Inter má scudetto! Junioři vyhráli ligu primavery, slaví i Čech Grygar

01/06/22 - Italskou juniorskou ligu tzv. primaveru letos hrálo 18 týmů. Do play off postupovalo šest nejlepších celků, přičemž první dva šly rovnou do semifinále a zbylé čtyři se postavili dle umístění proti sobě ve čtvrtfinále. Třetí Cagliari přemohlo šestou Sampdorii, pátý Juventus postoupil přes čtvrtou Atalantu Bergamo.

V sobotu se hrálo semifinále, kde po základní hrací době první AS Řím zdolal Juventus a druhý Inter hrál proti Cagliari. S nadějemi mladých Interistů na úspěch v lize to však vypadalo velmi bledě. V semifinále soutěže oficiálně pojmenované jako Campionato Primavera 1 TIMvision - Trofeo Giacinto Facchetti prohrávali s Cagliari po poločase již 0-3. Teprve v 77.minutě se podařilo po dorážce střely snížit Abiusovi. Čtyři minuty před konce přišel na hřiště český záložník Samuel Grygar a krátce na to se začali dít věci... Abiuso vstřelil druhý gól hlavičkou v poslední minutě základní hrací doby a vykřesal jiskřičku naděje. Vlnu nadšení pak vyvolala branka Sangalliho ze třetí minuty nastavení. Prodlužovalo se. Inter nastřelil břevno, ale další branku vstřelit během následnách 30 minut nedokázal. Neúspěšný byl i soupeř. Penalty se však nekonaly. O postupu do finále rozhodlo pravidlo lepšího postavení týmu v tabulce po základní části.

Finále se hrálo na stadionu Mapei v Reggio Emilia včera večer a hrály ho nakonec dva nejlepší týmy po základní části. Inter znovu prohrával. AS Řím vedl 1-0, v 70.minutě jej poslal do vedení Vicario. To už byl na hřišti i Grygar, který se znovu zapojil do hry jako střídající hráč.

Svěřenci vítěze Ligy mistrů a trenéra Cristiana Chivu se znovu dočkali vyrovnání, o 81.minutě se trefil nejlepší střelec týmu Cesare Casadei. V 97.minutě poslal Inter do vedení 17letý talentovaný záložník Nikola Iliev a svým osmým gólem v sezoně rozhodl o scudettu! AS Řím totiž nedokázal reagovat a Inter vyhrál po prodloužení 2-1.

Soutěž se hraje od sezony 1962-63 a Inter získal již desátý titul, což znamená, že je v Itálii historicky nejlepším týmem do 19 let. Druhý FC Turín má 9 titulů, AS Řím 8, Lazio 5, Atalanta a Juventus 4. Městský rival AC vyhrál scudetto v této kategorii pouze jednou.

Z útočníků byl v týmu nejlepší Fabio Abusio (Itálie, 33 záp./9 gólů) a Jurgens Oliver (Estonsko, 19 let, 31/6). Čtyři branky dal i Polák Jan Zuberek. 29 startů si připsal Franco Carboni, ale skóroval pouze dvakrát. Nejlepším střelcem týmu je záložník a finálový střelec Cesare Casadei (Itálie 19 let). V 32 zápasech se radoval z gólu 15krát. Produktivní byl i Illiev a Fabbian Giovanni (Itálie 19 let). Oba dali 8 branek. 25 startů vedou statistiky i sedmnáctiletému Čechovi Samuelu Grygarovi, který přišel do Interu před dvěma lety z Baníku Ostrava. Většinu zápasů odchytal William Rovida, 11krát ho nahradil řecký gólman Nikos Botis.

V juniorské Lize mistrů skončil Inter v šestnáctifinále, kde ho překvapivě vyřadila po výsledku 3-1 Žilina. V základní skupině skončil Inter druhý, když měl stejně bodů jako Real Madrid.