První vítězství díky vlastním brankám Catanie

Maicon

15/09/08 - Inter Milán získal své první body v letošním ročníku Série A, a to po těsném vítězství 2:1 nad Catanií. Do tohoto střetnutí nastoupili svěřenci trenéra Joseho Mourinha s až nečekaně ofensivní sestavou. Portugalský kormidelník upustil od svého oblíbeného rozestavení 4-3-3 a poslal do hry hned čtveřici útočných hráčů: Ibrahimoviče, Balotelliho, Figa a debutujícího Ricarda Quaresmu.

Inter - Catania 2:1

Kdo však od těchto mužů a jejich spoluhráčů čekal nějakou fotbalovou smršť, musel být poněkud zklamán. Hra domácích často připomínala představení korejských házenkářek, obléhání soupeřovy svatyně vedlo jen k nepřesným centrům do pokutového území. A když ve 42. minutě uklidil míč za záda Julia Cesara v jediné šanci Sicilanů nekrytý Plasmati, nevypadalo to s Interem růžově. Nerazurri však měli více štěstí než Indiana Jones při cestě za pokladem. Zápas dokázali díky vlastním brankám soupeře otočit a připsali si tak důležité body do tabulky italské nejvyšší soutěže. Na jejích nejvyšších příčkách totiž zatím nenajdeme naše největší konkurenty v boji o Scudetto AC Milán a AS Řím, kteří i přes to, že v létě přivedli více posil, než je prstů na jedné ruce, rozdávají body jak na běžícím páse.

Samotný zápas začal pro černomodré nadějně. Vypracovali si územní převahu, kombinovali ve středu hřiště a míče chytře rozdávali do stran. Z mnoha centrů se však branka neurodila. Nebezpečně sice hlavičkovali Ibra a Balotelli, avšak netrefili se mezi tři tyče, které strážil gólman s bizardním jménem Bizzarri. Postupem času už začalo být útočení domácích stereotypní, obránci Catanie se shlukli kolem pokutového území, do něhož se skoro nešlo probojovat. Nerazzurri navíc velmi lehce ztráceli míče, ať už při rozehrávce nebo i ve finální fázi. Takový Zlatan Ibrahimovič v prvním poločase snad nacházel svými přihrávkami více soupeře než spoluhráče. A tak za jedinou velkou příležitost černomodrých můžeme považovat nepovedenou střelu Muntariho po centru Quaresmy.

Zákonitě tak přišel trest. Po jednom z rohovým kopů hostů přišel centr z levé strany, který uklidil do brány Plasmati, který velice lehce předskočil ghanského reprezentanta Muntariho. Do hlav fanoušků černomodrých se tak začala vkrádat myšlenka, že by Inter opět nemusel sezónu začít bodově úspěšně, stejně jako před rokem, kdy doma pouze remizoval s Udinesse. Tyto obavy však již o 30 vteřin později zažehnala nová akvizice v domácím drese, Harry Potter, Mustang, manekýn a idol dívčích srdcí v jednom – Ricardo Quaresma. Ke gólu mu však nepomohla ani hůlka malého čaroděje, rychlé koňské nohy či gel ve vlasech, ale byla to teč hostujícího obránce Mascary.

Závěr prvního dějství byl tedy opravdu hektický, a to nebylo v 43. minutě všemu zajímavému konec. O chvíli později se Muntari ohnal rukou po protihráči Tadescovi, který se k nové posile domácích choval asi jako manželka ke svému muži, když ho nechce pustit do restaurace na točené – škrábal, kousal, držel, štípal a hlavně nepustil. Ghanský internacionál si tak prohlédl červenou kartu. Je třeba přiznat, že Tadesca opravdu do obličeje uhodil, ovšem za to, co pak záložník hostí předvedl, by se nemusel stydět ani člen profesionální italské středověké divadelní společnosti při nacvičování nějaké komedie Carla Goldoniho. Jeho křik a válení se po trávníku rozčílilo hráče černomodrých natolik, že se málem nezdráhali italského fotbalistu inzultovat. Tadesco obdržel za svůj „výkon“ žlutou kartu, Muntari však mířil předčasně do sprch, kam ho za pár chvil následovali i všichni ostatní, protože skončil první poločas.

Do druhým pětačtyřiceti minut poslal trenér Mourinho do hry Javiera Zanettiho místo Luise Figa, aby zacelil mezeru v záložní řadě po vyloučeném Muntarim, a na hře se to mírně projevilo. Inter už tolik neobléhal bránu soupeře, spíše se zatáhl a kombinoval na malém prostoru a vyrážel k rychlým protiútokům, z kterým si vytvářel šance. Spíše však než příchodem Il Capitana, bylo toto vše zapříčiněno vedením, do kterého se Milánští dostali už v 48. minutě po ještě šťastnějším gólu, než byl ten Quaresmův. Maiconův centr si do vlastní sítě úplně zbytečně odhlavičkoval nikým neatakovaný Terlizzi. Míč po odrazu od tyče tak tak přešel brankovou čáru, pomezní i hlavní rozhodčí však hned ukázali do středového kruhu a branka platila.

V té chvíli bylo o osudu zápasu prakticky rozhodnuto. Hosté se již nezmohli skoro na nic. Nevypracovali si ani tlak ani šance na vyrovnání. Jedinou nebezpečnou střelu vyslal směrem ke svatyni Julia Cesara z dálky Silvestri. Spíše černomodří měli příležitosti k tomu náskok navýšit. V nadějných pozicích dvakrát minul Ibra a jednou Maicon. Skóre 2:1 tak svítilo na světelných tabulích San Sira až do závěrečného hvizdu.

Hodnocení :

Julio Cesar – 5 : Jedinou střelu, která šla na jeho bránu, pustil za svá záda. Těžko mu však gól vyčítat. Plasmati umístil svoji hlavičku přesně do brazilcova protipohybu. Obrana Interu pracovala vcelku bez chyb, a proto nemusel řešit žádnou jinou ošemetnou situaci. Když už nějaký ten míč mířil k jeho svatyni, srazili ho obránci do bezpečí.

Maicon – 8 : Odehrál velice povedený zápas. Na své pravé straně obrany opět řádil jako uragán. Vůbec na něm nebyla znát únava z jihoamerické kvalifikace. Byl do utkání ohromě zapálený. Hecoval spoluhráče, diváky, často se hádal s rozhodčími. Nejdůležitější však je, že byl aktivní směrem dopředu a nebezpečně centroval. Po slalomu přes tři protihráče se dostal i do slibné šance, jeho střela však o pár centimetrů minula cíl.

Nicolas Burdisso – 5 : Ve středu obrany si odvedl svoje. Při jednom zákroku ho to však málem stálo zdraví. Protihráč ho plným nápřahem zasáhl kopačkou do oblasti hlavy a Nicolas dlouhou chvíli ležel bezvládně na trávníku. Nakonec se z úderu vzpamatoval a mohl pokračovat v zápase. Otřesený však asi ještě nějakou dobu zůstal, jak jinak vysvětlit to, že o pár minut později netrefil zcela prázdnou branku po Materazziho přiťuknutí hlavou po rohovém kopu. Celou situaci navíc umocnil fakt, že kdyby míč vůbec nehrál, mohl lehce vstřelit branku za ním stojící Patrick Vieira.

Marco Materazzi – 6 : Ve vzduchu kraloval. Neprohrál snad jediný hlavičkový souboj. Zblokoval navíc hodně střel soupeře, a tak byl pro obrannou hru Interu velice prospěšný. Na druhou stranu je pravdou, že ho útočníci Catanie mnoho neprověřili. Uvidíme tedy, jak se mu povede v dalších zápasech proti silnějším soupeřům.

Maxwell – 7 : Také on si s chutí zaútočil. Naznačil, že by mohla fungovat jeho spolupráce s Quaresmou. Dvakrát se dostal z levé strany do zakončení, branku bohužel vždy minul. Potvrdil ale, že je momentálně pro trenéra Mourinha na svůj post volbou číslo jedna.

Luis Figo – 5 : Je začátek sezóny, a tak má tento portugalský internacionál ještě spousty sil. Proto nastupuje hodně v základní sestavě. Zatím však příliš nepřesvědčil. V tomto utkání byl stažen z trávníku po přestávce, z části kvůli vyloučení Muntariho, z části pro matný výkon. Připsal si na své konto pár centrů z pravé strany a nepovedené pokusy o kličku následný únik.

Patrick Vieira – 6 : Odehrál 90 minut a navíc bez zranění. Už tento fakt u něj můžeme považovat za úspěch. Navíc předvedl ucházející formu, a to i přes to, že kvůli nataženému svalu přišel o část přípravy. Mohl dokonce vstřelit branku, kdyby mu v rodící se šanci neupálil míč před nosem Burdisso.

Sulley Muntari – 5 : Byl platným hráčem pro černomodrou ofensivu. Dostal se i do velké příležitosti po Quaresmově centru, netrefil však ideálně míč a brankář hostí Bizzarri dokázal bravurně zasáhnout. Při obdrženém gólu bohužel ale neuhlídal v našem pokutovém území skákajícího Plasmatiho. Na konci prvního poločasu se nechal zbytečně vyloučit.

Ricardo Quaresma – 7 : Prožil vydařenou premiéru v dresu Nerazzurri. Předvedl náznak všeho, co od něj mohou fanoušci na San Siru v budoucnu očekávat – přešlapovačky, kličky, šajtle, centry. Měnil si často místo s Figem a tak obhospodařoval střídavě levý i pravý kraj záložní řady. Hlavní však je, že třicet vteřin po vedoucím gólu Catanie dokázal tečovanou střelou vyrovnat.

Zlatan Ibrahimovič – 6 : Chodil si pro míče do hlouby pole a snažil se o rozehrávku. Ta se mu ale hrubě nevedla. Ztratil neuvěřitelné množství míčů a často kazil i lehké přihrávky. Na konci utkání se dostal po kombinacích s Mancinim do dvou stoprocentních šancí, které, pro něj nezvykle, zahodil.

Mario Balotelli – 5 : Kromě jedné hlavičky byl v podstatě neviditelný. Zápas mu prostě nesedl. Při jeho nízkém věku však nebude žádným překvapením, když jeho výkony budou zatím nevyrovnané.

Javier Zanetti – 6 : Na začátku druhé půle přišel na hřiště, převzal od Materazziho kapitánskou pásku a zařadil se do středu záložní řady po bok Patricka Vieiry. Dostal se na trávník ve chvíli, kdy už se Inter do bezhlavého útočení nehnal, svoji defensivní práci zvládl.

Esteban Cambiasso – 6 : Byl zřejmě šetřen na úterní zápas s Panathinaikosem Athény a proto nenastoupil od začátku utkání. V jeho průběhu se však na trávník dostal a poprvé v této sezóně mohl hrát na oblíbeném postu záložníka.

Mancini – 8 : Odehrál jen 12 minut, přesto stačil zanechat velký dojem. S obránci soupeře si dělal co chtěl, vycházely mu kličky a dokonce vytvořil dvě šance pro Zlatana. Ten bohužel ani jednu neproměnil, a proto si brazilský reprezentant žádnou další asistenci do statistik nepřipsal.

Autor: Jaroslav Vychodil

Zdroj: (c) FCInterMilano.com