Přes Moskvu vstříc Messimu
07/04/10 - Sneijder 07/04/10 - Inter Milán po sedmi letech opět postoupil do semifinále Ligy mistrů! Černomodří v odvetném zápase s CSKA Moskva nepřipustili žádné drama, udeřili hned v úvodu, ve zbytku času hru kontrolovali a v boji o finále se střetnou s družinou jménem FC Barcelona, kterou k lepším zítřkům táhne „argentinský mimozemšťan“ Lionel Messi. Právě na jeho eliminaci se bude muset kouč José Mourinho při sestavování taktiky nejvíce zaměřit.

CSKA Moskva - Inter 0:1

Samotné úterní střetnutí na umělé trávě stadionu v Lužnikách, o které se fotbalistům z Milána dle jejich vyjádření dlouho zdály nepříjemné sny, nebylo zdaleka tak očekávaným duelem, jako osmifinálový souboj proti Londýnské Chelsea. Inter si sice do Ruska přivezl obdobný náskok, všichni ale věděli, jak umě s ním Nerazzurri dokáží naložit. Když k tomu připočteme ne zrovna oslnivý výkon „armádního celku“ na San Siru, karetní trest jejich klíčového hráče Krasiče a skoro žádné absence na straně druhé, byli svěřenci kouče Mourihna favoritem.

pokračování...

Každé utkání je však specifické, v semifinále „milionářské soutěže“ už není slabých soupeřů, a tak museli hosté svou nadějnou pozici v odvetném zápase potvrdit. Ten nejlepší základ k úspěchu položil už v 6. minutě Wesley Sneijder, když se po faulu na Milita ujal zahrávání standardní situace v blízkosti pokutového území CSKA. Svým pokusem podstřelil gólmanem Akinfejevem postavenou zeď, míč zaplul do sítě a bylo to 0:1. Od té chvíle už poslední ruský zástupce v soutěži musel vstřelit tři branky, což byla opravdu nezáviděníhodná úloha. Obrana černomodrých jim to vcelku podle očekávání nedovolila.

Domácí si sice vypracovali lehkou územní převahu, do zakončení se však dostávali jen sporadicky. Inter výborně čekal v pevném bloku, nikam se nehnal, a to ani po zisku míče. Spíše kombinoval na jistotu, aby svého soupeře zbytečně nepouštěl do tlaku. CSKA hrozilo jen z dálky a po standardních situacích. Japonec Honda si však zapomněl seřídit mířidla a jeho volné přímé kopy končily až na atletické dráze za bránou. Střelu střídajícího Odiaha zlikvidoval Júlio César a jediný světlý moment českého reprezentanta Necida, tedy jeho rána z 23. minuty, ke gólu také nevedl. Na druhé straně mohl udeřit Milito, který se díky své klasické zasekávačce dostal před Akinfejeva. Il Principe volil střelu mezi nohy ruského brankáře, ten je však srazil včas k sobě a míč zastavil.

Definitivní rozuzlení postupové hádanky tak přinesl až druhý poločas, konkrétně už jeho 4. minuta. Odiah hrubě fauloval Eto´a, za prohřešek uviděl žlutou kartu a vhledem k tomu, že byla už jeho druhou v zápase, musel zamířit předčasně pod sprchy. Ofensiva CSKA tak postrádala jednoho muže, od samého začátku zápasu jí navíc chyběl pohyb a nasazení, a s takovou se proti Interu ani prosadit nemohla. Nerazzurri tedy v druhém dějství už jen kontrolovali výsledek, šetřily síly, ale také dále bojovali se zakončením. Především Diego Milito se poslední dobou lehce střelecky zadrhnul. V 73. minutě se po fantastické přihrávce od Sneijdera dostal opět za obranu domácích, ale míč v obrovské šanci napálil je do brankáře. Právě Igor Akinfejev byl nejlepším hráčem Moskevského týmu v celém čtvrtfinálovém dvojutkání. I v domácím zápase zlikvidoval ne příliš šťastně zakončujícím Interistům spoustu šancí. V druhém poločase lapil nebezpečné pokusy Stankoviče, Sneijdera a Zanettiho, souboje s Militem pak vyhrál na celé čáře.

Ofensiva CSKA však zůstala daleko za očekáváním, a tak byl Inter v obou duelech lepším týmem a postoupil naprosto zaslouženě. V semifinále se tedy černomodří utkají asi s největším favoritem na zisk „ušatého poháru“, a to s Barcelonou. Svěřenci kouče Guardioly si s přehledem poradili s londýnským Arsenalem, a to především díky nadpozemskému Messimu. José Mourinho tak bude muset vymyslet taktiku, která by ofensivní smršť Katalánců co nejvíce eliminovala. Již nyní však můžeme říct, že Nerazzurri prožívají dobrou sezónu, stále jsou ve hře o tři trofeje. Aby byl ale ročník 2009/2010 opravdu úspěšný, měl by portugalský stratég se svým týmem jednu velkou soutěž vyhrát. Snad se podaří dobře rozdělanou práci dotáhnout do konce. FORZA RAGAZZI!

Hodnocení :

Júlio César – 7 : V Lize mistrů už nedostal gól tři zápasy za sebou. Naposledy ho překonal Salomon Kalou z Chelsea. I tentokrát předvedl pár důležitých zákroků. V 44. minutě vytěsnil dalekonosný pokus Odiaha a po změně stran zlikvidoval Gonzálesovu střelu z rohu pokutového území. Pokud by udržel čistá konta i proti Barceloně, bylo by to fantastické, z globálního pohledu se to však zdá jako utopie.

Maicon – 6 : Vůbec se nezapojoval do útočení, měl pokyny držet se celkem zpátky. Obrannou práci zvládal bez potíží a vyhrával množství soubojů. Jen dvakrát se z jeho dohledu vymanil Gonzáles, gól pro domácí z toho však nebyl. Po vyloučení Odiaha se zdálo, že by si mohl více zaútočit, ale i při přesilové situaci se do riskování moc nepouštěl a spíš si držel pozici a kombinoval se spoluhráči.

Lúcio – 6 : V zápase dostal solidně naloženo, zejména v prvním poločase proti němu hráli fotbalisté CSKA poměrně tvrdě a tak se brazilský stoper musel často držet za nějakou bolavou část svého těla. Na jeho výkon to ale vliv nemělo. Utkání odehrál v klidu a s přehledem. Polevil až na konci střetnutí, kdy už v podstatě o nic nešlo. Problémy mu dělal běhavý útočník Guilherme.

Walter Samuel – 7 : Za 180 minut pustil Necida do dvou příležitostí, z nichž ta druhá ani nebyla vyložená. Svůj úkol tedy zvládl na výbornou. Svými kvalitami ofensivní hráče CSKA jasně předčil a dvě čistá konta jsou zejména jeho zásluhou. Proti Barceloně to bude mít o poznání těžší, ubránit její ofensivní hvězdy však není nemožné. Souboje Lúcio, Samuel vs. Ibrahimovič a Messi budou jedním z největších taháků letošního ročníku Ligy mistrů.

Javier Zanetti – 7 : Zápas mu sedl. Začal na levé obraně a v defensivě si vedl znamenitě. Japonec Honda se přes něj vůbec neprosadil. Po příchodu Chivua se Il Capitano přesunul do zálohy, kde mohly vyniknout jeho největší přednosti. S míčem přilepeným na kopačce pronikal do hloubi soupeřovy obrany a dostal se i ke střele, kterou mu však lapil Akinfejev. Byl hodně aktivní s balónem i bez něj a dotáhl Inter k postupu.

Esteban Cambiasso – 6 : V osobních soubojích předvedl opět řadu svých roznožek, při kterých už se zdá, že míč kolem něj projde na útočníky, ale on přesto ještě špičkou kopačky dokáže akci zastavit. Jinak fungoval spíš jako posouvač, když si se Stankovičem a Sneijderem často balón jen nahrávali na krátkou vzdálenost a nikam nepospíchali.

Dejan Stankovič – 6 : Hrál více zezadu, přesto se dostával ke střelbě, a to zejména v druhém poločase. Nejdříve mu jeho projektil z pětadvaceti metrů zneškodnil Akinfejev, v druhém případě pak Drago jeho bránu vůbec netrefil, ale i tak znamenal pro obranu domácích velké nebezpečí.

Wesley Sneijder – 7 : V 6. minutě zkušeně a lišácky podstřelil zeď a poslal Inter do vedení. Nakonec se ukázalo, že to byla branka rozhodující. Před zápasem se spekulovalo, zda Wes pro zranění vůbec nastoupí. V základní sestavě se nakonec objevil a hrál důležitou roli. Zaměstnával Akinfejeva střelami z dálky a posílal výborné pasy na útočníky. Dvakrát vyslal do obrovské šance Milita, ten však v zakončení neuspěl.

Samuel Eto´o – 5 : Vykartoval se na něm hříšník Odiah, jinak ale mužstvu příliš nepomohl. Na křídle byl tentokráte poměrně utopený, k míči se dostával sporadicky. Když už byl v akci, dělal protisměrnou kličku do středu hřiště, tam byl ale většinou přehuštěný prostor a proto často přihrával dozadu na záložníky. Do zakončení se pak nedostal vůbec. Při jediné jeho nadějné akci se prokličkovával obranou soupeře, ale na poslední chvíli mu míč ukopl Ignašecič.

Diego Milito – 5 : Byl aktivní a do šancí se opět dostal, měl ale velké problémy s jejich proměňováním. Stejně jako proti Boloni nedokázal přetavit v gól ani samostatný nájezd. Nutno podotknout, že ho ve všech případech výborně vychytal gólman Akinfejev. Doufejme, že Militovi nevyschl střelný prach na dlouho. Inter čekají těžká ligová utkání s Fiorentinou a Juventusem a v nich bude střeleckou potenci svého elitního útočníka potřebovat.

Goran Panděv – 4 : Vůbec se nedokázal dostat do tempa. Nevycházely mu kličky, místo přihrávek často střílel, jeho pokusy však byly hodně nepřesné. Snažil se sice svědomitě vracet na svou polovinu, hru ale netvořil a při zakládání akcí si také nevedl příliš dobře. Po změně stran byl brzo střídán.

Cristian Chivu – 6 : V 63. minutě nahradil Panděva a postavil se na levý kraj obrany. Zde často kombinoval se Zanettim a dostával se do zajímavých náběhů a pozic. Nesnažil se však útočit za každou cenu a spíše tak často volil přihrávky na jistotu. V posledních minutách se zapotil i v obraně, všechny situace ale vyřešil. I přes to, že nastoupil s helmou chránící jeho zraněnou hlavu, dařilo se mu vyhrávat hlavičkové souboje.

Předchozí článek: 05/04/10 - Mourinho: Je to nejdůležitější zápas sezóny
Další článek: 11/04/10 - Helenio Herrera by se dožil sta let