Meazza bouří! Inter dělí od titulu jedna výhra

Cruz

28/04/08 - Inter Milán porazil v domácím utkání 35. kola Série A Cagliari 2:1 a k vysněné obhajobě titulu mu schází už pouhé tři body. Ty navíc může získat za týden v zápase s městským rivalem AC Milán. Slavit Scudetto bezprostředně po utkání s Rossonerri, to by byl asi ten nejkrásnější konec sezóny, jaký by si fanoušci černomodrých dovedli představit.

Inter - Cagliari 2:1

Na San Siru se v sobotu odehrál zápas, ve kterém domácí fotbalisté útočili ve vlnách. Chvílemi to vypadlo, že o hru nejeví přílišný zájem, neběhali, nechodili do soubojů a spíše si přihrávali na krátkou vzdálenost a do útočení se moc nehnali. V každém z obou poločasů však měli jednu patnáctiminutovku, kdy přidali, zatlačili svého soupeře, vypracovali si množství šancí a skórovali. Divákovi se tak mohlo zdát, že Inter hrál přesně to, co potřeboval. Ve chvíli, kdy Cagliari na začátku zápasu několikrát velmi nebezpečně zahrozilo prostřednictvím Matriho, si hráči domácích uvědomili, že stání na místě jim zápas nevyhraje.

Nerazzurri po špatném úvodu tedy naprosto změnili svůj dosavadní přístup ke střetnutí a začaly přicházet šance. Do nich se dostávali hlavně agilní Balotelli a Cambiasso, v zakončení však uspěl až ten, od nějž se to nejvíce očekává, ostrostřelec Julio Cruz. Po nádherném centru od Patricka Vieiry přehlavičkoval Bianca a poslal domácí do vedení. Od tohoto momentu se černomodří opět zatáhli a nechali hrát soupeře, Cagliari ovšem už nebezpečné nebylo, zápas se tak stal nudným, fanoušci si na stadionu užívali spíše slunečného počasí, než nějaké nervy drásající podívané. Vzrušení znovu přišlo až v 75. minutě, kdy přišla druhá vlna útoku s krycím názvem „Operace Scudetto“. Během několika chvil měli superšance Cruz, Balotelli, Suazo a Crespo. Branku však vstřelil až střídající tvrďák Marco Materazzi, pro kterého to byla teprve první trefa v letošní sezóně.

Náležitě ale svůj gól oslavil, a nejen on, slavilo celé San Siro. Na stadionu byl přímo rachot, asi největší v letošní sezóně. Matrix padl do náručí již vystřídanému Dejanu Stankovičovi, z tribun se ozývalo radostné Campióne, Campióne. Všem bylo jasné co tato trefa znamená, díky ní už je v podstatě jisté, kdo bude v tomto roce opět vládnout fotbalové Itálii. V závěrečné fázi utkání už se domácí opět zatáhli do defensivy, snažili se držet míč, kombinovat v obraně. Cagliari už nemělo síly na to zápas nějak zvrátit. V nastaveném čase sice tečovanou střelou dosáhl čestného úspěchu Biondini, to však bylo ze strany hostí vše.

Inter Milán tedy opět nepředvedl žádný exkluzivní fotbal, nerozdával krásu a jasně nepřehrál svého soupeře. Ovšem zvládl klíčové okamžiky střetnutí. V úvodu přežil bez úhony dvě obrovské šance hostí a pak sám udeřil. Vypracoval si nějaké příležitosti, dvě z nich dokonce přetavil v branku a tak zaslouženě zvítězil. K tomu, aby mužstvo vyhrálo dlouhodobou soutěž, jako je Série A, není potřeba oslňovat skvělými výkony po celý rok, mnohem důležitější je sbírat body, i když se třeba úplně nedaří. A to černomodří opět dokázali, ať už tento víkend, minulý týden proti FC Turín nebo vůbec ve většině svých představení v letošní sezóně. A proto si dovoluji tvrdit, že titul pro mistra Itálie bude ve správných rukou. Budou ho Nerazzurri oslavovat už v neděli nebo si budou muset počkat déle? No nechme se překvapit. Forza Ragazzi!!

Hodnocení :

Julio Cesar – 6 : Opět skoro bez práce, problémy za něj vyřešili jeho obránci, kteří na jeho svatyni moc střel nepustili. Obrovské štěstí měl ve 3. minutě, kdy jeho bránu netrefil ve velké šanci agilní Matri. Dokázal si pohlídat všechny centry soupeře a bezpečně je stahoval ze vzduchu. Za inkasovaný gól nemohl, střelu Biondiniho těsně před ním tečoval Burdisso.

Maicon – 8 : V posledních týdnech je ve skvělé formě. Jezdí podél pravé postranní čáry jako lokomotiva. V prvním poločasem byl nejaktivnějším hráčem domácích. Snažil se hodně útočit, centroval. V druhém dějství předvedl dokonce jeden ze svých typických průniků až do hlouby pokutového území, následně pak ale pokazil centr. Na této dovednosti by měl ještě zapracovat.

Nicolas Burdisso – 4 : Vstup do utkání měl naprosto tragický. Po jeho fatálních chybách z 3. a 6. minuty mohl Inter klidně prohrávat 2:0. V prvním případě nedůrazně přistoupil k Matrimu, který ho oběhl a ocitl se zcela sám před Juliem Cesarem. Při druhé situaci zase v souboji se stejným hráčem podklouzl a nestačil tak zastavit rodící se nebezpečný brejk. Naštěstí se útočníku soupeře dvakrát hrubě nepovedla koncovka a ani jednu ze svých šancí nedokázal proměnit. V druhém poločase se Burdissův výkon nepatrně zlepšil, předvedl pár čistých skluzů. V nastaveném čase však srazil míč do vlastní branky po střele Biondiniho, čímž završil svůj špatný výkon v tomto zápase.

Cristian Chivu – 6 : Cestovatel sestavou tentokráte odehrál utkání na místě stopera. Útočníci Cagliari ho však příliš nezaměstnali, a proto často vyvážel míč dopředu i z hlouby pole. Založil útočnou akci, po které pálil Cruz těsně vedle Capecchiho levé tyče.

Maxwell – 6 : Měl v zápase hodně prostoru na to, aby si s chutí zaútočil, bohužel ho nedokázal naplno využít. Směrem dopředu byl nevýrazný, domácí byli aktivní spíše a tradičně po Maiconově pravé straně.

Patrick Vieira – 7 : Nebyl tolik vidět, jako v předchozích zápasech, přesto opět výraznou měrou ovlivnil konečné skóre. V 22. minutě skvělým centrem za obranu vybídl ke vstřelení gólu Julia Cruze. Opticky to vypadalo, že se po trávníku jen tak loudá a nejeví velký zájem o hru, ve chvíli, kdy však mohl získat míč, udělal pár svých čapích kroků a už měl balón u nohy. Mohl si připsat více brankových asistencí, kdyby jeho spoluhráči proměnili jeho přesné pasy.

Esteban Cambiasso – 7 : Nejméně dvakrát se mohl zapsat mezi střelce, jeho pokusy, byť z nadějných pozic, však skončily hodně mimo. V zakončení se mu nevedlo, a proto se rozhodl, že bude příležitosti vytvářet spíše pro své spoluhráče, po jeho přihrávce střílel v druhém poločase těsně vedle Cruz.

Javier Zanetti – 8 : Opět se zachoval jako správný kapitán a vedl svůj tým vstříc důležitému vítězství. Bojoval, kličkoval, bránil, blokoval střely, nahrával a dokonce i jednou nebezpečně vystřelil. Dal tak vzpomenout na svou skvělou trefu proti AS Řím, tentokráte však projektil z jeho pravé nohy branku soupeře o pár centimetrů minul.

Dejan Stankovič – 5 : Člověk si klade jednu otázku. Jak špatně musí Drago zahrát, aby ho Mancini v nadcházejícím zápase nepostavil? Srbský reprezentant je naprosto z formy, na trávníku pokazí snad vše, na co sáhne, přesto má místo v základní sestavě jisté. Vrchol Dejanovi nemohoucnosti byl k vidění v 64. minutě, kdy se ocitl v dobré palebné pozici po Balotelliho přiťuknutí. Naprosto však selhal a Capecchi jeho pomalou střelu lehce chytil.

Julio Cruz – 8 : Ač letos oslaví čtyřiatřicáté narozeniny, je stále pro černomodré velice platným hráčem. Věřím, že tomu tak bude i v příštím ročníku. V tomto střetnutí opět vstřelil branku, ba co víc, dostal se do dalších šancí a zdařile kombinoval se spoluhráči. Skvěle si rozumí s bezmála o šestnáct let mladším Balotellim, dokáží si míč narazit přesně do nohy a lehce tak uvolňovat jeden druhého.

Mario Balotelli – 7 : V úvodu zápasu byl velice aktivní, několikrát nebezpečně pálil, bohužel vždy nad branku hostí. Postupem času se trochu vytrácel, v druhém poločase mu zřejmě došly síly. V momentě, kdy byl na trávníku nejméně vidět se paradoxně dostal do své největší příležitosti v utkání, v 77. minutě mu však stoprocentní šanci, kdy mladý Ital střílel osamocen z malého vápna, zázračně chytil gólman Capecchi.

Autor: Jaroslav Vychodil

Zdroj: FCInterMilano.com