Fotbal se hraje na góly, Inter je však nedává
30/10/08 - Burdisso 30/10/08 - Inter Milán podruhé za sebou nepoznal radost z vítězství, ba co víc, opět nedokázal vstřelit ani branku. Na horké půdě ve Florencii remizoval s domácí Fiorentinou 0:0 a klesl na čtvrté místo pořadí Série A. Před Nerazzurri se v tabulce dostal i městský rival AC Milán, který si v domácím prostředí poradil se Sienou. Je to vůbec poprvé od korupční aféry Calciopolli, co se Inter musí svému rivalovi „koukat na záda“. Los navíc přiřkl černomodrým pro nadcházející týdny vcelku těžké soupeře. Udinese, Palermo, Neapol, Juventus a Lazio, to vše budou těžké oříšky k rozlousknutí. Pokud se tedy výkony Milánských radikálním způsobem nezlepší, můžeme očekávat těžké chvíle pro Mourinha a jeho družinu.

Fiorentina - Inter 0:0

Utkání ve Florencii bylo v lecčems podobné ostatním zápasům Interu v této sezóně. Nerazzurri sehráli se svým soupeřem rovnocennou partii, která nestranné diváky ze židlí rozhodně nezvedala. Vypracovali si pár dobrých příležitostí, které však nedokázali proměnit, a tak se v průběhu zápasu museli opět strachovat o výsledek. Fiorentina totiž hodně držela míč a snažila se útočit po stranách. Dostávala tak hostující obranu pod tlak. Zadáci hostí však pracovali bezchybně a útočníky „fialek“ do vyložených šancí nepouštěli. Co tedy černomodrým schází? Především je to chuť hrát fotbal. Na Inter se totiž v posledních třech utkáních nedalo dívat, nedokázal vnutit protivníkovi svoji hru. Hráči strojeně drží své obranné pozice a hrozí často jen z rychlých protiútoků. Jediným fotbalistou, který se snaží něco konstruktivně vymyslet, je Zlatan Ibrahimovič, ale sám na vše nestačí.

pokračování...

Proti Fiorentině se opět ukázalo, jak citelná je pro mužstvo ztráta Estebana Cambiassa. Tento argentinský záložník dokáže vnést do hry řád, uklidnit ji, přesně rozehrát. Hlavně je ale nepostradatelný v odebírání balónů protihráčům. S ním v sestavě mají Nerazzurri daleko častěji míč na svých kopačkách. Tento podceňovaný faktor je pro tým kouče Mourinha velice důležitý. Čím více držíte míč, tím více máte možností na to připravit si šance. Čím více máte šancí, tím je větší pravděpodobnost, že vstřelíte branku. A čím více dáte branek…no však to znáte.

Inter se ale na každý gól strašně nadře. Zápas v Římě byl v tomto směru výjimkou, ve všech ostatních utkáních této sezóny, bylo ale proměňování šancí jednou z největších slabin milánských fotbalistů. To se potvrdilo i ve středu večer. Už v 5. minutě se po geniální Ibrově přihrávce dostal do zakončení Mancini, střílel sice z těžkého úhlu, přesto trefil břevno domácí svatyně. Kdyby mířil jen o pár centimetrů níž, mohl zápas vypadat úplně jinak. I štěstí se však od černomodrých tentokráte odvrátilo. Fiorentina tak převzala iniciativu a po většinu prvního poločasu byla lepším mužstvem. Přesto mohla prohrávat. V 25. a 27. minutě Inter opět dvakrát zahrozil. Nejdříve těsně minul hlavou Obinna, o pár chvil později se k zakončení důrazně prosadil agilní Ibrahimovič, míč z jeho kopačky však skončil také vedle.

Defensivně laděná záložní řada Nerazzurri, v níž nastoupil i, podle slov Mourinha „kovaný střední obránce“, Cristian Chivu, nedokázala účelně podporovat útok, ale spíš se soustředila na obrannou práci. Tu celé mužstvo zvládalo znamenitě. I když se Viola neustále pokoušela o aktivní hru směrem dopředu, Julio Cesar se v brance hostí příliš nezapotil. Největší šance Fiorentiny přišla v 42. minutě, kdy Pasqual nebezpečně pálil z přísně nařízeného volného přímého kopu. Do šestnáctky Interu sice přilétal jeden centr za druhým, hlavičky útočníků „fialek“ však mířily povětšinou vysoko nad bránu. Těžko soudit, jak by tomu bylo, kdyby mohli nastoupit absentující Gilardino s Mutuem. Milánští však také nebyli zdaleka kompletní, a proto se na to domácí kouč Prandelli po zápase ani nevymlouval.

Druhý poločas nepřinesl o nic víc vzruchu, než ten první. José Mourinho stáhl ze hřiště obě křídla Obinnu a Manciniho, které nahradil uzdraveným Vieirou a překvapivě nominovaným Crespem. Rozestavení Interu se tak změnilo, ovšem ani seskupení 4-4-2 branku nepřineslo. Do obrovské příležitosti se sice prodral právě Crespo, vychytal ho však, jako vždy skvělý, bývalý Interista Frey. Po závěrečném hvizdu se tak radovali snad jen fanoušci se sázkovým lístkem obsahujícím údaje : „Fiorentina – Inter : - 2,5 g.“ K lepší hře černomodré nepřiměla ani trenérova bouře v kabině, ani vyřazení Adriana a Cruze z kádru. Co tedy pomůže? Ať už to bude cokoliv, hlavně ať je to rychle, jinak Interu brzy ujede vlak. Pro začátek bych se upnul k návratu Vieiry a Cambiassa do záložní řady. Dále by stálo za pokus udobřit si pár útočníků. Přeci jen, když sedm z vašich osmi forvardů hraje ve strachu z odchodu nebo ve stresu, kvůli malému vytížení či špatné formě, nemůžete čekat gólové hody.

Hodnocení :

Julio Cesar – 6 : Úžasně vyrazil Pasqualův volný přímý kop z 42. minuty. Jinak moc práce neměl. Obránci k němu útočníky soupeře příliš nepouštěli. Fiorentina hrozila hlavně prostřednictvím centrovaných míčů, hlavičky forvardů ve fialovém však končili převážně nad Cesarovou bránou, stejně jak nebezpečná střela střídajícího Jovetiče v 87. minutě.

Maicon – 6 : Jeho centry poslední dobou častěji nacházejí spoluhráče a jsou přesnější. Po jednom z nich se do slibné pozice dostal Crespo. Jinak Maicon odehrál průměrné utkání. Jsme od něj zvyklí na působivější představení. Musel si dávat velký pozor na stále agilního Osvalda, a tak si nemohl zaútočit tak, jako v minulých zápasech.

Ivan Cordoba – 7 : Na začátku utkání překvapivě prohrál pár hlavičkových soubojů s Pazzinim, branka z toho však naštěstí nebyla. Postupem času se hodně zlepšoval. V druhém poločase už působil jistým dojmem, hrál skvěle pozičně a s Maiconem uzavírali prostor hlavně u pravé postranní čáry, odkud hrozilo od soupeře největší nebezpečí.

Nicolas Burdisso – 8 : Výborný výkon. Dříve měl problémy s tím, zvládat zápasy s těžšími soupeři., to už je ale snad minulostí. Společně s Cordobou vytvořil pevnou stoperskou dvojici, která svou výbornou součinností znemožnila Fiorentině jakkoli se výrazněji prosadit. Burdisso vyhrával hlavičkové souboje a dokázal mařit soupeřovy akce i akrobatickými zákroky. Snad jen jednou mu za zády zůstal osamocený Pazzini, bylo to však po rychlém protiútoku „fialek“, kdy se nestačila vrátit celá obrana Interu.

Maxwell – 7 : Jedno z příjemných překvapení středečního utkání. Vrátil se do základní sestavy po dlouhém svalovém zranění, a to ve velkém stylu. Zvláště v prvním poločase hrál aktivně směrem dopředu, často kombinoval s Mancinim a byl jistý ve hře s míčem. V druhém dějství už mu viditelně docházely síly, a proto už se do útoku tolik nevysouval. Jednou pokazil rozehrávku, ale vzápětí svoji chybu napravil.

Javier Zanetti – 5 : Opět byl na hřišti dost nevýrazný. Přihrávky směrem dopředu rozdával nepřesně, proto ve většině situací spíše posílal míč do obrany na stopery. Dokáže skvěle vyplňovat prostory ve středu hřiště a zamezuje tak tomu, aby soupeř chodil bleskově k naší bráně. Tím ale jeho role ve Florencii končila.

Cristian Chivu – 7 : Hru na postu štítového záložníka zvládl. Sice nedokáže získat na soupeři tolik míčů jako Cambiasso, svým výborným čtením hry to však vynahrazuje. Jednou dokonce poslal dobrou přihrávkou do brejku Obinnu, který ale nakonec o míč přišel. Podle mého názoru je však jeho pozice v obraně. Nemá odvahu se flexibilně vysouvat dopředu, ani když je to třeba. Pohyb naší středové řady je tak potom hodně čitelný.

Dejan Stankovič – 6 : Měl mnoho možností poslat útočníkům finální přihrávku, zvláště v první pětačtyřicetiminutovce se mu to však příliš nedařilo. Soupeř mu míč většinou vypíchl. V druhém poločase se zapojoval více do útočení a s tím se zlepšil i jeho výkon. Krásnou uličkou vyslal do šance Crespa. Vůbec se však nedostal ke své pověstné střele z dálky.

Victor Obinna – 5 : Po předchozích slibných výkonech jsem od tohoto mladého Nigérijce čekal trochu víc. Proti Fiorentině jako kdyby postrádal šťávu a nasazení z minulých zápasů. Nedařila se mu ani jeho oblíbená klička v rychlosti do středu hřiště. Přesto mohl vstřelit branku, po přiťuknutí od Ibrahimoviče ale hlavičkoval z bezprostřední blízkosti těsně vedle domácí brány. V 62. minutě byl střídán Crespem.

Zlatan Ibrahimovič – 7 : Bojoval, střílel, nahrával, přesto se vítězství nedočkal. Hned v 5. minutě magickou nahrávkou pod sebe oslovil Manciniho, ten však trefil břevno. Ještě během prvního poločasu se svým nenapodobitelným důrazem prodral do šance přes obránce Gamberiniho, v akrobatické pozici bohužel minul. V 72. minutě dobře sklepl Maiconův centr zpět do pokutového území, Crespo ale hlavičkoval hodně nepřesně. V závěru zápasu už míň přihrával a snažil se rozhodnout sám, jeho sóla však měla povětšinou krátká trvání.

Mancini – 6 : Mohl se stát hrdinou. Jeho pokus z 5. minuty však skončil na břevně. V 58. minutě se ocitl zcela volný poblíž penaltového bodu, blížil se k němu Freyem vyražený míč a zývala na něj prázdná brána. Brazilský reprezentant chtěl vystřelit rychle a „z první“, to se mu však stalo osudným. Míč z jeho kopačky totiž putoval na tribunu. Potěšil povedeným obloučkem na Ibrahimoviče, jinak spíše zapadl do průměru.

Patrick Vieira – 5 : Po zranění se bude muset opět dostat do potřebné formy. Odehrál bezmála třicet minut, moc toho však nepředvedl. Za zmínku stojí snad jen ostrý skluz pod nohy Felipe Mela, za který, k údivu všech, neobdržel žlutou kartu. Uvidíme, jak dlouho mu vydrží jeho chatrné zdraví. Poslední zápasy ukázaly, že ho Inter nutně potřebuje na hřišti.

Hernan Crespo – 6 : V minulých měsících už snad začínal věřit, že planeta Země dřív naváže kontakt s mimozemskou civilizací, než on dostane opět od José Mourinha příležitost nastoupit k mistrovském utkání. Portugalský kouč však pro zápas s Fiorentinou suspendoval Cruze a Adriana, zázrak se tak rázem zrealizoval. Crespo vystřídal v 62. minutě Obinnu a po pár vteřinách svého pobytu na trávníku mohl dokonce vstřelit branku. Gólman Frey ale jeho nízkou střelu ke vzdálenější tyči reflexivně vyrazil nohou. V poli už stárnoucí Argentinec příliš práce nezastane, díky svému skvělému výběru místa v pokutovém území však dokáže být stále pro soupeře nebezpečný.

Předchozí článek: 28/10/08 - Moratti: Nebudu do toho zasahovat!
Další článek: 15/10/08 - Výjezd na Werder Brémy - Inter Milán