnout, se přesunul na hrot, kde měl alespoň vyhrávat hlavičkové souboje.

Sestava Interu tak v tu chvíli připomínala maďarský guláš. Na stoperu Cambiasso, na pravé obraně nikdo, protože Maicon běhal kdesi na ofensivních výletech. V záloze osamocení Mariga se Zanettim, na pravém křídle Balotelli, na druhé straně skoro nebránící Santon a uprostřed pro změnu nevýrazní Panděv s Militem. A mezi tím vším se ještě procházel kulhající Materazzi. Přesto mohli hosté v závěru přeci jen vybojovat vítězství. Nejprve Santon po famózním slalomu přes čtyři obránce přihrával Militovi pozdě a tudíž do ofsajdu. V nastaveném čase pak po akci Balotelliho vysoko přestřelil Maicon a v posledních vteřinách hlavou nezamířil přesně ani Materazzi. Na druhé straně se svou střelou neuspěl Jimenez, a tak středeční měření sil mezi obhájcem Scudetta a nováčkem Calcia vítěze nepoznalo.

Hodnocení :

Júlio César – 6 : Předvedl pár povedených zákroků, zejména ten proti Biabianymu za stavu 1:1 byl hodně důležitý. Obdržená branka jde ale na Brazilcův vrub. Neudržel v rukavicích nepříliš prudký pokus Zaccarda a vyrazil ho na brankovou čáru přímo pod nohy Božinova. Toto zaváhání mohlo stát Inter všechny body, naštěstí se ale podařilo brzy vyrovnat.

Maicon – 5 : Dokázal u postranní čáry obejít nejednoho protihráče, jenže co pak následovalo – naprosto nepřesný centr někam na tribunu. Maicon nikdy v této dovednosti nevynikal, poslední dobou se však zdá, že se v ní ještě zhoršil. V závěru utkání mohl urvat pro Inter tři body, ale po dlouhém sprintu a přiťuknutí Milita z dobré pozice vůbec netrefil branku.

Lúcio – 8 : Byl skoro u všeho podstatného, co se na trávníku událo. V prvním poločase zahrával standardní situace, nutno podotknout, že ne příliš přesvědčivě, a i po změně stran se často pouštěl do útočení. Nebylo to však na úkor defensivy, kde nejednou zachránil Inter od jisté pohromy. Jeho skluzy byly přesně načasované a v 54. minutě díky výborné hlavičce na poslední chvíli ubránil Božinova. Měl lví podíl na brance černomodrých, když po rohovém kopu procpal míč na Balotelliho. Zařídil i vyloučení, když si faulujícího Valianiho obhodil dobrou kličkou. V závěru pak jako jediný stoper v sestavě úspěšně likvidoval protiútoky soupeře.

Marco Materazzi – 6 : Vynikal v bránění střel. Útočníkům Parmy dělalo vcelku problémy přes něj zakončit, pozičně je totiž stále výborný. Bohužel už ale nestíhá rychlostně, což se potvrdilo v běžeckém souboji s Biabianym, který se přes něj přehnal do šance asi jako pták Uličník přes Kojota. Na konci střetnutí se Matrix zranil, ale prokázal svůj charakter a vydržel na trávníku až do 90. minuty. A právě v ní mohl rozhodnou, hlavou ale přestřelil.

Iván Cordóba – 4 : Před pěti lety nastupoval na kraji obrany vcelku pravidelně a dařilo se mu. Nyní však na tento post absolutně nemá. Není výbušný, chybí mu technika, rychlost i kvalitní rozehrávka. Jeho místo je prostě na stoperu. Proti Parmě se mu sice povedl jeden útočný výlet, kdy si prohodil protihráče mezi nohama, následně však zkazil centr. Jinak ale spíše kazil přihrávky a svému týmu příliš prospěšný nebyl.

Javier Zanetti – 6 : Ve chvíli, kdy si u postranní čáry obhodil tři fotbalisty Parmy, proběhl mezi nimi a s míčem na kopačce uháněl k brance, srdce každého Interisty muselo zaplesat. Přesto v tomto utkání narazil na hráče, s kterým už rychlostně nestíhal. Biabiany ho několikrát ukličkoval a dostal se přes něj do volného prostoru. Pozičně byl však Zanetti pořád výborný, což bylo důležité zejména ve chvíli, kdy měl Inter na trávníku velice ofensivní sestavu.

Esteban Cambiasso – 6 : Práci ve středu pole zvládl celkem dobře. Kombinoval se spoluhráči na krátkou vzdálenost a míče se snažil rozehrávat. Do útočení se příliš nepouštěl, přesto dobrým centrem našel hlavu Thiaga Motty, který ale šanci neproměnil. V závěru zápasu pak musel Cuchu zaskakovat na pozici stopera, kde si také nevedl zle. Přeci jen, je na to zvyklý ze začátku loňské sezóny.

Thiago Motta – 7 : Jeho výkony mají v poslední době vzestupnou tendenci. I proti Parmě se podílel na útočném snažení mužstva a tlačil se do zakončení. Nejdříve hlavičkoval po centru Cambiassa přímo do středu brány, o pár chvil později pak geniálním pasem našel za obranou Milita, ale ani ten gól nevstřelil. V momentě kdy Božinov poslal Parmu do vedení, potřeboval José Mourinho na hřišti ofensivní sestavu a Motta tak byl vystřídán Balotellim.

Goran Panděv – 6 : Na svůj perfektní výkon ze zápasu proti Cagliari navázat nedokázal. Hned v úvodu se sice dostal ke střele z hranice pokutového území, jeho pokus ale pokryl gólman Mirante. Z podobného místa pálil Goran do konce prvního dějství ještě dvakrát, trestuhodně ale neuspěl. Po změně stran se pak ze hřiště vytratil úplně. Zřejmě jeho fyzická připravenost nebude po půlroční pauze na nejvyšší úrovni. V dalších zápasech už však bude k dispozici Sneijder, a proto si může Panděv trochu odpočinout.

Diego Milito – 5 : Pokud u Motty můžeme zaznamenat růst formy, u druhé posily Interu z Janova se jedná spíše o mírnou výkonnostní stagnaci. Již v minulý zápasech se Militovi v poli příliš nedařilo a jeho souhra se spoluhráči nebyla tak ladná jako dříve. Il Principe ale dával góly a tím vše zachraňoval. Tentokráte se ani příliš nedostal do hry a ve své jediné velké šanci nezvykle zaváhal, když míč napálil přímo do Miranteho.

Samuel Eto´o – 4 : Jakoby se v Interu řídil heslem: „hraji tak špatně, že to příště musí být jedině lepší“. Omyl, v každém dalším utkání je kamerunský útočník více nevýrazný. Vzorně sice napadá rozehrávku, není však schopný nahrát, udělat kličku a zejména vystřelit. Jeho pokus z 11. minuty byl spíše k smíchu. Je to veliká škoda, Eto´o by měl totiž nabírat sebevědomí a formu před důležitými zápasy Ligy mistrů, kde se jeho neocenitelné zkušenosti z této soutěže mohou hodit.

Davide Santon – 7 : Překvapivě zůstal sedět jen na lavičce náhradníků a šetřil síly. Za nepříznivého stavu ale na trávník prostě musel. Hned se zapojil do útočení a dodal hře týmu vyváženost, do ofensivy se totiž zapojovala i levé strana. Obejít protihráče mu nedělalo problémy, musí však ještě zapracovat na přesných a včasných přihrávkách. To potvrdil zejména v poslední minutě zápasu, kdy se úchvatně v rychlosti obtočil kolem čtyř fotbalistů Parmy, ale Militovi následně přihrál pozdě a do postavení mimo hru.

Mario Balotelli – 8 : Sinusoida jeho výkonnosti tentokráte dosáhla svého vrcholu. Bohužel asi jenom potřetí v sezóně, ale i za to buďme vděční. Byl totiž nezastavitelný. Jeho kličky byly daleko svižnější než obvykle a obránci Parmy na ně vůbec nestihli reagovat. Po svém příchodu na trávník hru opravdu oživil. V 59. minutě se pak zorientoval v pokutovém území a šikovnou střelou vyrovnal. Mourinhovi by se nyní hodila věštecká koule, aby pomocí ní odhadl, ve kterých zápasech bude Mario excelovat, a které naopak odflákne. Jen tak asi může rozhodnout, jestli mladou naději Nerazzurri poslat do základní sestavy nebo ne.

McDonald Mariga – 7 : Poprvé dostal trochu větší prostor a myslím, že toho dokázal využít. Hrál důrazně, někdy možná trochu zbrkle, ale naznačil, že může být přínosem. Dostal se i ke střele, jeho skákavý pokus ale Mirante vytáhl na roh. V 77. minutě pak našel za obranou Balotelliho, ten už byl ale v úhlu a střelou z první díru do světa neudělal.

Autor: Jaroslav Vychodil