1971: Prohra 1-7, plechovka a opakování zápasu

01/12/20 - Na den přesně a bez jednoho roku před 50 lety se konal první a do dneška jediný platný vzájemný zápas Borussie Monchengladbach a Interu Milán v evropských pohárech hraný v Německu. Branka tehdy nepadla a Inter díky výhře 4-2 ze San Sira postoupil do čtvrtfinále. Co vše však tomu předcházelo je více než zajímavé! Vypadnutí dvojnásobného vítěze bundesligy vyvolalo v Německu velkou vlnu nenávisti proti Italům.

Jednalo se vlastně totiž o již třetí zápas. První duel se hrál 20.října 1971 a Borussia vyhrála na svém stadionu Bökelberg 7:1! UEFA ale později zápas anulovala, protože útočník Interu Roberto Boninsegna byl zasažen plechovkou od limonády a musel být již ve 28.minutě vystřídán. Němcům byl zavřen stadion a třetí zápas se po dlouhých dohadech hrál v Berlíně. Uvažovalo se kontumaci 2-0 ve prospěch Interu, ale v regulích takovéto případy UEFA neměla. Legendární je utkání i tím, že nebylo kvůli neshodě o zaplacení nákladů na výrobu televizního přenosu vysíláno.

Jak to bylo s plechovkou? Jelikož neexistují žádné televizní důkazy incidentu, nikdo nemůže s jistotou říci, co se toho večera stalo. "Zasáhla ho do ramene, chvíli vypadal zmateně, přiběhl k němu kapitán Mazzola a řekl mu, ať spadne na zem. Plechovka od Coca-Coly byla prázdná. Nechal se odnést na nosítkách ze hřiště a přitom mrkl na spoluhráče, že je v pohodě. Skvělé herecké představení", řekl jeden z očitý svědek a hráč Borussie Muller. Co řekl samotný Boninsegna? Tehdy i později odmítal, že by to bylo zinscenované: "Chtěl jsem hodit aut. Nevím, co se stalo. Spadl jsem na zem. Omdlel jsem. Pak jsem se probral, chtěl jsem hrát, ale doktor mě vzal do šatny." Podle lékaře měl silně zhmožděné temeno hlavy.

Inter přijel do Německa jako světoznámý tým plný hvězd, dvojnásobný vítěz PMEZ a nově jedenáctinásobný mistr ligy. Považoval se tak za jasného favorita. Dokonce se ani neobtěžoval spát před zápasem ve městě a místo toho se tým ubytoval v Kolíně nad Rýnem. Do Monchengladbachu přijel až v předvečer zápasu a provinční prostředí a dřevěný stánek s omezenou kapacitou ho utvrdil v tom, že se mu nemůže nic stát.

Již v 7.minutě zaskočil italskou obranu Heynckes a domácí šli do vedení. Boninsegna vyrovnal v 19.minutě, ale už za dvě minuty domácí znovu vedli. Pak přišel incident s plechovkou. Trenér černomodrých Invernizzi žádal o ukončení zápasu, domácí pro změnu obviňovali Italy z divadla. Mezitím plechovka zmizela. Němci ji pro jistotu někam ukryli. Hráč Interu Sandro Mazzola si však všiml, že v sektoru odkud plechovka vyletěla jsou dva italští příznivci a jeden z nich pije z plechovky Coca-Colu. Přispěchal k nim, plechovku si vzal a doručil ji rozhodčímu s tím, že to je ta ona hledaná.

Rozhodčímu se po velkých potížích podařilo obnovit hru, ale Inter zbytek zápasu odehrál laxně a obdržel dalších pět branek. Konečné skóre tak bylo 7-1. Hráči se vymlouvali na psychologický šok ze zranění svého spoluhráče, pravděpodobnější však bylo, že se dopředu spoléhali na to, že zápas vyhrají kontumačně. To jim následně doma dost vyčítali, protože v té době nebyla taková reakce od fotbalové federace samozřejmá. Zajímavé je, že Inter v poločase střídal brankáře, protože Vieri zavinil do poločasu dva ze tří gólů. Ke konci zápasu se zranil Jair a vyloučen byl Mario Corso po té, co údajně nakopl rozhodčího! Některé zdroje tvrdí, že rozhodčího kopl Ghio. Každopádně dodatečně byl potrestán Corso a dostal trest na 14 měsíců bez zápasu.

Němci kromě zavření stadionu museli platit pokutu jeden a půl milionu německých marek. Cítili se velmi poškozeni. Naštvaní byli jak na Italy, tak na Švýcary, kde UEFA vynesla rozsudek až po jednom týdnu. Za Inter jednal slavný právník a dlouholetý viceprezident Interu Giuseppe Prisco. Sportovní novinář Kino Marzullo tehdy řekl, že se jednalo o "malé mistrovské dílo diplomacie".

Oznámení o zrušení zápasu se dostalo v televizích v Německu do hlavních zpráv před politiku a obavy z nějaké odvety dokonce vedly i k přijetí bezpečnostních opatření vůči italským občanům."

Oba týmy se proti trestům odvolaly, Interu se nelíbila diskvalifikace Corsa. UEFA vše potvrdila. Němcům bylo dovoleno domácí zápas zopakovat na jiném stadionu. Inter dokázal remizovat 0-0, když skvělý výkon předvedl mladý brankář Ivano Bordon, který chytil i penaltu.

Závěrem se sluší dodat, že Inter přes Standard Lutych a Celtic Glasogow (zde po dvou remízách 0-0 až po penaltách) dostal do finále PMEZ, což je předchůdce Ligy mistrů. Tam pak prohrál s Ajaxem Amsterdam 0-2.

Ultras Borussie uspořádali v noci na dnešek odvetu. Ve čtyři hodiny ráno udělali hodně hlasitý ohňostroj před hotelem, kde spali hráči Interu. Na večerní zápas tak mohli být docela nevyspalí. Netušíte někdo, proč to ti skalní fanoušci vlastně udělali?