Blog MP: INTER - Juventus 1:2

04/02/21 - Inter pokračuje v nevyspytateľných výsledkoch a po tom čo pred vyše 2 týždňami Juventus v lige suverénne prevalcoval, tentokrát odchádza z pohárového zápasu s tým istým súperom, ako porazený.

Zatiaľ čo Juventus mal k dispozícii s výnimkou Dybalu, kompletný káder, Conte sa musel zaobísť bez zraneného D'Ambrosia a najmä bez "vykartovanej" dvojice Hakimi, Lukaku. Nahradili ich podľa očakávaní Darmian a Alexis Sanchez. V strede poľa, tiež podľa predpokladov, dostal pred Eriksenom prednosť Brozovič.

Inter vstúpil do zápasu výborne a vedenia sa dočkal už po 9 minútach hry. Po centri hostí odvrátil hlavou loptu mimo pokutové územie Škriniar, tam ju prebral nikým neatakovaný Vidal a dlhým pasom na polovicu súpera našiel Alexisa. Drobný Čiľan zvládol prácu, ktorú zvyčajne skvelé odvádza Lukaku, loptu spracoval, prikryl a posunul na Barellu. Ten v šprinte unikol po pravom krídle a poslal výbornú prizemnú prihrávku do šestnástky Juve, kde Lautaro strelou "z prvej" prekonal brankársku legendu Turínčanov, Buffona.

Nanešťastie Nerazzurri dlho vedenie neudržali, keď v 26.minúte prekonal Handanoviča z pokutového kopu Cristiano Ronaldo. Situáciu, ktorej prechádzal faul som si pozrel niekoľkokrát, spomalene, zastavoval... Neškodný center z ľavej strany skončil za bránkovou čiarou. Lenže Juventus má jedného zákerného, psychopatického xxx no a Inter, ten má Younga... Anglický veterán už tradične nezachytil pohyb protihráča a ten mu tak unikal do potencionálne nebezpečného priestoru pre zakončenie. Keďže je Young pomalý, natiahol za ním inštinktívne ruky. Xxx v čierno-bielom drese, ktorému neviem prísť ani na meno, ten romantický dotyk rúk stačil na to aby so sebou hodil o trávnik. No a keďže Juventus a rozhodocovia, to je nestarnúca láska, penalta bola na svete. Keby sa takéto dotyky vyhodnocovali ako nedovolené, mohli by sme sledovať pokutové kopy po každom rohu v zápase. Nuž, prvý darček pre Ronalda a bolo vyrovnané.

Aby toho nebolo málo, slávna "CéErSedmička" dostala v zápase ešte jeden darček a tentokrát na to nebol potrebný ani rozhodca. De Vrij poslal spätnú prihrávku smerom k vlastnej bráne tak nešťastne že lopta spomalila presne medzi Handanovičom a Bastonim. Tu prišlo k fatálnemu zlyhaniu komunikácie medzi najmladším a najstarším členom základnej zostavy, keď obaja spomínaní išli po lopte, Bastoni loptu tesne pred svojím kapitánom zobral do strany, kde mu ju však vypichol portugalský útočník a s kúskom šťastia ju poslal do prázdnej brány. Pritom situácia ponúkala hneď dve jednoduché riešenia. V ideálnom prípade mal kapitán Handanovič, ktorý mal v tejto situácii lepší prehľad, zakričať svojmu stopérovi, aby dával pozor na hráča za sebou. Bastonimu stačilo roztiahnuť ruky, telom pokryť súpera a nechať Samira odkopnúť loptu. Ak už to chcel vziať mladý Talian na seba, mohol loptu hneď odkopnúť za čiaru. Alessandro to chcel riešiť tak, ako je zvyknutý, futbalovo. Nevyšlo.

V ďalšom priebehu zápasu najprv "Handa" zachránil pred neprijemne tečovanou strelou z kopačky Bernardeschiho.

Bez debát najväčšiu šancu mal pred sebou Alexis Sanchez, keď zlú rozohrávku pred vlastnou bránou zachytil Vidal, lopta sa dostala k jeho krajanovi, Alexis obstrelil Buffona, no jeho pokus trafil namiesto odkrytej brány obrancu Demirala a lopta skončila mimo siete.

Po vydarenej kombinácii útočného dua sa v ďalšej obrovskej šanci ocitol Darmian, ktorý si poradil s brániacim hráčom ale nie práve ideálne umiestneným pokusom nechal vyniknúť Buffona. Svoje šťastie ešte skúšal aj Lautaro, jeho pekná "obaľovačka" spoza polkruhu však mierila tesne nad bránu. Po centri striedajúceho Perisica trafil loptu pekným volejom Barella, ani toto zakončenie však nemierilo medzi tri žrde.

Zápas tak rozhodli dva darované góly pre Juventus. Objektívne treba priznať že v prvom polčase bol super o kúsok lepší, v druhom bol zase výrazne lepší Inter. Zápasu by viac pasovala remíza.

Handanovič nemá na druhom góle veľký podiel viny ale ako skúsenejší a kapitán by mohol podobné situácie zvládnuť lepšie, pripadne mohol pokojne ostať v bráne a počkať tam na prihrávku Bastoniho. Svoj tým však tiež podržal. Škriniar s de Vrijom zápas zvládali, najmä prvý menovaný opäť s veľkým prehľadom. Záber na reakciu Bastoniho po góle na 1:2 jasne ukázal že mladý stopér si je dobre vedomý svojej chyby. Zvyšok zápasu však napriek tomu odohral sebavedomo a kvalitne, čo svedčí o jeho dobrej psychickej odolnosti. Z chýb sa stačí poučiť.

Dôvody prehry môžme vidieť aj inde. Najmä v prvom polčase sa vôbec nedarilo stredovej trojici Vidal, Brozovič, Barella. Na svoje pomery boli veľmi často nepresní v rozohrávke, prehrávali súboje. Pri absencii Lukakua na hrote a nefungujúcom strede poľa bol Inter odkázaný na nakopávanie lôpt na dvojicu útočníkov z ktorých ani jeden nie je vo vzduchu príliš úspešný. Barella si aspoň pripísal ďalšiu asistenciu a u Vidala môžeme považovať za úspech fakt že zápas dohral bez červenej karty.

Darmian nepredviedol svoj najlepší výkon a mrzí najmä nepremenená šanca v druhom polčase. Young zbytočne prispel k penalte a v ofenzíve, ako zvyčajne, nevymyslel vôbec nič.

Alexis, pokiaľ mu zdravie slúži, dokáže priniesť vietor do obrany súpera a určitú dávku kreativity, v zakončení je však snáď ešte menej efektívny ako Lautaro. Pri "El Torovi" mi vyšiel tip, naozaj skóroval, čo je základná úloha útočníka, no po góle sa z ihriska totálne vytratil a svetlé momenty ukázal až v priebehu druhého polčasu.

Zápas tentokrát nezachránili ani striedania. Perisic v 66.min. nahradil Younga, horšie ako Angličan to byť nemohlo, ale je "čarovné" ako dokáže Ivan svojimi pokusmi o center pravidelne trafiť hneď prvého hráča pred sebou. V 72.min. nahradil Vidala Eriksen, ale tentokrát to nebol ten magický ťah, ktorý by zvrátil nepriaznivý výsledok. Do poslednej zhruba desaťminútovky sa ešte na ihrisko dostali Sensi a Pinamonti, u oboch viac teší fakt že vôbec dostali nejaký priestor na rozohratie než samotný vplyv na zápas.

Po herne aj výsledkovo nevydarenom prvom a výrazne lepšom, no bezgólovom druhom polčase tak Inter v prvom semifinálovom zápase prehral 1:2. Samotná prehra o jediný gól nie je pred odvetou najväčší problém. Nepríjemné je najmä pravidlo o góloch na ihrisku súpera. Ak chce Inter postúpiť do finále domáceho pohára, musí v odvete o týždeň v Turíne skórovať minimálne dva krát. Víťazstvo 0:1 či akákoľvek remíza by znamenali postup "Starej dámy".

Naš postup do finále však vidím stále celkom reálne. Inter bude mať o čosi viac času na oddych, keďže ligový zápas hrá už v piatok o 20:45, zatial čo na Juventus čaká náročný duel s Rímskym AS až v sobotu o 18hod. Ešte výraznejšou vzpruhou bude nepochybne návrat dvojice Hakimi-Lukaku do zostavy. V zápase bude potom extrémne dôležité, skórovať čo najskôr. Rád by som veril že tréner Conte do odvety pošle ofenzívnu zostavu a od úvodu uvidíme v hre okrem útočníkov aj Eriksena, Sensiho či dokonca oboch.

Poďme sa ešte pozrieť na najbližší zápas. Tým je 21.kolo Serie A, v ktorom cestujú Nerazzurri do Florencie. Podla zloženia kádra by som "Fialky" tipoval na boj o priečky zaručujúce Európsku ligu, tieto predpoklady však doposiaľ nenapĺňajú, keď sa aktuálne Fiorentina nachádza až na 11.priečke a so ziskom 22 bodov má tým trénera Prandelliho bližšie k spodnej polovici tabuľky.

Inter odohral proti tomuto súperovi hneď prvý zápas ligovej sezóny a na San Sire to bola poriadna divočina. Po remízovom prvom polčase (1:1) sa dostali hostia do vedenia o dva góly keď v 63.minúte skóroval Chiesa, dnes už hráč Juve. Inter sa dočkal vyrovnania až v 87.min, keď sa presadil Lukaku a o dve minúty neskôr dokonal obrat na 4:3 D'Ambrosio. Inter bol už vtedy jasne lepším týmom a v priebehu sezóny zdokonalil najmä defenzívu, takže verím že si do tabuľky opäť pripíšeme plný bodový zisk.

Fiorentine budú chýbať Castrovilli a Milenkovic, obaja videli v predošlom kole červené karty. Inter sa pravdepodobne bude musieť opäť zaobísť bez dvojice D'Ambrosio, Vecino.

Zápas sa odohrá 5.2. so začiatkom o 20:45.