|
ZPRÁVY
Názory
WEB
|
|
|
 17/07/23 - Jak je vidět, Belgičanovi se však nedá věřit vůbec nic. Přestože se celou sezonu vyznával lásku k Interu, odmítal návrat do Chelsea, odmítl i lukrativní nabídku ze Saudské Arábie, zradil a naprosto nepochopitelně jednal s největším rivalem. Klubem, jehož fanoušci ho při vzájemném zápase, rasisticky uráželi. Dává to logiku?
Juventus mu prý nabízí 11 miliónů eur ročně. Dělá to tak Lukaku kvůli penězům? Pokud ano, mohl jít na Blízký východ. Pokud se mu v Interu nelíbilo, proč celou dobu lhal? Pokud změnil názor a z nepochopitelného důvodu chtěl ke konkurentům, proč to neřekl jako chlap z očí do očí? Vedení Interu vedlo s Chelsea dlouhá jednání a vypadá to, že to bylo jen plýtvání časem.
Juventus je údajně myšlence přivést Lukakua nakloněn pouze v případě, že se mu nejprve podaří prodat Dušana Vlahoviče, jehož cena se pohybuje v rozmezí 70-80 milionů eur. Zájem má PSG. I když by tato výměna přinesla Juve okamžitý kapitálový zisk, Tuttosport poukazuje na to, že Stará dáma by musela Lukakuovi zaplatit mnohem více než v případě Vlahoviče. Lukaku totiž v současnosti vydělává o 3,5 milionu eur více než Vlahovič, pokud jde o čistou mzdu.
La Gazzetta dello Sport také zdůrazňuje skutečnost, že Vlahovič v dresu Juventusu ještě plně nevyužil svůj potenciál. Navíc za dva roky se třicetiletému Lukakuovi pravděpodobně sníží tržní hodnota, zatímco třiadvacetiletý Vlahovič by si mohl ještě polepšit a za pár let by mohl mít ještě větší cenu, pokud znovu objeví svou formu.
La Gazzetta se také ptá, kdo stojí za rozhodnutím jít po Lukakuovi. Juve nedávno představilo jako svého nového sportovního ředitele Cristiana Giuntoliho, který se zasloužil o omlazení neapolského týmu před vítězným tažením za Scudetto v letech 2022-23. Nedělní článek však naznačuje, že Lukaku odpovídá formě podpisu Massimilana Allegriho, přičemž poukazuje na některé z jeho nedávných akvizic v posledních několika sezónách.
Růžový list tvrdí, že pod Giuntoliho vedením by se Juve mělo zaměřit na zajímavé, mladé vycházející talenty, kteří by mohli v budoucích sezonách přinést slušné kapitálové zisky, ale Lukaku zas podle všeho tomuto popisu neodpovídá. Jak Gazzetta, tak Il Corriere se ptají, zda je výměna třiadvacetiletého hráče za třicetiletého správným rozhodnutím a zda bylo přivedení Giuntoliho skutečně nutné, pokud mají jít okamžitě proti jeho strategii.
 11/05/23 - Když si posadíte fanoušky Milána a Interu, drtivá většina z nich se shodne na jedné věci - Nerazzurri mají silnější tým. O tom nikdy nebylo pochyb, ani když Rossoneri v minulé sezoně vyhráli Scudetto před svými soupeři. Ještě více se to ukázalo v semifinále Ligy mistrů, kde se o góly postarali Edin Džeko a Henrikh Mchitarjan, zatímco Hakan Calhanoglu trefil branku, což jsou všechno hráči, které mohl Simone Inzaghi klidně vynechat ze základní jedenáctky.
Na druhé straně Stefano Pioli už v úvodních dvaceti minutách postrádal Rafaela Leaoa a přišel o Ismaela Bennacera, takže když se hra vyvíjela a zoufale potřebovali vstřelit gól, povolal Divocka Origiho, Tommasa Pobegu a Juniora Messiho. To se opravdu nedá srovnávat.
Není proto žádným velkým překvapením, že Inter v této sezoně vyhrál tři ze čtyř střetnutí se svými městskými rivaly, a to v Serii A, superpoháru i Lize mistrů. Stefano Pioli s tímto týmem dokázal zázraky, když vyhrál Scudetto a postoupil do finálové čtyřky nejprestižnějšího evropského turnaje, ale je naprosto zřejmé, že jejich letní posily nijak nepřispěly k už tak omezené partě, kterou jen dále oslabila zranění.
Navzdory tomu se zdálo, že Inter v prvním utkání rozhodne, když se během 11 minut dostal do vedení 2:0. Tento výsledek je však potenciálně na dosah i ve druhém utkání, zejména pokud se do sestavy vrátí Rafael Leao. To musí jejich fanoušky zneklidňovat, protože přezdívku "Pazza Inter" si vysloužili z pádného důvodu, u tohoto klubu nelze nikdy nic považovat za samozřejmost.
Inzaghi měl vždy tendenci hrát staženěji a snažit se v posledních 30 minutách chránit náskok, ale v tomto evropském derby to začal dělat už před přestávkou. To je velmi negativní přístup, když se má rozhodovat ve dvou zápasech. Mohli dál vyvíjet tlak a nedat AC Milánu do úterního večera žádnou naději, místo toho dělali další a další defenzivní změny a taktické úpravy. To se ukázalo jako škodlivé, protože Roberto Gagliardini měl v závěru šanci zvýšit na 3:0 a byl tím posledním, koho byste v této pozici chtěli vidět.
Co se týče AC Milán, opět se ukázalo, že s jejich mentalitou je opravdu problém. V této sezóně se opakovaně museli vracet z gólové ztráty a zdá se, že zápasy začínají s nepřijatelnou mírou ospalosti. Jejich největší nadějí pro druhé utkání je, že Pioliho svěřenci vždy podávali nejlepší výkony spíše jako outsidery, než když se od nich očekávalo, že budou zářit, a v této pozici rozhodně jsou, zejména proto, že diváci budou mít v souboji s Interem většinu.
Rossoneri vyřadili Inter v obou předchozích střetnutích Ligy mistrů. Pokud chtějí dosáhnout hattricku, pak potřebují úplně jiný přístup hned od první minuty.
29/10/22 - Futbalisti Interu Miláno majú po piatom kole Ligy Majstrov istý postup do osemfinále. Z klubov Serie A toto platí len o Neapole. Milánske AC potrebuje získať ešte bod v poslednom zápase a Juventus je šokujúco z hry von, paradoxne v papierovo najslabšej skupine.
 12/10/22 - Překvapuje mě, že takový velkoklub jakým je FC Barcelona nedokáže vydýchat jedno kontroverzní rozhodnutí rozhodčího. Nerozumím tomu, proč jedna údajná chyba sudího z předchozího vzájemného duelu dokáže tak vytočit trenéra Xaviho, majitele klubu i fanoušky slavného celku.
Nemám pocit, že by jim sudí v La Lize nebo Lize mistrů nějak ubližovali. Na tož pak dlouhodobě. Spíš naopak. A vůbec nemám pocit, že pokud rozhodčí v Miláně chyboval, takže tu "chybu" udělal úmyslně. Věřím tomu, že z dostupných záběrů, co měl, nebylo zcela jasné, zda Dumfries zahrál čistě rukou a pokud to sudí neviděl rovnou na hřišti, tak na videu to pak musí být naprosto průkazné.
Polínko do ohně nechtěně přiložil i obránce Bastoni, který na sociální síť umístil ne zrovna ideální fotografii, na které drží Gaviho. V kombinaci s textem "vítězství srdce a charakteru" to mohlo být bráno jako provokace.
Fanoušci Barcelony zpívali o víkendu chorály proti Interu a posílali ho kamsi. Klub následně vydal rozhodnutí, že fans nerazzurri nepustí jinam než do sektoru hostí. Co to je? Křik slabého ukřivděného klubu? Vždyť to je FC Barcelona.
Jsem zvědavý, jak bude z tohoto pohledu vypadat dnešní zápas, ale tento klub se mi stává mírně nesympatickým.
 24/08/22 - Bylo to na poslední chvíli, bylo to kouzelné, ale zároveň to zakrylo mnoho problémů toho dne. Poslední gól Denzela Dumfriese proti Lecce byl jako krásný polibek po velmi špatném rande. O sezóně Nerazzurri nerozhodne výhra 1:2, kterou vydřeli pod parným světlem na Stadio Via del Mare. Ukázala ale určité věci, které fanouškům milánského klubu v posledních několika sezónách dělají radost.
Vůle bojovat až do konce byla zřejmá, ale vždy tu byla obava, že potřebují prodat některé hráče. O Dumfriesovi se mluvilo jako o jednom z těch, kteří mohou být na prodej. Zdá se však, že Nerazzurri jsou schopni se jeho prodeji vyhnout a udržet si pravděpodobně nejlepší tým v Serii A.
Milan Škriniar zřejmě zůstane (v době psaní tohoto článku) a Simone Inzaghi trvá na tom, že Inter není klubem, který by prodával. Není to tak úplně pravda, protože se zdá, že z nedostatečně využívaného a pravděpodobně zneužívaného mládežnického systému (nikdo neprojde) se ve skutečnosti stala "dojná kráva", která jim za posledních pět let umožnila získat přibližně 160 milionů eur.
Varování často přicházejí od bývalých hráčů, jako jsou Giuseppe Bergomi, Lothar Matthaus a mnoho dalších legend klubu, a člověk by měl vždy naslouchat, když mluví nějaký hráč, který tomu rozumí. Kolega Nizozemec Andy Van der Meyde nedávno hovořil s deníkem La Gazzetta dello Sport o Dumfriesovi a trval na tom, že by bylo chybou ho prodat.
Inter už talenty propustil, ale zdá se, že kvůli současnému finančnímu stavu změnil přístup. Nyní se zdá, že odejdou málo využívaní mladí hráči, a to znamená, že si tento vítězný tým mohou udržet. Je to však obchodní model?
Prodej Andrey Pinamontiho do Sassuola se může zdát jako dobrý obchod. Nehrál a možná už není tak mladý. Možná to mělo smysl, protože to Beppe Marottovi umožnilo získat příjmy na udržení hráčů, jako je Dumfries, který byl spojován s Chelsea. Van de Meyde pro Gazzettu řekl: "Měli by prostě říct ne, děkuji," a dodal, že Inzaghi potřebuje, aby Denzel zůstal, aby získal titul. Úvodní zápas Serie A mu dal za pravdu.
Strategie je v současnosti správná, ale je třeba se vrátit k obchodním modelům a přístupu Interu. Budoucnost Suningu není zdaleka jasná a Nerazzurri prodávají mladé talenty, aby nemuseli prodávat své hvězdy, jako je Achraf Hakimi nebo Romelu Lukaku, který se nyní do klubu vrátil.
Pro příští dvě sezony by to mohlo dávat smysl, ale co potom? Kdo to čte, vzpomene si na Nicolò Zaniolu a jeho přestup do Říma v rámci obchodu, který pod Madonnu přivedl Radju Nainggolana. Italská hvězdička se stala jedním z největších talentů v zemi a Benamata by mohl v budoucnu ještě litovat.
Sebastiano Esposito je obrovský talent, stejně jako Lucien Agoume. Gabriel Brazao má potenciál. Ne každý je světový hráč, ale jsou to slibné talenty. Matias Fonseca je další talent, ale možná ne tak velký jako Martin Satriano. Tito hráči jsou zapůjčeni, ale prodávat je dále, abyste podepřeli svůj tým "veterány sezóny", jako byli v minulosti Arturo Vidal a Ashley Young (a další), nefunguje. Je to prostě neudržitelné a v budoucnu s Primaverou budete mít špatnou úrodu. Co tedy?
Fanoušci Interu si uvědomují finanční složitost jeho současné situace a prodat do Chelsea takové hráče, jako je Cesare Casadei, se zdálo neuvěřitelné, ale nebyla jiná možnost. Žádný tým, ať už Manchester United, Juventus nebo kdokoli jiný, nemůže vydržet být na vrcholu věčně. Na mladých hráčích záleží a je potřeba najít mix a kompromis.
Je pochopitelné posunout další hráče, jako je Pinamonti, pokud se vám podaří udržet Dumfriese, protože je klíčový, ale neudělejte z toho zvyk. NextGen tým Interu pod vedením Andrey Stramaccioniho mohl být o něčem, ale Inter funguje pouze tady a teď. Nerazzurri musí při současné finanční situaci přijmout oběti a je lepší, když odejdou mladí hráči než Škriniar a Dumfries, ale tohle není udržitelný obchodní model. Možná je cestou vpřed uvážlivější přestup mladých hráčů a ušetřit si do budoucna obrovské jmění.
 27/05/22 - Prečo musí opäť Inter predať aspoň jedného hráča za drahé peniaze?
Príde mi, že veľa z vás reálne netuší čo je naozaj za tým a v akej situácií sa Inter momentálne, kvôli našim majiteľom, nachádza.
Rozhodol som sa preto v posledných dňoch si trošku lepšie situáciu naštudovať, a asi vás sklamem, ale situácia je ešte horšia, ako sa na prvý pohľad asi zdá. Nebudem hlboko rozoberať ekonomické a finančné situácie, niesom v tom odborník, ale približne si vysvetlíme, čo sa u nás deje a aké prestupové leto nás čaká.
Není pravda, že číňania su zlí, nezáleží im na klube a chcú tu čisto len zarobiť. Suning by peniaze aj mal ale oni totižto aj keby chcú investovať, tak investovať nemôzu. Zhruba 2 roky dozadu zakázala čínska vláda investovať firmám do zahraničných investícií, akým je napríklad šport. Údajne za dôvodom ochrany ich ekonomiky. V tom momente sa Suning musel stopnúť, a tu nastali veľké problémy, nehovoriac po príchode pandémie. V súčasnosti je Inter silne zadĺžený klub, ktorý žije len čisto z toho, čo si sám zarobí a čo dostáva od sponzorov a finančných fondov ktoré Suning priniesol. Majitelia investovať nemôžu. No a to sa samozrejme odrzkadlí aj na prestupových obdobiach.
Každý futbalový klub je v súčanosti obrovskou firmou, ktorá vlastní neskutočné peniaze a ktorá okrem hraného futbalu musí riešiť milión ďalších záležitostí. Inter ako sme už spomínali, je veľmi zadĺženým klubom, a dlhy treba predsa splácať. Situácia sa stala kritickou po príchode pandémie. Inter ako každý iný klub, prišiel o obrovské príjmy a je vlastnený majiteľmi, ktorí nemôžu investovať ani cent. Niekde sa však tie stratené peniaze potrebovali nazbierať, ak sme nechceli skrachovať. No a kde sa vo futbale dá najlepšie zarobiť, ak nie na prestupovom trhu?
Trošku vás poteším, toto leto nebude potrebný podobný finančný surplus ako minulý rok. Stále je to však tragické. Momentálne má Inter budget na prestupové obdobie v hodnote… 0€. Nevyhnutným cieľom však je byť v surpluse 60 miliónov €. Nesmie to byť ani o cent menej, čiže v podstate je náš budget - 60 miliónov €. Nie, nie je to vtip.
Realita je bohužiaľ takáto, spoľahnúť sa treba na šikovnosť nášho vedenia, ktorú dokázali aj minulý rok. Predajom hráčov z hosťovaní (Pinamonti, Agoume atď) a predajom niektorých menej potrebných z A tímu, sa určite dá niečo zarobiť a treba dúfať, že sa zvládne všetko splniť a aj niekoho nakúpiť predajom len jedného top hráča. Znie to smutne, ale je to realita. Preto pripomínam, treba si momentálne vážiť hráčov ako Dybala a Mkhitaryan.
Pre Suning to nevyzerá do budúcna vôbec ružovo, je to firma ktorá u nás už len nejak prežíva a ak sa nezmenia zákony z Číny, čo je veľmi málo pravdepodobné, čoskoro budú musieť nevyhnutne nájsť riešenie ako sa Interu zbaviť a neprerobiť pritom obrovské peniaze.
 02/05/22 - Tri kolá pred koncom Serie A sa situácia na čele tabuľky nezmenila. Vedie AC Miláno so ziskom 77 bodov. Druhý Inter má o dva body menej. SSC Neapol síce doma deklasoval Sassuolo 6:1, no partia spod Vezuvu stráca na Nerazzurri 5 bodov a tak všetko smeruje do veľkého finále medzi rivalmi z talianskeho mesta módy.
V zápase AC - Fiorentina sa pomaly schyľovalo k bezgólovej remíze, no veľkú chybu brankára Terracciana v rozohrávke potrestal 8 minút pred koncom riadnej hracej doby Rafael Leao. Rossoneri sa tak udržali na pozícii lídra.
Podvečer nastúpili Nerazzurri na horúcej pôde v Udine ale žiadnu veľkú drámu nepripustili. Už v 12.minúte sa Inter dostal do vedenia, keď dobre zahraný rohový kop Dimarca na prednú žrď poslal hlavou do siete Ivan Perisic a podčiarkol tak svoju skvelú formu. Hostia ešte do polčasu náskok navýšili, keď po peknej kombinácii vysunul Barella šikovnou prihrávkou do šance Lautara Martineza. Toho ešte brankár výborným zákrokom vychytal, odrazenú loptu si však našiel Džeko. V snahe vylepšiť si streleckú pozíciu spadol v pokutovom území a do práce sa pustil videorozhodca. To čo na prvý pohľad vyzeralo ako simulovanie však VAR posúdil ako faul. Detailný záber ukázal ako obranca Udine podkopol "zadnú" nohu útočníka Interu. Loptu si na biely bod postavil Lautaro, opäť ju kopol na rovnaké miesto a rovnako zle ako už niekoľkokrát v sezóne. Tentokrát ju však brankár Silvestri vyrazil na žrď, odkiaľ sa so šťastím vrátila na hlavu argentínskeho útočníka a ten tak vsietil aspoň z dorážky svoj 17.gól ligovej sezóny.
Inter hru kontroloval no v 72.minúte sa Udinese predsa dočkalo kontaktného gólu, keď Handanovič síce pekne zneškodnil priamy kop ale na spätnú prihrávku a zakončenie Pussetta z bezprostrednej blízkosti už nemal nárok. Hráči Interu však zvyšok zápasu zvládli, hoci niekoľko sľubných šanci do otvorenej obrany zbabrali. Po výsledku 1:2 si tak odniesli domov dôležité tri body a udržali si rivalov z AC na dosah.
Akí súperi a v akej situácii čakajú na milánske kluby v závere sezóny?
AC MILÁNO
vs Verona (vonku)
Hellas je na 9.mieste a drží si ešte matematickú šancu na miestenky do pohárovej Európy, keďže na Rímske celky stráca 7 bodov. Z posledných 5 zápasov 3 vyhrali, jeden remizovali a prehrali len s Interom 0:2.
Prvý vzájomný zapas: výhra 3:2.
vs Atalanta (doma)
Čierno-modrí z Bergama patrili pred sezónou k ašpirantom na prvú štvorku. Katastrofálna forma zo záveru sezóny však napokon môže znamenať neúčasť v európskych pohároch. Aktuálne je Atalanta ôsma. Na Lazio na 6.pozicii stráca 4 body a má o jeden odohraný zápas menej. V posledných 5 zápasoch získala La Dea len 4 body za víťazstvo v Benátkach a remízu s FC Turín. Ak sa chcú hráči Atalanty ukázať v novej sezóne aspoň v Európskej lige, musia všetky zvyšné zápasy vyhrať.
Prvý vzájomný zápas: výhra 3:2.
vs Sassuolo (vonku)
V poslednom kole sa Rossoneri postaví do cesty Neroverdi. Aj tento tím mal vyššie ambície, než súčasná 11.priečka, kam sa prepadli po slabých výsledkoch v Apríli. Sassuolo síce zdolalo Atalantu ale inak prehralo 4 z 5 zápasov, vrátane výprasku 1:6 od Neapolu v uplynulom kole. V bezpečných vodách stredu tabuľky už tak budú hrať zrejme len o česť a prémie.
Prvý vzájomný zápas: prehra 1:3.
INTER
vs Empoli (doma)
Empoli je na 14.mieste s náskokom 12 bodov nad pásmom zostupu. Navyše ich čaká hneď po Interi priamy súboj o záchranu s 18.Salernitanou, ktorá má o dva odohrané zápasy menej. Myslím si teda že Interu veľký odpor klásť nebudú. V posledných 5 stretnutiach získali 4 body za remízu so Speziou a šokujúcu výhru nad Neapolom.
Prvý vzájomný zápas: výhra 2:0.
vs Cagliari (vonku)
Rossoblu sú na rozdiel od Empoli veľmi výrazne namočení v boji o záchranu. Aktuálne sú na 17.mieste, len dva body pred dvojicou Salernitana, Janov. Z posledných 8 zápasov však 7 prehrali a tri body získali iba v zápase so Sassuolom. V zápase s Nerazzurri však zrejme "kožu" lacno nepredajú.
Prvý vzájomný zápas: výhra 4:0.
vs Sampdoria (doma)
15.tím tabuľky má nad pásmom zostupu zdanlivo bezpečný, 8-bodový náskok. Po sérii troch prehier prišli dôležité body za remízu 1:1 s Veronou a víťazstvo 1:0 v Janovskom derby nad FC.
Prvý vzájomný zápas: remíza 2:2.
Na záver ešte dodám že v hre je do konca ligovej sezóny ešte 9 bodov. Hoci Inter má v Serie A najlepší útok aj najlepšiu obranu a teda suverénne najlepšie skóre, vzájomne zápasy hrajú v prospech milánskeho AC. Rossoneri si tak môžu dovoliť jednu remízu.
Zvládne AC tlak vidiny zisku titulu po dlhých 11 rokoch, alebo napokon obháji Scudetto Inter? Je Neapol definitívne z hry von?
 05/01/22 - Italský chaos, který nepřekvapí. V Itálii vždy platilo, že každé pravidlo nebo zákon se dá vyložit vícero způsoby. A pokud je zde příliš mnoho lidí, kteří si myslí, že mají autoritu, tak toho určitě využijí. Výsledkem je jenom nejistota a chaos.
Místní hygienické úřady si vydávají svá rozhodnutí nad týmy z jejich oblastí, nad to se vedení Serie A tváří, že se nic neděje, pravidla si kluby odsouhlasily, tak jedeme podle nich. To že v těch pravidlech je zmínka o tom, že hygienický úřad může zápas odložit, se klidně může ignorovat. Že jsme už jednou prohráli soud a zápas Juventus-Neapol se musel opakovat? Nezájem.
Zkuste si vsadit, kolik se zítra odehraje v Serii A zápasů. Myslím, že bude velmi těžké to trefit. Bohužel nepůjde jen o tento jeden den. Omikron v Itálii doslova řádí a tak se dá čekat, že v příštích kolech přijde naprostý chaos. Další zápasy se mají hrát už v neděli.
Podle jednoho výkladu by měli i očkovaní hráči po kontaktu s nakaženou osobou chodit ven pouze s respirátorem. Znamená to, že s ním musí hrát i zápasy? Co znamená přesně ohnisko nákazy? Proč může jeden tým vycestovat s osmi pozitivními hráči a jiný jich má v karanténě sedm a nemůže? Jak dlouho může Lega Serie A strkat hlavu do písku? Nebyl na vyřešení těchto nejasnotí ideální čas přes vánoční přestávku? Sedne si vláda s vedením ligy, nějakým zástupcem ministerstva zdravotnictví a technickým výborem, aby vyřešili, co pravidla znamenají pro fotbal? Těžko. To bychom nebyli v Itálii.
 28/05/21 - Dovolte mi, jako již tradičně, volně navázat na našeho kolegu Michal Petrenka, s mým pohledem na aktuální situaci.
Inter dost možná vytvořil nový světový rekord v tom, jak rychle se dá vystřídat titulová euforie za zmatek a zklamání. Sotva z ulic Milána odešel domů poslední střízlivějící fanoušek, přišla zpráva o odvolání hlavního trenéra. Nejhorší, ale zase ne tak moc neočekávaná, zpráva, která mohla přijít. Nemůžu si pomoct, ale celé Scudetto na mě nyní působí pouze jako takový pomyslný růžový závěs, který většině z nás překryl výhled na opravdové problémy našeho klubu.
Pojďme se na to podívat z ekonomického hlediska. Suning je společnost, jehož vnitřní ekonomika je silně svázána s trhem. Pokud je dole celý trh, potom je dole i ekonomika Suningu. Suning má jediné štěstí, že je to Čínská společnost a čínská vláda nemá ve zvyku nechávat potopit své největší společnosti a poskytla tak Suningu nemalé finanční prostředky, které však jaksi za oplátku může Suning investovat pouze v Číně, takže pro Inter zkrátka nic nezbývá.
Co se ve světě děje všichni dost dobře víme, ale už málokdo ví, co bude vlastně následovat. I kdyby světová pandemie úderem dnešní půlnoci skončila, ta pravá ekonomická krize dost možná dorazí teprve časem, jinými slovy trhu (a tím pádem i Suningu) může trvat třeba 3, nebo možná 5, nebo bůh ví kolik let, než se dostane tam, kde byl před Covidem. Řada z vás se taky ptá, kde se podělo těch XX půjčených miliónů od OakTree… Tak prosím pěkně tato půjčka (ostatně jako již Michal dobře zmínil) sloužila jen na zaplacení dalších, více urgentních, půjček a klub jako takový z těchto peněz neuvidí vůbec nic.
Ten, kdo do fotbalu vidí trochu hlouběji a něco málo ví také o finančním a ekonomickém prostředí tohle viděl už dávno, konec konců jsem Vám svým způsobem psal již v březnu, že Suning musí klub prodat nebo udělat alespoň něco jinak nás čeká v dalších letech boj zpět o 4. místo. Kdo mě zná a občas nějaké moje příspěvky čte, tak ví že se většinou snažím být spíše optimistický ale dnes musím opravdu přiznat, že v horizontu několika let mám o náš klub nemalé obavy. Patříme mezi jedny z nejzadluženějších klubů, a navíc nyní slábne i náš stěžejní partner a majitel.
Nechci, aby to vyznělo, že ze všeho viním pouze Suning. Tak to rozhodně není. Jsme prostě jen klub, který dost možná tuto pandemii odnesl ještě více než jiné kluby. Co se potom týká odvolání Conteho, tak tam to vidím na takový souboj ega a hrdosti. Suning je natolik hrdý, co z Interu vybudoval, že se jim klub nechce jen tak snadno prodat a raději zvolí méně či více drastická ekonomická opatření a Conte je zase natolik hrdý a pyšný, že nedokáže skousnout skutečnost, že by vedl tým, který by nemusel něco vyhrát. Jestli totiž Conteho na světě něco nejvíc miluje, tak je to vítězství… Jeho odchod tedy není vina žádné ze stran, jako spíše nevyhnutelný dopad současné situace.
K novému kouči již toho bylo napsáno dost, takže jen velmi krátce. Líp to nešlo. Simone bude mít konečně možnost ukázat, jestli dokáže vést i lepší mužstvo, než bylo jeho Lazio. Velkým plusem je to, že dokáže hrát ve stejné formaci na kterou máme hráče a jeho fotbal býval často navíc pěkně koukatelný. Jediný otazník pro mě je, zda Simone dokáže udržet na uzdě silné osobnosti a charaktery, které máme v týmu, jako jsou Lukaku, Barella nebo třeba i Lautaro, protože jen těžko se dá očekávat, že by v týmu panovala taková chemie jako za Conteho.
Obrňme se nervy a připravme se na hektické a důležité léto a na prodeje. Kdybych si měl vybrat někoho koho prodat tak jsem pro Lautara. S trochou nadsázky dokáže vedle Lukaka zahrát téměř jakýkoliv kvalitnější útočník, ale vzadu v obranné trojce to každý nedokáže a trojice Bastoni, De Vrij a Škriniar je natolik sehraná, skvělá a stabilní, že by byla velká chyba tuto trojici roztrhat. Nám zbývá už jen doufat, že těch prodejů nebude moc a že to týmem příliš nezacloumá. Závěrem už snad jen velké díky Contemu za to, že jsme si po letech mohli užít tu sladkou chuť vítězství.
 28/05/21 - Len tri dni po tom ako Handanovič, kapitán Interu, zdvihol nad hlavu trofej pre víťaza Serie A sa lúčime s jednou z kľúčových postáv tohto úspechu, trénerom Contem. Keďže nejde o vopred avízovanú záležitosť, predčasné ukončenie zmluvy po takom úspechu, akým je zisk ligového titulu, to je svetová rarita. Aké sú dôvody klubu, trénera, čo táto zmena prinesie a kto Conteho nahradí?
Hovorí sa síce že za všetkým hľadaj ženu, v tomto prípade však ide, ako inak, predovšetkým o peniaze. Celý svet sa topí vo finančnej kríze, spôsobenej pandémiou. Situácia Interu je o to ťažšia že väčšinový vlastník pochádza z Číny. Suning má teda obmedzené možnosti investícií do zahraničia. Zdá sa že v snahe udržať projekt Inter pokope, nedokázali v súčasnej situácii nájsť vhodného, menšinového spoluvlastníka. Pôžička od americkej firmy Oaktree Capital slúži zrejme iba ako záplata na nevyhnutné výdaje. Klub bude chcieť dobre predať nejakú z opôr a za získané financie nakúpiť hráčov na doplnenie kádra. Tu sa dostávame k základnému kameňu úrazu.
Conte už tento problém v Interi mal a sprevádza ho po celú kariéru. Stojí si za slovom a vyžaduje stále viac. Úplne mu rozumiem. Čo sa považuje za najväčší neúspech uplynulej sezóny? Vypadnutie z Ligy Majstrov už v základnej skupine. Ak sa toto zlyhanie nemalo opakovať, už dávno bola jasná nevyhnutnosť, posilniť káder a zároveň udržať opory. Na post ľavého wing-backa chýba Interu hráč svetovej úrovne (taký, akým je vpravo Hakimi) a takmer na každý ďalší post chýba kvalitnejšia náhrada z lavičky. Namiesto posíl však Interu hrozí predaj niektorého z kľúčových hráčov (aktuálne sa najviac hovorí o dvojici Lautaro, Bastoni). Za Contem stoja výsledky. Všade kam prišiel, dosiahol výrazne úspechy už v prvých sezónach, nikde však dlhodobo nevydržal. V Miláne dostal Nerazzurri hneď v prvej sezóne na 2.miesto ligovej tabuľky a do finále Európskej ligy. V tej druhej už oslavujeme titul. Pri súčasnej situácii by riskoval svoje meno a kritiku na vlastnú hlavu za prípadný, ďalší neúspech v Lige Majstrov, ku ktorému to celé momentálne smeruje.
Na správanie vedenia klubu existujú viaceré názory. Môj názor je že pre mladého prezidenta Stevena Zhanga sa Inter stal srdcovou záležitosťou. Suning Interu veľa obetoval, vytiahol ho späť medzi elitu, vynaložil nemalé finančné prostriedky nie len do nákupov hráčov. V rámci nárastu hodnoty klubu je Inter dokonca druhý najprogresívnejší, čo je ďalší dôkaz dobrej práce vedenia.
Keďže predaj klubu za zhruba 900mil. nevyšiel, Suning zháňal spoluvlastníka, ktorý by do klubu investoval odkúpením akcií ale zároveň by príliš nezasahoval do chodu klubu. Ani toto nevyšlo. Číňania sa tak dostali do slepej uličky, ak nechceli prerobiť a zároveň zahodiť celú svoju doterajšiu prácu v Miláne, museli zotrvať. Opäť teda žiadne veľké posily nečakajme, naopak, musíme sa pripraviť na odchod minimálne jedného z kľúčových hráčov a prípadné úspechy v Lige Majstrov sa opäť posúvajú do roviny pekných snov. Každá kríza však raz končí a hoci sa to momentálne nezdá, čínsky majitelia Interu patria k enormne bohatým a úspešným podnikateľom. V budúcnosti môže ešte Inter z tohto spojenia profitovať.
Čo však čakať od majstra Talianska v novej sezóne? Predpokladám že v rámci Serie A bude súčasný káder aj naďalej konkurencie schopný v boji o scudetto. V Európe to bude ťažšie. Odchod Conteho je veľkou ranou pre hráčov z Manchestru. Zatracovaní hráči, ktorí našli v čierno-modrom drese nový impulz a podávali skvelé výkony. Romelu Lukaku je práve ten typ hráča, ktorý potrebuje cítiť plnú dôveru trénera, aby mal svoju psychickú pohodu a mohol na svojich pleciach niesť celý tím.
Naopak, komu by trénerská zmena mohla prispieť je Eriksen. Hoci medzi dánskym futbalovým virtuózom a talianskym stratégom to spočiatku vyzeralo na nezlučiteľné futbalové veličiny, v priebehu uplynulej sezóny si predsa k sebe cestu našli a spolu odštartovali spanilú jazdu Interu za 19.korunou kráľa Serie A. Napriek tomu Eriksen pod Conteho vedením nikdy naplno neukázal svoj plný potenciál, keďže svoje umenie musel mierne potlačiť v prospech fungujúceho systému.
Práve na dobre fungujúci systém a herné rozostavenie, bude potrebné nadviazať. Dva roky sa tu budoval káder, vhodný pre 3-5-2 s dvoma rýchlymi wingbackmi, opierajúci sa o spoľahlivú defenzívu, rýchle prechody do útoku a vhodne sa doplňujúcu dvojicu útočníkov, kde jeden je rýchly, technický, nevyspytateľný a druhý je ešte rýchlejší, silný, skvelý vo vzduchu a v hre chrbtom k bráne. Ak nechceme opäť zažiť veľké rošády v kádri a zažiť pád niekde na priečky spred pôsobenia Luciana Spallettiho, jedinou cestou je nájsť trénera, ktorý nadviaže na prácu Conteho. V tom prípade a a trochou potrebného šťastia, môže aj nasledujúca sezóna priniesť fanúšikom Nerazzurri veľa radosti.
Najviac skloňované mená boli Allegri a Inzaghi. Prvý menovaný však skončil späť v Juventuse. Za mňa, chvalabohu. Ten jeho zákerný úsmev si ma nikdy nezískal, hoci s Juventusom dosahoval úspechy.
Zdá sa že novým trénerom sa napokon stane mladší z dvojice bratov Inzaghiovcov, Simone. Zatiaľ čo počas futbalovej kariéry sa viac darilo "Pippovi", na trénerskej stoličke je úspešnejší Simone, ktorý najprv údajne podpísal nový kontrakt s Laziom, aby sme sa vzápäti dozvedeli že Inter túto ponuku prebil a do novej sezóny povedie partiu okolo Barellu a spol. práve Inzaghi.
Sympatický, 45-ročný Talian, ako bývalý útočník, vyznáva ofenzívne poňatie hry. Veľký bonus, Inzaghi preferuje rovnaké rozostavenie ako Conte. Ďalší bonus - veľmi pravdepodobne výrazne nižší plat, než mal Conte. S podstatne slabším kádrom priviedol Lazio k 2 víťazstvám v Talianskom pohári a pravidelne do bojov o Ligu Majstrov. Verím že v Interi nesklame a môže sa časom ukázať ako tréner vhodný pre dlhodobú, koncepčnú prácu. V Ríme pôsobil 5 rokov.
Trénerská divočina je teda za nami, modlíme sa aby v rámci príchodov/odchodov hráčov prichádzali skôr pozitívne správy.
Nuž, pre Inter ostáva naveky príznačné "pazza Inter amala".
>> Starší
|
|
|