Erick Thohir - finanční spása pro Inter?

01/06/13 - Inter je ve zlomové fázi. Massimo Moratti dostal nabídku na prodej klubu, který převzal v roce 1995. Nerazzurri chce ovládnout Erick Thohir. Indonéský obchodník je spolumajitelem týmů NBA Philadelphia 76ers a MLS DC United. Ve své vlasti vlastní hned dva basketbalové kluby a zároveň je prezidentem basketbalové asociace Jihovýchodní Asie. V Interu by chtěl mít aspoň 80% podíl, ideálně 100%. Za celý klub nabízí italskému petrolejářskému magnátovi 300 milionů eur a slibuje, že dalších 60 až 100 dá na nové posily. A nechce čekat.

Massimo Moratti sice deklaroval, že v klubu chce mít hlavní slovo, ale nabídka je natolik zajímavá, že si nechal čas na rozmyšlenou. Určitě nechce být ze dne na den bez své lásky - milovaného klubu. Mnohem pravděpodobnější variantou by mohlo být to, že Thohir získá menšinový podíl a pokud získá Morattiho důvěru, tj. s klubem to bude myslet dobře, bude moct přikoupit další podíl. Současný prezident klubu by se určitě Interu sám od sebe zbavovat nechtěl, ale ekonomická krize dopadá i na jeho firmu Saras a on tak nemá dostatek financí na podporu klubu. Ten aktuálně nemá na drahé posily a jeho restart po zisku treblu v roce 2010 nevychází.

Moratti by i po ovládnutí Interu Thohirem zřejmě zůstal v roli prezidenta, časem by ho mohl nahradit třeba i jeho syn. Na rozhodování v klubu by se však nepodíleli.

V následující sezoně Inter nebude hrát Evropské poháry, což znamená, že jen těžce bude do svého kádru lákat kvalitní posily. Pokud by se však výrazně zvýšil rozpočet, byla by situace jiná. Nerazzurri a hlavně nový trenér Mazzarri by si mohl jen ukázat a jednu z těch lepších hvězd nebo-li důležitého rozdílového hráče, jakým byl například Samuel Eto'o, by měl v klubu. Thohir si je vědom, že právě teď se otevírá přestupový trh a proto chvátá.

Indonésan se snaží ovládnout klub hned na počátku po vstupu do něj, aby do něj mohl řádně zainvestovat. Má za to, že po malý dávkách by to nemělo kýžený efekt a Inter by se na vrchol vracel velmi pomalu. Moratti však řeší i sentimentální důvody. V klubu je namočena celá jeho rodina a jeho otec Angelo klub vlastnil v 60.letech. Dá se říct, že jejich krev je černomodrá. Massimo moc kompromisy nedělá, to se ukazuje i na projektu nového stadionu, kde si jde tvrdě za svým cílem a pokud někdo nejde s ním, vede jednání již na jiných místech.

Na druhou stranu nabídka Thohira nebude trvat věčně, pokud se nyní nedohodnou, žádná další již v budoucnu přijít nemusí. 300 milionů eur je zajímavá částka, ale pokud z ní polovina padne na uhrazení dluhů, zůstane Morattimu v kapse 150 milionů a rozhodně se nedá říct, že by na Interu vydělal. Stačí si jen vzpomenout, kolik do klubů za těch necelých 20 let investoval peněz. Zajímavé také je, že hodnota klubu byla ještě před rokem a půl údajně 600 milionů eur.

První, co by Thohir s týmem udělal, by bylo jeho zúžení. Tým, který nebude hrát evropské poháry, přeci nemusí být tak široký. Jeho snem je přivést do klubu Lavezziho. Má ale i další plány, chce aby akcie klubu byly veřejně obchodovatelné stejně jako je tomu například u Manchesteru United. Mladé hráče chce posílat na hostování do amerického týmu DC United, který spoluvlastní. Jednání s Thohirem údajně začala již loni v květnu, kdy byl Inter na miniturnaji v Indonésii.

Má odejít Massimo Moratti do důchodu? Co by se pak stalo s Interem?

Autor: Lukáš Pekárek

Zdroj: FCInterMilano.com/Gazzetta dello Sport

582x
FC INTER MILANO - Cechia nerazzurra (Version 9.0)
© 1998 - 2023 fcintermilano.com / redakce@fcintermilano.com
Stránka českých a slovenských fanoušků italského fotbalového klubu Inter Milán / Unofficial fan site
Kopírování textů, zveřejňování a jakékoliv další použití na internetu je povoleno pouze s uvedením zdroje www.fcintermilano.com.
Privace Policy