Mourinho: Jsme v perfektní kondici

Mourinho

12/09/08 – José Mourinho se rozpovídal před blížícím se ligovým duelem s Catanií.

Inter do nadcházejícího duelu nevstupuje zrovna v ideálním rozpoložení. Máte z toho obavy?

“Ne, jsme v perfektní kondici. Pro mě to bude velmi těžké vybrat základní jedenáctku. Pouze Jimenéz a Stankovič nejsou schopní nastoupit. V A týmu je dvacet devět hráčů, Bolzoni a Santon jsou samozřejmě součástí kádru. K dispozici mám 26 hráčů. A pouze jedenáct jich může hrát + sedm na lavičku. Jsme v dobrém stavu. Mluvil jsem telefonicky s hráči z Jižní Ameriky, kteří se vracejí ze zápasů kvalifikace MS. Potvrdili mi, že jsou v pořádku a chtějí hrát. Všechno je o.k.“

Bude Santon debutovat?

„Ne, nemyslím. Myslím, že nastoupí Maicon. Po psychické stránce je velmi silný. Dnes ráno přiletěl a řekl mi, že chce hrát. A když mi toto hráč řekne, nemám důvod mu nevěřit.“

Vidím, že to máte promyšlené. Nechcete mi tedy sdělit základní sestavu?

“Ne. Dnes ne.”

Ani šest či sedm jmen?

“Hm... Maicon bude určitě hrát, protože jsem to již řekl. Dále Maxwell, Muntari, Ibra a Quaresma. Nyní máte skvělý titulek: “Quaresmův debut”... Cordoba a Materazzi? Také mám Burdissa a Chivua.”

Bude zde nějaký rozdíl mezi Vaším debutem na San Siru v utkání SuperCupu, či domácím debutu v Serii A?

“Ne, to je to samé.”

Před prvním zápasem se Sampdorií jste řekl, že z remízy nebudete dělat drama. Znamená to i pro zítřejší zápas, nebo jdete tvrdě za vítězstvím?

“Porážka není nikdy drama. Na světě, nebo ve společnosti je mnoho jiných dramat. Když tým remizuje, či dokonce prohraje, není to žádné drama. Nicméně, chceme zvítězit. Musíme zvítězit a myslím, že zvítězíme, protože jsme lepší. Ať už jako tým, či jako individuality. Musíme zvítězit.”

Ale nebude to lehký zápas, stejně jako to nebude jednoduché proti Kypřanům v Lize Mistrů...

“Ve fotbale nikdy nevíte. Nikdy nemůžete říci, že to bude jednoduché, protože protivník se dobře připraví, má dobrého trenéra a kvalitní hráče. Hrát proti Interu na San Siru je pro každého extra motivace navíc. Nikdy nevíte, co se může přihodit. Nemůžu říci, že v první půli vstřelíme tři góly, zápas bude lehký, nebo naopak těžký. Respektujeme soupeře a víme, že pro něj je to důležitý zápas. Ale přemýšlíme o vítězství.”

V kádru máte dva Portugalce. Figa, velkého hráče, a Quaresmu, potenciální hvězdu.

“Quaresma k nám přišel s velkou motivací. V Portgalsku dokázal vše, co se dalo. Chtěl víc, v národním týmu byl jediný, který hrál portugalskou ligu. Chtěl se zlepšit po fotbalové stránce a přišel do Interu, aby vítězil. Je to hráč beze strachu, již v 18 letech hrál v Barceloně, důležitá zkušenost, která mu dodala sebedůvěru. Hovořil jsem s ním, Ricardo ví, že to nebude jednoduché hrát za Inter, protože je zde mnoho skvělých hráčů. Je připraven bojovat o místo v sestavě. Pro každého je skvělé s ním nastupovat bok po boku, protože je to hráč, který připraví velké množství branek pro své spoluhráče. Kdybych byl střední útočník, chtěl bych Quaresmu ve svém týmu. Luis Figo je gentleman fotbalu. S radostí přivítal Quaresmu a pomohl mu. Figo je pro Quaresmu idol, protože když byl Quaresma malý, Figo byl již velký hráč. Máme Luise, Manciniho a Quaresmu. Tři hráči, dva volné posty. Pro ně je lehké pochopit, že nemůžou pořád hrát. Ale zároveň vědí, že jsou hráči, kteří mi dodávají tolik potřebnou jistotu.”

Kdo bude chytat? Julio Cesar, nebo Francesco Toldo?

“Zvolil jsem Julia Cesara.”

Velkým klubům se stává, že se jejich opory často zraní během reprezentačních zápasů. Co myslíte?

“To je úděl velkých klubů. Když mi Paolo Viganò poslal minulou středu ve 21:30 zprávu, informoval jsem svou ženu, že se právě zranil jeden z našich hráčů. Nikdy nevíte, co se může stát, když máte osm či devět reprezentantů. Jsem šťastný, že zranění Dejana Stankoviče není tak vážné jako Essiena. Bezprostředně po zápase se hovořilo o operaci křížových vazů. To by znamenalo konec sezóny, ale nyní jsme šťastní, že to není tak vážné a Dejan bude za čtrnáct dní v pořádku. Nic s tím prostě neuděláte.“

Byly zde takové návrhy, jako odehrát tyto mezinárodní zápasy během jednoho období…

“To nejsou věci, kterými bych se musel zabývat. Jsem klubový trenér. V tuto chvíli nechci trénovat národní tým. Chci se dobře adaptovat. Například, Marcello Lippi měl nápad, začít ligovou soutěž o něco dříve, aby se hráči dostali do lepší formy, před mezinárodními zápasy. Jestliže italská fotbalová federace na to přistoupí, nebudu mít s přizpůsobením se tomuto rozhodnutí žádný problém.“

Marcello Lippi řekl, že na to, povolat Maria Balotelliho do reprezentačního A-týmu, je trochu brzy. Ale v mnoha jiných zemích jsou takto mladí hráči povoláváni. Nicméně, vy znáte schopnosti Maria Balotelliho lépe. Je to slabina italského fotbalu?

“Ne. Marcello Lippi je skvělý trenér. Má reprezentaci na starost a má velké trenérské kvality. On rozhoduje. Já pracuji pro Inter. Být u klubu je jiné, než u reprezentace. Balotelli je klenot Interu. Já jsem jako trenér odpovědný za rozvoj hráčů, ale cítím odpovědnost i v jiných oblastech.“

Pokusíte se, aby se hráči zaměřili myšlenkami na zítřejší duel, a zkusíte, aby nemysleli na utkání Ligy Mistrů?

“To je jejich problém. Ne můj. Jestliže neodvede hráč zítra dobrý výkon, nenastoupí v Lize Mistrů. Pro mě je to lehké. Trenér ocení správný přístup hráče k zápasu. A když má široký kádr, může udělat změnu, když hráč není ve formě. Myslím, že je to jasné, to je důvod, proč si myslím, že jsou hráči na zítřek dostatečně motivováni.”

Adriano se zdá být dostatečně namotivován. V interview pro televizi Sky o Vás hovořil s velkou chválou...

“Znám Adrianovu situaci. Pracoval velice dobře. Je trochu unavený, protože tento týden tvrdě pracoval, a minulé dva týdny netrénoval. Máme spolu pěkný vztah, je mezi námi jasno. Když s ním potřebuji mluvit, nepotřebuji žádné prostředníky. Hovoříme spolu jako dva přátelé. Jeden starší, s větší životní zkušeností, a druhý mladší. Náš vztah vidím pozitivně, ale svět je plný slov. Slova ve fotbale nic neznamenají. Chci vidět Adriana předvádět na trávníku skvělé výkony každý zápas, ne skórovat v jednom zápase a potom dva měsíce paběrkovat.“

Ovlivní nadcházející zápas v Lize Mistrů složení základní sestavy v zítřejším duelu proti Catanii?

“Nechci myslet na úterní zápas, ale musím. Moje myšlenka je taková: hráči musí myslet na zítřejší zápas, zatímco já se můžu zaobírat oběma duely. Dva nebo tři hráče bych mohl šetřit na úterý.”

Objevil jste v týmu Catanie některé nebezpečné hráče?

“Dávám přednost tomu, abychom se soustředili sami na sebe. O zápasu Inter-Catania toho bylo řečeno již tolik, jako by šlo o semifinále Ligy Mistrů. Chci se bavit o mém týmu, který, pokud bude hrát to, co je v jeho schopnostech, tak zvítězí.”

Bývalý hráč Interu, Walter Zenga, bude zítra na lavičce Catanie...

“Jsem potěšený. Pro něj to nebude jednoduché. Je to legenda Interu proto, co vše v jeho dresu dokázal. Bude to pro mě čest, potřást si s ním před zápasem rukou. Budu velmi potěšen, jestli ho fanoušci pěkně přivítají, on si to zaslouží za to, co pro Inter udělal.”

Řekl byste něco o násilí na italských stadionech?

“Situaci zde neznám moc dobře. Je mi líto, že stadiony nejsou plné. Pro trenéra je těžké přijít do Itálie z Anglie, kde stadiony jsou plné lidí, kteří se chodí fotbalem bavit, a pochopit situaci zde. Je příliš brzo na poznámky a jiné komentáře. Fotbal bude vždy sociální a společenský fenomén. Politici by měli stát v čele těch, kteří hledají řešení. To je vše, co k tomu mohu říci.”

V prvních dvou soutěžních zápasech hrálo mnoho hráčů na postech, na které nejsou zvyklí. Uvidíme tedy zítra poprvé “Mourinhův Inter”?

“Bude to poprvé, co nebude Cambiasso hrát stopera. To je důležité. Budeme hrát se dvěma opravdovými stopery. Neříkám, že Cambiasso hrál proti Římu a Sampdorii špatně, ale poprvé bude obrana složena z Maicona, Maxwella a dvou klasických stoperů. To je dobrá zpráva. V obraně máme skvělou organizaci. Co se obrany týče, pracuje tým skvěle. Musíme se ještě zlepšit v presinku. To je, co se ofenzivy týče, velice důležité. Máme tři krajní záložníky a Balotelliho, který zde také může hrát. Máme čtyři střední útočníky, Cruz může hrát také podhrotového hráče. Je škoda, že se zranili Jimenez a Stankovič. Ale i tak mám spoustu možností.”

Zenga prohlásil, že Mourinho je skvělý kouč, a dodal, že v Itálii je mnoho dalších skvělých trenérů...

“Možná rumunští trenéři říkají to samé, když přijede do Rumunska.”

Očekáváte, že se AC Milán po nepovedeném startu dostane do potíží?

“Milán není v potížích. Sice prohráli doma s Bolognou a také nějaké přátelské zápasy. V lize mají o bod méně než Inter, Řím, Juventus a Fiorentina. Nemyslím, že je to nějaké drama, a také nemyslím, že to bude takhle pořád. Liga je dlouhá.“

Autor: Michal Müller

Zdroj: inter.it

261x
FC INTER MILANO - Cechia nerazzurra (Version 9.0)
© 1998 - 2022 fcintermilano.com / redakce@fcintermilano.com
Stránka českých a slovenských fanoušků italského fotbalového klubu Inter Milán / Unofficial fan site
Kopírování textů, zveřejňování a jakékoliv další použití na internetu je povoleno pouze s uvedením zdroje www.fcintermilano.com.
Privace Policy