Blog MP: AS Řím - INTER 2:2

12/01/21 - Zápas Nerazzurri a Giallorossi sa skončil tradičnou remízou. Hoci v tabuľke tento výsledok veľa nemení, nemôžem sa zbaviť pocitu sklamania.

Ako prvý pohrozil v zápase Inter, keď po miernom chaose pri rohovom kope, vrátil hlavou loptu pred bránu Lautaro a nikým neatakovaný Lukaku, taktiež hlavou, mohol poslať loptu do siete, no výborne zakročil brankár Lopez. Potom však nastal tradičný, slabší výkon v prvom polčase a domáci Vlci sa dostali do vedenia.

Loptu sa snažil vyviezť na polovicu súpera agilný Barella, napriek tomu že cítil tesne za sebou protihráča, loptu ďalej neposunul a v súboji ju stratil, presne v okamihu, keď mala väčšina Interistov namierené do útoku. Rimania sa tak dostali do protiútoku v otvorenej obrane Interu, Brozovič nestihol zachytiť prihrávku, útočiaci hráči si ešte loptu narazili a strelu Pellegriniho spoza pokutového územia tečoval Bastoni tak nešťastne že Handanovič ostal bezmocný -1:0.

Vyrovnanie mohla priniesť ďalšia hlavička Lukakua, keď dôrazný Škriniar vyhral súboj, lopta putovala cez Brozoviča a Vidala na Younga a ten poslal dobrý center na belgického útočníka, ktorý však bránu tesne minul. Suverénne najväčšiu šancu zápasu následne spálil Lautaro, keď Lukaku pekne prenikol do šestnástky súpera a poslal po zemi ideálnu prihrávku, jeho kolega v útoku však z piatych metrov trafil presne brankára AS...

Inter vstúpil do druhého polčasu opäť o poznanie lepšie, než do toho prvého a vyrovnávajúci gól prišiel už v 56.minúte, keď sa druhým gólom v sezóne a celkovo 6.gólom v čierno-modrom drese zapísal do štatistík slovenský stopér, Milan Škriniar. Po famóznej, prvej sezóne na San Sire, v ktorej skóroval 4-krát, prišli dve "hluché", no v novej sezóne potvrdzuje Milan stúpajúcu formu už druhou, peknou hlavičkou z rohového kopu - 1:1.

O ďalších 7 minút sa dostal Inter do vedenia. Tradičná akcia Milánčanov začala na ľavej strane u Lautara, ktorý dostal loptu na stred, kde Brozovič preniesol ťažisko hry doprava. Hakimi dostal veľký priestor už vo vnútri pokutového územia a nádhernou, technickou strelou od hornej žrde "vymietol pavučiny" v bráne. Tento exportný kúsok znamená pre marockého "rýchlika" už 6. gól v 17. zápase za Inter, čím prekonal štatistiky Maicona, ktorý strielaľ podobné góly za Inter v jeho slávnej sezóne 2009/2010.

Inter však psychickú výhodu po otočení výsledku zápasu, už tradične, dlho nevyužil. Prišli striedania (k tejto téme sa ešte vrátim) , domáci dostali Inter pod tlak a vyrovnanie bolo na spadnutie. To nakoniec prišlo v 86. minúte, keď Mancini aj s pomocou faulu (ruka v tvári Škriniara), vyhral hlavičkový súboj a prekonal Handanoviča - 2:2.

Okrem zjavného faulu, ktorý však neriešil ani videorozhodca, ma nahnevala aj reakcia kapitána Interu. Handanovič sa opäť len prizeral, hoci k lopte to nemal príliš ďaleko a následne ani u rozhodcu nereklamoval faul na Škriniara.

Okrem neodpískaných zákrokov v pokutovom území (faul na Lautara pri jeho superšanci, faul na Škriniara pri góle na 2:2) sa po zápase najviac už tradične kritizoval tréner Conte. Poďme sa pozrieť na to, čo sa dialo v zápase v rámci striedaní.

Prvé striedanie bolo nanešťastie vynútené. Všetci sme sa tešili, keď v základnej zostave nastúpili na krajoch zálohy Hakimi a Darmian. S výnimkou absencie Sensiho sme tak mohli vidieť na trávniku naozaj to najlepšie, čo Inter v kádri ponúka. Darmian sa teda zranil a už v 34.minúte ho nahradil Young. Ten opäť neoslnil, ale zároveň tentokrát ani vyložene nesklamal.

Po ďalších striedaniach Inter ale herne totálne odpadol, prestal hrať svoju hru, dostal sa pod tlak a vyrovnávajúci gól si doslova pýtal. Toto je fakt. Čo však mohol urobiť Conte lepšie?

Lautaro odišiel z ihriska v 77.minúte po tom ako odviedol kus poctivej roboty a mal toho už na pohľad dosť. Nahradil ho Perisič, ktorý zvykne pracovať v defenzíve predsa len lepšie, najmä vo vzduchu. Nasledovalo dvojité striedanie v 82.minúte, ľahšie zraneného Vidala (ten opäť nepodal ideálny výkon a svetlé momenty zatieňuje najmä super šanca, v ktorej si namiesto gólu na 3:1 takmer "odkopol uši" a natrafil loptu...) nahradil defenzívny záložník Gagliardini. Hakimiho, ktorý odohral takmer celý zápas v šprintoch po pravej strane, nahradil veterán Kolarov, ktorý strávil v drese As Rím predošlé tri sezóny a na zápas mohol byť ideálne namotivovaný.

Ani jedno zo striedaní hráčov, ktorí opustili ihrisko, tak nemôže nikto kritizovať, lebo boli logické. Pravdou však je že všetci traja náhradníci v druhom polčase, nepriniesli pre Inter absolútne nič. Všetci traja sú dlhodobo kritizovaní že nedosahujú úroveň, hodnú Interu. Všetci traja prispeli k negatívnemu obratu v hre Nerazzurri a k strate dvoch bodov.

Ak si však pozrieme lavičku náhradníkov, kto na nej ostal? Okrem dvoch brankárov tam bol stopér Ranocchia, miesto pre stredného obrancu však v tej chvíli na ihrisku nebolo, hoci Bastoni tiež neodohral práve svoj najlepší zápas. Dvaja ofenzívni záložníci, Sensi a Eriksen. Kým Sensi zvyčajne oživil hru, Eriksen zvyčajne len zapadol do šedého priemeru týmu. Ani jeden z nich, nie je dobrý v defenzívnej činnosti. Rimania nemali čo stratiť a tlak z ich strany sa dal čakať, podpora defenzívy bola logická. Toto isté platí aj pre Alexisa Sancheza, ktorý navyše, zdá sa nemá aktuálne najlepšiu formu. No a to je celé.

Jedinú výčitku ku Contemu teda ja osobne smerujem k základnej zostave, kde opäť dostal priestor Vidal a opäť nepodal dobrý výkon, hoci výnimočne aspoň nevyrobil väčší problém. Že boli striedania oslabením, namiesto podpory pre tým, nad tým by sa mohol a mal zamyslieť manažment klubu, ktorý nebol schopný predať nechcených hráčov a s výnimkou Hakimiho neinvestovali absolútne nič do príchodu skutočných opôr v dobrom futbalovom veku.

Ako sa remíza s AS Rím premietla do tabuľky? Po 17. kole ma prvé AC Miláno 40 bodov, INTER je druhý so stratou 3b. Takisto náš náskok na AS, ktoré je tretie, ostal na troch bodoch. Len o bod za Rimanmi je Juventus a ten má ešte zápas s Neapolom k dobru. Takže ak Juventus v dohrávke zvíťazí, bude už len o jediný bod za nami. Práve vzájomný zápas Inter - Juventus je na programe v rámci 18.kola Serie A. Ešte predtým nás však čaká prvý zápas Coppa Italia, teda Talianskeho pohára, keď cestujeme do Florencie. Napriek tomu že víťaztvo v pohári by určite potešilo a že hráčov Fiorentíny neradno podceňovať (v sezóne zdolali Juventus 3:0), mňa najviac poteší, ak Conte využije pohárový zápas na oddych pre opory a naopak, priestor dostanú náhradníci a odpísaní hráči.

Uvidíme konečne v bráne Radua, ktorý by papierovo mal byť brankárska dvojka týmu a možný nástupca Handanoviča? Dostane znova priestor v základnej zostave Eriksen? Uvidíme v hre opäť Sensiho? Chytí sa znova strelecky aj herne Alexis? Alebo Conte aj v takomto zápase a 4 dni pred Derby d´Italia pošle na trávnik tradičnú zostavu? Odpovede sa dozvieme v stredu 13.1. o 15:00, zápas by mala vysielať stanica Sport 1.