Šest útočníků, žádný gól

Ibrahimovič

28/10/08 - Inter Milán už opět nevévodí tabulce Série A. Připsal si na své konto třetí ztrátu v tomto ročníku, když ve víkendovém utkání pouze remizoval na vlastním stadionu s FC Janov 0:0. A to i přes to, že soupeř dohrával závěrečnou půlhodinu utkání oslabený o vyloučeného záložníka Juriče. Trenér Mourinho po zápase zuřil. Žehral na to, že jeho svěřenci nedokáží plnit taktické pokyny, které jim před zápasem naordinuje. Dokonce pohrozil radikálními změnami v nominaci na příští ligové střetnutí. Portugalskému kouči se musí dát z části za pravdu. Janov, i přes to, že sehrál na San Siru velice povedenou partii, byl k poražení. Černomodří si však ani nevytvořili šance na to, aby svého soupeře zlomili.

Inter - FC Janov 0:0

Na některých hráčích byla vidět laxnost a lhostejnost v přístupu k utkání, ať už to byli fotbalisté základní sestavy nebo ti, co na trávník přišli až v druhém poločase. Tato situace nenastala v sezóně poprvé. Nerazzurri mají problém ovládnout domácí zápasy. Těžko se prosazují proti soupeřům, kteří do Milána přijíždějí převážně bránit. Střelba branek pokulhává. V neděli nastoupilo v modročerném drese postupně šest útočníků, ani jeden z nich se však nedokázal nějak výrazně prosadit. Obrana hostí působila velice kompaktním dojmem, zhustila převážně střed hřiště a nedovolovala Interu příliš kombinovat. Všechny nebezpečné centry od postranní čáry pak stáhl ze vzduchu dobře chytající gólman Rubinho.

Janovští navíc postupem času zjišťovali, že se s domácími dá hrát otevřená partie a začali se prosazovat i v útoku. Hlavně letní posila ze Zaragozy, Diego Milito, podala fantastický výkon, a jen díky dobrým zákrokům Julia Cesara se nedokázala gólově prosadit. První poločas se tak Nerazzurri hrubě nepovedl. Jediný, kdo znamenal pro Janov alespoň částečné nebezpečí, byl tradičně Zlatan Ibrahimovič. Největší šanci prvního dějství si však připravili hosté, a to konkrétně Mesto, který velice povedenou střelou z 36. minuty trefil břevno.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky poslal Mourinho dva čerstvé hráče – Balotelliho a Obinnu. Zprvu se zdálo, že se tento tah portugalskému kouči vyplatí. Oba mladíci hru znatelně oživili, vedli útoky podél pravé i levé postranní čáry , dostávali se do zakončení a působili daleko svěžeji, než jejich nevýrazní předchůdci Adriano s Quaresmou. Na Balotellim se dokonce v 60. minutě vyfauloval hostující záložník Jurič, který italského reprezentanta do 21 let zastavil nedovoleně při rodícím se protiútoku domácích. To vše se odehrálo již ve chvíli, kdy mělo za sebou střetnutí dva důležité momenty. V 58. minutě nechybělo mnoho k tomu, aby se obránce Maicon opět zapsal mezi střelce. Po chytré Ibrahimovičově přihrávce lehce poslal míč směrem k bráně hostí. Těžko říci jestli střílel či centroval, každopádně si jeho pokus srazil obránce Rossi na břevno. To byla po hříchu největší šance černomodrých v zápase.

Další zlom v utkání přišel ještě o 5 minut dříve, než se za Rubinhem zachvěla branková konstrukce. Do té doby výborně hrající Sulley Muntari musel být z trávníku odnesen na nosítkách, nahradil ho tak další forvard Julio Cruz. A právě na  tohoto argentinského fotbalistu byla po závěrečném hvizdu mířena nejsilnější Mourinhova kritika. Na hřiště přicházel s pokyny hrát podhrotového útočníka a vytvářet šance pro Ibru. On však spíše Zlatanovi zavazel, vytahoval se hodně k brance soupeře a nutil tak švédského kouzelníka stahovat se do stran a pouze centrovat do pokutového území. Gólman Rubinho se tak v závěrečných minutách rozhodně nenudil. Musel si připadat jako na leteckém dni. Jeden za druhým se do jeho blízkosti snášely míče ze strany, nikdo z domácích ale nebyl na blízku, aby je poslal do sítě, a proto je brankář Janova všechny lehce pochytal.

Z neúspěšného měření sil s Janovem nemusíme dělat nějakou velikou tragédii. Inter se stále bezpečně drží ve vrchních patrech tabulky. José Mourinho však zcela jistě z tohoto nepovedeného představení vyvodí určité závěry a hráčům, kteří neprojevili dostatečnou vůli po vítězství nebo neuposlechli jeho taktické pokyny, možná hodně promlouví do duše. Bude zajímavé sledovat nominaci na nadcházející střetnutí s Fiorentinou. Odnese vše flámující Adriano, nevýrazný Quaresma, pletoucí se Cruz nebo takticky nevyspělí mladíci Obinna s Balotellim? Nechme se překvapit.

Hodnocení :

Julio Cesar – 7 : Celé utkání se neslo v duchu souboje Cesar vs. Milito. Na body v něm jasně vyhrál brazilský gólman. Nejprve zneškodnil Militovu nepříliš prudkou hlavičku. Nejlepší zákrok dne předvedl v 35. minutě, chytrá střela hostujícího forvarda už už mířila za jeho záda. Na poslední chvíli však Julio stačil míč rukou vyrazit před sebe a dorážející Jurič naštěstí minul. V druhém poločase zneškodnil po rychlých protiútocích Janova další dvě nebezpečné Militovy střely. Jediný, kdo ho tak dokázal překonat, byl záložník Mesto, jehož pokus označkoval břevno.

Maicon – 7 : Podal docela slušný výkon, mohl dokonce vstřelit gól, jeho tečovaný pokus však skončil na brankové konstrukci. V první poločase často útočil a snažil se vymýšlet šance pro spoluhráče. V druhém dějství už se držel spíše vzadu, protože se v jeho potencionálním útočném prostoru pohybovali Obinna s Balotellim.

Iván Cordoba – 5 : Diego Milito potvrdil svoji extratřídu a dal kolumbijskému zadákovi hodně zabrat. Cordoba měl s jeho uhlídáním velké potíže a často se mu to vůbec nedařilo. Nedostal se ke své silné disciplíně, a to k hlavičkovým soubojům. Janov útočil hlavně po zemi, což Ivánovi příliš nevyhovovalo.

Nicolas Burdisso – 6 : Měl na starosti druhého útočníka hostí, Sculliho. Úkol splnil a dokázal italského forvarda vcelku eliminovat. Zapojoval se dokonce i do rozehrávky, často předskakoval protihráče a vyvážel míče do útoku. Zahrál dobře, zranění hlavy, které si přivezl z reprezentačního srazu, na něm nezanechalo vážnější následky.

Cristian Chivu – 6 : Svoji obrannou práci zvládl, navíc se zapojoval hodně do ofenzívy. Zvláště v závěru zápasu hrál v podstatě levé křídlo. Po vyloučení Juriče už si to mohl dovolit, a tak se snažil častými centry vybízet své spoluhráče ke skórování. Jeho míčům však chyběla potřebná přesnost.

Javier Zanetti – 5 : Nepodal vyloženě špatný výkon, na postu záložníka se mu však v této sezóně příliš nedaří. Když nastoupil na levém kraji obrany, byl pro mužstvo daleko platnější. Vzhledem ke kalamitní situaci ve středové řadě hostí, která je decimována zraněními, bude asi jeho role v mužstvu v nejbližších dnech spíše ofensivnější.

Sulley Muntari – 6 : Nejlepší ze záložníků. Při absenci Vieiry a Cambiassa měl převzít vůdčí úlohu ve středové linii Interu. Jaká smůla pro něj i celý tým, že i on musí čelit zranění. Z trávníku byl odnesen v 54. minutě na nosítkách a díky nataženému stehennímu svalu si nezahraje dva týdny.

Dejan Stankovič – 5 : I jeho potkaly v závěru utkání svalové problémy a křeče. V tomto případě to snad nějakou delší pauzu za následek mít nebude. Znamenalo by to totiž jediné, přesun Burdissa a Chivua do zálohy, a toto řešení, jak už víme z předchozích sezón, rozhodně šťastné není. Dejan navíc v posledních týdnech hraje poněkud lépe než dříve. S tvorbou hry to sice není nějak slavné, ale alespoň bojuje a snaží se o častou střelbu.

Adriano – 4 : Jeho výkon v prvním poločase stál takříkajíc za „starou bačkoru“. Připravil sice jednu nebezpečnou palebnou pozici pro Ibrahimoviče, to bylo však z jeho strany vše. Dále se jen bezmyšlenkovitě toulal po hřišti, občas se pokusil o kličku, ale vždy bezúspěšně. O poločase byl střídán a svou frustraci z nepovedeného zápasu si šel podle italských bulvárních deníků vybít do milánských nočních podniků. Patrně bude vyřazen z kádru pro zápas s Fiorentinou. Pokud je pravda to, co se píše v novinách, tak zcela po právu.

Zlatan Ibrahimovič – 7 : Jako jediný útočník si za nedělní představení zaslouží pochvalu. Bojoval, byl neustále v pohybu, chtěl míč, střílel, centroval, prostě ho bylo plné hřiště. Sám ale na všechno nestačil. V prvním poločase se krásně obtočil kolem Ferrariho a nebezpečně pálil těsně nad hostující branku. Dostal se i do samostatného úniku, špatné zakončení ho ale v tomto případě nemuselo mrzet, protože se nacházel v postavení mimo hru. V 52. minutě po rohovém kopu scházely jeho hlavičce jen centimetry, a mohla skončit v síti.

Ricardo Quaresma – 6 : Své místo musel uvolnit o poločase Obinnovi, přesto jeho výkon v první pětačtyřicetiminutovce snesl určitá měřítka. Rozhodně byl na hřišti znát. Konečně se mu dařilo obcházet protihráče v situacích jeden na jednoho. Jen ty pokusy o střelbu jsou stále dosti marné. Podle mého názoru však bylo jeho střídání poněkud ukvapené.

Mario Balotelli – 5 : Soupeře sice lehce obcházel, nějaký viditelný užitek z toho však nedokázal vytěžit. Snad jen vykartování Juriče na jeho osobě můžeme považovat za plus. Nedostal se k zakončení, ani k nebezpečným centrům. Ať už bylo jeho úlohou na trávníku cokoli, rozhodně ji neplnil. Na druhou stranu hru viditelně oživil a nebál se chodit do už výše zmíněných soubojů jeden na jednoho. Svou úlohu nezvládl spíše po taktické stránce.

Victor Obinna – 6 : Hned po minutě svého pobytu na hřišti obešel dva protihráče a následně nepřesně zakončoval. Často měnil působiště své hry. Chvíli se proháněl podél levé postranní čáry, za pár minut byl zase vidět na pravé straně. Málem připravil gólovou pozici pro Julia Cruze. Proti Fiorentině bych si ho dokázal představit v základní sestavě.

Julio Cruz – 4 : O jeho pozičním selhání už bylo napsáno hodně. Po utkání se navíc údajně pohádal s Mourinhem a jeho pozice v mužstvu tak není příliš růžová. Konflikt mezi těmito dvěma muži se snad brzy vyřeší. Cruz rozhodně nepatří k těm fotbalistům, kteří by svému kouči nějak odmlouvali nebo nesnesli vysedávání na lavičce náhradníků. Snad začne Poncharello zase brzy trápit spíše soupeřovy obrany, než vlastního trenéra.

Autor: Jaroslav Vychodil