Převaha v oslabení přinesla jen bod

Ibrahimovič

27/01/08 (Inter-ol) - Inter Milán po dlouhé době nevyhrál zápas Série A, v Udinese pouze remizoval 0:0 a jeho náskok v čele tabulky se ztenčil na pět bodů. Jeho velký konkurent v boji o Scudetto AS Řím totiž včera porazil na vlastním trávníku nebezpečné Palermo.

Udinese - Inter 0:0

Bezbrankový výsledek můžeme považovat za ztrátu černomodrých. Hlavně v druhém poločase totiž byli hosté jasně lepším týmem a měli spoustu možností, jak utkání rozhodnout a dovést do vítězného konce. A to i přes to, že opět dohrávali v deseti hráčích. Tentokráte byl vyloučen Cesar, který dostal překvapivě přednost v základní sestavě před Jimenezem a uzdraveným Vieirou. Během 21. minuty uviděl dvě žluté karty a musel předčasně do sprch. První napomenutí mu sudí udělil zcela po právu, brazilský internacionál byl pozdě u útočníka soupeře a úmyslným faulem zastavil jeho další postup na branku Julia Cesara. Podruhé se však žlutilo a následně červenalo za poněkud sporných okolností. Cesar sice ostrým zákrokem složil Pepého, avšak ze zpomalených záběrů bylo patrné, že trefil skluzem především míč.

Hráči Nerazzurri si tak již podruhé v tomto týdnu mohli vyzkoušet, jaké je to hrát v oslabení. Obě vyloučení byla natolik zbytečná, že to až svádí k myšlence, že se milánští nechávají vykartovat schválně, aby alespoň trochu italský fotbal zdramatizovali a vydělali si tak víc peněz na televizních právech. Vedení Interu mělo možná obavu, že by satelitní stanice přestaly zápasy černomodrých vysílat s odůvodněním : „Je to nuda, hladká vítězství mají malou sledovanost, raději budeme dávat telenovely, které jsou napínavější než fotbal.“

I kdyby tato spíše úsměvná teorie byla pravdivá, žádný efekt by úmyslná vyloučení stejně neměla. Inter totiž opět oslabení docela zvládl. Udinese sice mělo v prvním poločase územní převahu a hodně střelecký pokusů, všechny však mířily mimo tyče. Hráči domácích se vůbec dostávali často do nebezpečných pozic, aby však ohrozili Julia Cesara, potřebovali by snad na míči čip nebo nějaký lokátor, až na Di Nataleho pokus totiž všechny rány směřovaly na tribunu. V druhém dějství už iniciativu převzal oslabený Inter. A to díky jedinému muži, kterému říkají Il Genio. Když máte v týmu Zlatana, ani nevadí, že hrajete o deseti. Černomodří povětšinou útočili jen se třemi či čtyřmi hráči, přesto si byli schopni vypracovat velké šance. Stačilo míč dostat ke švédskému reprezentantovi a on už něco vymyslel. V 59. minutě dokonce vstřelil krásným lobem branku, rozhodčí mu však zcela nepochopitelně odpískal útoční faul a gól neuznal. Snad budou po tomto zápase umlčeni všichni kritici, kteří tvrdili, že milánští těží z nějaké zvláštní podpory rozhodčích. Je pravdou, že některé pokutové kopy Interu z poslední doby byly sporné, zvláště ty proti Laziu či FC Turín, ale nějaké tendenční připískávání za tím asi hledat nemůžeme.

K tomu, aby hosté i toto utkání dovedli do vítězného konce chybělo jediné, větši klid v koncovce. Cruz, Cambiasso, Ibrahimovič ani střídající Vieira nedokázali přetavit žádný ze svých pokusů v gól, a proto se dnešní soupeři rozešli smírně 0:0. Pozitivem však je, že se do kondice po zranění dostává jak Dejan Stankovič, tak Patrick Vieira. Záložní řada tedy bude opět soupeřům nahánět strach, stejně jako v loňském roce. A to dnes ještě nenastoupil tajný trumf Jimenez, kterého Mancini pravděpodobně šetřil na zápas v Turíně, kde se ve středu bude bojovat o postup do semifinále poháru. Snad to utkání Nerazzurri odehrají bez červené karty, pak by vítězství bylo určitě na dosah.

Hodnocení :

Julio Cesar – 7 : Lapil nebezpečný pokus Di Nataleho, byl velice rychle z branky při Maxwellově nepovedené „malé domů“, a zabránil tak Pepému ve skórování. Jinak moc práce neměl, hodně střel domácích šlo mimo. Pohlídal si však všechny nebezpečné centry a tým dnes podržel.

Nicolas Burdisso – 6 : Na začátku to vypadalo na další průšvih. Quagliarella si s ním na pravé straně hodně pohrával. Postupem času se však znatelně zlepšil, předvedl pár čistých obranných skluzů a dostal se do zápasu. Jen by to od něj chtělo více podpory útoku, což je u pravého obránce nezbytné, toho se však asi nedočkáme. Už aby byl v pořádku Maicon.

Ivan Cordoba – 7 : Párkrát zbytečně rychle odkopl míč a tím ho odevzdal soupeři, i když měl dostatek času na jeho rozehrání. Jinak jeho hra nebyla špatná. Skvěle dnes zvládal ofsajd systém. Dobře vystupoval a do postavení mimo hru chytil domácí útočníky hned několikrát.

Marco Materazzi – 8 : V druhém poločase se často řítilo větší množství hráčů Udinese jen na naše dva stopery. Tyto rychlé protiútoky ale vždy zastavil Matrix skvělým obranným zákrokem. Ve vzduchu vyhrával většinu soubojů a poprvé od svého vleklého zranění působil naprosto jistým dojmem.

Maxwell – 6 : V letošním ročníku už odehrál 1917 minut, což ho řadí společně s Cambiassem, Zanettim a Cordobou k našim nejvytíženějším hráčům. Únava už je na jeho výkonech opět znát. Nepodporuje útok tak jako dřív. I když v posledních utkáních to bylo ovlivněno hlavně vyloučeními. Svoji obrannou práci však až na drobné chybičky zvládá.

Javier Zanetti – 6 : Ač hrál v záloze, díky oslabení Interu musel spíše bránit. Hodně zachytával rozehrávku soupeře, na druhou stranu přes něj chodily často rychlé protiútoky domácích. V poslední třicetiminutovce se pokoušel opět o svá sóla s míčem, jednou byl hrubě faulován, tento zákrok však rozhodčí nepochopitelně nepotrestal žlutou kartou.

Dejan Stankovič – 7 : Překvapivě zvládl celý zápas a to ve vysokém tempu. Všem fanouškům černomodrých sice zatrnulo v prvním poločase, když se Il Drago po jednom skluzu chytil za nohu a už to vypadalo na další zranění. Naštěstí se Dejan po krátkém ošetření vrátil na trávník a v druhém poločase zdařile kombinoval s Ibrou. Jen škoda, že jeho časté centry z pravé strany nebyly delší a nenašly tak adresáta.

Esteban Cambiasso – 5 : Měl dvě vyložené šance. V prvním poločase po výtečné Zlatanově přihrávce pálil nad, v tom druhém nebezpečně hlavičkoval vedle brány Handanoviče. Z těchto pozic je zvyklý dávat branky. Bylo mu dnes také odpískáno dost nedovolených zákroků. V závěru byl střídán.

Cesar – 4 : Na základní sestavu v Interu prostě nemá. Jeho světlé chvíle ze začátku sezóny jsou nenávratně pryč. Dostat dvě žluté karty během jedné minuty je neodpustitelné. Těžko říci, proč dostal pro toto utkání od Manciniho důvěru. Nezbývá než věřit, že Vieira ještě neměl dostatečnou zápasovou kondici a Jimeneze si kouč šetřil na Juventus.

Julio Cruz – 6 : Jeho zabijácký instinkt dnes selhal. Mohl utkání rozhodnout už do 50. minuty. Dvakrát se ocitl zcela volný v dobré palebné pozici. Branku ale nevstřelil, úkol tedy nesplnil. Na jeho obranu je však nutno podotknout, že hrál většinu zápasu proti přesile zadáků Udinese.

Zlatan Ibrahimovič – 8 : Odehrál dobrý zápas. Nejdříve připravil tři superšance pro své spoluhráče. Jednu Cambiassovi a dvě Cruzovi. Poté se zapojil do zakončení sám a dvakrát tvrdou střelou těsně minul. Následně přidal branku, která měla platit a ještě u toho stačil, jako obvykle, kouzlit. Má opět obrovskou formu, snad si ji co nejdéle udrží.

Patrick Vieira – 7 : Zápasovou kondici prozatím nabírá po minutách, vždy však hru Interu celkem oživí. Při prvním dotyku s míčem sice zkazil rozehrávku, dále však už byl platným záložníkem a kdyby mu vyšla střela na konci utkání, mohl být hrdinou. Že by se jím stal třeba ve středu v Turíně?

Autor: Jaroslav Vychodil