Úžasný a nezastavitelný Adriano
27/09/04 -

27/09/04 - Vstup do sezóny měl přímo bombastický. V prvních šestí zápasech vstřelil pokaždé minimálně gól. Celkem jich dal letos již osm. Byl to právě on, díky němuž postoupil Inter do hlavní souěže Ligy mistrů. V květnovém zápase, o vstupenku do předkola s jeho bývalým klubem Parmou, přišel na hřiště až po přestávce. Jeho střela z přímého kopu rozhodla zápas a Inter tak skončil čtvrtý. Proti Basileji vstřelil ve dvou duelech tři góly. Nerazzurri postoupili v celkovém součtu se skórem 5-2. A první vystoupení v základní skupině? Inter vyhrál 2:0 a hádejte, kdo dal obě branky.

Narodil se v brazilském Rio de Janeiru. V místních chudinských čtvrtích mají mladí lidé jen dva způsoby, jak získávat prostředky na živobytí. Krást anebo hrát fotbal. Adriano Ribero Leite měl štěstí a mohl jít tou druhou cestou. S míčem to umí perfektně a za rodnou zemi odehrál již MS do 17 let na Novém Zélandu. Brazílie ho vyhrála a urostlý útočník na sebe upoutal pozornost poprvé. Ve svých 18 letech debutoval v dospělé reprezentaci. Zahrál si kvalifikaci na MS 2002. O rok později se stěhoval do Evropy.

Z Flamenga ho koupil milánský Inter. A udělal velmi dobrý nákup. Start měl přímo dokonalý. Inter hrál předsezóní turnaj o trofej Santiaga Bernabeua s Realem Madrid. Pět minut před koncem vystřídal Christiana Vieriho, aby v poslední minutě poslal nechytatelnou dělovku do sítě. Jeho pumelice letěla rychlostí 170km/h. Inter tak porazil slavný Real Madrid na jeho půdě a o Adrianovi se začalo psát v evropských médiích. V Interu je však v posledních letech přetlak v ofenzivních řadách a tak přednost před mladým Brazilcem dostávali Ronaldo, Vieri, Recoba, Sukur či Kallon. V lize většinou střídal, přesto stihl dát premiérový a velmi důležitý gól v Serii A. 16.září přijely na San Siro Benátky. Domácí vedli gólem Kallona z penalty, minutu před koncem však vyrovnal Maniero. Tři body zachránil Adriano. V 93.minutě nejprve hlavičkoval, aby pak míč vyražený gólmanem napálil zpět do sítě.

pokračování...

V lednu 2002 se stěhoval na hostování do bankrotující Fiorentiny. A jak začal v Interu, pokračoval i tam. Jeho rozhodující góly v nastavených časech se staly tradicí. Za fialky nakonec odehrál patnáct zápasů a radoval se z osmi gólů. V létě se vyjádřil v tom smyslu, že by nejraději zůstal v Interu a pokud by se nepropracoval do kádru, klidně by šel zase někam na hostování. Jeho slova byla vyslyšena částečně. Majitel a tehdy i prezident klubu Moratti nepochopitelně prodal "polovinu" hráče Parmě. Adriano za ní měl hrát dva roky a teprve pak by se rozhodlo, co s ním dál. V Parmě zůstal nakonec jen rok a půl. Mezitím se stal největší osobnosti klubu a zájem o jeho služby projevili snad všechny velkokluby. Start do sezóny 2003/2004 měl obdivuhodný. V devíti zápasech dal osm branek. Další trefy zastavilo zranění. Parma začala mít finanční problémy a Moratti tak s jeho vykoupením musel začít spěchat. Po dlouhých jednáních dostala Parma velmi slušné peníze. Za jeho stále ještě zraněnou polovinu získala 22 miliónů Euro. Interu se jeho příchod vyplatil. Na jaře vstřelil v 18 zápasech 12 gólů a dokonale zastínil vyhasínajícího Vieriho.

Na plno zařázil i v reprezentaci. Na letošní Copě Americe se stal se sedmi brankami jasně nejlepším králem střelců a výrazně tak pomohl Brazilii k celkovému vítězství. Proti Kostarice dal navíc hattrick. Naposledy se to povedlo brazilskému hráči před 45 lety - Pelému.