Trápící se Balotelli nakonec vystřelil postup
29/01/10 - Balotelli 29/01/10 - Inter Milán porazil svého odvěkého rivala z Turína a dokázal tak postoupit do semifinále italského poháru. V domácím prostředí přehrál „Starou dámu“ v poměru 2:1 a v dalším kole ho čeká ambiciózní Fiorentina. Mourinhovi svěřenci tak stále zůstávají ve hře o tři trofeje. A zisk především těch „italských“ začíná nabývat stále reálnějších rozměrů.

Inter - Juventus 2:1

Nerazzurri stále nemohli pro toto střetnutí počítat se zraněnými Chivuem a Stankovičem a některým vytíženým hráčům dal pro změnu portugalský kouč prostor pro oddech. Základní jedenáctka však kvalitu rozhodně nepostrádala. Motta i Materazzi, kteří v poslední době nedostávali tolik prostoru, sehráli povedenou partii. Jen náhradní brankář Toldo jistotou příliš neoplýval.

pokračování...

Právě kvůli jeho hrubce černomodří již od 10. minuty prohrávali. Zraněními a nepříznivými výsledky sužovaný Juventus se dostal do vedení po pomalé přízemní střele Diega, která navíc mířila přímo do středu brány. Toldo ji však podcenil a míč mu proskotačil mezi nohama do sítě. Soupeř tak byl „na koni“, začal si více věřit, držel míč, útočil po křídlech a ze sedla se ho podařilo shodit až ve druhé půli. V té první byla hra vyrovnaná. Hosté se do šancí nedostávali, což bohužel platilo i o Interu. Do největší příležitosti vyslal výbornou kolmicí Panděv Maicona, ten ale svým projektilem sestřelil spíše nějakého fanouška na Curva Nord, Buffon však mohl být v klidu.

V 44. minutě se zraky všech Interistů upnuly k sudímu Damatovi. Čekalo se, jak posoudí ruku Mela v pokutovém území. Opět se prokázala pravda posledních dní, že v posuzování hraní horní končetinou se italští rozhodčí vyznají asi jako studenti dějin umění v kvantové fyzice. Často to vypadá, že si hází mincí, jestli pokutový kop nařídí nebo ne. Některá hraní rukou pískají, jiná ne, a nikdo neví podle jakého klíče. Maicon nebo Lúcio by po nedělním derby mohli k dané problematice říci svoje. Provinili se oba, pykal za to je jeden. V Melově případě Damatovi zřejmě padl „orel“ a pokračovalo se ve hře.

Do druhé půle nastoupily stejné sestavy, což je zejména u týmu trénovaného Mourinhem, který navíc prohrává, celkem rarita. Herní projev jeho mužstva se však o poznání zlepšil. Domácí svého soupeře zatlačili do defensivy, Balotelli si ale v zakončení počínal nedůrazně a Sneijder měl problémy s tím, trefit se mezi tyče. Udeřit tak mohl paradoxně Juventus, Diego se snad jedinkrát za 90 minut nezamotal do svých kliček, našel na levém kraji výborného Grossa, jehož centr v branku málem přetavil Lúciem nedůsledně bráněný pořízek Chiellini, trefil ale jen tyč.

V 61. minutě přišel na hřiště odpočívající Milito a rozestavení se změnilo na nepopulární 4-2-3-1, přesto nakonec černomodří dokázali zápas otočit. Pomohla jim i trocha štěstí. Trestný kop Sneijdera totiž tečovala zeď a na brankové čáře odražený míč do sítě doklepnul dobíhající Lúcio. Pár dalších závarů před Buffonovu svatyní pak Nerazzurri do zdárného konce nedotáhli, v úplném závěru ale nepříliš zaplněné San Siro přesto slavilo. Mottovu střelu z hranice pokutového území vyrazila italská brankářská jednička pouze před nabíhajícího Balotelliho, který už měl lehkou úlohu a vstřelil vítězný gól.

Inter tak zažil velice úspěšný týden, kdy dokázal porazit dva své největší soupeře a může se v klidu soustředit na nedělní zápas na půdě nebezpečné Parmy. Utkání na Ennio Tardini může být velice zajímavé už jen proto, že by proti svému bývalému mužstvu mohly nastoupit nové akvizice modrožlutých, Hernán Crespo a Luis Jimenéz. I přes tradiční prohlášení prezidenta Morattiho o kompletnosti kádru jsou na přestupovém trhu stále aktivní i Nerazzurri a je možné, že v záloze v nejbližší době uvidíme Velosa, Ledesmu nebo nejpravděpodobněji Manuela Fernandese z Valencie. Každopádně se máme na co těšit!

Hodnocení :

Francesco Toldo – 4 : Do brány se dostane jen v pohárových zápasech a tentokrát týmu tedy rozhodně nepomohl. Gól Diega jde zcela na jeho vrub, nejistý byl i v dalších situacích. V bráně působil strnulým dojmem, nedařilo se mu včas vybíhat a problémy měl i s centrovanými míči. Obrana naštěstí pracovala spolehlivě a hosty do šancí moc nepouštěla, nepříliš dobrý výkon domácího brankáře se tak do výsledku více nepromítl.

Maicon – 5 : Jeho nevýrazné výkony z této sezóny mohou mít jediné pozitivum. Pokud ho bedlivě sledují pozorovatelé z Realu Madrid nebo Manchesteru, určitě ho nekoupí. Jeho hra je sice stále výbušná, ale chybí jí ta jednoduchost v zakončení a zejména v obcházení protihráčů jeden na jednoho. Když k tomu připočítáme tradičně špatné centry, vyjde nám podobný výkon, jako předvedl nyní proti Juventusu.

Lúcio – 6 : Většinu soubojů vyhrával, v 55. minutě ale neuhlídal Chielliniho a mohlo být zle. Italský stoper ale trefil hlavou jen tyč. Útočné výlety se „Luciferovi“ tentokráte příliš nedařily, spíše držel svou pozici. Přesto dokázal skórovat, když doklepl do sítě tečovaný míč po Sneijderově přímém kopu. Otázkou je, jestli jeho teč byla vůbec třeba, protože se balón do brány stejně nezadržitelně snášel. Gól mu už ale nikdo vzít nemůže.

Marco Materazzi – 8 : Nastoupil bez Berlusconiho masky a podal perfektní výkon. Amauriho k ničemu nepustil, soupeře včasně předskakoval a získal tak hodně míčů. Hrál tvrdě, ale čistě, nechyboval a byl tradičně silný v hlavičkových soubojích. Prokázal, že na italský fotbal stále ještě stačí. Je dobré vědět, že má tým na lavičce stopera, který dokáže kdykoli zaskočit a nezklame.

Davide Santon – 7 : Vzal si k srdci Mourinhova slova a více se koncentroval na obranu. Nehrál už tak splašeně a nezmatkoval. Odpustil si zbytečné a riskantní kličky. V druhém poločase pak vycítil, že by se přeci jen mohl více vysunout, ale dělal to jen ve vhodných momentech. Dostal se i do šance, když se v rohu pokutového území zbavil kličkou Grygery, jeho zakončení ale bylo nepřesné.

Javier Zanetti – 8 : Pan nepostradatelný. Když řeknu, že vybojoval tolik míčů, jako celý zbytek týmu dohromady, nebudu úplně daleko od pravdy. Má neuvěřitelnou sílu v nohou a přehrát ho v osobním souboji je stále hodně složité. Všechny jeho přihrávky sice míří dozadu a pro soupeřovu bránu neznamená v podstatě žádné nebezpečí, jeho úloha na trávníku ale spočívá v úplně něčem jiném. Záložní řadě Interu dodává vyváženost a řád.

Esteban Cambiasso – 5 : Zápas se mu příliš nepovedl. Míče na soupeři sice získával, nedařilo se mu ale zakládat protiakce, což je u jeho hry vcelku stěžejní. Všiml si toho i trenér Mourinho a poměrně brzo argentinského reprezentanta vystřídal. Na Cambiassovi bylo posléze vidět velké zklamání. Derby však odehrál znamenitě, a tak se nyní asi jednalo jen o chvilkovou ztrátu formy.

Thiago Motta – 7 : Po sérii zkažených zápasů konečně zahrál to, co od něj kouč očekává. Ve středu pole skloubil tvrdost a důraz s kreativitou a snahou dostat se do zakončení. Často si míč narážel se Sneijderem a dostávali se tak z mnohdy až dvojnásobného obležení. V poslední minutě pak dobrou střelou donutil k zákroku Buffona a díky tomu padl rozhodující gól Interu.

Wesley Sneijder – 6 : Jeho hra byla poměrně splašená. Dostával se často k míči, dále pak ale konstruktivní příliš nebyl. Jeho střely navíc všechny končily nad hostující brankou. I přesto, že se mu příliš nedařilo, bylo vidět, že si věří a že je Inter na jeho přítomnosti částečně závislý. V následujících dvou zápasech se ale budou muset černomodří obejít bez něj. A jestli se neuzdraví Dejan Stankovič, prakticky jediná alternativa na Weslyho post, může být zle.

Mario Balotelli – 5 : Co říci k hráči, který devět z deseti akcí svého týmu pohřbí špatnou kličkou, pět minut čistého času leží na trávníku, celý zápas se hádá s Chiellinim a nakonec v 90. minutě rozhodne. Dostával se často do zakončení, ale jeho střely byly povětšinou slabé. Souboj na body s Grossem prohrál asi 10:1, nakonec to však byl on, kdo zvedal vítězně ruce nad hlavu.

Goran Panděv – 7 : Přiznám se, že jsem sám nečekal, jak dobře se může v novém dresu uvést. Za čtyři zápasy toho dokázal více, než Samuel Eto´o za celý půlrok. Tentokráte vymyslel zajímavou pozici pro Maicona a z jeho práce velmi těžili Balotelli i Sneijder. Sám jsem zvědav, jak bude Mourinho složení útočného tandemu řešit v následujících střetnutích. Bude mít odvahu na to, nechat na lavičce hráče s obrovským platem, slavnou pověstí, problémovou povahou a horší formou?

Diego Milito – 6 : Hrdina derby přišel Inter zachránit, nemohl se ale dostat do potřebného tempa. Několikrát jeho postup zastavil těsný ofsajd. Když už pak i tuto překážku zdolal, míč se mu zapletl a do zakončení se nedostal. Přesto je to černomodrý útočník číslo jedna, a to zcela jednoznačně.

Předchozí článek: 29/01/10 - Moratti: Sneijder je jako skůtr
Další článek: 02/02/10 - Mourinho: Mariga pre súčastnosť aj budúcnosť