Inter ve vlažném tempu těsně přehrál Famagustu

Zanetti

24/10/08 - Inter Milán se nadále drží na vítězné vlně. V utkání základní skupiny B Ligy mistrů porazil kyperský celek Anorthosis Famagusta 1:0 a přiblížil se tak postupu do další fáze této soutěže. Fanoušci, namlsaní víkendovou kanonádou proti římskému AS, se tentokrát museli spokojit s jednobrankovým vítězstvím. To bylo však zcela zasloužené, soupeř černomodrých přijel na San Siro spíše bránit, moc šancí si nevytvořil a v závěru střetnutí dokonce působil dojmem, že je s výsledkem 1:0 spokojen.

Inter - Famagusta 1:0

V základní sestavě Nerazzurri došlo oproti ligovému utkání jen ke dvěma změnám. Ty však byly vcelku logické. Victor Obinna nefiguruje na soupisce pro Ligu mistrů a tak dostal místo něj šanci Adriano, který proti Římu překvapivě odpočíval. Na pravém křídle pak Quaresmu nahradil Mancini. Silná základní jedenáctka začala přesně tak, jak proti AS skončila – útočným, kombinačním fotbalem. Inter se bavil narážečkami na jeden dotek a za patnáct minut si stihl připravit množství příležitostí, z nichž tu největší spálil po Manciniho chytrém přiťuknutí Muntari. Famagusta nekladla příliš velký odpor, nebyla schopna založit kombinací jakoukoli kloudnou akci, a to asi hráče Milána příliš uspokojilo.

V dalším průběhu prvního poločasu znatelně ubrali z plynu, místo šancí přicházely spíše nepřesné a zblokované střely z dálky a divák se začal nudit, a to tak že hodně. Černomodří sice drželi v drtivé většině času míč na svých kopačkách, účelná hra, jakou předváděli na Olympijském stadionu v Římě, však byla ta tam. Z letargie nakonec domácí probral až těsně před odchodem do kabin brazilec Adriano, který svou druhou branku v milionářské soutěži poslal Inter do vedení. Gól to byl vcelku pohledný, Ibrahimovič dlouhým míčem přenesl hru na pravou stranu hřiště, kde si šikovný Maicon poradil s obráncem hostí a svým centrem našel hlavu „bývalého Císaře“, který se v situacích podobných této v poslední době nemýlí.

Hned po zahájení druhého dějství, konkrétně v 47. minutě, si hráči Anorthosisu vypracovali největší šanci na vyrovnání. Po přímém kopu Savia a zaváhání stoperské dvojice Nerazzurri, se k nebezpečné hlavičce dostal Katsavakis. Naštěstí pro Francesca Tolda, který dostal v sestavě přednost před vytíženým Juliem Cesarem, branku netrefil. Famagusta vůbec dokázala hrozit jen po standardních situacích. Už v prvním poločase při jedné z nich nebezpečně střílel „český kat“ z Eura 2004 - Triannos Dellas. Hra hostů v poli však postrádala více odvahy něco kloudného vymyslet.

Milánští však na trávníku také nějak neexcelovali. Sice se dostávali do zajímavých pozic, ovšem většině jejich akcí chyběla přesná finální přihrávka. Zajímavé momenty ve druhém dějství bychom mohli spočítat na prstě jedné ruky. A to by ta ruka navíc musela patřit vysloužilému válečnému veteránovi, který přišel o prsty. Šance si Inter vypracoval totiž pouze dvě. Nejprve v 49. minutě velice nebezpečně hlavičkoval Muntari, bohužel však bránu hostí netrefil, stejně jako Zlatan Ibrahimovič v 68. minutě, kdy uháněl sám na brankáře Beqaje po ideální přihrávce Adriana.

Střetnutí tak v poklidu dospělo ke svému konci. Černomodří se v jeho závěru dostávali do rychlých protiútoků, avšak díky nepřesným přihrávkám většinu z nich zkazili. Na druhé straně si hráči Famagusty ani nepokusili vytvořit nějaký závěrečný tlak, kterým by donutili obranu domácích k chybám. Konečný výsledek 1:0 tak přesně odpovídá průběhu utkání. Inter si tedy připsal další vítězství, ovšem tentokráte moc neoslnil. Hlavní ale je, že získal tři body, díky nimž je blíže postupu. Na to, jak probíhal zápas s Famagustou, se historie ptát nebude. Ta si ze zápasu vezme to nejdůležitější, a to skóre 1:0.

Hodnocení :

Francesco Toldo – 6 : Dostal po dlouhé době šanci a rozhodně nezklamal. I když musel řešit před svou brankou jen dvě ošemetné situace, ty však zvládl. Nejprve vyrazil prudkou střelu Dellase, v samém závěru utkání pak vyboxoval nebezpečný Taherův centr. Při největší šanci Anorthosisu měl trochu štěstí, protože hlavička Katsavakise mířila nad.

Maicon – 7 : Opět pomohl rozhodnout zápas. Přesným pasem oslovil volného Adriana, který hlavou vstřelil jedinou branku utkání. Paradoxně jsou centry asi jediná Maiconova slabina. Ten ze 44. minuty se však pravému obránci Interu povedl náramně a přinesl černomodrým vítězství.

Ivan Cordoba – 6 : Do žádné velké permanence se nedostal. Famagusta skoro neútočila, a tak se spíše věnoval rozehrávce, než nějakým obranným povinnostem. Jen jednou zaváhal, a to v 47. minutě, kdy podskočil míč z pravé strany a nechtěně ho pustil na zadní tyč. Soupeř jeho chybičky však nedokázal využit.

Cristian Chivu – 6 : Stejně jako jeho parťák v obraně Cordoba se ani Cristian v zápase příliš nezapotil. Dostával se často do hlavičkových soubojů s jediným útočníkem soupeře Sosinem a povětšinou je vyhrával. Trochu se podílel na minele z 47. minuty, kdy mu utekli na zadní tyči hned dva fotbalisté. Branka z toho však naštěstí nebyla.

Javier Zanetti – 8 : Většina fotbalistů Interu neodehrála zápas v nějakém strhujícím tempu, to však nemůžeme říct o našem kapitánovi. Jako jeden z mála odběhal naplno celé utkání a snažil se vytrhnout ospalé mužstvo z letargie svými nenapodobitelnými průniky. Bohužel mu, stejně jako ostatním, chyběl klid při finální přihrávce.

Dejan Stankovič – 6 : Málem se mu povedlo dát podobně krásnou branku jako proti Římu. Jeho dalekonosná střela však tentokrát o pár centimetrů minula břevno hostující branky. Snažil se zakládat akce dlouhými pasy, ty však byly často nepřesné. Je na něm ale vidět, že se mu pomalu začíná vracet sebedůvěra. Dovolí si i obejít protihráče chytrou kličkou.

Esteban Cambiasso – 7 : Vzhledem k chabému útoku hostí se mohl o trochu více vysunout směrem dopředu, než je v tomto ročníku zvyklý. Když si dvakrát narazil míč s Adrianem, diváci mu hlasitě aplaudovali. V druhém poločase si přivodil svalové zranění a musel být střídán. Doufejme, že to není nic vážného a že vynechá pouze nejbližší ligové utkání. Jeho ztráta na delší dobu by znamenala obrovské problémy.

Sulley Muntari – 6 : Dvakrát selhal v zakončení. Nejprve pálil z podobné pozice, z které vstřelil branku „vlkům“ v Superpoháru, tentokráte však trefil jen nohy brankáře. V druhém poločase zase z bezprostřední blízkosti hlavičkoval nad hostující svatyni. Právě v druhém dějství šel jeho výkon znatelně nahoru, byl totiž přesunut více doleva, kde spíše vynikly jeho silové a rychlostní dispozice.

Adriano – 7 : Nejen, že celé utkání rozhodl, ale byl navíc nejaktivnějším Interistou. Snažil se pálit z každé pozice, někdy to až přeháněl. Přeci jen myslet si, že dá branku ze třiceti metrů přes tři bránící hráče je dosti naivní. Ale snaha se mu vyplatila. Jeho bodlo z 16. minuty ještě mezi třemi tyčemi neskončilo, jeho hlavička ze závěru prvního poločasu už ano. Na konci utkání mu už evidentně docházely síly, prohrával souboje a kazil přihrávky, a proto byl střídán. Ještě předtím ale stačil vyslat do sóla Ibru, který bohužel příležitost zahodil.

Zlatan Ibrahimovič – 6 : Tentokráte tolik nezazářil, připsal si hodně střel, ale všechny mířily mimo nebo je pochytal skvělý Beqaj. Při svém samostatném nájezdu sice zkoušel chytře brankáře hostí obstřelit, ani z tohoto mráčku však nezapršelo. Nebyl by to ale Zlatan, kdyby diváky nepotěšil alespoň jednou ze svých parádiček. V 22. minutě si patičkou zpracoval míč a stejnou částí těla ho poslal spoluhráčům. Šance z toho nebyla, potlesk San Sira si však vytáhlý Švéd vysloužil.

Mancini – 6 : Ze začátku se snažil připravovat šance pro spoluhráče. Přesným centrem našel v dobré pozici Maicona, o pár minut později servíroval míč Muntarimu. S postupem času se pokoušel o zakončení sám, bránu však ani jednou netrefil. V 63. minutě uvolnil tradičně své místo Quaresmovi.

Ricardo Quaresma – 7 : Role náhradníka mu svědčí více než základní sestava. Po svém příchodu na trávník hru Interu opět rozhýbal. Centroval a střílel šajtlí. Jak už je ale smutnou tradicí, opět často nepřesně. V úplném závěru střetnutí se dostal málem do obrovské šance, zradilo ho však zpracování.

Autor: Jaroslav Vychodil