Zlepšená hra pomohla udržet šestibodový náskok

Vieira

17/03/08 (Inter-ol) - Inter Milán porazil v zápase 28. kola Série A sicilský tým z Palerma a udržel si tak náskok v čele soutěže. Největší konkurent Nerazzurri v boji o titul, AS Řím, vyhrál velice těžké utkání nad AC Milán, a proto se body s Palermem mohou v konečném účtování jevit, jako velice důležité.

Inter - Palermo 2:1

Nedělní střetnutí přineslo pro samotný Inter mnoho pozitiv, ale také určitá negativa. V prvním poločase hráli černomodří pohledný útočný fotbal, založený na množství přihrávek po zemi. Fotbal, jenž je zdobil v úvodu sezóny a díky kterému vyhrávali zápasy jak na běžícím páse a vybudovali si tak náskok v lize. Zdá se, že postupem času se Interu vrací forma. Je schopen tuto hru předvádět i proti relativně silným soupeřům. Může to být způsobeno tím, že roste výkonnost hráčů, kteří nějakou dobu laborovali se zraněním, jako jsou například Julio Cruz, Luis Figo či Patrick Vieira. Zatím by však byla chyba hráče Nerazzurri přechválit, odehráli teprve druhý relativně povedený zápas v řadě, nechme se překvapit, zda se budou dále zlepšovat.

Co však po tomto zápase musí fanoušky černomodrých vcelku znepokojovat, je fakt, že se stále více začínají projevovat spory mezi trenérem Mancinim a jednotlivými hráči. Ba co je nejhorší, hráči tyto neshody začínají řešit zcela nevhodným způsobem. Místo toho, aby si vše vyříkali v kabině, dělají teatrální gesta, která může vidět celý svět. To, jestli Luis Figo opravdu odmítl naskočit do zápasu s FC Liverpool se pravděpodobně nikdy nedozvíme. Zlatanovu reakci po vystřídání v utkání proti Palermu však zhlédly tisíce diváků u televizních obrazovek. Švédský reprezentant si po celou cestu z hřiště cosi mumlal pod čerstvě narostlé vousy, navíc když míjel Manciniho, ani se mu nepodíval do očí, o podané ruce už vůbec nemohla být řeč. Toto chování již bylo v minulosti kritizováno u Adriana nebo Vieiry. U Ibrahimoviče je však navíc naprosto nepochopitelné. Co on může mít proti Mancinimu? Vyhrál italský titul, stal se možná i díky šedovlasému kouči jedním z nejlepších útočníků na světě. Pokud je zdravý, tak hraje snad v každém zápase a málokdy střídá. Jeho nedělní chování bylo spíše chováním rozmazleného kluka, než velkého fotbalisty.

Ale zpět k zápasu. Jak už bylo řečeno, domácí sehráli dobrý první poločas. Ujali se rychlého vedení po kombinaci Ibrahimoviče s Vieirou. I po vstřelené brance se dál tlačili do útoku, nerozhodilo je ani velice smolné vyrovnání, kdy si srazil Juliem Cesarem vyražený míč do vlastní sítě Marco Materazzi. Hned vzápětí totiž mohl vyrovnat výborný Vieira, když trefil krásnou ranou břevno, dorážejícímu Jimenezovi pak nebyla branka správně pro postavení mimo hru uznána. Chilský internacionál se dočkal o pár minut později, když mazácky uklidil do sítě Maiconovu přihrávku.

V druhém poločase už tempo hry znatelně opadlo. Inter se soustředil na udržení těsného náskoku a vyrážel k rychlým brejkům. Palermo si za celé utkání vypracovalo jedinou vážnou šanci, kterou ale v 83. minutě Jankovič nedokázal proměnit. Stejně tak dopadli na druhé straně Figo se Zlatanem, a tak utkání skončilo vítězstvím domácího mužstva 2:1. Na konci střetnutí však přeci jen bylo trošičku rušno. Lokty některých hráčů Palerma totiž mířily proklatě vysoko a Materazzi si tak dvakrát poležel na trávníku San Sira. Při jednom ze zákroků soupeře dostal ránu do spánku a pár vteřin ležel zcela bez hnutí. Vypadalo to opravdu hrozivě, tedy aspoň do doby, než byl Matrix na nohou a začal svým typickým způsobem po italsku rukou gestikulovat směrem k hráči Palerma. Právě v tento moment bylo jasné, že je s italským reprezentantem vše v pořádku. V pořádku byl tentokráte i výkon rozhodčího, takže se všichni mohou soustředit na středeční zápas Interu v Janově. Souboj o titul bude možná ještě napínavý, a proto by bylo skvělé, kdyby se černomodrým podařilo na horké půdě tamního FC vyhrát.

Hodnocení :

Julio Cesar – 5 : Vyrobil další hrubku, která mohla stát Inter body. Neudržel prudkou střelu Miccoliho, skvěle sice zasáhl proti dorážejícímu Simpliciovi, bohužel odražený míč poslal do sítě Marco Materazzi. Celá situace by však nevznikla, kdyby se první střelu Palerma podařilo brazilskému brankáři zkrotit. Jinak příliš práce neměl. Chytil jednu nebezpečnou hlavičku po standardní situaci, stáhl ze vzduchu pár centrů, dále se v bráně víceméně nudil.

Maicon – 7 : Předvedl dobrý výkon. Nejen, že nahrál na druhou branku Jimenezovi, ale byl po celý zápas aktivní, nebezpečně centroval a tvořil šance. Obecně mu vyhovují takovéto zápasy, kde nemusí mnoho bránit.

Nicolas Burdisso – 6 : Jeho zkrat ze zápasu proti Liverpoolu ho nějak nepoznamenal a odvedl dobrou práci. Potvrdil, že na stoperovi umí zahrát. Jen jednou neuhlídal hlavičkujícího Jankoviče. Na druhé straně mohl sám vsítit branku, když po rohovém kopu poslal míč hlavou těsně vedle Fontanovy pravé tyče.

Marco Materazzi – 6 : V tomto utkání mnoho ran rozdal, ale ještě více jich musel přijmout. Po faulu Cavaniho bude mít na hlavě ještě nějakou dobu památku na tento střet. Jinak proti Palermu žádnou chybu neudělal, hlídal si útočníky soupeře velice pečlivě, obávaný Amauri se přes něj do žádné šance nedostal.

Cristian Chivu – 8 : Jeho hra se mi velice líbila, nezkazil skoro žádnou přihrávku, čistě odebíral míče a dokázal často zakládat rychlé protiútoky. Prokázal přesně ty kvality, které levý obránce musí mít. Po dobu Maxwellova zranění bych ho nasazoval na tento post častěji. Alespoň se na pozici stopera uvolní místo pro zatím výborného Rivase.

Patrick Vieira – 8 : Je ve formě a to může být rozhodující faktor při boji o titul. Vstřelil krásný gól po akci, kterou sám založil. Jednou nebezpečně hlavičkoval těsně vedle a v 27. minutě napálil nádhernou ranou břevno Fontanovy svatyně. Byl hnacím motorem naší zálohy, tak jak jsme tomu byli zvyklí v minulém ročníku. Snad mu fazóna vydrží co nejdéle a vyhne se jakémukoli zranění.

Esteban Cambiasso – 5 : Velký kontrast s Vieirou. Oproti francouzskému reprezentantovi Estaban formu naopak vůbec nemá. Není v zápase skoro vidět, působí nevýrazným dojmem. Sice nic viditelného nezkazí, ale na druhou stranu ani nic nevymyslí. Kde jsou jeho nebezpečné střely a chytré přihrávky z úvody sezóny? Spíše než jimi se nyní prezentuje nepřesnou rozehrávkou.

Javier Zanetti – 6 : V úvodu utkání nenavázal na výborný výkon proti Liverpoolu, nebylo to však třeba, dobře hráli jiní. Ve druhém poločase, kdy už bylo nutné hru zklidnit a zpřesnit, se opět ukázal jako pravý kapitán a rozdával dobré přihrávky.

Luis Jimenez – 7 : V Ternaně s každým dobrým výkonem toho mladíka připočítávají další Eura k ceně, za kterou ho v červenci Inter pravděpodobně vykoupí. A za ten nedělní si jich mohli přihodit docela dost. Jimmy vstřelil dvě branky. První mu nebyla uznána, zato ta druhá stála za to. Krátkou stahovačkou oklamal v pokutovém území soupeřova obránce a chladnokrevně zakončil do protipohybu gólmana.

Julio Cruz – 6 : Často se dostával do koncovky, jen v ní působil trochu neohrabaně. Jednou odhlavičkoval míč lépe postavenému Vieirovi, v 20. minutě nestačil zužitkovat dobrou Jimenezovu přihrávku a balón si nechal ukopnout dříve, než dospěl k zakončení. Tvoření šancí mu šlo o něco lépe, připravil dobrou pozici pro Vieiru a v druhém poločase i pro Zlatana.

Zlatan Ibrahimovič – 6 : Jeho nahrávka obloučkem na první Vieirův gól byla excelentní. Bohužel to byl jeho nejlepší moment v zápase, který si odbyl už v 5. minutě střetnutí. Ve zbytku prvního poločasu byl skoro pořád bez míče. V tom druhém sice vytvořil dobrou palebnou pozici pro Figa a také sám vyzkoušel pozornost brankáře hostí, jinak však příliš nebezpečný nebyl.

Luis Figo – 7 : Jako střídající hráč ofensivu Interu bezesporu oživil. Dvakrát nebezpečně pálil, kličkoval, dokonce chodil i do skluzů. Občas to vypadalo, že má míč snad přilepený ke kopačce, soupeř mu ho nedokázal odebrat ani když byl v přesile. Příště bych už ho rád viděl opět v základní sestavě.

Autor: Jaroslav Vychodil