Tvrdý a vyhecovaný zápas Nedvěda zmohl

Pavel Nedvěd odklusával ze hřiště se sklopenou hlavou. Těžce zvedal nohy, sotva se vlekl. Nevyprovázely ho velké ovace, fanoušci mu tleskali jen rozpačitě, u postranní čáry se rukou automaticky dotkl střídajícího Zenoniho. Pár minut před koncem namáhavého zápasu s Interem Milán byl středopolař turínského Interu k smrti unaven. "Měl jsem dost, náš program je hodně náročný," prohlásil.

Domácí Juventus remizoval s konkurentem ze špice tabulky 0:0. Nebyl to hezký zápas. Příznivce turínského klubu hodně rozladil, tým vypískali. Třeba několik minut před závěrem po Davidsově zpětné přihrávce na gólmana Buffona nespokojeně zahučeli, někteří začali vztekle podupávat.

Takhle si finiš nepředstavovali. Nedvědovi přesto poděkovali, patřil k nejlepším. "Bylo to dost vyhecované a tvrdé. Soupeř používal hodně lokty," řekl záložník.

Po úterním utkání Ligy mistrů proti Portu absolvoval Juventus náročný čtvrteční trénink, jelo se naplno. Trenér Lippi dal hráčům do těla. "Tlačí na nás, abychom se naučili hrát v únavě," vysvětlil Nedvěd. S jednodenní přestávkou následovalo sobotní utkání devátého kola.

Javier Zanetti a Pavel Nedved

Inter, který toužil odčinit předchozí porážku s městským rivalem AC, přijelo povzbudit několik tisíc fanoušků. Na Stadio Delle Alpi je za silné policejní ochrany navezly desítky robustních žlutých autobusů. Z divoce vyhlížejících "interistů" zuřivě mávajících z oken vlajkami šel strach. V ochozech sedmdesátitisícového stadionu už tak výrazní nebyli, mnohonásobně větší přesila domácích jejich chorály spolehlivě přehlušila.

Úpornému duelu na hřišti kralovaly obrany, skvělý byl především urostlý turínský Thuram, v dresu protivníka se dařilo Slováku Greškovi. Thurama, Davidse a Nedvěda označily nedělní italské deníky nejvyššími známkami. I televizní kanály si v sobotu večer do sestřihů z utkání vybíraly především Nedvědovy akce. Nejvíce líbivých momentů předvedl právě on.

Třikrát střílel v první půli zpoza šestnáctky, po půlhodině hry vysunul krásnou kolmou přihrávkou Del Piera. Vypracoval si i největší šanci. V pokutovém území obelstil kličkou obránce, uvolnil se a vystřelil pravačkou k bližší tyči, brankář Toldo míč lapil do koše. "Kdybych udělal ještě jednu zasekávačku a dal si to na levou, tak je gól," litoval Nedvěd.

Ve hře dopředu nebylo v Juventusu lepšího hráče. Nedvěd dřel, vybojoval nejvíce rohových kopů. "Hodně zahušťovali prostor, na všechno jsme měli málo času a místa," posteskl si. "Inter těžil z toho, že rozhodčí povolil tvrdou hru."

Po přestávce se Nedvěd vytratil. Od spoluhráčů dostával jen málo míčů, sám si je nevybojoval, chyběla mu větší aktivita. "Dokázali jsme eliminovat jejich střed hřiště s Nedvědem a Davidsem, proto jsme uhráli dobrý výsledek," uvedl hostující kouč Hector Cúper.

Soupeř ještě přitvrdil, po jednom z ostrých zákroků se Nedvěd rozčílil na rozhodčího. O dvě minuty později už dostal Cordoba za faul na českého záložníka žlutou kartu. "Utkání hodně bolelo," přiznal Nedvěd.

Kouč Juventusu Marcello Lippi na tiskové konferenci po utkání své zklamané svěřence pochválil. "Prakticky celý zápas jsme diktovali tempo hry, ale Inter hrál dnes velmi pozorně a organizovaně. I moji hráči taktické varianty splnili. Naše hra má vzestupnou tendenci."

Spokojenější byl ale Cúper. "Máme body ze hřiště, kde se jen těžce sbírají," prohlásil. "Jsem rád, že jsme se po nepovedeném milánském derby morálně zvedli."