Skvělý obrat a Inter je blízko postupu
08/11/07 - Inter 08/11/07 (Inter-ol) - Inter Milán ve strhujícím utkání 4. kola základních skupin Ligy mistrů porazil moskevské CSKA 4:2 a velice se přiblížil postupu mezi nejlepších šestnáct týmů této soutěže, který můžou hráči slavit již po dalším domácím utkání s Fenerbahce Istanbul. Černomodří tedy naštěstí nezažijí takové postupové problémy jako v loňské sezóně, což poskytuje šanci na odpočinek ve zbývajících utkáních pro některé důležité hráče. To, že do dalších zápasů nebude muset nutně nastoupit ta nejsilnější sestava, kvituje jistě trenér Mancini také proto, že na marodce Nerazzurri je právě až přespříliš klíčových záložníků.

Inter - CSKA 4:2

Toto utkání však Inter zvládl i bez nich. A zvládl ho bravurně. Střetnutí nabídlo vše, kvůli čemu fanoušek chodí na fotbal. Napětí, zvraty, krásné akce, šance a hlavně góly. Proto je škoda, že si ve středu na San Siro našlo cestu tak málo příznivců černomodrých. Podle oficiálních statistik jich přišlo 40 tisíc, stadion však vypadal poloprázdně a kulisa rozhodně neodpovídala důležitosti zápasu. Vždyť šlo o milionářskou soutěž a například v Manchesteru, na utkání s podprůměrným Dynamem Kyjev, hlásili opět plný dům.

pokračování...

Samotné střetnutí nezačalo pro Inter příliš dobře. První půlhodina byla přímo šokující. Na světelné tabuli zářilo skóre 0:2 a domácí se začali obávat velkého trapasu. Kde hledat příčiny? Trenér Mancini sice přiznal, že jeho hráči soupeře lehce podcenili a neprodukovali v začátku zápasu bůhvíjaký superfotbal, hlavní důvod brzkého vedení CSKA byl však v tom, že moskevští hráli prostě dobře. To platilo zejména o dvou hrotových útočnících ruského klubu. Zadákům Narazzurri bude asi ještě dlouho znít v uších známý hit skupiny Black Eyed Peas „Where is the Love“. Právě brazilský střelec Vagner Love totiž vytvářel v domácí obraně největší vítr a potvrdil tak, že patří právem do základní sestavy národního výběru „kanárků“. Před první brankou si výborně narazil míč s krajanem, jehož jméno v češtině znamená souhlas – Jo pak předvedl báječnou střelu a poslal CSKA do vedení, stejně jako v prvním zápase v Moskvě. Druhý gól pak přidal Vagner Love sám po dlouhém sprintu, když obelstil dva vracející se milánské hráče.

Domácí si do té doby nevypracovali žádný souvislý tlak. Hráči se však asi rozhodli, že v každém zápase budou dominovat v určité, statisticky zaznamenatelné, herní dovednosti. V minulém utkání to byla postavení mimo hru, včera pro změnu rohové kopy. V prvním poločase jich Inter zahrával dokonce devět. Zatím bohužel bez gólového efektu. Po druhé obdržené brance se černomodří vybičovali k velké ofenzívě. Neuběhlo ani pět minut a po trefách Ibrahimoviče a Cambiassa bylo vyrovnáno. Nerazzurri nepolevili a útočili dál. Ještě v prvním poločase si vypracovali pár nadějných příležitostí. Na začátku druhého dějství sice tempo hry trochu opadlo, CSKA se snažilo více držet míč, muselo totiž tento zápas bezpodmínečně vyhrát pro zachování naděje na postup. Inter si už však útočné výpady hostí pohlídal a udeřil sám. Branku vstřelil po rohovém kopu Solariho a geniální patičce Cruze opět skvělý Cambiasso. Až jedenáctý kop od rohového praporku v podání domácích vyústil v branku. Střelecký účet zápasu uzavřel svým druhým přesným zásahem v 75. minutě Zlatan Ibrahimovič. I bez Vieiry, Figa a Stankoviče tak černomodří převedli dobrý výkon a zaslouženě zvítězili.

Hodnocení :

Julio Cesar – 5 : Dvě střely na branku v prvním poločase znamenaly dva góly v naší síti. Obrana domácích však našemu brankáři vůbec nepomohla. Jo i Vagner Love stříleli z vyložených pozic a proti jejich pokusům se v podstatě nedalo zasáhnout. V druhém dějství musel Julio likvidovat pokus Carvalha. Nic víc na něj už daleko pozornější obrana nepustila.

Maicon – 6 : Podílel se na druhém gólu rychlou přihrávkou do pokutového území na Crespa. Možná byl lehce limitován bolestivým zraněním, které si přivodil v minulém utkání proti Juventusu, a tak žádný ze svých nebezpečných průniků nedotáhl až k zakončení. Přesto byl znovu velice aktivní, nabízel se a chtěl hodně hrát s míčem. V určitých fázích utkání operoval prakticky v záloze.

Ivan Cordoba – 7 : Rozporuplný výkon. Na začátku zřejmě podcenil kvality brazilských útočníků v dresu CSKA a nedokázal je pokrývat. Udělal chybu při druhém obdrženém gólu, kdy se nechal lehce obehrát v pokutovém území. Postupem času však šel jeho výkon hodně nahoru. Už v prvním poločase zastavil díky dlouhému sprintu a výbornému skluzu útočícího Carvalha. V druhých pětačtyřiceti minutách už chybu v podstatě neudělal.

Walter Samuel – 6 : Platí o něm to podobné, co o Cordobovi. V 23. minutě mu upláchl brazilec Jo a byla z toho první branka utkání. V dalších fázích střetnutí si přes něj hráči moskevského celku v podstatě nekopli. Bylo to ale také způsobeno tím, že Inter daleko více útočil a CSKA už nemělo tolik míč na svých kopačkách.

Cristian Chivu – 6 : Jedna povedená standardní situace a jistý nenápadný výkon směrem dozadu. Spíše zaujal svým neoholeným zjevem, kterým připomínal tvrdě pracujícího dřevorubce z pohoří Karpat.

Javier Zanetti – 8 : Velký univerzál a srdcař tentokrát nastoupil na pravém kraji zálohy a nevedl si špatně. Zapojoval se hodně do útoku. V 41. minutě se dokonce octil sám před brankářem Akinfeevem, byl však v ofsajdu. V druhém poločase předvedl nádherný průnik do pokutového území hostů, následně našel přesným centrem na zadní tyči volného Cambiassa, který ale bránu netrefil.

Olivier Dacourt – 6 : Spoluzavinil druhou inkasovanou branku, když dobíhal útočníka Lova, ale nestačil mu míč ukopnout, na místo toho se nechal lacině obehrát. Na druhé straně hřiště pak předvedl pro něj netypický průnik přes dva hráče, který zakončil nadějným centrem.

Esteban Cambiasso – 9 : Podle svých slov má životní formu. Nezbývá než souhlasit. Dnes si připsal další dva přesné zásahy. Nejdříve sám v pokutovém území s přehledem pálil k tyči hostující branky, poté uklidil prudce do sítě Solariho prodloužený rohový kop. Mohl dát dokonce hattrick, kdyby hlavou prostřelil Akinfeeva po excelentním centru od Javiera Zanettiho.

Maxwell – 7 : Díky problémům se složením středové řady nastoupil na levé záloze a podal solidní výkon. Potvrdil, že s útočením nemá problémy a že tuto roli zvládne. Skvěle dokázal od postraní čáry vyběhnout do středu hřiště, přečíslit soupeře a následně vymyslet přesnou přihrávku.

Hernan Crespo – 7 : Jeho nezištné přepuštění míče na Cambiassa před druhým gólem Interu, bylo jedním z nejhezčích momentů zápasu. Bohužel ani včera nedokázal skórovat, tentokráte však ne díky střelecké nemohoucnosti. Měl spíše smůlu. Dvakrát mu chyběl krok k tomu, aby se dostal do velké šance a k zakončení.

Zlatan Ibrahimovič – 9 : Il Genio už zase střílí branky. A jaké! V 75. minutě oklamal jedním dotekem hned dva obránce hostí a vyslal přesnou tvrdou střelu na bránu. Gólman CSKA se jen ohlédl za míčem, jak napíná síť. Byl nejaktivnějším Interistou. Dostával se hodně do zakončení. Dal dvě branky, přestože byl pečlivě hlídán. Krásným příkladem toho, jaký z něj má soupeř respekt byla akce z 29. minuty. Zlatan přebral míč před pokutovým územím hostí a chystal si ho na střelu. To vyvolalo v řadách moskevských takovou paniku, že se k němu najedou rozeběhlo hned 5 hráčů a jeden z nich ho okamžitě fauloval.

Santiago Solari – 7 : Čekalo se, že bude v základní sestavě. Nakonec přišel na trávník až v průběhu střetnutí. Z jeho rohového kopu padl vítězný gól, Santi navíc jednou nebezpečně centroval na hlavu Zlatana a předvedl pár technických kousků. Není důvod se bát nasadit ho od začátku.

Julio Cruz – 7 : Při jeho patičce po rohovém kopu, kterou zařídil třetí gól domácích, muselo zaplesat srdce snad každého fanouška černomodrých. Je v posledních dnech také v solidní formě. Brazilský rebel Adriano by tak asi stejně nedostával moc příležitostí na hřišti, i kdyby neměl s trenérem Mancinim vleklé, nad slunce jasné, i když oběma stranami stále popírané spory. Inter má teď do útoku prostě lepší hráče.