Jakub Vojtuš může hrát se svým idolem Eto'em

Vojtuš se svým manažerem28/01/10 - Přínášíme vám článek, který vyšel 26.ledna ve slovenském deníku Sme pod názvem "Náš mladý futbalista môže hrať s idolom Eto‘om".

V štrnástich podpísal profesionálnu zmluvu, v šestnástich zarobil Žilinčanom vyše pol milióna eur. Na jar si bude zvykať na novú krajinu, na jeseň už chce zabojovať o miesto v slávnom Interi Miláno. Jakub Vojtuš začne na severe Talianska novú etapu života. Z takmer štyridsaťtisícovej Spišskej Novej Vsi sa za necelé tri roky dostal vďaka futbalu do veľkého Milána.

Na jeseň oslávil futbalový útočník Jakub Vojtuš šestnásť rokov a na jar sa bude pokúšať presadiť v Interi Miláno. A to dokonca hneď v primavere (pozn. fcintermilano.com, podle našich informací má sezonu dohrát v mladším výběru Interu Allievi Nazionali), čo je miestna juniorka, odkiaľ si tréner José Mourinho vyberá hráčov do prvého tímu.

„Keď som bol v Miláne prvý raz, stretol som sa v tej primavere aj s jedným hráčom, Reném Krhinom, ktorý odvtedy už hral aj v áčku,“ vyhlásil Jakub Vojtuš, ktorý mal viacero vzorov, všetko z radov hviezdnych útočníkov. „Ibrahimovič, Eto‘o, Cristiano, Messi či Henry. Ale aj ja by som rád bol raz vzorom pre mladších futbalistov,“ vysvetlil sebavedomo.

Z jeho prestupu sú nadšení aj v Taliansku, miestne médiá dohodu Slováka s Interom Miláno považovali za druhú najdôležitejšiu udalosť včerajšieho dňa – hneď po oslave narodenín trénera Interu Josého Mourinha. „Klenot vysokej úrovne“ alebo „najlepší hráč narodený v roku 1993 v strednej a východnej Európe,“ napísali o ňom Taliani.

„Je to pre mňa veľký krok vpred vo futbalovej kariére. Som skutočne rád, že sa podarilo podpísať prestup a idem do veľkoklubu. Podobne aj rodičia sa tešia, vyvolávajú mi novinári. Je to fajn,“ hovorí.

So slávnym trénerom Interu Miláno José Mourinhom sa ešte nestretol, ale vraj na to bude možnosť už čoskoro. Z hráčov veľkoklubu videl iba Dejana Stankoviča, dokonca sa vraj na neho aj vypytoval. Nevidel ani zápas Interu, nedávne milánske derby už bolo dávno vypredané. Počas jari sa mladý Slovák teší, že uvidí viacero duelov na San Sire.

Po taliansky Jakub Vojtuš nevie, tvrdí, že načo by sa doteraz učil, keď mu ani nenapadlo, že pôjde na Apeninský polostrov. Teraz zháňa slovenskú učiteľku v Miláne, pomáha mu v tom aj ambasáda. „Budem tam chodiť aj do školy. Nechcú, aby sa u nich hovorilo po anglicky, musím sa rýchlo naučiť reč.“

Jakub Vojtuš ešte nevie, koľko bude mať v Miláne voľného času, ani ako ho bude tráviť. Páči sa mu Milánsky Dóm, uvedomuje si, že Miláno je mestom módy, ale chce sa sústrediť na futbal a čo najrýchlejśie sa presadiť, vraj rovno v prvom tíme. „San Siro je krásny štadión a mojím snov je hrávať tam pravidelne.“

Školu si bude robiť aj doma v Žiline, tak ako doteraz, externe. Na skúšky príde raz za polrok.

S futbalom začínal Jakub Vojtuš v rodnej Spišskej Novej Vsi, trénoval ho dedo. "Ale rýchlo ma preradili k starším a vždy som vlastne trénoval so staršími chalanmi. Mám aj kamošov hokejistov, vyskúšal som snáď všetky športy, ale zostal som pri futbale,“ opisuje Vojtuš, ktorý so Žilinou podpísal svoju prvú zmluvu.

Žilinčania teraz dúfajú, že Jakub Vojtuš sa v Miláne presadí, bude pravidelne hrávať a čoskoro sa presadí aj v slovenskej reprezentácii u trénera Weissa. Klub má výbornú mládežnícku akadémiu a dokáže obchodovať s mladými hráčmi.

Zo Žiliny odišli do väčších klubov napríklad Peter Pekarík, Stanislav Šesták, Ján Mucha či Marek Mintál, teraz sa pozitívne ukazujú Michal Škvarka, Adam Žilák či Dominik Fotyík.

Časť z prestupovej sumy 550-tisíc eur dostane aj klub, kde Jakub vyrastal, kde začínal s futbalom. „So Žilinčanmi máme dobré vzťahy a zmluvu o predaji Jakuba do Žiline sme robili s medzinárodným manažérom, čiže je určite v poriadku."

"Žilina je seriózny klub a podľa dohody nám patrí desať percent z prestupovej sumy,“ povedal prezident Spišskej Novej Vsi Vladimír Filinský, podľa ktorého je 55-tisíc eur viac ako polovica ročného rozpočtu klubu.

Jozef Kotris, SME

Zdroj: SME

1467x
FC INTER MILANO - Cechia nerazzurra (Version 9.0)
© 1998 - 2023 fcintermilano.com / redakce@fcintermilano.com
Stránka českých a slovenských fanoušků italského fotbalového klubu Inter Milán / Unofficial fan site
Kopírování textů, zveřejňování a jakékoliv další použití na internetu je povoleno pouze s uvedením zdroje www.fcintermilano.com.
Privace Policy