Jeden poločas na vítězství stačil

Inter

07/10/07 (Inter-ol) - Inter Milán pokračuje ve své vítězné sérii a na domácím hřišti porazil Neapol 2:1. Udržel se  v čele Serie A a zůstane tomu tak i během reprezentační přestávky. Rozhodující náskok si domácí vypracovali v prvním poločase, kdy svého soupeře předčili výbornou rychlou kombinační hrou. Vypracovali si snad 6 vyložených brankových příležitostí, dvě z nich proměnili a o výsledku zápasu bylo v podstatě rozhodnuto. Bylo to čtvrté úspěšné utkání černomodrých v řadě, Inter se tedy zřejmě naladil na vítěznou vlnu z loňské sezóny. Ucházející je i předvedená hra, a proto doufám, že vše bude dobře pokračovat i po návratu hráčů z reprezentačních srazů. To už by se do sestavy Nerazzurri mohli vrátit i marodi Materazzi s Vieirou, čímž by síla milánských měla ještě vzrůst. Takže se máme jistě na co těšit.

Inter - Neapol 2:1

Nováček z Neapole figuroval před utkáním v Miláně na velice lichotivém 6. místě tabulky, a proto se nečekal žádný lehký zápas. Možná i kvůli tomu nedostal očekávané volno magický Zlatan Ibrahimovič a i přes velice náročný program posledních dní nastoupil v základní sestavě. Vedle něj dostal příležitost v útoku Julio Cruz a využil ji bezezbytku. Dvěma brankami rozhodl zápas a přitom nebyl daleko od dovršení čistého hattricku. Zdá se, že útok je nyní největší zbraní Interu. Pět velice kvalitních střelců v kádru garantuje, že i v případě zranění či únavy může trenér Mancini použít hráče z lavičky, který je schopný okamžitě střílet góly. Jaký je to rozdíl oproti konkurenčnímu AC, které při zranění Ronalda musí spoléhat na impotentního Gilardina a za zenitem hrajícího Inzaghiho.

První poločas byl v podání domácích opravdu ukázkový a mohl skončit daleko větším rozdílem než jen 2:0. Černomodří se přesnými dlouhými míči dostávali za obranu soupeře a domácí útočníci tak mohli chodit do vyložených šancí. Hned do čtyř se dostal velice agilní Cruz. V prvním případě slabou střelou nechal vyniknout Iezza, za pár minut však již skóroval. V 36. minutě pak dostal další skvělou přihrávku od Dejana Stankoviče, výborně si zpracoval míč a nekompromisně zavěsil podruhé. V zápětí však promarnil svoji šanci na třetí branku, když při brejku a po skvělé nahrávce Figa, střílel jen těsně vedle hostující svatyně. Brankář Iezzo se ještě jednou vyznamenal při stoprocentní šanci Zlatana Ibrahimoviče, jehož samostatný nájezd zlikvidoval perfektním akrobatickým zákrokem. Záloha Interu pracovala skvěle a zásobovala Ibrahimoviče a Cruze až neobvykle přesnými pasy. Cesar, Figo i Stankovič prokázali, že poslat míč přes půl hřiště přímo na nohu útočníka není pro hráče Interu žádný problém.

V druhém poločase se Inter zatáhl více do hlouby pole a s vědomím dvoubrankového náskoku nechal hrát Neapol. Ta si zcela logicky vypracovala jakýsi platonický tlak, který však k šancím vůbec nevedl. Hra se začala kouskovat, útočníci černomodrých se zcela vytratili z hřiště. Skoro to vypadalo, jakoby Cruz se Zlatanem testovali maskovací zařízení pro vesmírnou loď Enterprice, úplně zmizeli z trávníku. Záložní řada velice málo držela míč, Nerazzurri prostě předváděli úplně jinou hru než v prvním dějství. Nezasvěcený divák si mohl myslet, že s Neapolí hraje spíše mužstvo Atalanty Bergamo, která vyznává stejnou barevnou kombinaci dresů jako milánský gigant. Do jediné příležitosti Interu se v druhé půli dostal Sauzo, ale kvůli špatnému zpracování míče střílel mimo. Tento honduraský střelec se v zakončení zatím spíše trápí a branku by potřeboval. O to víc mrzí jeho zahozená šance.

Zvolnění tempa během zápasu bylo však zcela pochopitelné. Domácí vedli o dvě branky, kontrolovali hru a neměli kam spěchat. Profesorský výkon se černomodrým však málem nevyplatil. V závěru zápasu přišel centr Hamšíka, Sosa přehlavičkoval Maxwella a rázem bylo 2:1. Tento gól přišel jako blesk z čistého nebe. Hned první vyložená šance Neapole skončila v naší síti a schylovalo se k dramatu. Inter však žádné další komplikace nepřipustil, bez obtíží držel míč daleko od brány Julia Cesara a pohodové vítězství si uhlídal.

Jednou z hlavních příčin horší hry v druhém poločase se zdá být nepochopitelné střídání Dejana Stankoviče za Nicolase Burdissa. Tento čistokrevný stoper a Manciniho oblíbenec byl nasazen opět do záložní řady. Spíš však figuroval jako třetí střední obránce. Inter tak hrál v podstatě v deseti. Neapol nebyla ani zdaleka tak nebezpečná, aby černomodří museli posilovat tímto způsobem obranou fázi. Do hry mohl jít sbírat zkušenosti spíše mladíček Pelé. V tomto zápase to ještě nic neznamenalo. O to víc znepokojující by bylo, kdyby se Mancini rozhodl Burdissa do zálohy nasadit i v nějakém těžším utkání. Jak to dopadlo ve Valencii máme zajisté všichni ještě v živé paměti. Trenér Interu svůj omyl v Burdissově postu zřejmě nevidí. Takže zbývá snad jen psát Mancinimu výhružné dopisy s textem „Burdisso je STOPER.“

Hodnocení :

Julio Cesar - 5 : Opět nemusel likvidovat moc pokusů soupeře. Stáhl ze vzduchu pár centrů, vcelku však působil nejistě. Jeden vysoký míč divně boxoval před sebe. Při obdržené brance nejdříve udělal dva kroky v před, aby si pak své vyběhnutí rozmyslel, což je při centrovaném míči zásadní chyba.

Javier Zanetti – 7 : Po vypršení Maiconova trestu čeká Manciniho velké dilema. Koho postavit na pravého beka. Pravděpodobně to bude opět brazilský internacionál. V tom případě však vznikne problém kam s naším kapitánem, kterému post pravého obránce sedí daleko víc než alternativa v záloze. Dnes podal opět uspokojivý výkon.

Ivan Cordoba – 6 : Míč ho dnes občas přeletěl a jeho chybičky museli napravovat jeho kolegové. Průměrný výkon.

Walter Samuel – 6 : Nejlepší útočník soupeře Lavezzi byl velice aktivní, Samuel si s ním však dokázal poradit a nepustil ho do jediné vyložené šance. V tomto zápase neměl moc příležitostí vyniknout, přesto by se dalo říci, že se již stal jasným členem základní sestavy Interu.

Cristian Chivu – 7 : Obecně platí, že je lepší než Maxwell co se týče obrané hry, směrem dopředu však méně průbojný. Dnes tomu tak nebylo. Byl dobrý v obou činnostech. V defensivě vypíchl hodně balónů, byl také hodně aktivní v útočení, měl často míč a nebezpečně centroval. Podal dobrý výkon, jen škoda jeho zranění. Mám strach, aby nepřevzal roli „pana skleněného“ v sestavě Interu.

Luis Figo – 7 : Pochvalme u něj letní přípravu, protože jeho kondice je obdivuhodná. Opět odehrál celé utkání, což je v nabytém programu skoro zázrak. Dnes oprášil něco ze svého starého umu a obránce soupeře motal skvělými kličkami. Jednou vyslal Cruze do stoprocentní šance. Parádní příležitost vytvořil i pro Suaza.

Esteban Cambiasso – 8 : Střelbu a tvorbu hry v tomto zápase přenechal jiným, přesto byl výborný. Motor středu hřiště. Akce zakládal s neomylnou přesností. Po návratu Vieiry snad jeho výkony půjdou ještě více nahoru.

Dejan Stankovič – 6 : Hra lepší než v minulých zápasech, ale stále to není ono. Sice si ve středu hřiště více dovolil, nádherným pasem přihrál na druhý gól Cruzovi. To však bylo z jeho strany vše.

Cesar – 5 : Střídal světlé momenty s těmi slabšími. Založil akci vedoucí k první brance. Nádherně našel Zlatana přes polovinu hřiště. Zbytek jeho dotyků s míčem však končil nepovedenou kličkou nebo přihrávkou. Snad to byl jen ojedinělý výpadek formy.

Zlatan Ibrahimovič – 7 : Věřte nebo nevěřte, kouzelník nedal gól. Možnost k tomu měl, ale svoji střelu z bezprostřední blízkosti poslal jen do gólmana. Na druhou stranu vymyslel branku pro Julia Cruze, když mu uličkou přes čtyři protihráče zázračně prostrčil míč. V závěru si vysloužil aplaus publika. Asi 30 vteřin si jen tak kličkoval u rohového praporku mezi pěti hráči Neapole. Fantazie.

Julio Cruz – 8 : Poncharello potvrdil pověst střelce. Rozhodl o výhře dvěma góly a měl velice blízko k hattricku. Podal dobrý výkon. Hlavně v první půli. Byl nejnebezpečnější Interista. V druhém poločase se přizpůsobil hře týmu a vytratil se.

Maxwell – 4 : Neodehrál příliš povedený poločas. Nic nevymyslel a ještě neubránil Sosu při obdržené brance. Byla na něm vidět únava. Přeci jen v poslední době nastupoval nepřetržitě. Snad si během delší pauzy odpočine.

Nicolas Burdisso – 5 : Hrál něco mezi stoperem a defensivním záložníkem. Na trávníku byl však zbytečný. Kdykoli byl u míče, tak poslal přihrávku dozadu. K jeho hře v záložní řadě se už snad ani není třeba vyjadřovat. Na obranu tohoto Argentince se však musí říct, že to není jeho chyba. Málokterý obránce je schopný zahrát v záloze. Stoper je to výborný, snad na svém postu dostane více příležitostí.

Autor: Jaroslav Vychodil