Review: Inter - Bayern Mnichov 0:2

09/09/22 - Zverenci trénera Simone Inzaghiho majú za sebou prvé vystúpenie skupinovej fázy Ligy Majstrov. Žiadne prekvapenie sa nekonalo, favorizovaný klub z Mníchova si bez väčších problémov odváža z Milána všetky tri body.

V základnej zostave skúsil Inzaghi prekvapiť a oproti duelu s milánskym AC urobil päť zmien. Tou najväčšou bol brankár, po prvý krát v ostrom zápase dostal šancu Andre Onana. Kapitánsku pásku od Handanoviča prekvapivo nedostal Škriniar, ani Brozovič, ale D’Ambrosio. Ten nahradil de Vrija, pričom Danilo hral vpravo a na stred sa posunul Škriniar. V strede poľa nastúpil Mkhitaryan namiesto Barellu, vľavo sa opäť predstavil Gosens a nie Darmian a poslednou zmenou bol Džeko, ktorý dostal prednosť pred Correom.

Bayern bol od úvodu dominantnejším mužstvom a už v tretej minúte, po úspešnom pressingu pred pokutovým územím domácich, stratil loptu Brozovič, k strele sa dostal Kimmich a Onana musel po prvý krát zasahovať.

Po piatich minútach "vystrčil rožky" Lautaro Martinez, ktorý sa odvážne pustil do pokutového územia no krížnym volejom vzdialenejší kút brány minul.

Po štvrť hodine hry sa do zakončenia dostal včerajší kapitán D’Ambrosio, volej mu však nevyšiel a mieril priamo do Neuera. 22.minúta, Muller nebezpečne strieľa, Onana bravúrne vytláča loptu nad hornú žrď. O minútu neskôr rovnaký hráč, tentokrát menej vydarená strela a opäť istý zákrok brankára. V 25.minúte však už Bavorčania otvorili skóre. Stačili k tomu dve drobné chyby v obrane, jeden presný pas za defenzívnu líniu a technicky dokonalé spracovanie aj zakončenie.

Na obrannej polovici sa dostal k lopte Kimmich a hoci sa v jeho okolí nachádzali obaja útočníci aj Mkhitaryan, nechali nemeckému záložníkovi toľko priestoru aby poslal dlhú a presnú prihrávku za obranu Interu. Škriniar v tom momente vysúval obrannú líniu za Mullerom k polovici ihriska. Do voľného priestoru medzi stopérmi si nabehol Leroy Sane. D’Ambrosio a najmä Dumfries sú dostatočne rýchli aby hráča Bayernu dostihli, no podľa môjho názoru si v tom momente nerozumeli, ani jeden tak útočiaceho hráča nekrižoval a gólu už nedokázal zabrániť vybehnutím z brány ani Onana.

Až o 10 minút neskôr prišiel aspoň náznak šance Nerazzurri, po rohovom kope, s prispením brániaceho hráča skončila hlavička Džeka mimo brány. V 36.minúte sa dostal do veľkej šance Alphonso Davies, ľavý obranca mieril dobre no brankár Interu sa opäť natiahol a loptu vyrazil. Následnú dorážku zablokoval D’Ambrosio a tretí pokus v jednom slede smeroval mimo brány.

O rýchle vyrovnanie sa na začiatku druhého polčasu mohol postarať Džeko ale z 10 metrov vystrelil slabo a priamo na brankára. V 53.minúte boli domáci ku gólu najbližšie. Opäť rohový kop, hlavička Džeka bola zastavená obrancom. Lopta padla kúsok vedľa Škriniara, stačilo pár centimetrov a slovenský stopér mohol zakončiť do siete, k lopte mal však napokon bližšie hráč Bayernu, ktorý ju poslal do bezpečia.

V 58.minúte strieľal Coman a Škriniar loptu tečoval nad bránu. V 64.minúte prišlo jediné zaváhanie kamerunského brankára Interu, keď sa mu ďalšia tečovaná strela vyšmykla z rukavíc a skončila na žrdi. Na jeho obhajobu ale dodám že Bastoniho teč loptu veľmi nepríjemne rotoval. V 66.minúte sa dostali Mníchovčania do dvojgólového vedenia po akcii ako z učebnice moderného futbalu. Sane a Coman rýchlou a presnou dvojnarážačkou "vyšachovali" z hry Škriniara s Bastonim a finálnu prihrávku, na ktorú už čakal pripravený Mane zrazil do vlastnej siete D’Ambrosio.

Už o minútu bol na spadnutie aj tretí gól v sieti Interu keď Coman vycvičil Bastoniho a našiel na "päťke" Maneho, jeho strelu na bližšiu žrď však opäť zneškodnil nový muž v bráne, tentokrát nohou.

Iskierku nádeje mohli vykresať striedajúci hráči, Gagliardini zachytil rozohrávku obrancu a lopta sa vo vnútri šestnástky dostala k úplne voľnému Correovi. Ten, sám zoči-voči brankárovi Neurovi, bránu minul a podčiarkol tak ofenzívnu mizériu Interu.

Štatistiky sú neúprosné. Držanie lopty 49:51 naznačuje že Interisti dokázali postupom času prebrať iniciatívu aj kombinovať. Katastrofálna finálna a predfinálna fáza s množstvom nepresností a zlých riešení sa však odráža v počte striel. 9 celkovo, na bránu 2. To Bavori skúšali šťastie až 21-krát a Onana zasahoval v jedenástich prípadoch.

V hodnotení jednotlivcov podľa sofascore pochopiteľne dominuje brankár Onana so známkou 8,3. Obstojne si počínala štvorica Škriniar, Gosens, Mkhitaryan a Džeko s hodnotením nad 7. Naopak, úplne pohorela dvojica hráčov pri pravej čiare, Dumfries (6,4) a D’Ambrosio (6,2) a rovnako sklamaním boli výkony všetkých náhradníkov.

Hoci nepatrím ku kritikom trénera, ktorý jednoducho pracuje s tým čo má, tentokrát vôbec nerozumiem a nesúhlasím s krokmi Simone Inzaghiho. Stopér de Vrij nepodáva dobré výkony, ale D’Ambrosio rozhodne nemá kvality hodné zápasu Ligy Majstrov, navyše posunutím Škriniara do stredu obrannej trojice mierne oslabil aj výkon slovenského obrancu. Mkhitaryan síce ako striedajúci hráč odohral v sobotu dobrý zápas a naopak, Barella katastrofálny... No nechať "motorovú myš" Interu celý zápas na lavičke a 33-ročného Arménca odohrať celý zápas... Naozaj zvláštny ťah. No a striedania? de Vrij namiesto Škriniara v 71.minúte a o desať minút Gagliardini za Hakana, pre Boha prečo? No a napokon, prečo Inzaghi nemá odvahu, poslať do zápasu rýchlonohého Bellanovu na krídlo a Asllaniho do trápiaceho sa stredu zálohy?

Dovolím si tvrdiť že Inter podal lepší výkon ako v sobotu v lige a s takouto hrou mohol získať v derby o Miláno aspoň bod. Lenže Bayern Mníchov patrí k absolútnej európskej špičke a nekompromisne nastavil talianskemu vicemajstrovi zrkadlo kvality.

Ktovie, ako by zápas vyzeral keby na pravom krídle stále behal rýchlik Hakimi, keby Lukaku neodišiel zničiť svoju formu, zdravie a psychickú pohodu do Chelsea (aktuálne chýbal pre zranenie) a keby klub nevlastnil majiteľ, ktorý sa od pandémie topí v dlhoch a ťahá zo sebou dole celý Inter. Realita je taká že súčasný káder Nerazzurri je minimálne o triedu slabší než ten, akým disponuje Bayern, Real či Manchester City. Namiesto posilňovania kádra sa každé prestupové obdobie všetci od fanúšikov až po vedenie musia obávať odchodu jednej z opôr.

Z dlhodobého hľadiska svitla nádej na lepšiu budúcnosť po zápase, keď sa objavila správa že počas polčasovej prestávky prišlo k dohode medzi čínskou firmou Suning a arabským investičným fondom PIF. Zhangovci by mali byť bohatší o 1,2 bilióna eur a Inter sa dostane do rúk Mohammeda bin Salmana, najbohatšieho človeka vo futbalom svete, ktorý nedávno kúpil aj anglický Newcastle.

Pokiaľ však ide o aktuálnu sezónu, jediná cesta ako udržať Inter v boji o domáci titul aj o postup v Lige Majstrov bude hrať ako jeden dobre organizovaný celok s pevnou defenzívou, vyvarovať sa lacných chýb a veriť že kostra mužstva, tých pár hráčov svetového formátu ako Škriniar - Barella - Lukaku a Lautaro nájdu svoju najlepšiu formu.

V druhom zápase skupiny deklasovala Barcelona na Camp Nou českú Plzeň 5:1. V tabuľke je tak Inter tretí. V druhom kole, ktoré je na programe 13.9. o 18:45 cestuje Inter práve na ihrisko Viktórie a nič iné ako zisk troch bodov pre Lautara a spol. neprichádza do úvahy.

Autor: Michal Petrenka